Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Parking defenders


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Pads

Pads

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2012 - 16:24

Καλησπέρα

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί η παρακάτω πολύ έξυπνη εφαρμογή στο forum (με ενα γρήγορο search δεν εχω δει κάποια αναφορά στο forum)

Parkingd

Απλά to βρήκα τυχαία στο web και ειπα να το περάσω και εδώ αφού φένεται καλή προσπάθεια (ειναι ακομα σε beta)!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 01/03/2012 - 17:59

Φίλε μου σαν ιδέα καλή είναι αν χρησιμοποιηθεί καλοπροαίρετα κ σε μεγάλη κλίμακα. Όμως δεν μ' αρέσει η λογική να κοινοποιώ στο διαδίκτυο που έχω παρκάρει το αυτοκίνητο κ σε πόση ώρα θα πάω να το πάρω. Κ που ξέρω από ποιον θα χρησιμοποιηθεί αυτή η πληροφορία? Αν την χρησιμοποιήσει κάποιος χρήστης της εφαρμογής για να μου κλέψει για παράδειγμα το αυτοκίνητο??? Θα ξέρει που είναι το αμάξι, για πόση ώρα θα είναι εκεί κ ότι θα είναι χωρίς κανέναν μέσα. Δεν ξέρω... αλλά προσωπικά δεν θα την χρησιμοποιούσα.

(επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ πως οι δημιουργοί της εφαρμογής την έφτιαξαν με γνώμονα να μας βοηθάει στη καθημερινότητα κ χωρίς υποψία δόλου φυσικά)

#3   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 01/03/2012 - 18:31

Έκανα εγγραφή αλλά για να πάρω τη beta πρέπει να περάσω ένα profile στα settings...θα έχει πρόσβαση στο UDID της συσκευής μου από'τι καταλαβαίνω. Είναι ασφαλές ? Έχω διαβάσει σε παλιότερα topics ότι δεν είναι ασφαλές... Για τη συγκεκριμένη εφαρμογή μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω?

#4   otto

otto

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/03/2012 - 18:37

Καλησπέρα σε όλους,

Ονομάζομαι Όθωνας Αντωνίου και είμαι μέλος της ομάδας που υλοποιεί την εφαρμογή. Εκ' μέρους της ομάδας σας ευχαριστώ πολύ για την δημοσίευση.

Καταρχήν προς αποφυγή παρεξηγήσεων λίγα λόγια για το πώς λειτουργεί η εφαρμογή:

Μέσω του Parking Defenders ο χρήστης μπορεί είτε να προσφέρει τη θέση πάρκινγκ του στους υπόλοιπους χρήστες (οπότε έχει το ρόλο του Defender), είτε να βρεί ο ίδιος πάρκινγκ ζητώντας τη θέση που προσφέρει κάποιος άλλος χρήστης (οπότε έχει το ρόλο του Seeker). Οι χρήστες βλέπουν ότι ένας Defender προσφέρει μια θέση παρκινγκ σε μια ευρύτερη περιοχή που καλύπτει μερικά οικοδομικά τετράγωνα και σε πόση ώρα πρόκειται να αφήσει τη θέση ελεύθερη. Κανένας δε βλέπει ούτε πού είσαι ούτε ποιος είσαι ούτε τι αυτοκίνητο έχεις. Ο μοναδικός χρήστης που βλέπει ποιος είσαι και που ακριβώς έχεις πάρκαρει είναι ο seeker που εσύ θα επιλέξεις να προσφέρεις τη θέση σου.

#5   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 01/03/2012 - 18:41

Α οκ! Έτσι που το διευκρινίζεις εντάξει. Απλά στην αρχική περιγραφή στην ιστοσελίδα σας είναι δυσδιάκριτος ο τρόπος λειτουργίας της εφαρμογής. Καλό θα ήτανε να το αναφέρατε κάπου πώς λειτουργεί 8)

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 01/03/2012 - 18:41


#6   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 01/03/2012 - 18:58

otto σχετικάμε την παραπάνω ερώτηση μου, θα μπορούσα να έχω μια απάντηση? Γιατί πρέπει να κάνω install το προφιλ?

#7   otto

otto

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/03/2012 - 18:59

Α οκ! Έτσι που το διευκρινίζεις εντάξει. Απλά στην αρχική περιγραφή στην ιστοσελίδα σας είναι δυσδιάκριτος ο τρόπος λειτουργίας της εφαρμογής. Καλό θα ήτανε να το αναφέρατε κάπου πώς λειτουργεί 8)


Θα ανέβει πολύ σύντομα FAQ που εξηγεί ακριβώς όλα τα "θολά" σημεία και τις απορίες που έχουν προκύψει.
Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να δει αυτό το video (διάρκειας 2' και 43'') ώστε να καταλάβει ακριβώς πως λειτουργεί η εφαρμογή.
H εφαρμογή έχει υλοποιηθεί για iPhone, Windows Phone 7 και Android και αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε beta λειτουργία και οι εγγραφές μπορούν να γίνουν εδώ.
Για το Beta Distribution της εφαρμογής σε iPhone χρησιμοποιούμε το TestFlight. Το ξέρουμε πως η διαδικασία εγγραφής σε αυτή δεν είναι η καλύτερη αλλά προσπαθούμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε με τους περιορισμούς που έχουμε στο iPhone. Αν έχει κάποιος να μας προτείνει κάτι καλύτερο με χαρά να τον ακούσουμε.

Ακόμη επιβραβεύουμε τους Beta χρήστες της εφαρμογής, δίνοντας 3 φορές την εβδομάδα τη βενζίνη μιας ολόκληρης εβδομάδας σε δύο Defenders. Περισσότερα για τον διαγωνισμό μπορείτε να μάθετε εδώ.

Τέλος είναι εδώ είναι διαθέσιμο το trailer της εφαρμογής, θα χαρούμε να ακούσουμε την γνώμη σας γι'αυτό.

#8   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2012 - 19:00

Αρχικά να πω ότι πραγματικά είναι μια επαναστατική ιδέα που πράγματι μπορεί να βοηθήσει κόσμο.Ένα όμως τεράστιο λάθος στην όλη υλοποίηση είναι ότι απαιτεί να κρατήσει το UDID της συσκευής του εκάστοτε χρήστη.

Τουλάχιστον τραγικό από μέρους του προγραμματιστή που το έθεσε σαν ιδέα και έπειτα το υλοποίησε.

Δεν ξέρω σε πιο κομμάτι του Project εμπλέκεσαι αλλά εφόσον σε βρήκα διαθέσιμο Όθωνα μπορείς να μας το απαντήσεις?

Ποιος ο λόγος να μου κρατάει το UDID?

Edit: Τώρα είδα την απάντηση σου μάλλον γράφαμε μαζί..Με βάση το παραπάνω καταλαβαίνω ότι το UDID χρειάζεται για Provisioning Profile των Beta Testers?

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 01/03/2012 - 19:04

ezgif_com_crop_2.gif


#9   otto

otto

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/03/2012 - 19:08

Edit: Τώρα είδα την απάντηση σου μάλλον γράφαμε μαζί..Με βάση το παραπάνω καταλαβαίνω ότι το UDID χρειάζεται για Provisioning Profile των Beta Testers?


Ναι ακριβώς. Αν υπάρχει καλύτερος τρόπος για beta distribution, ενημερώστε μας και εμάς γιατί καταλαβαίνουμε ότι η διαδικασία δεν είναι και η καλύτερη.

Τελευταία επεξεργασία από: otto, 01/03/2012 - 19:12


#10   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2012 - 19:18

feedback μπορούμε να αφήσουμε εδώ;

#11   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 01/03/2012 - 19:18

otto, οκ συμφωνούμε ότι η διαδικασία δεν είναι η καλύτερη. Εγγυάσαι ότι το udid μου θα είναι ασφαλές? ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Επίσης πιστεύω και γω όπως ο Θανάσης ότι η ιδέα είναι τρομερή....

#12   otto

otto

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/03/2012 - 19:22

feedback μπορούμε να αφήσουμε εδώ;


Μπορείτε να το κάνετε είτε από εδώ,
είτε από το site μας,
είτε μέσα από την εφαρμογή. :)

#13   otto

otto

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/03/2012 - 19:29

otto, οκ συμφωνούμε ότι η διαδικασία δεν είναι η καλύτερη. Εγγυάσαι ότι το udid μου θα είναι ασφαλές? ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Επίσης πιστεύω και γω όπως ο Θανάσης ότι η ιδέα είναι τρομερή....


Ναι φυσικά, ο λόγος που ζητάμε το udid είναι για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε το Provisioning Profile των Beta Testers καινα στείλουμε την εφαρμογή.
Όταν θα ανέβει κανονικά η εφαρμογή στο Marketplace, δεν θα το ζητάμε γιατί δεν το χρειαζόμαστε.

#14   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2012 - 19:30

otto, οκ συμφωνούμε ότι η διαδικασία δεν είναι η καλύτερη. Εγγυάσαι ότι το udid μου θα είναι ασφαλές? ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Επίσης πιστεύω και γω όπως ο Θανάσης ότι η ιδέα είναι τρομερή....


Ασφαλές θα είναι...απλά το χρειάζεται για να μπορέσεις να κατεβάσεις την εφαρμογή. Κάθε developer για να μπορέσει να τεστάρει την εφαρμογή του σε κινητό πριν την ανεβάσει στο app store δηλώνει τη συσκευή του. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που ψάχνουν αρκετοί να βρουν κάποιον developer να τους δηλώσει για να κατεβάζουν τις beta ios :P

Μπορείτε να το κάνετε είτε από εδώ,
είτε από το site μας,
είτε μέσα από την εφαρμογή. :)


Αν και δεν έχει τύχει να μου κάνει κάποιος request για να το τσεκάρω 100%, παρατήρησα οτι αν βγω πχ απο την εφαρμογή όταν περάσει ο χρόνος δε στέλνει push notification, παρά μόνο αν ξαναμπώ στην εφαρμογή! Οπότε πιστεύω καλό θα ήταν να σκάει ενα push notification αν υπάρχει κάποιο request ή πλησιάζει να λήξει ο χρόνος!

#15   Pads

Pads

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2012 - 19:35

Αν και δεν έχει τύχει να μου κάνει κάποιος request για να το τσεκάρω 100%, παρατήρησα οτι αν βγω πχ απο την εφαρμογή όταν περάσει ο χρόνος δε στέλνει push notification, παρά μόνο αν ξαναμπώ στην εφαρμογή! Οπότε πιστεύω καλό θα ήταν να σκάει ενα push notification αν υπάρχει κάποιο request ή πλησιάζει να λήξει ο χρόνος!


Συμφωνώ με το παραπάνω. Θα είναι πολύ πιο πρακτικό ώστε να μην χρειαζεται να παραμένεις στην εφαρμογή για όλη την διάρκεια της διαδικασίας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες