Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

iOS 15


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2216 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1711   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/03/2022 - 19:36

Παρατηρώ ότι στην εφαρμογή φωτό στο άλμπουμ έχουν πολλές φωτό που δεν τις εμφανίζει μου τις δείχνει μαύρο φόντο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1712   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2022 - 13:42

Παιδιά, αυτό που με δυσκολεύει πάρα πολύ να κατανοήσω είναι οι συντομεύσεις του iOS! :mellow:
Μου θυμίζουν πάρα πολύ προγραμματισμό :P , (είχα κάνει λίγο Pascal, C++, Html :blush: ), ο τρόπος δηλαδή που λειτουργούν αυτά σε πιο φιλικό περιβάλλον εργασίας προφανώς,
Εσάς, δεν σας δυσκολεύουν; είμαι ο μόνος που δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα; καμία αυτοματοποίηση;
Δεν έχω βρει τον τρόπο ακόμα, μου φαίνονται βουνό όλα και δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ τις τόσες δυνατότητες που μας δίνουν...
Έχει πέσει στην αντίληψη σας κανα ελληνικό βίντεο που να δείχνει μερικά πράγματα ή γενικότερα, διάφοροι οδηγοί στο διαδίκτυο που θα μπορούσα να κατεβάσω;


Αν κατέχεις έστω και λίγο μία γλώσσα, οι συντομεύσεις είναι αρκετά εύκολες.

Δεν υπάρχει κάποιος οδηγός γιατί οι συντομεύσεις βασίζονται στην κοινή μαθηματική βάση που διέπουν όλες τις γλώσσες.

Βέβαια καλό θα ήταν να γυρίσεις την γλώσσα της εφαρμογής συντομεύσεων στα αγγλικά, γιατί μόνο τότε θα σου θυμίσει την γλώσσα προγραμματισμού που έστω και λίγο κατέχεις.

Αν θέλεις να φρεσκάρεις λίγο τη μνήμη σου, διάβασε μόνο τα τρία πρώτα sections της γλώσσας Swift (παράγωγη της Objective C) που μονοπωλεί το οικοσύστημα της Apple.

Η συγγραφή είναι του κορυφαίου Paul Hudson και περιλαμβάνει και βίντεο εκμάθησης δωρεάν

https://www.hackingwithswift.com/sixty
Big things have small beginnings

#1713   applover

applover

    iPH Enthousiast

  • 437 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2022 - 12:40

Αν κατέχεις έστω και λίγο μία γλώσσα, οι συντομεύσεις είναι αρκετά εύκολες.

Δεν υπάρχει κάποιος οδηγός γιατί οι συντομεύσεις βασίζονται στην κοινή μαθηματική βάση που διέπουν όλες τις γλώσσες.

Βέβαια καλό θα ήταν να γυρίσεις την γλώσσα της εφαρμογής συντομεύσεων στα αγγλικά, γιατί μόνο τότε θα σου θυμίσει την γλώσσα προγραμματισμού που έστω και λίγο κατέχεις.

Αν θέλεις να φρεσκάρεις λίγο τη μνήμη σου, διάβασε μόνο τα τρία πρώτα sections της γλώσσας Swift (παράγωγη της Objective C) που μονοπωλεί το οικοσύστημα της Apple.

Η συγγραφή είναι του κορυφαίου Paul Hudson και περιλαμβάνει και βίντεο εκμάθησης δωρεάν

https://www.hackingwithswift.com/sixty

Δεν έχω καμιά διάθεση φίλε μου να διαβάσω γλώσσες προγραμματισμού, τις σιχαινόμουν! Εγώ είμαι του multimedia στρατόπεδου!
Επομένως, δηλαδή, όποιος δεν γνωρίζει γλώσσες προγραμματισμού, έστω λίγο, δεν μπορεί να ασχοληθεί με τις συντομεύσεις του iOS;
Εγώ ρώτησα αν υπάρχει καποιο βίντεο εκεί έξω που να εξηγεί τα βασικά για τις συντομεύσεις.. να δίνει κάποιες ιδέες , δεν θέλω να ασχοληθώ με τα "if"


Τελευταία επεξεργασία από: applover, 14/03/2022 - 12:43


#1714   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2022 - 13:06

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις γλώσσα προγραμματισμού.
Απλά αγκιστρώθηκα από την δήλωση σου πως είχες μάθει παλαιότερα και γι ´αυτό σου πρότεινα να διαβάσεις τα παραπάνω.
Είναι μια απλή εισαγωγή σε βασικές έννοιες που μπορεί οποιοσδήποτε να διαβάσει (αν θέλει), ακόμα και αν είναι εντελώς αρχάριος.
Απαιτεί ελάχιστο χρόνο και σίγουρα πολύ λιγότερο από αυτόν που θα αφιέρωνες για να διαβάσεις έναν ανεξάρτητο οδηγό για τις συντομεύσεις που εσύ ζήτησες.

Άλλωστε οι συντομεύσεις είναι γλώσσα προγραμματισμού όπου αντί ο χρήστης να πρέπει να γνωρίζει τη γλώσσα και να γράφει κώδικα σε έναν editor, του τα δίνει έτοιμα η Apple με μορφή εικόνων (actions) χωρίς να χρειάζεται να γράψει τίποτα.

Παρόλαυτα ο οποιοσδήποτε μπορεί να ασχοληθεί με τις συντομεύσεις χωρίς να χρειάζεται να ξέρει απολύτως τίποτα.
Αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα νήμα για εκμάθηση και εισαγωγή σε βασικές λειτουργίες συντομεύσεων και θα ήταν ευχαρίστηση μου να βοηθήσω εσένα ή οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο να φτιάξει το πρώτο του Shortcut ή να λύνουμε απορίες.

Είναι μεγάλο το ηθικό κέρδος όταν φτιάχνεις μία εφαρμογή μόνος σου και κάνεις την συσκευή σου μοναδική :)

PS: Τα “If” Περιλαμβάνονται στις συντομεύσεις οπότε πρέπει να τα μάθεις κι αυτά

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/03/2022 - 13:08

Big things have small beginnings

#1715   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2022 - 13:14

RC


Παιδιά καλημέρα. Αύριο λογικά θα έχουμε 15.4. public release?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1716   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/03/2022 - 15:09

today

 

Παιδιά καλημέρα. Αύριο λογικά θα έχουμε 15.4. public release?


Sent from my iPhone using Tapatalk



#1717   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/03/2022 - 18:55

Release για τη 15.4.

 

 

iOS 15.4 adds the ability to unlock with Face ID while wearing a mask on iPhone 12 and newer. This update also includes new emoji, a new voice option for Siri, and other features and bug fixes for your iPhone.

Face ID

  • Face ID while wearing a mask option on iPhone 12 and newer
  • Apple Pay and password autofill in apps and Safari can be used with Face ID while wearing a mask

Emoji

  • New emoji including faces, hand gestures, and household objects are now available in emoji keyboard
  • Handshake emoji allows you to choose separate skin tones for each hand

FaceTime

  • SharePlay sessions can be initiated directly from supported apps

Siri

  • Siri can provide time and date information while offline on iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11 or newer
  • Siri now includes an additional voice, expanding the diversity of options

Vaccine cards

  • EU Digital COVID Certificate support in Health enables you to download and store verifiable versions of COVID-19 vaccination, lab results, and recovery records
  • COVID-19 vaccination cards in Apple Wallet now support the EU Digital COVID Certificate format

This release also includes the following enhancements for your iPhone:

  • Safari webpage translation adds support for Italian and Chinese (Traditional)
  • Podcasts app adds episode filters for seasons, played, unplayed, saved, or downloaded episodes
  • iCloud custom email domains can be managed from Settings
  • News offers enhanced discovery of audio content in the Today feed and Audio tab
  • Camera in keyboard can be used to add text to Notes and Reminders
  • Shortcuts now supports adding, removing, or querying tags with Reminders
  • Emergency SOS settings have changed to use Call with Hold for all users. Call with 5 Presses is still available as an option in Emergency SOS settings
  • Close-up in Magnifier uses the ultra-wide camera on iPhone 13 Pro and iPhone 13 Pro Max to help you see small objects
  • Saved passwords can now include your own notes in Settings

This release also includes bug fixes for your iPhone:

  • Keyboard may insert period between typed numbers
  • News widgets in Today View may not open articles when tapped
  • Photos and videos may not sync to iCloud Photo Library
  • Speak Screen Accessibility feature may quit unexpectedly within the Books app
  • Live Listen may not turn off when switched off in Control Center

 


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 14/03/2022 - 19:19

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1718   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2022 - 20:11

Release για τη 15.4.


Ίδια με την RC που ήταν ίδια με τη Beta 5 🤣🤣🤣

#1719   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/03/2022 - 20:57

Ιphone Χ, ολα καλα! 

Η μπαταρια, κραταει 4 ημερες, και ειναι στο 86%(η ζωη της).

 

Σοβαρα τωρα. Την περναω τωρα, ΟΤΑ. Αυριο, που θα εχω χρονο (λογικα), θα την περασω σωστα.


Τελευταία επεξεργασία από: MarkosMonk, 14/03/2022 - 20:57


#1720   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2022 - 21:14

Πέρασα το EU covid pass στο Health (και κατα συνέπεια περάστηκε και στο  wallet). 

 

Όμως έχω δυο μεγάλες απορίες για το "issued" και το "expires" καθώς δε βγάζουν νόημα ούτε συμπίπτουν με την ημερομηνία εμβολιασμού (Δεκέμβριος).   

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  12.jpg   42.46KB   108 λήψεις


#1721   PanosK212

PanosK212

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Twitter:@paonskarav
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/03/2022 - 21:58

Για εμάς που είχαμε το profile κ την RC σβήνουμε το προφίλ κ θα φανεί update ή επειδή είναι ίδια με την RC δεν θα φανεί κάτι;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1722   dinosppc

dinosppc

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 14/03/2022 - 22:05

Έπαθα πλάκα με το πόσο γρήγορα εγκατέστησε την 15.4 το 13 pro max. Ο νέος είναι ωραίος και στην apple!



#1723   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/03/2022 - 22:29

Για εμάς που είχαμε το profile κ την RC σβήνουμε το προφίλ κ θα φανεί update ή επειδή είναι ίδια με την RC δεν θα φανεί κάτι;;

Μιας και είναι ίδιο Build, πρέπει να κάνεις Restore.

 

Βέβαια, μιας και είναι ίδιες, δεν έχει διαφορές.
 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1724   PanosK212

PanosK212

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Twitter:@paonskarav
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/03/2022 - 22:33

Ωραία άρα μένω ως έχει.. ευχαριστώ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1725   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/03/2022 - 22:34

Το mask face-id θα δουλεύει πλέον χωρίς το apple watch ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες