Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

iOS 14


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4263 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2476   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/12/2020 - 11:10

Της εχει ολες τις εορτες και τις αργιες;

Έχει μόνο τις κινητές αργίες όπως Πάσχα και τις κινητές εορτές, πχ Γιώργος.

Εγώ το έχω περάσει επειδή με ενδιαφέρουν μόνο οι αργίες και δεν ήθελα να έχω άπειρες γιορτές ονομάτων στο ημερολόγιό μου.

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 31/12/2020 - 11:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2477   idimpo

idimpo

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 31/12/2020 - 11:33

Καλησπερα και χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.
Δεν ξερω αν ανακαλύπτω τον τροχό, συνειδητοποίησα ομως την παρακατω λειτουργία η οποια δεν με εξυπηρετεί καθολου.
Η κόρη μου εχει ενα τηλεφωνο και ενα iPad μονο με WiFi, με το ιδιο Apple ID και στις 2 συσκευες.
Στο τηλεφωνο το hotspot ειναι απενεργοποιημένο οπως και η επιλογη για αυτόματη σύνδεση και η οικογενειακή χρηση.
Στα WiFi δίκτυα του iPad εμφανίζεται και σαν δίκτυο το τηλεφωνο για σύνδεση μεσω δεδομένων.
Αν λοιπον το iPad βρεθεί εκτος σύνδεσης απο το ρουτερ η αν πατηθεί το δίκτυο του iPhone, τοτε αυτο συνδέεται αυτοματα και δινει Ίντερνετ στο iPad μεσω δεδομένων απο το δίκτυο κινητής του τηλεφωνου.
Αυτο εχει σαν αποτέλεσμα να υπαρχουν ανεπιθύμητες χρεωσεις στο iPhone, απο κατανάλωση δεδομένων ακομη και οταν και οι 2 συσκευες βρίσκονται στο σπιτι και λαμβάνουν δεδομενα απο το WiFi του ρουτερ.
Μοναδική λυση που βρηκα ειναι να κλείσουν τα δεδομενα στο τηλεφωνο. Επισης ενεργοποίησα στον πάροχο την μη αυτόματη χρεωση οταν τελειώνουν τα δεδομενα.Κατι ομως που για άλλους λογους δεν επιθυμώ.
Προσωπικα εκτος του οτι μου δημιουργεί ανεπιθύμητες χρεωσεις, θεωρώ οτι αυτος ο αυτοματισμός θα μπορουσε να ελέγχεται με ενα διακόπτη.

Την ιδια συμπεριφορα επιβεβαίωσα δοκιμάζοντας με δικές μου συσκευες.


Sent from my iPad using Tapatalk


Είναι το instant hotspot για συσκευές με το ίδιο apple id.
Το παρακάτω άρθρο είναι διαφωτιστικό:

https://www.macrumor...nt-hotspot-ios/


Sent from my iPad using Tapatalk

#2478   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/12/2020 - 12:06

Είναι το instant hotspot για συσκευές με το ίδιο apple id.
Το παρακάτω άρθρο είναι διαφωτιστικό:

https://www.macrumor...nt-hotspot-ios/

Sent from my iPad using Tapatalk


Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Αυτο ακριβως ειναι το θεμα μου που περιγράφει το άρθρο.
Πλεον κατα την αντίληψη της Apple ειναι feature που εξυπηρετεί τους περισσότερους.
Μια δικλείδα προστασίας που βρηκα σε αυτη την αυτοματοποιημένη συνδεση ειναι η απενεργοποίηση του bluetooth σε ipad η iPhone.

Καλη χρονια με υγεια να εχεις.

Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 31/12/2020 - 12:07


#2479   kostas276

kostas276

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 31/12/2020 - 12:54

χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους μας ....!!!! 



#2480   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 31/12/2020 - 13:03

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Αυτο ακριβως ειναι το θεμα μου που περιγράφει το άρθρο.
Πλεον κατα την αντίληψη της Apple ειναι feature που εξυπηρετεί τους περισσότερους.
Μια δικλείδα προστασίας που βρηκα σε αυτη την αυτοματοποιημένη συνδεση ειναι η απενεργοποίηση του bluetooth σε ipad η iPhone.
Καλη χρονια με υγεια να εχεις.
Sent from my iPad using Tapatalk

Αν ζητήσεις από το παιδί να επιλέξει να μη συνδεθεί από το τηλέφωνο στο μήνυμα που βγάζει; Είναι πολύ ξεκάθαρο όταν συμβαίνει αυτό

Δε συνδέεται αυτόματα όπως ανέφερες σου βγάζει μήνυμα και πατάς αποδοχή

Τελευταία επεξεργασία από: conili, 31/12/2020 - 13:05


#2481   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/12/2020 - 14:08

Αν ζητήσεις από το παιδί να επιλέξει να μη συνδεθεί από το τηλέφωνο στο μήνυμα που βγάζει; Είναι πολύ ξεκάθαρο όταν συμβαίνει αυτό

Δε συνδέεται αυτόματα όπως ανέφερες σου βγάζει μήνυμα και πατάς αποδοχή

Το γραφω αναλυτικά πιο πανω και επιβεβαιώνεται και απο το άρθρο που επισύναψε ο φίλος πιο πανω.
Επειδη και οι 2 συσκευες εχουν το ιδιο Id η συνδεση γινεται αυτοματα ακομη και οταν χαθεί η WiFi συνδεση με το ρουτερ, προκειμένου η συσκευη να εχει παντα δεδομενα.
Μονο σε συσκευες με διαφορετικό id γινεται ερωτηση.


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 31/12/2020 - 14:11


#2482   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/12/2020 - 14:09

Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 31/12/2020 - 14:12


#2483   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 31/12/2020 - 14:24

Το γραφω αναλυτικά πιο πανω και επιβεβαιώνεται και απο το άρθρο που επισύναψε ο φίλος πιο πανω.
Επειδη και οι 2 συσκευες εχουν το ιδιο Id η συνδεση γινεται αυτοματα ακομη και οταν χαθεί η WiFi συνδεση με το ρουτερ, προκειμένου η συσκευη να εχει παντα δεδομενα.
Μονο σε συσκευες με διαφορετικό id γινεται ερωτηση.
Sent from my iPad using Tapatalk

Σε εμένα με το ίδιο Apple ID η διαδικασία έχει ως εξής:
Είμαι στο iPad και κάνω χρήση του internet. Το WiFi χάνεται και εμφανίζει τον κύκλο που δείχνει πως προσπαθεί να συνδεθεί. Εμφανίζεται ένα μήνυμα στο κέντρο του iPad που πως δε μπορεί να συνδεθεί στο WiFi και αν θέλω λέει σύνδεση μέσω iPhone και επιλέγω αποδοχή. Μήπως το ζητάει μόνο την πρώτη φορά; Μπορώ να φανταστώ μετά από ένα restore θα το βγάλει πάλι. Αν είναι μεγάλο πρόβλημα δες το μήπως το κάνει. Είμαι στο iOS 14.0.1 δε ξέρω αν άλλαξε κάτι στις επόμενες εκδόσεις. Η άλλη επιλογή που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως κάποια ρύθμιση μέσω privacy που απενεργοποιείς κάποιο location service

Στο screenshot που έβαλα λέει πως ενόσω είσαι συνδεδεμένος βγάλε την επιλογή automatically join

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 31/12/2020 - 14:30


#2484   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 31/12/2020 - 15:05

Πολύ καλό. Να ρωτήσω όμως κάτι ? Μπορεί να γίνει κάτι και να μην εμφανίζει κάθε μέρα το ποιος γιορτάζει (έχω ξεχωριστή εφαρμογή γί´ αυτό) ή δεν γιορτάζει, γιατί φορτώνει πολύ το ημερολόγιο αλλά να εμφανίζει μόνο τις γιορτές ? Π.χ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΜΕΓΑΛΗ ΔΕΥΤΕΡΑ κλπ. 

 

Εδώ ένα αρχείο που μπορείς να περάσεις στο Calendar, το οποίο έχει τις κινητές εορτές και τις αργίες (που απ´ότι κατάλαβα είναι αυτές που σε ενδιαφέρουν), μέχρι το 2050.

https://we.tl/t-Eo6D7uMpZp

 

Ναι. Και αυτό. Ευχαριστώ. Το πέρασα. Αλλά επίσης αυτό που εννοούσα ότι φορτώνει το ημερολόγιο, ήταν ότι μαζί με τις γιορτές, ανέφερε και τους εορτάζοντες (γί´ αυτό ανέφερα ότι έχω ξεχωριστή εφαρμογή) με αποτέλεσμα να γέμιζε. Θα ήθελα να γράφει απλώς τις γιορτές αλλά όλες. Π.χ  ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟΣ, ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ, ΜΕΓΑΛΗ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΙΤΗ.... κ.α. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. 
 

 

Αυτό δεν είναι συνδρομητικό ημερολόγιο, απλά πατάς πάνω στο αρχείο και σου ανοίγει τα γεγονότα απευθείας Calendar app, με δυνατότητα άμεσης προσθήκης.

Απλά κράτα το αρχείο, γιατί περνάει γεγονότα για 2-3 χρόνια.

Όταν δεις ότι σταματήσει να σου δείχνει events, πρέπει να το ξανακάνεις add στο Calendar.

 

Αν θελουμε να το αφαιρέσουμε από το ημερολόγιο πως το κάνουμε ?



#2485   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/12/2020 - 16:56

Σε εμένα με το ίδιο Apple ID η διαδικασία έχει ως εξής:
Είμαι στο iPad και κάνω χρήση του internet. Το WiFi χάνεται και εμφανίζει τον κύκλο που δείχνει πως προσπαθεί να συνδεθεί. Εμφανίζεται ένα μήνυμα στο κέντρο του iPad που πως δε μπορεί να συνδεθεί στο WiFi και αν θέλω λέει σύνδεση μέσω iPhone και επιλέγω αποδοχή. Μήπως το ζητάει μόνο την πρώτη φορά; Μπορώ να φανταστώ μετά από ένα restore θα το βγάλει πάλι. Αν είναι μεγάλο πρόβλημα δες το μήπως το κάνει. Είμαι στο iOS 14.0.1 δε ξέρω αν άλλαξε κάτι στις επόμενες εκδόσεις. Η άλλη επιλογή που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως κάποια ρύθμιση μέσω privacy που απενεργοποιείς κάποιο location service

Στο screenshot που έβαλα λέει πως ενόσω είσαι συνδεδεμένος βγάλε την επιλογή automatically join

Όλες οι επιλογές αυτοματισμού είναι απενεργοποιημένες.

Αυτό που επισυνάπτεις αφορά σύνδεση με τρίτες συσκευές, όχι του ίδιου id. Που σε κάθε περίπτωση και εκεί η αυτόματη σύνδεση είναι απενεργοποιημένη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2486   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 31/12/2020 - 20:57

Παίδες, help λίγο. Σε iPhone 8 με το τελευταίο 14 ξαφνικά σε κλήση Viber έκλεισε η οθόνη και δεν ξανανοίγει. Το κινητό ούτε ανοίγει ούτε κάνει κάτι.
Το κουμπί δεν ανταποκρίνεται και είναι σαν να κρατάς τούβλο.

#2487   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2020 - 21:42

Τα τελευταία Updates του Viber είναι απλά για πίσσα και πούπουλα σε μια ήδη σκ@τά εφαρμογή.

 

Τσέκαρε με Hard Reset.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2488   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/12/2020 - 22:39

Κλείσε τα δεδομενα στο ipad για να κανεις την δοκιμή και ενεργοποίησε μονο το WiFi.
Θα δεις οτι εφοσον το κινητο σου βρίσκεται σε κοντινή απόσταση θα εμφανιζεται σαν δίκτυο προς συνδεση.
Αν πατήσεις επανω του, παρολο που στο τηλεφωνο το hotspot θα ειναι απενεργοποιημενο, θα γινει αυτοματα η συνδεση.
Με οποιο αλλο τηλεφωνο που ειναι με διαφορετικό id, εμφανιζεται σαν δίκτυο οταν το πατήσεις δεν γινεται συνδεση αλλα στέλνεται ερώτημα στο τηλεφωνο αν επιτρέπει την συνδεση.


Sent from my iPad using Tapatalk


Με ρώτησε για να συνδεθει μια φορά και τώρα συνδέεται πάντα , έχεις δίκιο

#2489   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 31/12/2020 - 22:40

Τα τελευταία Updates του Viber είναι απλά για πίσσα και πούπουλα σε μια ήδη σκ@τά εφαρμογή.

Τσέκαρε με Hard Reset.


Brick σκέτο.
Δυστυχώς πάει για service...
Ωραία με αποχαιρετά το 2020...

#2490   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/12/2020 - 23:05

Κάτσε ρε 'συ.

 

DFU για Restore δοκίμασες?

 

Κάνε σωστά τα βήματα και θα το δεί το iTunes.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες