Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Μακρυά από το ελληνικό appstore!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:28

Καλημερίζω τη παρέα του forum.
Κάποιοι ίσως με ξέρετε από τη παρουσία μου του forum κάποιοι πάλι όχι ;)

Όπως αναφέρει κ ο τίτλος πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχολούνται οι developers με το ελληνικό appstore.
Αισθάνομαι άσχημα που το πιστέυω (πλεον) αυτό αλλά για μένα αυτή είναι η αλήθεια.
Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τον προγραμματισμό εδώ κ χρόνια αλλά εδώ κ μισό χρόνο τώρα φτιάχνω κ εφαρμογές
κ για το iPhone/iPad.

Έφτιαξα λοιπόν μια εφαρμογή την οποία την έστειλα στο εξωτερικό κ πάει καλά. Με το "καλά" δεν εννοώ κέρδη κ φράγκα
αλλά κυρίως μας ικανοποιεί που την χρησιμοποιούν 1000-1500 άνθρωποι ημερησίως. Επαναλαμβάνω πώς είμαστε χομπίστες
κ εργαζόμαστε σε κανονικές δουλειές κ στον ελεύθερό μας χρόνο πέρα από όλα τα υπόλοιπα ασχολούμαστε κ με τον προγραμματισμό.
Ως εδώ καλά...

Χαρήκαμε με την επιτυχία κ κάναμε το λάθος να την μετατρέψουμε για την ελληνική αγορά (iΠαραδάκι) :( 4 μέρες κυκλοφορεί κ
πραγματικά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά. Ως προς τί?

Λοιπόν, η εφαρμογή δε μπορούσε να ξαναγραφτεί εξ αρχής γι αυτό κ την κάναμε port με κάποιες μικροαλλαγές στην εμφάνιση
να ταιριάζει με την Ελληνική αγορά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στη πρώτη έκδοση να μην έχει ελληνικούς χαρακτήρες αλλά
greeklish πράγμα που δεσμευτήκαμε να διορθώσουμε το συντομότερο δυνατον. Είχαμε σκοπό μόλις τελείωναμε την μεγάλη μας
εφαρμογή που εργαζόμαστε εδώ κ μήνες (πρόκειται για ένα platformer game) να την ξαναγράφαμε κ να βάζαμε φυσικά τα ελληνικά.
Το έγραψα κ στο forum εδώ αλλά κ στη περιγραφή του ελληνικού appstore.

Οπότε το κυκλοφορήσαμε ως δωρεάν με ένα banner iAD στο κάτω μέρος (το οποίο πειραματικά το αφήσαμε καθώς δεν γνωρίζαμε αν λειτουργεί στην Ελλάδα
κ όχι για κέρδος - όπου κ αποδείχτηκε δεν λειτουργεί στην Ελλάδα ούτε αυτό!!!) της πρώτης οθόνης.

ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ έκανα εγώ ένα λάθος στον κώδικα κ είχανε ξεχαστεί τα default πληκτρολόγια στο λογισμικό. Δηλαδή, εμφανίζονταν κ ελληνικοί
χαρακτήρες με αποτέλεσμα όποιος εισήγαγε τέτοιους χαρακτήρες (κυρίως σε iOS 5) να κρασάρει η εφαρμογή :(

Αρχικά οι κριτικές ητανε καλές εως πολύ καλές (πέρα των ratings λάβαμε κ emails που μας έλεγαν μπράβο, να συνεχίσουμε κλπ κλπ)
Μόλις πήραμε χαμπάρι το πρόβλημα ξεκίνησα (νύχτα γιατί όπως είπα δουλεύουμε το πρωϊ) να φτιάχνω το update. Όντως, νωρίς το πρωϊ
ήταν έτοιμο κ το έστειλα στην Apple για έγκριση παρακαλώντας τους να το κοιτάξουν άμεσα καώς κράσαρε.

Την επομένη το απόγευμα που μπήκα να δω τί παίζει είδα τα εξής τραγικά....
Πρώτον η εφαρμογή με όλα της τα προβλήματα έιχε φτάσει τα 4500 downloads κ ήταν 4η στο top free της Apple!!!!???
2oν είχανε αρχίσει οι καφρίλες... τα σχόλια καταλαβαίνετε... 3ον η Apple δεν είχε βγαλει το update...

Ξαναστέλνω κ τους λέω στην Apple το κ το αν μπορείτε να το δείτε γιατι υπάρχει αυτό το πρόβλημα...

Αποτέλεσμα, ΧΘΕΣ βγήκε το update στις 20:00!!! Στο μεσοδιάστημα έιχαμε φτιάξει κ ξαναστείλαμε νέο update με περισσότερα features 1.0.2
το οποίο το έλαβε η Apple κ τελικά αυτό κυκλοφόρησε (χωρίς να χάσουμε -ευτυχώς- τη σειρά μας για το review). Πιστέψτε με!

Διαβάσαμε όλα τα σχόλια κ από τα μεηλ κ από τα ratings κ ασχοληθήκαμε τρία άτομα για να παίζει τέλεια το προγραμματάκι!
Το ελέγξαμε σε όλος τους emulators του xcode, το ανεβάσαμε σε 4.2 για να μην υπάρχει πιθανότητα προβλήματος κ το ελέγξαμε
σε iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone4S κ iPad1 (δεν βρήκαμε άλλες συσκευές!!!) κ σε όλες έπαιζε τέλεια.

Εεεε... 10 λεπτά μετά το release εμφανίστηκαν σχόλια ότι δεν παίζει πουθενά, δεν φτιάξατε το πρόβλημα, είναι μάπα, σερί οι 1 κλπ κλπ κλπ
Κανά-δυό έκαναν μπαμ ότι είναι ψεύτικα (το καταλάβαμε κ από τα nicknames).

Απογοητευτήκαμε πλήρως...

Τόσος κόπος πήγε άδικα... Αποφασίσαμε τελικά να μην ξαναφτιάξουμε εφαρμογή για Ελλάδα.
Δεν αξίζει.

Γιατί, ας πούμε ότι κάποιος θέλει να επενδύσει κ να βγάλει κέρδη κ λεφτά, έχει να αντιμετωπίσει τα εξής:
- μικρή αγορά, λίγοι έχουν iphone/ipad (αν κ αναλογικά του πληθυσμού μας έχουν αρκετοι)
- δεν υπάρχει ελληνική γλώσσα στο ελληνικό appstore, αν κ περνάνε οι ελληνικοί χαρακτήρες φαίνεται σαν default γλώσσα η αγγλική
- το iAD είναι ανύπαρκτο, δεν μπορείς αν στοχέυσεις σε κέρδη απ' αυτό να βγάλεις ούτε ένα ευρώ καθώς δεν υπάρχουν ελληνικές διαφημίσεις
- οι Έλληνες δεν αγοράζουν εφαρμογές κ games, πχ. ένας γνωστός μου ο οποίος έβγαλε πολύ καλή εφαρμογή για αρχαίους έλληνες συγγραφείς
κ έχει στήσει μια μικρή επιχείρηση παράλληλα με τη δουλειά του δεν έβγαλε ούτε ένα ευρώ στην Ελλάδα κ τη έστειλε στο εξωτερικό όπου κ ανταμείφθηκε,
άλλος πήρε δάνειο για να φτιάξει μια καλή εφαρμογή κ μπήκε μέσα οικονομικά (ευτυχώς όχι πολύ)
- ψεύτικα comments!!! για μένα αυτό είναι απαράδεκτο! θα έπρεπε ο developer να μπορεί να κάνει report τα ψεύτικα comments ή αυτά που βρίζουνε να τα σβήνει
η Apple. Εμένα αυτό με εξόργισε κυρίως. Δεν σ' αρέσει ρε φίλε? Τσάμπα το πήρες, δεν πλήρωσες!!! Γιατί να βρίζεις? Κάνε σχόλιο κ θάψτο όχι να μπινελικώνεις!!!
Ειμαί υπερ των σχολίων κ σε ότι αφορά τις δικές μας εφαρμογές ας γράφουνε όσα αρνητικά θέλουνε αρκεί να είναι κόσμια γραμμένα κ με επικοδομητικά ώστε
να καταλάβει ο developer τί να διορθώσει. Επίσης υπάρχουν κ αυτοί που έχουν διπλούς τριπλους τετραπλούς λογαριασμούς κ κάνουν μπαμ ποιοι είναι...
- ΤΟP FREE!!! αυτό ειναι γενικότερο, όχι μόνο για την Ελλάδα... πρέπει να κάτσουν να ξανασκεφτούν στην Apple πως λειτουργεί αυτός ο μηχανισμός. Παίρνω πχ
τη δικιά μας εφαρμογή. Είχε 2/5 αστέρια με bug που κρασάρει κ ήταν 4η!!!!!! Επειδή είχε 4000 downloads??? Λάθος μεγάλο. Απο κάτω πήρχαν 5αστερες εφαρμογές.
- εφαρμογές ξεχασμένες κ παρατημένες στη μοίρα τους, αυτές πρέπει να τις αφαιρεί η Apple. Δεν μπορεί να υπάρχει εφαρμογή που έχει να αναβαθμιστεί 2 χρόνια
όταν έχουν γίνε τόσες αλλαγές στο iOS κ τις συσκευές!

Σε ότι αφορά την εφαρμογή μας, φταίω πολύ κ εγώ που δεν πρόσεξα το λάθος στον κώδικα.
Αλλά όλοι κάνουμε λάθη! Καλοπροαίρετα έκατσα να το διορθώσω. Δεν μ' αρέσει που υπάρχουν
εφαρμογές -ιδίως στην Ελλάδα- ξεχασμένες από τους developers εδώ κ χρόνια.......

Τέλος πάντων, ήθελα κάπου να τα πω κ τα είπα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   antreas

antreas

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:38

φιλε μου,εχεις πολυ δικιο και σε καταλαβαινω απολυτως...Θα σου πω το εξης,η ιστορια που περιγραφεις αποτυπωνει εως ενα σημειο και την ολη μας νοοτροπια και φιλοσοφια σαν λαος...Δεν ειμαστε ιδιοι με αυτους που γραψανε ιστορια...Το παιρνουν τσαμπα και μπαινουν και βριζουνε κιολας.Δεν πειραζει φιλε μου,να εισαι σιγουρος οτι στο εξωτερικο θα σε εκτιμησουν καλυτερα.Καλη συνεχεια σου ευχομαι και αυτο που εζησες να σε πεισμωσει για ακομα καλυτερες εφαρμογες.

#3   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:42

φιλε μου σε καταλαβαινω απολυτα..
Αλλα θα σου δωσω καποιες συμβουλες..
1)Μην καθεσαι και σκας για τα ratings και τα λιγοστα reviews καποιον χαζων 15χρονων που δεν ξερουν καν καλα
καλα που πανε τα ΤΕΣΣΕΡΑ..

2)Επιπροσθετα για πολλες εφαρμογες τα θετικα η αρνητικα σχολια ειναι επιτιδευμενα απο το περιβαλλον των developer( η του στενου τους κυκλου)/ή απο ανταγωνιστες παρομοιων εφαρμογων αντιστοιχα για να ριξουν τον συναγωνισμο.

3)Επισης τα αρνητικα σχολια ποτε δεν τα κοιταω στο appstore παρα μονο το ποσοι εχουν κατεβασει μια εφαρμογη.
Αν την εχουν κατεβασει πολλοι παει να πει οτι αξιζει αν οχι.. τοτε ειτε ειναι μαπα-το πιο πιθανο ειτε βγηκε προσφατα- απιθανο.

Συνοψιζοντας να εισαι σιγουρος οτι οι πραγματικοι χρηστες της ελληνικης αγορας ξερουν να εκτιμουν τις προσεγμενες δουλειες και τις προτοτυπες .
Κι εγω επειδη ειμαι ενας απο αυτους υποστηριξα την εφαρμογη παρολου που δεν την δουλεψα οσο θα ηθελα για τριτους λογους
( το εισοδημα μου ειναι 0, βλεπε φοιτητης χαχα).
Επισης το ελληνικο app store εχει αναγκη απο developers με ορεξη και μερακι κ δεν χρειαζετε να εξαγουμε τεχνογνωσια ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ
(ΓΙΑ ονομα του ΘΕΟΥ!).

Οποτε μην απογοητευσαι και να ξερεις οτι μεσα στον χρονο θα ανταμειφθεις.. αν οχι τουλαχιστον εχεις κερδισει τον σεβασμο μου κ
ειμαι σιγουρος και πολλων αλλων ελληνων χρηστων!

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggi, 19/01/2012 - 12:45


#4   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:43

Nομιζω πως οτι και να πουμε ειναι λιγο, κριμα στον κοπο σου ρε φιλε, και πιστεψε με πως δεν αξιζει να βγαζεις εφαρμογες για το ελληνικο appstore γατι ολοι τα θελουνε τσαμπα! Κριμα κριμα κριμα στο κοπο σου!

#5   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:51

Αυτό το πόστ του ΕΛΛΗΝΑ DEVELOPER καλό είναι να το διαβάσουν οι τζαμπατζηδες ελληνάρες που μέσα στο μυαλό τους νομίζουν πως j/b = crack εφαρμογές....


Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

#6   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 19/01/2012 - 12:57

Σε καταλαβαίνω απολύτως. Επειδή είμαι και μέλος στο iphonehellas και είδα και εκει κάποιους άσχημους χαρακτηρισμούς μου έκανε τρομερά άσχημη εντύπωση. Πρώτον διότι η εφαρμογή ήταν δωρεάν, και κατα δεύτερον είχε γραφτεί ότι θα γινόταν και το update. Δυστηχώς φίλε μου αυτη είναι η ιδιοσυγκρασία του έλληνα. Επειδή όμως προσπάθειες σαν τη δική σας χρειάζονται στήριξη από όλους μας, μην αφήνεται τη καφριλα κάποιων να καταρακώνει τη διάθεση σας. Η αλήθεια είναι όμως ότι όσον αφορά την "ελευθερία λόγου" στις κριτικές του AppStore θα πρέπει να επιληφθεί η ίδια η apple και να διατηρήσει ένα κόσμιο επίπεδο και ενδεχομένως μπανάρισμα αυτών οι οποίοι ξεφεύγουν. Εγω έχω στείλει ήδη email για λεκτική αντιπαράθεση που είχε κάποιος για δική μου κριτική (άκουσον άκουσον) στην apple και απέσυραν την ένα λόγω κριτική. Αυτό βέβαια είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να ζητήσετε και εσείς ως developers.


Sent from my iPhone4 using Tapatalk

#7   Corinna

Corinna

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Zealgr

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:03

Νομίζω ότι πέρα από την απογοήτευση δεν είναι όλα τόσο μαύρα..
Εγώ την κατέβασα πριν δυο τρεις μέρες, έβαλα και την αναβάθμιση και μου φαίνεται πολύ χρήσιμη.
Είμαι σίγουρη ότι είναι πολλοί σαν κι εμένα που τη χρησιμοποιούν και είναι ευχαριστημένοι.
Βλακεία μου που αμελώ συνεχώς να κάνω σχόλιο και βαθμολογία για τις εφαρμογές που μ'αρέσουν.
Ίσως γιατί δεν δίνω και πολύ σημασία στα σχόλια.

Κρίμα θα είναι να χάσουμε τις εφαρμογές που έλληλες developers μας προσφέρουν με κόπο και όρεξη.

#8   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:19

Aν εξαιρεθεί το γεγονός της μικρής πίτας, τα υπόλοιπα συμβαίνουν σε όλα τα stores, απλά σε ίσως λιγότερο βαθμό λόγω της μαζικότητας.

#9   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:29

Και πολύ καλά έκανες και τα είπες φίλε μου! Π.χ αυτό για το iAd έλεγα και εγώ να το δοκιμάσω σύντομα αλλά τώρα... θα διαφωνήσω βέβαια με τον τίτλο σου γιατί δεν νομίζω πως οι Έλληνες developers πρέπει να μείνουν εκτός του ελληνικού App Store. Με κάτι τέτοιο δεν θα καταφέρουμε τίποτα και τα πράγματα θα συνεχίσουν να παραμένουν τα ίδια αν όχι χειρότερα. :(

Τώρα για τα άλλα που λες το θέμα των top εφαρμογών είναι γνωστό, π.χ όταν ανέβασα εγώ την πρώτη μου εφαρμογή είχα μια εταιρεία που με πλησίασε και με ένα μικρό ποσό αναλάμβανε να ανεβάσει το Application στο top 10 μέσα σε λίγες μέρες. :blink:

Είχα τονίσει την ανάγκη της συσπείρωσης και του βήματος παρουσίασης των Ελλήνων developers και της βοήθειας νέων παιδιών που θέλουν να μπουν στο χώρο πριν λίγο καιρό και μάλιστα με ανοιχτεί πρόσκληση προς όλους, τελικά η απόκριση που πήρα, με μερικές εξαιρέσεις από κάποια παιδιά εδώ μέσα που είναι άριστα, ήταν ελάχιστη και κανένας άλλος δεν ήθελε να βγει μπροστά...

Οπότε ίσως τελικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας? ???

Συνεχίζω να πιστεύω πως θα αλλάξουν τα πράγματα κάπως κάποια στιγμή...

Τελευταία επεξεργασία από: georgoud, 19/01/2012 - 13:30


#10   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:39

Να ρωτησω και γω τα εξής

Καταρχας ναι απαραδεκτα ολα αυτά (ουτε καν θα σχολιάσω για τα σχολια που αφήσανε στην εφαρμογή).

Ομως.

1) γιατί λέμε για την Ελληνική αγορά και το Ελληνικό appstore τη στιγμή που η APPLE ειναι πίσω απο το AppStore και το ανέβασμα των εφαρμογών και updates?

2) Καταλαβαίνεις ότι αν παρατηθεί το ελληνικό AppStore, πρώτον δε θαχουμε χρήσιμες εφαρμογές της Ελληνικής καθημερινότητας (πχ Φαρμακεία, Apergia.GR και ενα σωρό αλλες) και δεύτερον, αν υπήρχαν σε αλλο appstore προφανώς δε θα μπορούσαμε να τις αγοράσουμε.

Κρίμα λοιπόν αυτό που συμβαίνει, αλλα για 10 ηλίθιους να καταδικάσεις κι ολους εμας τους άλλους που αγοράζουμε και προσπαθούμε να υποστηρίξουμε τους Ελληνες developer αυτό ειναι αδικο.
Whatsapp doc?

#11   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:40

Ελλαδισταν το μεγαλείο σου! GTP μια ζωή!
Φίλος αν πάει όπως λες τσάμπα ο κόπος σου φυσικά και δεν αξίζει μην σκας ! εκεί που θα ανταμειφθείς εκεί να ασχοληθείς!

Τελευταία επεξεργασία από: DooMDiveR, 19/01/2012 - 13:42


#12   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 19/01/2012 - 13:42

2) Καταλαβαίνεις ότι αν παρατηθεί το ελληνικό AppStore, πρώτον δε θαχουμε χρήσιμες εφαρμογές της Ελληνικής καθημερινότητας (πχ Φαρμακεία, Apergia.GR και ενα σωρό αλλες) και δεύτερον, αν υπήρχαν σε αλλο appstore προφανώς δε θα μπορούσαμε να τις αγοράσουμε.


Σωστή!!!!!! ;)

#13   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:24

Σωστή!!!!!! ;)


Eμ κάτσε δηλαδή! έχω αγοράσει ένα σωρό Ελληνικές εφαρμογές οι οποίες είναι πραγματικά καλές, και έχω δοκιμάσει και ένα σωρό άλλες, και οι περισσότερες ειναι πολύ χρήσιμες!

Μη βαράτε.........:(

(Αντε μην πάω το μαγκαζίνο σε κανα αμερικάνικο φόρουμ :lol: επειδή σε μερικούς μερικούς δεν αρέσει Ε!)
Whatsapp doc?

#14   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:27

Καλημερίζω τη παρέα του forum.
Κάποιοι ίσως με ξέρετε από τη παρουσία μου του forum κάποιοι πάλι όχι ;)

Όπως αναφέρει κ ο τίτλος πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχολούνται οι developers με το ελληνικό appstore.
Αισθάνομαι άσχημα που το πιστέυω (πλεον) αυτό αλλά για μένα αυτή είναι η αλήθεια.
Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τον προγραμματισμό εδώ κ χρόνια αλλά εδώ κ μισό χρόνο τώρα φτιάχνω κ εφαρμογές
κ για το iPhone/iPad.

Έφτιαξα λοιπόν μια εφαρμογή την οποία την έστειλα στο εξωτερικό κ πάει καλά. Με το "καλά" δεν εννοώ κέρδη κ φράγκα
αλλά κυρίως μας ικανοποιεί που την χρησιμοποιούν 1000-1500 άνθρωποι ημερησίως. Επαναλαμβάνω πώς είμαστε χομπίστες
κ εργαζόμαστε σε κανονικές δουλειές κ στον ελεύθερό μας χρόνο πέρα από όλα τα υπόλοιπα ασχολούμαστε κ με τον προγραμματισμό.
Ως εδώ καλά...

Χαρήκαμε με την επιτυχία κ κάναμε το λάθος να την μετατρέψουμε για την ελληνική αγορά (iΠαραδάκι) :( 4 μέρες κυκλοφορεί κ
πραγματικά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά. Ως προς τί?

Λοιπόν, η εφαρμογή δε μπορούσε να ξαναγραφτεί εξ αρχής γι αυτό κ την κάναμε port με κάποιες μικροαλλαγές στην εμφάνιση
να ταιριάζει με την Ελληνική αγορά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στη πρώτη έκδοση να μην έχει ελληνικούς χαρακτήρες αλλά
greeklish πράγμα που δεσμευτήκαμε να διορθώσουμε το συντομότερο δυνατον. Είχαμε σκοπό μόλις τελείωναμε την μεγάλη μας
εφαρμογή που εργαζόμαστε εδώ κ μήνες (πρόκειται για ένα platformer game) να την ξαναγράφαμε κ να βάζαμε φυσικά τα ελληνικά.
Το έγραψα κ στο forum εδώ αλλά κ στη περιγραφή του ελληνικού appstore.

Οπότε το κυκλοφορήσαμε ως δωρεάν με ένα banner iAD στο κάτω μέρος (το οποίο πειραματικά το αφήσαμε καθώς δεν γνωρίζαμε αν λειτουργεί στην Ελλάδα
κ όχι για κέρδος - όπου κ αποδείχτηκε δεν λειτουργεί στην Ελλάδα ούτε αυτό!!!) της πρώτης οθόνης.

ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ έκανα εγώ ένα λάθος στον κώδικα κ είχανε ξεχαστεί τα default πληκτρολόγια στο λογισμικό. Δηλαδή, εμφανίζονταν κ ελληνικοί
χαρακτήρες με αποτέλεσμα όποιος εισήγαγε τέτοιους χαρακτήρες (κυρίως σε iOS 5) να κρασάρει η εφαρμογή :(

Αρχικά οι κριτικές ητανε καλές εως πολύ καλές (πέρα των ratings λάβαμε κ emails που μας έλεγαν μπράβο, να συνεχίσουμε κλπ κλπ)
Μόλις πήραμε χαμπάρι το πρόβλημα ξεκίνησα (νύχτα γιατί όπως είπα δουλεύουμε το πρωϊ) να φτιάχνω το update. Όντως, νωρίς το πρωϊ
ήταν έτοιμο κ το έστειλα στην Apple για έγκριση παρακαλώντας τους να το κοιτάξουν άμεσα καώς κράσαρε.

Την επομένη το απόγευμα που μπήκα να δω τί παίζει είδα τα εξής τραγικά....
Πρώτον η εφαρμογή με όλα της τα προβλήματα έιχε φτάσει τα 4500 downloads κ ήταν 4η στο top free της Apple!!!!???
2oν είχανε αρχίσει οι καφρίλες... τα σχόλια καταλαβαίνετε... 3ον η Apple δεν είχε βγαλει το update...

Ξαναστέλνω κ τους λέω στην Apple το κ το αν μπορείτε να το δείτε γιατι υπάρχει αυτό το πρόβλημα...

Αποτέλεσμα, ΧΘΕΣ βγήκε το update στις 20:00!!! Στο μεσοδιάστημα έιχαμε φτιάξει κ ξαναστείλαμε νέο update με περισσότερα features 1.0.2
το οποίο το έλαβε η Apple κ τελικά αυτό κυκλοφόρησε (χωρίς να χάσουμε -ευτυχώς- τη σειρά μας για το review). Πιστέψτε με!

Διαβάσαμε όλα τα σχόλια κ από τα μεηλ κ από τα ratings κ ασχοληθήκαμε τρία άτομα για να παίζει τέλεια το προγραμματάκι!
Το ελέγξαμε σε όλος τους emulators του xcode, το ανεβάσαμε σε 4.2 για να μην υπάρχει πιθανότητα προβλήματος κ το ελέγξαμε
σε iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone4S κ iPad1 (δεν βρήκαμε άλλες συσκευές!!!) κ σε όλες έπαιζε τέλεια.

Εεεε... 10 λεπτά μετά το release εμφανίστηκαν σχόλια ότι δεν παίζει πουθενά, δεν φτιάξατε το πρόβλημα, είναι μάπα, σερί οι 1 κλπ κλπ κλπ
Κανά-δυό έκαναν μπαμ ότι είναι ψεύτικα (το καταλάβαμε κ από τα nicknames).

Απογοητευτήκαμε πλήρως...

Τόσος κόπος πήγε άδικα... Αποφασίσαμε τελικά να μην ξαναφτιάξουμε εφαρμογή για Ελλάδα.
Δεν αξίζει.

Γιατί, ας πούμε ότι κάποιος θέλει να επενδύσει κ να βγάλει κέρδη κ λεφτά, έχει να αντιμετωπίσει τα εξής:
- μικρή αγορά, λίγοι έχουν iphone/ipad (αν κ αναλογικά του πληθυσμού μας έχουν αρκετοι)
- δεν υπάρχει ελληνική γλώσσα στο ελληνικό appstore, αν κ περνάνε οι ελληνικοί χαρακτήρες φαίνεται σαν default γλώσσα η αγγλική
- το iAD είναι ανύπαρκτο, δεν μπορείς αν στοχέυσεις σε κέρδη απ' αυτό να βγάλεις ούτε ένα ευρώ καθώς δεν υπάρχουν ελληνικές διαφημίσεις
- οι Έλληνες δεν αγοράζουν εφαρμογές κ games, πχ. ένας γνωστός μου ο οποίος έβγαλε πολύ καλή εφαρμογή για αρχαίους έλληνες συγγραφείς
κ έχει στήσει μια μικρή επιχείρηση παράλληλα με τη δουλειά του δεν έβγαλε ούτε ένα ευρώ στην Ελλάδα κ τη έστειλε στο εξωτερικό όπου κ ανταμείφθηκε,
άλλος πήρε δάνειο για να φτιάξει μια καλή εφαρμογή κ μπήκε μέσα οικονομικά (ευτυχώς όχι πολύ)
- ψεύτικα comments!!! για μένα αυτό είναι απαράδεκτο! θα έπρεπε ο developer να μπορεί να κάνει report τα ψεύτικα comments ή αυτά που βρίζουνε να τα σβήνει
η Apple. Εμένα αυτό με εξόργισε κυρίως. Δεν σ' αρέσει ρε φίλε? Τσάμπα το πήρες, δεν πλήρωσες!!! Γιατί να βρίζεις? Κάνε σχόλιο κ θάψτο όχι να μπινελικώνεις!!!
Ειμαί υπερ των σχολίων κ σε ότι αφορά τις δικές μας εφαρμογές ας γράφουνε όσα αρνητικά θέλουνε αρκεί να είναι κόσμια γραμμένα κ με επικοδομητικά ώστε
να καταλάβει ο developer τί να διορθώσει. Επίσης υπάρχουν κ αυτοί που έχουν διπλούς τριπλους τετραπλούς λογαριασμούς κ κάνουν μπαμ ποιοι είναι...
- ΤΟP FREE!!! αυτό ειναι γενικότερο, όχι μόνο για την Ελλάδα... πρέπει να κάτσουν να ξανασκεφτούν στην Apple πως λειτουργεί αυτός ο μηχανισμός. Παίρνω πχ
τη δικιά μας εφαρμογή. Είχε 2/5 αστέρια με bug που κρασάρει κ ήταν 4η!!!!!! Επειδή είχε 4000 downloads??? Λάθος μεγάλο. Απο κάτω πήρχαν 5αστερες εφαρμογές.
- εφαρμογές ξεχασμένες κ παρατημένες στη μοίρα τους, αυτές πρέπει να τις αφαιρεί η Apple. Δεν μπορεί να υπάρχει εφαρμογή που έχει να αναβαθμιστεί 2 χρόνια
όταν έχουν γίνε τόσες αλλαγές στο iOS κ τις συσκευές!

Σε ότι αφορά την εφαρμογή μας, φταίω πολύ κ εγώ που δεν πρόσεξα το λάθος στον κώδικα.
Αλλά όλοι κάνουμε λάθη! Καλοπροαίρετα έκατσα να το διορθώσω. Δεν μ' αρέσει που υπάρχουν
εφαρμογές -ιδίως στην Ελλάδα- ξεχασμένες από τους developers εδώ κ χρόνια.......

Τέλος πάντων, ήθελα κάπου να τα πω κ τα είπα.



Εγώ σου άφησα πάντως ένα 5αστερο γιατί όντως είναι πολύ καλή η εφαρμογή! Άντε καλή συνέχεια!
Whatsapp doc?

#15   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:41

Απλά μην ξανασχοληθείς με το ελληνικό κατάστημα.
Προσωπικά είμαι σε US και αλλάζω μόνο αν θέλω να αγοράσω κάτι. Δεν αξίζει, αφενός γιατί όλοι είναι ζώα και όλα τα top είναι εφαρμογές που κλειδώνουν κλπ, αφετέρου γίνεται της κακομοίρας...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες