Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

jDownloader και Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   multidanze

multidanze

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Twitter:@bouzikas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/03/2012 - 14:05

Επανεκκίνηση έκανες μετά την απεγκατάσταση;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 13/03/2012 - 14:08

Επανεκκίνηση έκανες μετά την απεγκατάσταση;



Εννοείται, πως ναι!! Προσπαθώ δύο μέρες και το iMac το κλείνω!! Άρα σε τόσα shut down θα "έφτιαχνε" αν ήταν!

#18   leroy

leroy

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/03/2012 - 14:11

Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει στο σκληρό ακριβώς φίλε μου?

#19   multidanze

multidanze

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Twitter:@bouzikas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/03/2012 - 14:13

Υπάρχει ένα κρυφό αρχείο στο home σου το οποίο λέγεται .jd_home αν υπάρχει σβήστο. Επίσης καλό θα ήταν να σβήσεις και τα περιεχόμενα του /tmp

#20   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 13/03/2012 - 15:36

Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει στο σκληρό ακριβώς φίλε μου?



Σε ανύποπτες στιγμές ακούς το σκληρό να γυρίζει και εμφανίζεται το rainbow circle!


Υπάρχει ένα κρυφό αρχείο στο home σου το οποίο λέγεται .jd_home αν υπάρχει σβήστο. Επίσης καλό θα ήταν να σβήσεις και τα περιεχόμενα του /tmp



Μάλλον δεν διάβασες το post #2 και το post #4! ;)

#21   leroy

leroy

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/03/2012 - 15:37

Και έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι από εκεί?

#22   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2012 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2012 - 15:45

Όχι!!

Θα κάνω πάλι install το jDownloader και θα δοκιμάσω το MacKeeper αλλά και το AppZaper πάλι!

Oχιιιιιιιι, μακρια απο MacKeeper
διαβασε εδω

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#23   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 13/03/2012 - 15:59

παιδες μην κανει κανεις σας εγκατασταση το mackeeper. Δεν ειναι και τοσο χρησιμο και αφηνει σκουπιδια στην απεγκατασταση του. Οι ειδικοι δεν το συνιστους. Για περισοτερες πληροφοριες διαβαστε στο milaraki.gr γι αυτο.

#24   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 13/03/2012 - 15:59

Και έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι από εκεί?



Θα σου πω την ιστορία μου να μου πεις κι εσύ!! Εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα πάντως!

Λοιπόν, ξεκινάμε με Lion 10.7.1 όπου είχα εγκατεστημένο το jDownloader! Σε αυτό το OS πήγα με clean install από από Snow Leopard! Ο δίσκος έκανε αυτά τα κολπάκια αλλά ήταν διάρκειας 1sec και δεν έδωσα σημασία. Μετά έκανα Update με Combo σε 10.7.2 και το πρόβλημα συνέχιζε και η διάρκεια πλέον ήταν στα 3-5sec. Ρώτησα σε γνωστό Ελληνικό forum με Mac και από τις λύσεις που προτάθηκαν καμία δεν το έφτιαξε! Σκεφτόμουν πως ήταν Hardware το πρόβλημα και γι αυτό τηλεφώνησα στο Apple Support! Έκανα ότι μου πρότειναν(κάποια τα είχα ήδη δοκιμάσει λόγω των απαντήσεων που έλαβα στο άλλο forum και κάποια ήταν διαφορετικά). Εκεί που δεν έκανε τόσο έντονα το πρόβλημα ήταν όταν δημιούργησα νέο χρήστη!

Πλέον το είχα πάρει απόφαση πως είναι Hardware και απλά έψαχνα την μέρα που θα πήγαινα στην Αθήνα για Service!

Πριν βρω όμως την μέρα, για άλλο λόγο έκανα clean install το Snow Leopard και voila... Κανένα πρόβλημα!!!!!

Μετά περίμενα την έλευση του Lion 10.7.3 υπομονετικά. Ήρθε η μέρα που έκανα Update σε 10.7.3 και πάλι voila..... Κανένα πρόβλημα!!!!!!

Ένα μήνα τώρα δεν το είχε ξαναπαρουσιάσει και το Σαββάτο έκανα πάλι εγκατάσταση το jDownloader! Μου δημιούργησε το προβλημα πως δεν ανταποκρίνεται(όπως αναφέρεται σε πιο πάνω link) και το απεγκατέστησα σχεδόν αμέσως!! Έλα όμως που επανήλθε πάλι το πρόβλημα με το σκληρό!!!!!

Ξέρω πως ίσως είναι κουφό(!) αλλά εσύ τι άποψη έχεις!!??

Εγώ είμαι σίγουρος πως φταίει ο jDownloader ή τέλος πάντων κάποιο αρχείο που σχετίζεται με αυτόν!

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 13/03/2012 - 16:08


#25   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 13/03/2012 - 16:00

Oχιιιιιιιι, μακρια απο MacKeeper
διαβασε εδω

Sorry με προλαβε ο φιλος πιο πανω.

#26   leroy

leroy

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/03/2012 - 16:09

Θα σου πω την ιστορία μου να μου πεις κι εσύ!! Εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα πάντως!

Λοιπόν, ξεκινάμε με Lion 10.7.1 όπου είχα εγκατεστημένο το jDownloader! Σε αυτό το OS πήγα με clean install από από Snow Leopard! Ο δίσκος έκανε αυτά τα κολπάκια αλλά ήταν διάρκεις 1sec και δεν έδωσα σημασία. Μετά έκανα Update με Combo σε 10.7.2 και το πρόβλημα συνέχιζε και η διάρκει πλέον ήταν στα 3-5sec. Ρώτησα σε γνωστό Ελληνικό forum με Mac και από τις λύσεις που προτάθηκαν καμία δεν το έφτιαξε! Σκεφτόμουν πως ήταν Hardware το πρόβλημα και γι αυτό τηλεφώνησα στο Apple Support! Έκανα ότι μου πρότειναν(κάποια τα είχα ήδη δοκιμάσει λόγω των απαντήσεων που έλαβα στο άλλο forum και κάποια ήταν διαφορετικά). Εκεί που δεν έκανα τόσο έντονα το πρόβλημα ήταν όταν δημιούργησα νέο χρήστη!
Πλέον το είχα πάρει απόφαση πως είναι Hardware και απλά έψαχνα την μέρα που θα πήγαινα στην Αθήνα για Service!
Πριν βρω όμως την μέρα, για άλλο λόγο έκανα clean install το Snow Leopard και voila... Κανένα πρόβλημα!!!!!
Μετά περίμενα την έλευση του Lion 10.7.3 υπομονετικά. Ήρθε η μέρα που έκανα Update σε 10.7.3 και πάλι voila..... Κανένα πρόβλημα!!!!!!
Ένα μήνα τώρα δεν το είχε ξαναπαρουσιάσει και το Σαββάτο έκανα πάλι εγκατάσταση το jDownloader! Μου δημιούργησε το προβλημα πως δεν ανταποκρίνεται(όπως αναφέρεται σε πιο πάνω link) και το απεγκατέστησα σχεδόν αμέσως!! Έλα όμως που επανήλθε πάλι το πρόβλημα με το σκληρό!!!!!

Ξέρω πως ίσως είναι κουφό(!) αλλά εσύ τι άποψη έχεις!!

Εγώ είμαι σίγουρος πως φταίει ο jDownloader ή τέλος πάντων κάποιο αρχείο που σχετίζεται με αυτόν!



1) Ο δίσκος είναι ο γνήσιος που φορούσε από την apple?
2) Αν υποθέσουμε ότι είναι θέμα software, γιατί δε δοκιμάζεις να κάνεις install με το cd του lion (μπορείς να δημιουργήσεις lion cd) ώστε αν έχει πειράξει κάποιο system service να το επαναφέρεις στην αρχική του μορφή?

#27   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 13/03/2012 - 16:25

Όχι!!

Θα κάνω πάλι install το jDownloader και θα δοκιμάσω το MacKeeper αλλά και το AppZaper πάλι!

\

εαν Βάλεις Mackeeper θα πας για φορματ στανταρ 1000%

#28   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 13/03/2012 - 16:34

1) Ο δίσκος είναι ο γνήσιος που φορούσε από την apple?
2) Αν υποθέσουμε ότι είναι θέμα software, γιατί δε δοκιμάζεις να κάνεις install με το cd του lion (μπορείς να δημιουργήσεις lion cd) ώστε αν έχει πειράξει κάποιο system service να το επαναφέρεις στην αρχική του μορφή?



1) Γνήσιος

2) Θέλω να το αποφύγω για αρχή. Να κάνω το uninstall και αν συνεχίζει τότε να το δοκιμάσω.




Όλοι λέτε τα ίδια για το MacKeeper. Θα κάτσω μακριά!

#29   leroy

leroy

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/03/2012 - 16:51

Μα το install που σου λέω δε διαγράφει τίποτα.Βάλε το cd του lion και τρέξε το μέσα από το lion.

#30   multidanze

multidanze

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Twitter:@bouzikas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/03/2012 - 17:49

@nikoz87 πόσα gb ram έχεις;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες