Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

ios DEVELOPER wanted


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ykardis

ykardis

    iPH newbie

  • 96 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 16:26

Καλησπερα και παλι

Ενας φιλος μου ειπε να σημειωσω οτι προκειται για εφαρμογη οπου θα υπαρξει πληρωμη για να ειναι ποιο αμεσο το αποτελεσμα.
Ε λοιπον ναι!
Το θεμα-εφαρμογη ειναι παραγγελια απο εταιρια και θα πληρωθει με την υλοποιηση της.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   tomas12343

tomas12343

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:07

Καλα, δεν ντρεπεστε βρε? Ο ανθρωπος σας δινει δουλειά και το παίζετε "εκλεκτικοι"??? Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί πάει η χώρα μας κατα διαόλου! Αντί να είναι ευχαριστημένοι που ζητάνε developers,ξαφνικά έγιναν επιλεκτικοι! Είχα σκοπό να προσλάβω Έλληνες developers για iphone και android στην εταιρεία μου, αλλά είχα επιφυλάξεις όσον αφορά την συμπεριφορά τους και το επίπεδο γνώσεων τους. Ε,λοιπόν οι απορίες μου λύθηκαν και πλέον απλά θα ακολουθήσω την επόμενη λύση που είναι να κάνω outsourcing τον προγραμματισμό και στο 1/4 της τιμής των "υπεράνω" Ελλήνων προγραμματιστών και να μεταφέρω το department στην Βουλγαρία σαν υποκατάστημα, παρόλο που προτιμώ και θέλω Έλληνες.

Φίλε ykardis, σου προτείνω να κάνεις και εσύ το ίδιο αντί για να παρακαλάς να δώσεις δουλειά εν μέσω κρίσης. Πήγαινε freelancer.com, γράψε το project σου και κάνε την δουλειά σου επαγγελματικά και χωρίς να παρακαλάς.

Ντροπή σας, φαντάζομαι οτι είστε όλοι εκατομμυριούχοι..

#18   GeorgeP79

GeorgeP79

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:13

Καλα, δεν ντρεπεστε βρε?Είχα σκοπό να προσλάβω Έλληνες developers για iphone και android στην εταιρεία μου, αλλά είχα επιφυλάξεις όσον αφορά την συμπεριφορά τους και το επίπεδο γνώσεων τους.


:lol: ??? :blink: :blink:

#19   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:18

Καλα, δεν ντρεπεστε βρε? Ο ανθρωπος σας δινει δουλειά και το παίζετε "εκλεκτικοι"??? Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί πάει η χώρα μας κατα διαόλου! Αντί να είναι ευχαριστημένοι που ζητάνε developers,ξαφνικά έγιναν επιλεκτικοι! Είχα σκοπό να προσλάβω Έλληνες developers για iphone και android στην εταιρεία μου, αλλά είχα επιφυλάξεις όσον αφορά την συμπεριφορά τους και το επίπεδο γνώσεων τους. Ε,λοιπόν οι απορίες μου λύθηκαν και πλέον απλά θα ακολουθήσω την επόμενη λύση που είναι να κάνω outsourcing τον προγραμματισμό και στο 1/4 της τιμής των "υπεράνω" Ελλήνων προγραμματιστών και να μεταφέρω το department στην Βουλγαρία σαν υποκατάστημα, παρόλο που προτιμώ και θέλω Έλληνες.

Φίλε ykardis, σου προτείνω να κάνεις και εσύ το ίδιο αντί για να παρακαλάς να δώσεις δουλειά εν μέσω κρίσης. Πήγαινε freelancer.com, γράψε το project σου και κάνε την δουλειά σου επαγγελματικά και χωρίς να παρακαλάς.

Ντροπή σας, φαντάζομαι οτι είστε όλοι εκατομμυριούχοι..

Λίγο περίεργο το πρώτο σου πόστ φίλτατε...

#20   ykardis

ykardis

    iPH newbie

  • 96 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:24

Καλα, δεν ντρεπεστε βρε? Ο ανθρωπος σας δινει δουλειά και το παίζετε "εκλεκτικοι"??? Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί πάει η χώρα μας κατα διαόλου! Αντί να είναι ευχαριστημένοι που ζητάνε developers,ξαφνικά έγιναν επιλεκτικοι! Είχα σκοπό να προσλάβω Έλληνες developers για iphone και android στην εταιρεία μου, αλλά είχα επιφυλάξεις όσον αφορά την συμπεριφορά τους και το επίπεδο γνώσεων τους. Ε,λοιπόν οι απορίες μου λύθηκαν και πλέον απλά θα ακολουθήσω την επόμενη λύση που είναι να κάνω outsourcing τον προγραμματισμό και στο 1/4 της τιμής των "υπεράνω" Ελλήνων προγραμματιστών και να μεταφέρω το department στην Βουλγαρία σαν υποκατάστημα, παρόλο που προτιμώ και θέλω Έλληνες.

Φίλε ykardis, σου προτείνω να κάνεις και εσύ το ίδιο αντί για να παρακαλάς να δώσεις δουλειά εν μέσω κρίσης. Πήγαινε freelancer.com, γράψε το project σου και κάνε την δουλειά σου επαγγελματικά και χωρίς να παρακαλάς.

Ντροπή σας, φαντάζομαι οτι είστε όλοι εκατομμυριούχοι..



Θα λαβω σοβαρα υποψιν μου την προταση σου
Ευχαριστω,
εχεις καποιον να προτεινεις συγκεκριμενα, η να ψαξω
(με εχει κουρασει αυτο το ψαξιμο)

#21   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:27

Καλα, δεν ντρεπεστε βρε? Ο ανθρωπος σας δινει δουλειά και το παίζετε "εκλεκτικοι"??? Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί πάει η χώρα μας κατα διαόλου! Αντί να είναι ευχαριστημένοι που ζητάνε developers,ξαφνικά έγιναν επιλεκτικοι! Είχα σκοπό να προσλάβω Έλληνες developers για iphone και android στην εταιρεία μου, αλλά είχα επιφυλάξεις όσον αφορά την συμπεριφορά τους και το επίπεδο γνώσεων τους. Ε,λοιπόν οι απορίες μου λύθηκαν και πλέον απλά θα ακολουθήσω την επόμενη λύση που είναι να κάνω outsourcing τον προγραμματισμό και στο 1/4 της τιμής των "υπεράνω" Ελλήνων προγραμματιστών και να μεταφέρω το department στην Βουλγαρία σαν υποκατάστημα, παρόλο που προτιμώ και θέλω Έλληνες.

Φίλε ykardis, σου προτείνω να κάνεις και εσύ το ίδιο αντί για να παρακαλάς να δώσεις δουλειά εν μέσω κρίσης. Πήγαινε freelancer.com, γράψε το project σου και κάνε την δουλειά σου επαγγελματικά και χωρίς να παρακαλάς.

Ντροπή σας, φαντάζομαι οτι είστε όλοι εκατομμυριούχοι..


Άντε με το καλό και να μας γράφεις που έχεις και άποψη για την πάρτη μας.

#22   GeorgeP79

GeorgeP79

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:38

Είχα σκοπό να προσληφθώ από Έλληνα εργοδότη για τις iphone και android εφαρμογές μου, αλλά είχα επιφυλάξεις όσον αφορά την συμπεριφορά τους και το επίπεδο γνώσεων τους.Ε,λοιπόν οι απορίες μου λύθηκαν. Ντροπή σας, φαντάζομαι οτι είστε όλοι εκατομμυριούχοι...

#23   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:43

Φίλε μου έχεις δίκιο ότι δέν πρέπει οι developers να είναι υπερβολικά εκλεκτικοί ή αγενείς, αλλά δέν ξέρεις ο φίλος που τα έγραψε αυτά τί τραγελαφικές καταστάσεις πρέπει να έχει ζήσει. Από "περίεργους" πελάτες και υπερβολικές απαιτήσεις ευτυχώς έχουμε αρκετούς! Και να μήν αναφέρω υποψήφιους πελάτες που προτείνουν ώς πληρωμή "μερίδιο από τά κέρδη" τής εφαρμογής!

Όσο τό να προτιμήσει εξωτερικό ο φίλος, εδώ συμφωνώ, αλλά γι άλλους λόγους. Στό εξωτερικό υπάρχουν πολλοί περισσότεροι developers (καί λόγω πληθυσμού και λόγω πανεπιστημίων).
Και κυρίως εκεί οι developers έχουν πείρα, καθώς συνέχεια δουλεύουν πάνω σέ projects, υπάρχει τεράστια αγορά γιά τέτοιες δουλειές και οι επιχειρήσεις πληρώνουν τρελά λεφτά.
Και η εμπειρία είναι κάτι πολύ σημαντικό. Σου εγγυάται γρήγορο χρόνο ολοκλήρωσης, καλύτερη εκτίμηση τού τελικού κόστους και συνήθως μεγαλύτερη αξιοπιστία και υποστήριξη (μετά τήν ολοκλήρωση τής εφαρμογής).

Για Βουλγαρίες και τά λοιπά τά θεωρώ αστεία. Όπως επίσης και τούς developers που υπόσχονται πολύ χαμηλές τιμές. Τό iOS development έχει τρομερή ζήτηση αυτήν τήν περίοδο, και άρα πρέπει να ανησυχούμε άν κάποιος μάς τό προσφέρει σέ πολύ χαμηλή τιμή.
Τα rates στό εξωτερικό είναι γύρω στά 100$-200$ την ώρα, άρα κάπου στά 80€/ώρα στήν Ελλάδα τό θεωρώ δίκαιο γιά επαγγελματική δουλειά.

#24   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:44

P.S.: τό μήνυμά μου αναφερόταν στόν tomas12343.

#25   tomas12343

tomas12343

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:50

Θα λαβω σοβαρα υποψιν μου την προταση σου
Ευχαριστω,
εχεις καποιον να προτεινεις συγκεκριμενα, η να ψαξω
(με εχει κουρασει αυτο το ψαξιμο)



Δεν ψαχνεις εκεί, απλά ποστάρεις το project σου και πλειοδοτούν προγραμματιστές απο όλον τον κόσμο. Σε 24 ώρες θα έχεις 10 προσφορές τουλάχιστον.

@Petros29 Γράφτηκα στο φόρουμ μόνο και μόνο απο εκνευρισμό. Θεωρώ απαράδεκτη την αυτήν την συμπεριφορά και την φιλοσοφία καθώς επειδή τυχαίνει να προσλαμβάνω προσωπικό, την έχω συναντήσει και παλαιότερα σε άλλες θέσεις όπου ζητούσαν παράλογους μισθούς και ακόμα και μετά την πρόσληψη ένα μεγάλο ποσοστό σε θέσεις υψηλής ειδίκευσης,νομίζει οτι είναι "μοναδικοί" και "αναντικατάστατοι", αδυνατώντας να ενταχθούν πλήρως σε μία εργασιακή ομάδα. Κάτι τέτοια φαινόμενα υποχρεώνουν ανθρώπους σαν και εμένα που έχουν την διάθεση να επενδύσουν στον τομέα να αποφεύγουν την ελληνική κοινότητα και να βρίσκουν λύσεις αλλού.

Τελευταία επεξεργασία από: tomas12343, 26/03/2012 - 21:58


#26   tomas12343

tomas12343

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/03/2012 - 21:57

Φίλε μου έχεις δίκιο ότι δέν πρέπει οι developers να είναι υπερβολικά εκλεκτικοί ή αγενείς, αλλά δέν ξέρεις ο φίλος που τα έγραψε αυτά τί τραγελαφικές καταστάσεις πρέπει να έχει ζήσει. Από "περίεργους" πελάτες και υπερβολικές απαιτήσεις ευτυχώς έχουμε αρκετούς! Και να μήν αναφέρω υποψήφιους πελάτες που προτείνουν ώς πληρωμή "μερίδιο από τά κέρδη" τής εφαρμογής!

Όσο τό να προτιμήσει εξωτερικό ο φίλος, εδώ συμφωνώ, αλλά γι άλλους λόγους. Στό εξωτερικό υπάρχουν πολλοί περισσότεροι developers (καί λόγω πληθυσμού και λόγω πανεπιστημίων).
Και κυρίως εκεί οι developers έχουν πείρα, καθώς συνέχεια δουλεύουν πάνω σέ projects, υπάρχει τεράστια αγορά γιά τέτοιες δουλειές και οι επιχειρήσεις πληρώνουν τρελά λεφτά.
Και η εμπειρία είναι κάτι πολύ σημαντικό. Σου εγγυάται γρήγορο χρόνο ολοκλήρωσης, καλύτερη εκτίμηση τού τελικού κόστους και συνήθως μεγαλύτερη αξιοπιστία και υποστήριξη (μετά τήν ολοκλήρωση τής εφαρμογής).

Για Βουλγαρίες και τά λοιπά τά θεωρώ αστεία. Όπως επίσης και τούς developers που υπόσχονται πολύ χαμηλές τιμές. Τό iOS development έχει τρομερή ζήτηση αυτήν τήν περίοδο, και άρα πρέπει να ανησυχούμε άν κάποιος μάς τό προσφέρει σέ πολύ χαμηλή τιμή.
Τα rates στό εξωτερικό είναι γύρω στά 100$-200$ την ώρα, άρα κάπου στά 80€/ώρα στήν Ελλάδα τό θεωρώ δίκαιο γιά επαγγελματική δουλειά.


Καταλαβαίνω οτι υπάρχουν "περίεργοι" εργοδότες, αλλά ένας επαγγελματίας δεν είναι ούτε ανεδής ούτε εμπαίζει τον άνθρωπο που του προσφέρει μία εργασία. Θα μπορούσε να ζητήσει τα χρήματα δεσμευμένα σε έναν τραπεζικό λογαριασμό, είτε κάποια προκαταβολή είτε άλλους τρόπους που να εξασφαλίζουν την οικονομική απολαβή του. Παρατήρησε λίγο πιο πάνω τις απαντήσεις που έχουν δώσει οι άνθρωποι να μου πεις εάν εσύ θα συνεργαζόσουν με ανθρώπους που ανήκουν σε αυτήν την φιλοσοφία και χωρίς κανέναν σεβασμό.

Τέλος, όσον αφορά τις οικονομικές λύσεις προσωπικού, εάν επρόκειτο για υψηλή τεχνογνωσία, ναι θα προσανατολιστείς σε ακριβές λύσεις, αλλά για projects που δεν περιέχουν ιδιαίτερες προκλήσεις σε τεχνολογικό επίπεδο (δεν επρόκειτο για καινοτομικά προιόντα) δεν απαιτείται τέτοιου είδους προσέγγιση. Εξάλλου πάντα θα υπάρχουν lead programmers να δίνουν κατευθύνσεις, δεν χρειάζονται να είναι όλοι ίδιοι.

#27   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/03/2012 - 23:24

Να πας ρε παλικάρι μου καλό εκεί που λες να μειοδοτήσουν οι Ινδοί προγραμματιστές για το project σου για 100-200 δολάρια και άσε εμάς στην ησυχία μας.

Βέβαια ο Ινδός που θα μειοδοτήσει στα 100-200 δολάρια τι γνώσεις θα έχει είναι άλλου Παπά Ευαγγέλιο.
Τα έχουμε δει αυτά και με άλλους Έλληνες που προτίμησαν αυτές τις λύσεις τι αποτελέσματα είχαν...

Εγώ απλά θα σου πω ότι υπάρχουν και Έλληνες προγραμματιστές που δουλεύουν σε Αμερικάνικες εταιρείες και επειδή είναι ευχαριστημένοι μαζί τους προσλαμβάνουν και άλλους Έλληνες developers...

Αυτά για τους Έλληνες developers, το κλείνω το θέμα εδώ και σας εύχομαι καλή τύχη με τους Ινδούς.

Και φυσικά δεν βρίσκονται Έλληνες devs να αναλάβουν projects, όταν τα ποσά που δίνονται είναι συνήθως από αστεία έως γελοία.
Δεν αναφέρομαι στην πρόταση του συγκεκριμένου χρήστη, γιατί δεν την γνωρίζω, για να μην παρεξηγηθώ, αλλά αναφέρομαι σε παλαιότερες προτάσεις που μου είχαν γίνει.

Τελευταία επεξεργασία από: Lefteris23, 26/03/2012 - 23:25


#28   macbookprolate2011

macbookprolate2011

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2012 - 23:45

Λίγο περίεργο το πρώτο σου πόστ φίλτατε...

Φίλε Πέτρο..
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος κρίνεται ανάλογα με τον αριθμό των ποστ που εχει κάνει..(Λίγα και καλά)
Πες μου σε παρακαλώ αν υπάρχει ενας ελαχιστος αριθμος ποστ οπου μετα απο αυτον θα μπορώ να εκφράζω ελεύθερα την γνώμη μου.
Ευχαριστώ.

#29   tomas12343

tomas12343

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/03/2012 - 01:09

Να πας ρε παλικάρι μου καλό εκεί που λες να μειοδοτήσουν οι Ινδοί προγραμματιστές για το project σου για 100-200 δολάρια και άσε εμάς στην ησυχία μας.

Βέβαια ο Ινδός που θα μειοδοτήσει στα 100-200 δολάρια τι γνώσεις θα έχει είναι άλλου Παπά Ευαγγέλιο.
Τα έχουμε δει αυτά και με άλλους Έλληνες που προτίμησαν αυτές τις λύσεις τι αποτελέσματα είχαν...

Εγώ απλά θα σου πω ότι υπάρχουν και Έλληνες προγραμματιστές που δουλεύουν σε Αμερικάνικες εταιρείες και επειδή είναι ευχαριστημένοι μαζί τους προσλαμβάνουν και άλλους Έλληνες developers...

Αυτά για τους Έλληνες developers, το κλείνω το θέμα εδώ και σας εύχομαι καλή τύχη με τους Ινδούς.

Και φυσικά δεν βρίσκονται Έλληνες devs να αναλάβουν projects, όταν τα ποσά που δίνονται είναι συνήθως από αστεία έως γελοία.
Δεν αναφέρομαι στην πρόταση του συγκεκριμένου χρήστη, γιατί δεν την γνωρίζω, για να μην παρεξηγηθώ, αλλά αναφέρομαι σε παλαιότερες προτάσεις που μου είχαν γίνει.


Επειδή θα ηταν κρίμα για τους μελλοντικούς αναγνώστες του thread να μείνει αναπάντητο το post σου, σε ενημερώνω πως οι αμερικανοί κάνουν outsourcing τα projects τους σε Ινδούς και Βούλγαρους προγραμματιστές, προτιμώντας τους απο τους δικούς τους Αμερικανούς. Για τους λίγους και ικανούς Έλληνες programmers που έχουν βρει εργασία σε μεγάλες εταιρείες της Αμερικής, μπράβο τους αλλά δυστηχώς δεν αποτελούν κανέναν κανόνα, αλλά μία μικρή εξαίρεση όπως υπάρχουν σε όλες τις χώρες του κόσμου. Να σας ενημερώσω επίσης πως το τελευταίο Toy Story δεν έγινε απο Αμερικανούς προγραμματιστές...

Παραθέτω και ένα λινκ (απο το 2010!) που δείχνει για ποιους λόγους οι Αμερικανοί κάνουν outsourcing τον προγραμματισμό στην Ινδία.

http://www.csmonitor...tsourcing-to-US

Και μία τελευταία κουβέντα για όλα τα νέα παιδιά που ξεκινούν τώρα στον προγραμματισμό και που διαβάζουν όλα τα παραπάνω ή/και ακούν τις πεσιμιστικές απόψεις των Ελλήνων φίλων τους: Αν κάποιος έχει όρεξη, αγαπάει αυτό που κάνει, το κάνει σαν ευχαρίστηση (εργάζεται σκληρά) και είναι διατεθημένος να ξεκινήσει απο χαμηλα (ναι,απο τα 100 και τα 200 ευρώ αν χρειαστεί), είναι απολύτως σίγουρο πως θα πετύχει στην ζωή του εκεί που όλοι οι άλλοι θα έχουν αποτύχει, περιμένωντας αιωνίως "την μεγάλη δουλειά" που θα τους φτιάξει με μοναδική συντροφιά την πικρία για το σύστημα και τον κόσμο που δεν αναγνώρισε το "ταλέντο" τους.

Τελευταία επεξεργασία από: tomas12343, 27/03/2012 - 01:18


#30   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/03/2012 - 01:26

Δέν ξέρω άν έγινε κάποιο λάθος (τυπογραφικό), αλλά στό link που έδωσες περιγράφεται τό ακριβώς αντίθετο: Ινδικές εταιρείες κάνουν outsourcing στήν Αμερική γιά να έχουν καλή ποιότητα.
Κάτι που επιβεβαιώνει ως ένα βαθμό αυτό που λέει ο φίλος Lefteris23.

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 27/03/2012 - 01:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες