Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Μακρυά από το ελληνικό appstore!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:43

Απλά μην ξανασχοληθείς με το ελληνικό κατάστημα.
Προσωπικά είμαι σε US και αλλάζω μόνο αν θέλω να αγοράσω κάτι. Δεν αξίζει, αφενός γιατί όλοι είναι ζώα και όλα τα top είναι εφαρμογές που κλειδώνουν κλπ, αφετέρου γίνεται της κακομοίρας...



Kαι πώς θα αγοράσουμε απο το αμερικάνικο? Θα τρέχουμε στο ebay να πάρουμε us gift cards?
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:47

Kαι πώς θα αγοράσουμε απο το αμερικάνικο? Θα τρέχουμε στο ebay να πάρουμε us gift cards?


O ένας τρόπος.
Ο άλλος (που κάνω και ανέφερα πως κάνω) είναι να μπαίνεις μόνο όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι.

#18   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:49

O ένας τρόπος.
Ο άλλος (που κάνω και ανέφερα πως κάνω) είναι να μπαίνεις μόνο όταν θέλεις να αγοράσεις κάτι.


Και ξαναλέω. Να αγοράσουμε ελληνικές εφαρμογές απο Αμερικάνικο μαγαζί και να πρέπει να παραγγέλνουμε συνέχεια κάρτες απέξω? Γιατί όλοι ξέρουμε οτι αν τελειώσει η κάρτα, ούτε να κατεβάσουμε free apps ούτε update τα ήδη αγορασμένα μπορούμε να κάνουμε.

Δηλαδή το σύστημα είναι εντελώς άκυρο.

Το καλύτερο νομίζω είναι να σταματήσουν οι Ελληνάρες τις βλακείες, και να αρχίσουμε και εμείς οι πιο συνειδητοποιημένοι να αφήνουμε κανα review στο μαγαζί.
Whatsapp doc?

#19   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:52

Γιατί είναι άκυρο; 3 χρόνια είμαι έτσι και δεν έχω πρόβλημα.
Κάνεις έναν λογαριασμό στο US και έναν στο GR, τους κάνεις και τους 2 authorise στον υπολογιστή.
Για όλα τα apps, εκτός των paid έχεις τον US και ΟΤΑΝ θελήσεις να αγοράσεις κάτι θα αλλάξεις για 2 λεπτά τον κωδικό και θα το αγοράσεις και όταν τελειώσεις κάνεις sign out.

Το άκυρο δε καταλαβαίνω τι είναι...

#20   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:55

Γιατί είναι άκυρο; 3 χρόνια είμαι έτσι και δεν έχω πρόβλημα.
Κάνεις έναν λογαριασμό στο US και έναν στο GR, τους κάνεις και τους 2 authorise στον υπολογιστή.
Για όλα τα apps, εκτός των paid έχεις τον US και ΟΤΑΝ θελήσεις να αγοράσεις κάτι θα αλλάξεις για 2 λεπτά τον κωδικό και θα το αγοράσεις και όταν τελειώσεις κάνεις sign out.

Το άκυρο δε καταλαβαίνω τι είναι...

να ρωτησω επ αυτου.. και εχεις ταυτοχρονα στο κινητο σου mixed apps κι απο τα 2 apple account?! Ρωταω επειδη δεν ξερω..

#21   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/01/2012 - 14:57

Ναι, γιατί; Τα paid από GR store, τα υπόλοιπα από US.
Απλά κάθε φορά που ζητά το app update κοιτάς το popup ποιο account σου βγάζει για να βάλεις το σωστό password. Εφόσον οι λογαριασμοί γίνουν authorise στο PC είναι σα να έχεις 1.

#22   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/01/2012 - 15:09

Ναι, γιατί; Τα paid από GR store, τα υπόλοιπα από US.
Απλά κάθε φορά που ζητά το app update κοιτάς το popup ποιο account σου βγάζει για να βάλεις το σωστό password. Εφόσον οι λογαριασμοί γίνουν authorise στο PC είναι σα να έχεις 1.

α οκ ευχαριστω για το ιnfo :)

#23   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 15:34

Καταρχήν δείχνεις ανώριμη συμπεριφορά είτε με το να απογοητεύεσαι είτε με το να κλαίγεσαι. Ο σωστός επαγγελματίας επικεντρώνει όλη του την προσπάθεια στην ανάπτυξη και βελτίωση της εφαρμογής του.

Συν τοις άλλοις είναι παιδιάστικο να σκας πραγματικά για 5-10-20 αρνητικά review. Αν η εφαρμογή σου είναι όντως καλή με το πέρασμα ημερών θα φανεί.

Ο πρώτος που θα πρέπει να ακούσει τα παράπονά σου είναι η ίδια σου η ομάδα. Αναφέρεις ο ίδιος πως εσύ έκανες τη λάθος αρχή: είτε με τα ελληνικά που δεν υποστηριζόταν, είτε με το iAd, είτε καθυστέρησες είτε είτε είτε. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, άρα οι δικές σας παραλείψεις, αστοχίες είναι αυτές που έγειραν τα δυσαρεστημένα reviews. Εάν ερχόταν πλήρωμα χρόνου και είχες κυκλοφορήσει την εφαρμογή ή τα updates μόνο όταν είχες λύσει όλα τα προβλήματα, τότε θα ήσουν σωστός και απέναντι στην προσπάθειά σου αλλά και στους χρήστες που απευθύνεσαι. Οπότε βρίσκω φυσιολογική την όποια δυσαρέστηση και την αντιμετώπιση του προβλήματος καθώς και την προσέγγιση στην έκδοση της εφαρμογής σου, ερασιτεχνική. Άρα, μιας και έχεις γνώθι σαυτόν και αυτοαποκαλείσαι ερασιτέχνης, θα έπρεπε να περιμένεις τα δυσαρεστημένα σχόλια (άλλα βάσιμα και άλλα αβάσιμα) σε μία εραστιτεχνική δουλειά.

keep walking

#24   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 15:47

edit:

Είδα και τα σχόλια τώρα για τα οποία αναφέρεσαι. Πλην ενός (ο γνωστός πανταχού παρών κάφρος) όλα τα σχόλια είναι τεκμηριωμένα. Πχ είναι δυνατόν να μην υπάρχει υποδιαστολή σε εφαρμογή οικονομικών; Οι περισσότεροι παραπονιούνται ότι κρασάρει η εφαρμογή; Εσύ σα dev μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό;

Πχ στο iPad μου δε μπορούσε να συνδεθεί με τίποτα το Omnifocus με τον Mac. Η εφαρμογή κράσαρε και όποτε έπαιζε, έβγαζε error. Για την εταιρεία αυτό φαινόταν κουλό, ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ. Όμως η εταιρεία δεν είπε "ε κοίτα τον γελοίο", γιατί ο σωστός επαγγελματίας πάντα κερδίζει από κάτι τέτοια. Μου είπαν πως θα μπορέσω να τους στείλω log files. Το ίδιο και στο Evernote με κάτι ηχογραφήσεις που χάθηκαν στο συγχρονισμό...

Εσύ ζήτησες τέτοια εδώ μέσα; Από τα άτομα που κατηγορείς που εξάλλου σου έσκασαν τα χρήματά τους...ζήτησες να δεις log files ή πιαθανές λύσεις; Το μόνο που διάβασα ανάμεσα από τις γραμμές, είναι πως δηλώνεις άριστος κατά τον δυνατόν και όλοι οι λοιποί είναι κακεντρεχείς...Την εφαρμογή μπορεί να την αγόρασαν 30 άτομα στο ελληνικό app store και οι 7-8 στους οποίους εμφανίζεται πρόβλημα να υπάρχει πραγματικά κάτι, ενώ στο δικό σου iPhone να παίζουν όλα οκ.

Έχεις κάποια λύση για αυτούς εκτός από τα posts;

#25   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 19/01/2012 - 15:57

Καταρχήν δείχνεις ανώριμη συμπεριφορά είτε με το να απογοητεύεσαι είτε με το να κλαίγεσαι. Ο σωστός επαγγελματίας επικεντρώνει όλη του την προσπάθεια στην ανάπτυξη και βελτίωση της εφαρμογής του.

Συν τοις άλλοις είναι παιδιάστικο να σκας πραγματικά για 5-10-20 αρνητικά review. Αν η εφαρμογή σου είναι όντως καλή με το πέρασμα ημερών θα φανεί.

Ο πρώτος που θα πρέπει να ακούσει τα παράπονά σου είναι η ίδια σου η ομάδα. Αναφέρεις ο ίδιος πως εσύ έκανες τη λάθος αρχή: είτε με τα ελληνικά που δεν υποστηριζόταν, είτε με το iAd, είτε καθυστέρησες είτε είτε είτε. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, άρα οι δικές σας παραλείψεις, αστοχίες είναι αυτές που έγειραν τα δυσαρεστημένα reviews. Εάν ερχόταν πλήρωμα χρόνου και είχες κυκλοφορήσει την εφαρμογή ή τα updates μόνο όταν είχες λύσει όλα τα προβλήματα, τότε θα ήσουν σωστός και απέναντι στην προσπάθειά σου αλλά και στους χρήστες που απευθύνεσαι. Οπότε βρίσκω φυσιολογική την όποια δυσαρέστηση και την αντιμετώπιση του προβλήματος καθώς και την προσέγγιση στην έκδοση της εφαρμογής σου, ερασιτεχνική. Άρα, μιας και έχεις γνώθι σαυτόν και αυτοαποκαλείσαι ερασιτέχνης, θα έπρεπε να περιμένεις τα δυσαρεστημένα σχόλια (άλλα βάσιμα και άλλα αβάσιμα) σε μία εραστιτεχνική δουλειά.

keep walking

κατά το μεγαλύτερο μέρος του post σου είμαι μαζί σου, αλλά όσον αφορά τα reviews, είμαι εντελώς αντίθετος.
Εχω δει reviews σε ελληνικά apps αψεγάδιαστα που πάρα πολλά reviews είναι σκέτη λάσπη μόνο και μόνο για το γκέτο που έχουν δημιουργήσει 5-10 άτομα και προωθούν συγκεκριμένα apps και όλα τα άλλα τα θάβουν... δεν γίνεται να έτρεχε σε όλες τις συσκευές και ο άλλος να γράφει δεν τρέχει σε καμιά κοκ... κατά τα άλλα επαναλαμβάνω μαζί σου, αλλά αυτό που γίνεται με τα reviews από ορισμένους καραγκιόζηδες παρά πάει...
Και τέλος αυτά είναι τα βασικά παράπονα του φίλου μας όπως καταλαβαίνω εγώ, όχι τα άσχημα reviews αλλά όπως λέει και συμφωνώ μαζί του ο μηχανισμός της apple το appstore γενικά και το "γκέτο" που κάνει όλο το "θάψιμο"

Ειμαί υπερ των σχολίων κ σε ότι αφορά τις δικές μας εφαρμογές ας γράφουνε όσα αρνητικά θέλουνε αρκεί να είναι κόσμια γραμμένα κ με επικοδομητικά ώστε
να καταλάβει ο developer τί να διορθώσει. Επίσης υπάρχουν κ αυτοί που έχουν διπλούς τριπλους τετραπλούς λογαριασμούς κ κάνουν μπαμ ποιοι είναι...
- ΤΟP FREE!!! αυτό ειναι γενικότερο, όχι μόνο για την Ελλάδα... πρέπει να κάτσουν να ξανασκεφτούν στην Apple πως λειτουργεί αυτός ο μηχανισμός. Παίρνω πχ
τη δικιά μας εφαρμογή. Είχε 2/5 αστέρια με bug που κρασάρει κ ήταν 4η!!!!!! Επειδή είχε 4000 downloads??? Λάθος μεγάλο. Απο κάτω πήρχαν 5αστερες εφαρμογές.




#26   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2012 - 16:07

κατά το μεγαλύτερο μέρος του post σου είμαι μαζί σου, αλλά όσον αφορά τα reviews, είμαι εντελώς αντίθετος.
Εχω δει reviews σε ελληνικά apps αψεγάδιαστα που πάρα πολλά reviews είναι σκέτη λάσπη μόνο και μόνο για το γκέτο που έχουν δημιουργήσει 5-10 άτομα και προωθούν συγκεκριμένα apps και όλα τα άλλα τα θάβουν... δεν γίνεται να έτρεχε σε όλες τις συσκευές και ο άλλος να γράφει δεν τρέχει σε καμιά κοκ... κατά τα άλλα επαναλαμβάνω μαζί σου, αλλά αυτό που γίνεται με τα reviews από ορισμένους καραγκιόζηδες παρά πάει...
Και τέλος αυτά είναι τα βασικά παράπονα του φίλου μας όπως καταλαβαίνω εγώ, όχι τα άσχημα reviews αλλά όπως λέει και συμφωνώ μαζί του ο μηχανισμός της apple το appstore γενικά και το "γκέτο" που κάνει όλο το "θάψιμο"


Σε όσα αναφέρεις: αυτοί που γράφουν αρνητικά για αψεγάδιαστες εφαρμογές είναι οι 5-10-20 (βαριά-βαριά) οι οποίοι ανέφερα και πάντα υπάρχουν. Αν η εφαρμογή αξίζει θα φανεί.

"δεν γίνεται να έτρεχε σε όλες τις συσκευές και ο άλλος να γράφει δεν τρέχει σε καμιά κοκ..." -> σε πόσες το δοκίμασε; Άντε σε 2 διαφορετικές από κάθε μοντέλου (που αποκλείεται)! Και πάλι αναφέρω πως με τόσα που γίνονται βλέπεις πως πραγματικά μια μερίδα έχει πρόβλημα. Εδώ παρατηρούμε όλοι μας updates στο app store για minor problems σε iPhone 3GS!!!

Εγώ δε θέλω να πιστέψω πως πρόκειται για διαφημιστικό κόλπο, αλλά σίγουρα δε δέχομαι όταν υπάρχουν "κενά" στην εφαρμογή να μας κάθεται κάπως...

#27   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 19/01/2012 - 16:43

Ναι, γιατί; Τα paid από GR store, τα υπόλοιπα από US.
Απλά κάθε φορά που ζητά το app update κοιτάς το popup ποιο account σου βγάζει για να βάλεις το σωστό password. Εφόσον οι λογαριασμοί γίνουν authorise στο PC είναι σα να έχεις 1.

εχω δυο και ξερω πως λειτουργει. Και ξαναλεω: αν δεν υπαρχει σε δωρεαν η εφαρμογη στο αμερικανικο ή αν δεν εχουμε λεφτα υπολοιπο στο αμερικανικο μετα δε θα μπορει ουτε να αναβαθμιστει ουτε να κατεβασουμε (για το ενδεχομενο ελληνικες εφαρμογες ναταν στο αμερικανικο μονο).
Whatsapp doc?

#28   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 19/01/2012 - 16:55

Παιδιά πραγματικά δεν ήξερα ότι θα είχε τόση ανταπόκριση το θέμα!

Να συνοψίσω λέγοντας ότι εμάς αυτό που μας ενόχλησε περισσότερο ήταν οι βρισιές κ τα ψέμματα ότι δεν λειτουργει. Δεν σ'αρέσει, καλώς. Σβήστο απ' το κινητό σου, γράψε ένα δεν μ' αρέσει γιατί αυτό κ αυτό βάλε 1/5 κ τέλος. Όχι να βρίζεις κ να λες ότι δεν λειτουργει!!!

Ένας φίλος παραπάνω είπε για κάποιους που τον πλησίασαν κ του είπαν να του πάνε την εφαρμογή στο TOP. Κ μένα μου έχει τύχει δύο φορές. Πρόκειται για ψεύτικα 5στερα με μεταφρασμένα στα ελληνικά από το google translate. Φυσικά κ δεν ασχολήθηκα! Θα ρίξω μια ματια στο email μου μήπως κ υπάρχει ακόμα το email να σας το δείξω.

Στο forum αυτό η συμπεριφορά είναι άριστη από τους περισσότερους, γι' αυτό κ μπαίνω. Εννοείται ιΜαριλίνα ότι δεν είναι ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ το ίδιο. Δεν τσουβαλιάζουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#29   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 19/01/2012 - 17:16

Για τον φίλο που λέει ότι είμαστε "ερασιτέχνες" με τη κακή έννοια του όρου κ οτι δεν δείχνουμε ωριμότητα κ κλαιγομαστε. Καμία σχέση! Κ ωριμότητα δείχνουμε κ φυσικά δεν κλαιγόμαστε!!! Απλά ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου με ανθρώπους που ασχολούνται με το iphone κ έχουν άποψη. Κ η άποψή τουσ μετράει. Τίποτα παραπάνω!

Δεν δηλώνω ότι είναι άριστη η εφαρμογή μου, προς Θεού! Επίσης κανείς δεν αγόρασε την εφαρμογή γιατί πολύ απλά είναι δωρεάν. Επαναλαμβάνω με ενόχλησαν τα ΨΕΜΜΑΤΑ κ οι ΒΡΙΣΙΕΣ. Ας γράψουν τα χειρότερα πράγματα με κόσμιο τρόπο. Τέλος σύμφωνα με τα λεγόμενά σου θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ΕΠΙΤΥΧΙΑ καθώς σε 5-6 μέρες κυκλοφορίας έφτασε τις 6000 downloads. Όμως για μένα δεν είναι! Κ δεν πρέπει να ήτανε στο top free στη 4η θέση καθώς τη στιγμή εκείνη ήτανε ήταν ελατωμματική (από λάθος μου) κ δεύτερον δεν μπορεί ο γνώμονας να είναι το ΠΟΣΟΙ την κατέβασαν!

Πέρα απ' αυτά κ γιατί ίσως να μην γνωρίζεις πως στήνεται μια εφαρμογή το build αν παίζει σ'ένα "μαμά" iphone 3GS με iOS 5.0.1 τότε ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΟΛΑ!!!!! Δεν είναι PC με διαφορετικό hardware. Το πρόβλημα που μου αναφέρανε κ εντοπίσαμε κ εμείς ήταν όταν έβαζες ελληνικούς χαρακτήρες (που δεν ήταν από "ερασιτεχνισμό" που δεν βάλαμε αλλά έλλειψη χρόνου κ γι' αυτό είπαμε πως θα το φτιάξουμε στο μέλλον καθώς απαιτούσε γράψιμο από την αρχή καθώς η εφαρμογή είναι port από άλλη δικιά μας) κράσαρε σε iOS 5, λόγω του ότι ξέχασα να βγάλω το ελληνικο πληκτρολόγιο. Σε jb συσκευή ενδέχεται να κρασάρει (για ευνόητους λόγους) κ δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε διορθώσεις σε τέτοιεσσυσκευές.

Απλά παιδιά, άποψή μου είναι π´τι πρέπει η Apple να απορρίπτει τα υβριστικά σχόλια. Ρίξτε μια ματια στο iΝτέφι. Το τί μπινελίκια ρίξανε δεν λέγεται...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#30   silot

silot

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ipad2 iphone 3gs

Δημοσίευση 19/01/2012 - 17:27

φιλε μου σε εμενα δουλευει μια χαρα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες