Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

IP ADDRESES


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2012 - 07:41

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..
εχω την ip απο ενα ρουτερ, στο οποιο εχω ενα κοινο στοιχιο με καποιον αλλο ο οποιος χρησηποιησε αυτην την ip..
θελω να βρω την ακριβης διευθυνση αυτης τις ip η τουλαχιστον στο περιπου, αρκει να ειναι 2-3 τετραγονα! πως γινετε???
εχω προσπαθησει απο εδω http://www.ip-adress.com/ αλλα οτι ip βαλω απο πατρα μου την βγαζει στην ιδια τοποθεσια! δεν αλλαζει ουτε καν περιοχη!
εχει γινει μια παρεξιγηση και εχω βρεθει μπλεγμενος γιατι ισος απο καποιο δημοσιο internet μοιαστικαμε την ιδια ip!
οποιος μπορει να βοηθησει

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   BlackAngeldb

BlackAngeldb

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 16/03/2012 - 08:24

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;;; Μυρίζομαι IP coflict. Τι είναι το κοινό στοιχείο που έχεις????

#3   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2012 - 08:30

εχουν βρει εμενα και ενα αλλο προφιλ σε ενα φορουμ, οτι εχουμε κανει ποστ, απο την ιδια ip..
το προφιλ αυτο ειναι καινουριο..και ετσι υποψιαζονται εμενα οτι ειμαι εκει με διπλο λογαριασμο (πραγμα που σε ολα τα φορουμ απαγορευετε)
την ip την εχω, αλλα δεν μπορω να βρω απο που ειναι η ακριβης διευθηνση της..για να δω τουλαχιστον απο που εχουμε αυτο το κοινο σιμιο, ετσι ωστε να δω αν ειναι δημοσιο δυκτιο και το μοιραστικαμε τυχαια!
το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι μια συνδεση connex!

#4   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/03/2012 - 20:36

όπως καταλαβαίνεις δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις τη διεύθυνση μέσω μιας κοινής public ip. Φαντάσου ότι ο ΟΤΕ έχει συγκεκριμένες διευθύνσεις και τις μοιράζει σε όλους τους συνδρομητές. Ακόμα και οι εταιρείες χρειάζονται εισαγγελική άδεια για να δώσουν τα στοιχεία κάποιου.

#5   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2012 - 20:52

που να κοπαναω δλδ το κεφαλι μου.. δεν θα μαθω!!!
καταλαβα!!
τωρα για να δω απο το μακ την ip που χρησηποποιο , εχει κανενα προγρα!..
το ip scanner εχω αλλα αυτο δεν διχνει την ip toy router μονο!

#6   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/03/2012 - 20:56

Το πιο πιθανό είναι να έχει μπει κι άλλος με την ίδια ip με σένα από Πάτρα και να έχει γραφτεί ως μέλος.

Οι ip είναι dynamic εκτός και πληρώσεις για static. Κάθε φορά που κάνεις restart το router αλλάζει η IP οπότε μπορεί την ίδια να την πάρει άλλος μετά...

Αν σου έκαναν θέμα γι αυτό μάλλον είναι άσχετοι πες τους.Το domain έπρεπε να κοιτάξουν για να δουν ότι είναι ίδιος χρήστης με διπλό λογαριασμό.

Αναρτημένη εικόνα


#7   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2012 - 21:06

αποτι ξερω.. καθε φορα που κανω ποστ...στο προφιλ μου που βλεπει ο modarator /admin βλεπει και αν εχει προστεθει νεα ip..
τωρα αν καποιος αλλος εχει χρησημοποιησει την ip μου και μπηκε και εκανε ποστ, θα τον εμφανιζει στο προφιλ μου, σαν ατομο που χρησιμοποιησαμε ιδια ip..και αυτο εγινε.. καπου παμε για καφε και μπενουμε και οι 2 στο φορουν..ετσι το παιδι ειχε 9 ποστ απο αυτη την ip..απο τα 20 του
και εγω απο τα 3500 ειχα 4 ποστ!! ειναι και νεος στο φορουμ και σου λεει, τι γινετε εδω???!
απλος θελω να βρω και την περιοχη ακριβος να ειμαι καθαροτατος!

#8   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/03/2012 - 21:12

Ακριβώς την περιοχή δεν μπορείς να τη βρεις μόνο σε ποια πόλη μπορείς να βρεις...να τους πεις αυτό που λες κι εδώ.

Αναρτημένη εικόνα


#9   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2012 - 21:14

η αλλη λυση ειναι να πηγενω σε καθε καφετερια που συχναζω κι να κανω ποστ μεχρι να βρω ποια!

#10   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/03/2012 - 21:19

Ρε δεν έχει νόημα να πας σε καφετέρια γιατί αλλάζει η ip όπως σου είπα κάθε φορά.Σε στενή γεωγραφική περιοχή οι ip ανανεώνονται και μπορεί σήμερα εγώ να έχω κάποια αύριο να την έχει άλλος μεθαύριο άλλος...

Μόνο από το domain μπορούν να δουν αν είναι ίδιος χρήστης αλλά και πάλι πες ότι είσαι σε ένα σπίτι και μπαίνει κι ο αδερφός σου Ιντερνέτ και έχει άλλο λογαριασμό τι θα γίνει δλδ θα του το απαγορεύσουνε;

Πες τους να ηρεμήσουν γιατί είναι άσχετοι.

Αναρτημένη εικόνα


#11   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 06:02

Θα τους πω να κοιτάξουν αυτο που λες... Στην αρχή φίλους κοίταζε με.. Μήπως είναι κανένας άλλος που έχω μπει απο το ΣΠΙΤΙ του.. Γιατί βρισκόμαστε και μπορεί και οι 5 πχ. Να μπούμε στο φόρουμ απο το ίδιο πισί!! Σετ χαρίσω για τις πληροφορίες!!

#12   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/03/2012 - 22:16

μπες στο whatismeip.com και δες την ip σου στο ίντερνετ.....και φτιάξε κανένα dynamic ip στο router σου να έχεις μόνιμη δική σου ip

#13   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2012 - 23:25

Προς το παρών μπαίνω απο αλλού.. Σε λίγες μέρες θα έχω δικό μου..
Πως κάνω ντιναμικ;;;

#14   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/03/2012 - 00:54

υπάρχουν σελίδες που κάνεις δωρεάν σαν το www.no-ip.com και μετά που φτιάξεις λογαριασμό το βάζεις στο ρουτερ σου καπως ετσι http://www.youtube.com/watch?v=vGAW9ErlarU τωρα ανάλογα τι router έχεις ψάξε τις ρυθμίσεις

#15   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/03/2012 - 01:25

Τα έχετε μπερδέψει λίγο..

Όλοι οι providers στην Ελλάδα προσφέρουν dynamic ip που σημαίνει ότι σε κάθε connect του modem/router στο διαδίκτυο αποδίδεται άλλη IP.

Static IP προσφέρεται αν το ζητήσεις κατόπιν πληρωμής γύρω στα 20-30 ευρώ περίπου αν θυμάμαι καλά.

Αυτό που σου προτείνει ο bill δεν μεταβάλει κάτι στην ουσία.Απλά είναι μια υπηρεσία (όπως το no-ip) η οποία σου επιτρέπει αν θέλεις εσύ να έχεις

ένα server και έχεις dynamic-ip για να μην αλλάζεις κάθε φορά την IP αναλαμβάνει να το κάνει αυτή. Δηλαδή έστω ότι εσύ έχεις μια IP 78.98.123.43 τη μια φορά και 76.78.123.32 την άλλη.

Αυτή η υπηρεσία σου δίνει τη δυνατότητα αυτή η IP που αλλάζει δυναμικά να αντιστοιχίζεται σε μια διεύθυνση που σου παρέχουν αυτοί.Δεν είναι σε καμμία περίπτωση static-ip.

Στην περίπτωση του φίλου λοιπόν που έχει πρόβλημα με τις IP(ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί του δημιούργησαν θέμα)ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ γιατί στο forum δεν θα βλέπουν

τη διεύθυνση που θα του αποδώσει η υπηρεσία αλλά την WAN IP του. Δηλαδή τις 2 διαφορετικές που έδωσα.Στην ουσία δλδ θα έχει κάνει μια τρύπα στο νερό. Για να έχεις στατική IP πρέπει

να πληρώσεις,αλλιώς δε γίνεται τίποτα.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες