Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

JB iPhone 3GS 32 GB


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2009 - 23:07

Καλησπέρα και συγχαρητήρια στην καταπληκτική και αξιόλογη Ελληνική κοινότητα iPhone!
Έχω αφιερώσει αρκετές ώρες διαβάζοντας τα διάφορα θέματα που έχουν γραφτεί από πολλούς χρήστες της αγαπημένης μας συσκευής.

Είμαι κάτοχος του πρώτου μου iPhone 3GS 32 GB updated σε v.1.3.2 αγορασμένο από ΓΕΡΜΑΝΟ από επιδότηση της Cosmote.
Μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένος με αυτή τη συσκευή.

Έχω μερικά ερωτήματα που λίγο πολύ έχουν απαντηθεί, απλώς θα ήθελα να το αναπτύξω λιγάκι περισσότερο το θέμα ως αρχάριος της νέας μου συσκευής καθώς και ψιλοχαμένος και πελαγομένος μετά από τόσες ώρες διαβάσματος σε αυτό το υπέροχο Forum.

Έχω εγκαταστήσει διάφορες εφαρμογές μέσω του appstore.
Μετά από όσα έχω διαβάσει σκέφτομαι να το κάνω Jailbrake για να μπορώ να εγκαταστήσω διάφορες επιπρόσθετες και δωρεάν εφαρμογές. Συγχωρέστε με αν γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις μου.

Οι μισοί φίλοι μου λένε να μην το κάνω και οι άλλοι μισοί να το κάνω γι αυτό και σας γράφω για να ακούσω την γνώμη σας! Ξέρω πως χάνω την εγγύηση αν το κάνω κάτι το οποίο βεβαίως δεν με πειράζει μιας και μπορώ να το κάνω restore πριν το πάω για service, χτύπα ξύλο.

Αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι πως αν το κάνω JB:
1. Θα έχω κολλήματα και δυσλειτουργίες όπως περιγράφουν μερικοί;
2. Θα μπορώ να μπαίνω κανονικά όπως πριν στο appstore με τον registered λογαριασμό μου και θα μπορώ να κάνω install δωρεάν ακόμη και τις εφαρμογές που είναι επι πληρωμή χωρίς να φαίνεται κάπου ή να συσχετίζεται με τον συγκεκριμένο μου λογαριασμό στο appstore και να έχω πρόβλημα στο μέλλον;
3. Αν το κάνω Restore θα επανέλθει στην αρχική του κατάσταση χωρίς contacts κ.α. και στην τελευταία έκδοση ή στην έκδοση που είχε όταν το πήρα;
4. Τελική ερώτηση: Για ένα iPhone καινούργιο όπως είναι το δικό μου, λέτε πως αξίζει να το κάνω από τώρα Jailbrake ή να το αφήσω όπως είναι;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τα όσα χρήσιμα γράφετε! ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 15/10/2009 - 23:28

1. Όχι δεν θα έχεις κολλήματα/δυσλειτουργίες (εφόσον εγκαταστήσεις με μέτρο τις ¨απαραίτητες" εφαρμογές και όχι ΟΛΟ το Cydia). Το 3GS έχει πολύ δυνατότερο επεξεργαστή και περισσότερη μνήμη σε σχέση με το 3G το οποίο άρχιζε και κολλούσε όταν το παραφόρτωνες με apps/themes/tweaks κτλπ από το Cydia

2. Ναι. Κανένα πρόβλημα

3. Αν το κάνεις Restore επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση. Όπως όταν κάνεις format έναν H/Y

4. Καθαρά προσωπική άποψη: Κράτα το "καθαρό" για 1-2 εβδομάδες και μέτα κάνε το Jailbreak για να διαπιστώσεις τα πλεονεκτήματα του να έχεις ένα "ελέυθερο από περιορισμούς" iPhone
Behind the Scenes...

#3   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2009 - 00:19

Σ'ευχαριστώ πολύ iPhoneHellas για τις απαντήσεις σου. Μου φαίνεται πως δεν θα περιμένω 2 εβδομάδες (δεν θα αντέξω άλλο). Ήδη έχω κλήσει 1 και μάλλον αύριο θα του κάνω Jailbrake αν και θα ήθελα γνώμες και άλλων μέσα από το Forum. :)

Μία άλλη απορία μου και ζητώ συγνώμη αν φαίνονται αστείες λόγω του ότι είμαι νέος:

1. Αν θα κάνω Jailbrake, μόλις θα μπαίνω στο appstore και θα βλέπω το Navigon 99 Euros, θα μου λέει π.χ. Free με αποτέλεσμα να μπορώ από εκεί μέσα να το κάνω install δωρεάν ή μήπως γίνεται με κάποια άλλη διαδικασία.

2. Και τέλος μιας και είμαι έτοιμος για Jailbrake: Το itunes μου έχει συγχρονιστεί με τα contacts μου, calendar κ.α. Αν κάνω Jailbrake, μετά θα τα ξαναβάλει όλα μέσα χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα, σωστά; Το ρωτάω στην περίπτωση που θα έπρεπε να προσέξω κάτι (πιθανόν) για να μην χάσω τα contacts μου κυρίως!

Ευχαριστώ και πάλι για την κατατοπιστικότατη βοήθεια!

#4   giannislas

giannislas

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2009 - 00:50

1.όταν του κάνεις Jailbraek θα σου εμφανιστεί ενα καινούριο εικονίδιο στην οθόνη το cydia...Μέσα απο το cydia Θα κατεβάσεις αμέσως το AppSync 3.1(βασικό για να μπορεί να παίζει το iPhone σου σπασμένα προγράμματα και παιχνίδια) και το Installous(απο εκεί μεσα παίρνεις τα σπασμένα προγράμματα ΔΩΡΕΑΝ μεσω links που τα εχουν ανεβάσει...)
Μπορείς βέβαιά να τα κατεβάζεις απο το Appulo στο pc σου και να τα παιρνάς στο itunes και μετά με ενα sync στο κινητό σου...

2.Όταν το κάνεις Jailbreak και το συνδέσεις στο pc σου πρώτη φορά(μετα το Jailbreak εννοώ)θα σε ρώτήσει το iTunes αν θές να το επαναφέρεις απο back up που έχει κρατήσει απο προηγούμενο sync που είχες κάνει.Άν πατήσεις εκεί Ναι όλες σου οι επαφές θα είναι μεσα στο iPhone σου όπως πριν...

Ελπίζω να βοήθησα και ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ..!!!

#5   ippopotamos

ippopotamos

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2009 - 01:22

1.όταν του κάνεις Jailbraek θα σου εμφανιστεί ενα καινούριο εικονίδιο στην οθόνη το cydia...Μέσα απο το cydia Θα κατεβάσεις αμέσως το AppSync 3.1(βασικό για να μπορεί να παίζει το iPhone σου σπασμένα προγράμματα και παιχνίδια) και το Installous(απο εκεί μεσα παίρνεις τα σπασμένα προγράμματα ΔΩΡΕΑΝ μεσω links που τα εχουν ανεβάσει...)
Μπορείς βέβαιά να τα κατεβάζεις απο το Appulo στο pc σου και να τα παιρνάς στο itunes και μετά με ενα sync στο κινητό σου...

2.Όταν το κάνεις Jailbreak και το συνδέσεις στο pc σου πρώτη φορά(μετα το Jailbreak εννοώ)θα σε ρώτήσει το iTunes αν θές να το επαναφέρεις απο back up που έχει κρατήσει απο προηγούμενο sync που είχες κάνει.Άν πατήσεις εκεί Ναι όλες σου οι επαφές θα είναι μεσα στο iPhone σου όπως πριν...

Ελπίζω να βοήθησα και ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ..!!!

+1 πολυ σωστα τα λεει ο φιλος για μα προσθεσεις τα παραπανω ομως πρεπει να βαλεις αυτο το ρεπο http://cydia.hackulo.us/.κανε εσυ jb κ εδω ειμαστε

#6   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2009 - 08:37

ippopotamos, gannislas και iPhoneHellas σας ευχαριστώ πολύ για τα γραφόμενα σας!
Εδώ που βρίσκομαι τώρα τυχαίνει να μην έχω μαζί μου το τσιμπιδάκι που βγάζεις την κάρτα sim.

1. Μπορώ να κάνω Jailbrake και ας έχω την sim μέσα ή να περιμένω να το κάνω καλύτερα το βράδυ από το σπίτι, έχοντας το τσιμπιδάκι και βγάζοντας την sim; :)
2. Αν κάνω κάποια στιγμή restore το iPhone μου, θα είναι unlocked ξανά ή θα έχει γίνει αμερικάνικο λόγω του restore; Εννοώ μήπως το firmware του restore δεν έχει να κάνει καθόλου με το unlocked που έχουν όλα τα Ελληνικά εισαγώμενα.

Υ.Γ.: Είμαι σίγουρος πως σε 2 εβδομάδες που θα έχω κάνει JB και θα έχω ψάξει καλύτερα το πράγμα, θα διαβάζω όλες μου αυτές τις ερωτήσεις και θα γελάω με αυτά που γράφω ως νέος..

Τελευταία επεξεργασία από: Nili, 16/10/2009 - 08:40


#7   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/10/2009 - 09:06

1. To jailbreak το κάνεις με την SIM μέσα.

2. Αν κάνεις Restore την συσκευή σου θα παραμείνει Unlocked καθώς είναι αγορασμένη από Ελλάδα

Σημείωση: Διάβασε αυτά τα theads (και ιδιαίτερα τα pinned topics) για να σε βοηθήσουν

FAQ
Ερωτήσεις και Απαντήσεις σε Προβλήματα Χρηστών
iPhone Hints & Tips
Behind the Scenes...

#8   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2009 - 09:47

Σας ευχαριστώ πολύ!

#9   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2009 - 13:26

Μόλις το έκανα Jailbrake μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα!
Έκανα εγκατάσταση το Cydia!

#10   yiannisl

yiannisl

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2009 - 14:41

Καλησπέρα και απο μένα.

Τελικά εγώ θα σου πρότεινα να μην το κάνεις, αλλά βλέπω πως το έκανες τελικά.
Ο λόγος που το λέω αυτό, είναι γιατί παλιά είχα Windows Mobile-Based PDA και έβλεπα ότι τα προγράμματα εκείνα ήταν πολύ πιο ακριβά από αυτά του appstore.

Έτσι δεν θεωρησα απαραιτητο το jailbreak, την στιγμη που το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο.

Υστερα, αν σκεφτεις ποσα λεφτα θα εδινες για ενα GPS, νομίζω τα 80 ευρώ του i-go (για μενα ειναι ανώτερο απο το navigon) ειναι μια απολυτως λογικη τιμη !

Και μην ξεχνάς και την εγγυηση της αντιπροσωπειας του τηλεφώνου που δεν χάνεις, αλλα ΚΑΙ την υποστήριξη των προγραμματων που αγοράζεις... 8)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες