Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Γιατί γίνεται αυτό το πράγμα με τους Έλληνες Developer ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
214 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 01:38

Παιδιά δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε ασχοληθεί με προγραμματισμό και δη σε περιβάλλον IOS, αλλά σαν ένας ενεργός προγραμματιστής τα τελευταία 2 χρόνια επιτρέψτε μου να σας παραθέσω και την άποψη της "άλλης" όχθης.
Το να φτιάξει κανείς εφαρμογές σε IOS ειλικρινά προϋποθέτει τρελό ψάξιμο, άπειρες ώρες και πολύ μα πολύ υπομονή. Ξεκινώντας υπάρχει ενθουσιασμός και όλα αυτά ξεχνιούνται. Έρχεται η ώρα να αναρτήσεις την πρώτη σου εφαρμογή γεμάτος αγωνία και ελπίδα. Λες ας το στείλω και στο iphonehellas να μου πούνε και από εκεί μια γνώμη. Το πρώτο μήνυμα που θα λάβεις ζητά promo. Το δεύτερο. το τρίτο, το τέταρτο το ίδιο και πάει λέγοντας. Έχεις δώσει καμιά εικοσαριά. Περιμένεις μια γνώμη, αλλά τίποτα. Λες έτυχε. Παρακολουθείς να δεις τις πωλήσεις σου και βλέπεις το απόλυτο 0 σε χρόνο dt γιατί δεν είσαι εταιρεία να τα χώσεις ούτε σε γραφίστες, ούτε σε διαφημιστές, ούτε σε μηχανές αναζήτησης, ούτε να την πουλήσεις τσάμπα για να τα αρπάξεις από αλλού. Πείτε μου εσείς με τι κουράγιο να αναβαθμίσεις μια τέτοια εφαρμογή. Με τι κουράγιο να φτιάξεις και την έκδοση για iPad. Οφείλεις όμως να διορθώσεις τυχόν λάθη τουλάχιστον για αυτούς που την αγοράσανε.
Για να μη σας κουράζω τα πράγματα είναι απλά. Οι πλειοψηφία των ελληνικών εφαρμογών γίνονται από 1, το πολύ 3 άτομα. Είτε γιατί πραγματικά το αγαπάνε είτε για να κάνουν μια αρπαχτή. Αυτό και στις 2 περιπτώσεις σημαίνει αναπόφευκτα περιορισμένες δυνατότητες. Από την άλλη έχεις μία αγορά των 100.000 περίπου Ελλήνων κατόχων iPhone απ' τους οποίους ζήτημα είναι το 10% να πληρώνει για εφαρμογές. Που καταλήγουμε; Μιζέρια και από τις 2 μεριές. Αυτό θα αλλάξει όταν εμφανιστούν σοβαρές εταιρείες στο χώρο που θα αφιερώσουν χρόνο και χρήμα. Αλλά όσο το target group είναι τόσο μικρό δεν πρόκειται να γίνει. Τι κάνουμε λοιπόν; Καλώς η κακώς μια καλή εφαρμογή φαίνεται από μακρυά. Άντε να την πατήσεις μία δύο φορές. Εμπιστευτείτε τους Έλληνες προγραμματιστές αν θέλετε να υπάρχουν εφαρμογές για την Ελλάδα. Υπάρχουν πολύ αξιόλογες δουλειές και εσείς είστε αυτοί που μπορείτε να τις αναδείξετε και να δώσετε ώθηση στον δημιουργό της να την στηρίξει και να φτιάξει ακόμη καλύτερες. Μην αγοράζετε εφαρμογές που από την περιγραφή και μόνο κάνουν μπαμ για μούφα, ή στην τελική δεν τις χρειάζεστε.



Καλό είναι να υπάρχουν και αντίθετες γνώμες αν και δεν νομίζω ότι στέκει η απάντησή σου..

Καταρχήν σε μια αγορά (και ιδιαίτερα σε αγορά εφαρμογών) δεν ενδιαφέρει τον πελάτη αν αυτός που την έφτιαξε ήταν επαγγελματίας.. αν ήταν 10 αν ήταν 15 αν έγινε από επαγγελματίες ή όχι κτλ.. Σημασία έχει το αποτέλεσμα... Δεν μασ ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα.. Αν απο την αρχή πεις ότι αν δεν πιάσει καθόλου η εφαρμογή μου θα την αποσύρω κτλ ... ας την βάλεις δωρεάν με διαφημίσεις και κάποιο inapp purcshase για αφαιερεση διαφημίσεων ή κάτι τέτοιο..

Αυτό που λες με τα promo είναι λογικό να συμβαίνει και δεν θα το έλεγα παράλογο.. Το θέμα είναι να έχει την κρίση ο developer να δώσει με έξυπνο τρόπο τους promo κωδικούς και όχι απλά να τους μοιράζει αβερτα.. Πχ μπορει να ψάξει να δει τους χρήστες αν λένε την γνώμη τους για την εφαρμογή .. αν αφήνουν comments και σε άλλες ή αν τους ενδιαφέρουν μόνο το να "αρπάξουνε ό,τι μπορούνε και να θέλουν ό,τι είναι τσάμπα ακόμα κι αν δεν το χρειάζονται"


Όσο για την μικρή αγορά πιστεύω ότι κάνεις λάθος... ή μάλλον περίπου.. Πράγματι σαν χώρα δεν είμαστε μεγάλη.. αλλά τι να κάνουμε? Έτσι συμβαίνει και στον κόσμο των επιχειρήσεων.. Μπορείς εσύ να ανταγωνιστείς κάποιον άλλον από έξω που έχει κάνει καλή δουλειά? Αν ναι.. προσπαθείς.. αν κάνεις απλά μια βλακεία για να αρπάξεις από κάποιους χαζους απλά μην τη βγάλεις.. ή σκέψου μια άλλη ιδέα..
Υπάρχουν πολλοί χώροι που δεν μπορούν να μπουν ξένοι .. όπως είναι πχ οι εφαρμογές για εφημερεύοντα φαρμακεία (που τώρα είδα ότι ετοιμάζεται να βγει και δεύτερη οπότε θα υπάρχει και ανταγωνισμός) ή όπως εφαρμογές για ελληνικά delivery.. Για εύρεση παρκαρισματος (που ήταν έξυπνη ιδέα άσχετα αν πιάσει ή όχι), και πολλά άλλα..

Δεν νομίζω ότι μπορεί ένας απλός Έλληνας ερασιτέχνης να μπορεί να τα βάλει από μόνος του πχ και να φτιάξει μια εφααρμογή για navigation .. (αν και ποτέ δεν ξέρεις)

Στην τελική αν βλέπεις ότι η εφαρμογή σου δεν πιάνει.. Κάνε ένα update.. κάνει κι άλλο.. Σκέψου μια ιδέα δυνατή .. κάνε διαφήμιση ... Δεν φταίει ο άλλος που σε στηρίζει και δεν την κατεβάζει σπασμένη και μετά την αποσύρεις ή την αφήνεις χωρίς υποστήριξη.



Εξάλλου δεν νομίζω να μην μπορείς να βγάλεις ένα αξιόλογο κέρδος αν έχεις κάνει πράγματι καλή δουλειά.. Αν μπορεί ας μας μιλήσει γι αυτό κάποιοε πετυχημένος (πχ αυτος με την εφαρμογή farmakeia) που την έχουν αγοράσει μόνο Έλληνες χρήστες.. Ας μας πει λοιπόν αν έχει βγάλει ή όχι αξιόλογο κέρδος.. Εγώ βλέπω την εφαρμογή του πάντως πολλές βδομάδες στις κορυφαίες του ελληνικού appstore

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 05/05/2012 - 01:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 01:48

Να προσθέσω τέλος... ότι πέρα από όλα αυτά... Είναι και αυτή η λαμογια.. Το γνωστο που λεω και πριν να αρπάξω ό,τι μπορώ..
Όπως για παράδειγμα με την iSouvla ή με τις 3 εφαρμογές (iRadioGR, ραδιοφωνο, radiophone).

#18   jumaru

jumaru

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 01:55

Παιδιά δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε ασχοληθεί με προγραμματισμό και δη σε περιβάλλον IOS, αλλά σαν ένας ενεργός προγραμματιστής τα τελευταία 2 χρόνια επιτρέψτε μου να σας παραθέσω και την άποψη της "άλλης" όχθης.
Το να φτιάξει κανείς εφαρμογές σε IOS ειλικρινά προϋποθέτει τρελό ψάξιμο, άπειρες ώρες και πολύ μα πολύ υπομονή. Ξεκινώντας υπάρχει ενθουσιασμός και όλα αυτά ξεχνιούνται. Έρχεται η ώρα να αναρτήσεις την πρώτη σου εφαρμογή γεμάτος αγωνία και ελπίδα. Λες ας το στείλω και στο iphonehellas να μου πούνε και από εκεί μια γνώμη. Το πρώτο μήνυμα που θα λάβεις ζητά promo. Το δεύτερο. το τρίτο, το τέταρτο το ίδιο και πάει λέγοντας. Έχεις δώσει καμιά εικοσαριά. Περιμένεις μια γνώμη, αλλά τίποτα. Λες έτυχε. Παρακολουθείς να δεις τις πωλήσεις σου και βλέπεις το απόλυτο 0 σε χρόνο dt γιατί δεν είσαι εταιρεία να τα χώσεις ούτε σε γραφίστες, ούτε σε διαφημιστές, ούτε σε μηχανές αναζήτησης, ούτε να την πουλήσεις τσάμπα για να τα αρπάξεις από αλλού. Πείτε μου εσείς με τι κουράγιο να αναβαθμίσεις μια τέτοια εφαρμογή. Με τι κουράγιο να φτιάξεις και την έκδοση για iPad. Οφείλεις όμως να διορθώσεις τυχόν λάθη τουλάχιστον για αυτούς που την αγοράσανε.
Για να μη σας κουράζω τα πράγματα είναι απλά. Οι πλειοψηφία των ελληνικών εφαρμογών γίνονται από 1, το πολύ 3 άτομα. Είτε γιατί πραγματικά το αγαπάνε είτε για να κάνουν μια αρπαχτή. Αυτό και στις 2 περιπτώσεις σημαίνει αναπόφευκτα περιορισμένες δυνατότητες. Από την άλλη έχεις μία αγορά των 100.000 περίπου Ελλήνων κατόχων iPhone απ' τους οποίους ζήτημα είναι το 10% να πληρώνει για εφαρμογές. Που καταλήγουμε; Μιζέρια και από τις 2 μεριές. Αυτό θα αλλάξει όταν εμφανιστούν σοβαρές εταιρείες στο χώρο που θα αφιερώσουν χρόνο και χρήμα. Αλλά όσο το target group είναι τόσο μικρό δεν πρόκειται να γίνει. Τι κάνουμε λοιπόν; Καλώς η κακώς μια καλή εφαρμογή φαίνεται από μακρυά. Άντε να την πατήσεις μία δύο φορές. Εμπιστευτείτε τους Έλληνες προγραμματιστές αν θέλετε να υπάρχουν εφαρμογές για την Ελλάδα. Υπάρχουν πολύ αξιόλογες δουλειές και εσείς είστε αυτοί που μπορείτε να τις αναδείξετε και να δώσετε ώθηση στον δημιουργό της να την στηρίξει και να φτιάξει ακόμη καλύτερες. Μην αγοράζετε εφαρμογές που από την περιγραφή και μόνο κάνουν μπαμ για μούφα, ή στην τελική δεν τις χρειάζεστε.


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου, ως προς την ανάπτυξη εφαρμογών. Από τη στιγμή που ως developer βγάζεις προς αγορά ένα προϊόν, θα πρέπει να είναι αξιοπρεπές τόσο από λειτουργικής άποψης, όσο και εμφάνισης. Και ναι, θα φροντίσεις να επενδύσεις ένα κεφάλαιο σε γραφίστες έστω( αν εσύ καταπιάνεσαι με τον προγραμματισμό ) ή το αντίθετο για να μπορείς να έχεις, ώστε να έχεις ένα αξιοπρεπές προϊόν στην αγορά..ώστε αυτή αύριο να σε ανταμείψει.
Και μια εφαρμογή εκτός μεμονωμένων περιπτώσεων δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απευθύνεται σε μία μικρή αγορά, όπως αναφέρεις για την ελληνική, ας διατεθεί παγκόσμια!Αν πραγματικά αξίζει να 'σαι σίγουρος θα ανταμειφθεί!

#19   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 05/05/2012 - 01:58

Εγώ σε όλα αυτά θέλω να προσθέσω και τις ΑΠΕΙΡΕΣ εφαρμογές που στην ουσία είναι ένα database περιτυλιγμένο με ένα υποφερτό UI και χρεώνονται ένα σκασμό λεφτά.

Δείτε ας πούμε τις εφαρμογές για τα φάρμακα, ή γα τα φαρμακεία, για τη νομοθεσία κλπ.

Κάνεις ένα copy paste και τη χρεώνεις 7 ή 8 ή και 10 ευρώ τη στιγμή που εφαρμογές με μήνες r&d από πίσω τους στοιχίζουν 0,79!

Και όχι φίλε Έλληνα dev το να μου απαντήσεις ότι "αν μπορείς φτιάχτο εσύ και πούλα το φθηνότερα" δεν είναι λογική.

Γιατί αν εγώ αύριο στο φαρμακείο μου αποφασίσω ότι η ασπιρίνη θα έχει 100 ευρώ το χάπι ενώ το depon έχει 0,7 το κουτί, τότε λογικό θα είναι να μην ξανακουμπήσει κανείς ασπιρίνη.

Δε θα αναρωτιέμαι γιατί δε θα πουλάει...

Προχθές ανέβηκε στο AppStore εφαρμογή ελληνική που ολόιδια υπήρχε ήδη εδώ και ένα χρόνο από άλλον Έλληνα dev.

Εύλογα ρώτησα το ποιά η διαφορά και γιατί θα πρέπει να πληρώσω πάλι 7-8 ευρώ για μία εφαρμογή που κάνει το ίδιο.

Η απάντηση? "Ε, να ξέρετε εμείς δεν είμαστε σαν τους άλλους, στο μέλλον θα την κάνουμε καλύτερη, μπλα μπλα μπλα..."

#20   Bronx984

Bronx984

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:ApatOOA

Δημοσίευση 05/05/2012 - 02:07

Αυτη ειναι η δυναμη του ιντερνετ. Διαλεγεις και παιρνεις. Αναλογα αν μπορεις βεβαια η οχι.
Πολλοι προτιμουν να ειναι μπακαληδες της γειτονιας, να πουλανε το app τους στα γειτονακια τους. Ενω ειναι μια τοσο λαθος τακτικη για εναν χρηστη του ιντερνετ.
Εξαιρουνται αυτοι που απευθηνονται σε συγκεκριμενο κοινο, με ειδικες εφαρμογες, ως προς την τοπικη χρησιμοτητα.

Αν καποτε δημοσιευσω καποιο app μου, πραγμα που θεωρω πολυ δυσκολο λογω προσωπικου θεματος, πρωτο μου μελημα θα ειναι να απευθυνομαι σε ΟΛΟΥΣ.
Σε ΟΛΟΥΣ οσους εχουν συμβατη συσκευη. Θα προσπαθουσα να τους δωσω κατι που χρειαζονται και δεν το ξερουν ακομα.
Αυτο το κατι θα τους το εδινα σε μια ομορφη και απλη συσκευασια. Με απλους κανονες, και απλες λειτουργιες, για να εξυπηρετω αμεσα.
Θα μπορουσα επισης να μεταφρασω μονος μου σε πολλες γλωσσες. Η τεχνολογια μου δινει αυτην την δυνατοτητα.
Θα εστηνα καποιον server, ειτε δικο μου, ειτε θα νοικιαζα εναν, σε περιπτωση που επιθυμουσα μια τετοια δυνατοτητα για την εξυπηρετηση των τυχον πελατων μου.
Σιγουρα η πρωτη οθονη θα ηταν το λογοτυπο μου, και επειτα θα ειχα μια καλοστημενη παρουσιαση με μερικες δοσεις χιουμορ, αν το επετρεπε η εφαρμογη, για να γνωρισει ο πελατης μου το προιον, να εξικοιωθει μαζι του, να θελει να μοιραστει τη εμπειρια χρησης του με αλλους κατοχους.

Αυτο που 8α εκανα ομως απ την πρωτη γραμμη κωδικα που 8α εγραφα, μεχρι και το τελευταιο betaρισμα της εφαρμογης, θα ηταν να σεβομαι τους μελλοντικους κατοχους του προιοντος. Απο το πρωτο δευτερολεπτο που θα μου ερχοταν η εκαστοτε ιδεα.

#21 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 05/05/2012 - 10:59

Η απάντηση που πήρα με pm στο παραπάνω είναι ότι η εφαρμογή Ραδιόφωνο περιλαμβάνει και ελληνικούς και ξένουσ σταθμούς , ενώ η εφαρμογή iRadioGR έχει μόνο ελληνικούς .. (και εδώ μου δημιουργείται η απορία. γιατί και οι 2 να κάνουν 79 λεπτά και η μία ουσιαστικά να είναι ακριβώς η ίδια με την άλλη με μόνη διαφορά ότι έχει και ξένους σταθμούς... Δηλαδή δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα όπως το καταλαβαίνετε κι εσείς) Ο developer μου είπε επίσης ότι έχει τα διπλά μου χρόνια και άλλα τέτοια (δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η ηλικία μου.. Είμαι 22 χρονων και ειμαι τελειόφοιτος φοιτητής.. - Αυτό μου απαγορευει στο να κρινω? ή εγώ δεν το κατάλαβα καλά?)
Όσο για την 3η εφαρμογή Radiophone που αποσυρθηκε από το appstore απάντηση δεν πήρα καμία. Δεν μπόρεσα να απαντήσω στον συγκεκριμένο developer ξανά γιατί ήταν γεμάτος



Καλημέρα σε όλους...
Ειλικρινά έχει εξαντληθεί το θέμα κι έχουν γραφτεί πάρα πολλά όσο αφορά τις εφαρμογές μας iRadio GR και Ραδιόφωνο και οι λόγοι που υπάρχουν και οι δυο στο Store.
Αν δεν υπήρχαν και οι δύο, θα μας έβριζαν οι χρήστες της πρώτης (iRadio GR γιατι δεν θα ξαναέπερναν αναβάθμιση). Τώρα μας βρίζουν όλοι! Οπότε είμαστε γεμάτοι!!!

(Η εφαρμογη Ραδιόφωνο κόστιζε περισσότερο απο το iRadio GR, αλλά κατεβάσαμε την τιμή λόγο ανταγωνισμού απο το εξωτερικό!!! Θέλεις να τη ξανανεβάσουμε?!)

Το μόνο που θέλω να πω είναι πως αναγκαστήκαμε να ξαναγράψουμε απο την αρχή και τις δύο αυτές εφαρμογές οπότε σε δυο εβδομάδες το πολύ θα έχετε αναβαθμίσεις που δεν θα έχουν κάποια απο τα παλιά προβλήματα και φυσικά θα έχουν νέες δυνατότητες και περισσότερους σταθμούς.

Επίσης επειδή ο φίλος που καταδικάζει τους έλληνες Developers (προγραμματιστές) οτι είναι απατεώνες και θέλουν να σας κλέψουν τα 0,79 € και ειναι 22 χρονών κι έχει iPhone εδώ και 4 χρόνια δεν σας μετέφερε καλά το email που του έστειλα.
Δεν είπα πως δεν πρέπει να έχει γνώμη, φυσικά και πρέπει! Kι ο γιος μου που ειναι 7 έχει, αλλά του είπα πως θα έπρεπε να ειναι πιο ευγενικός, να σέβεται αν μη τη άλλο μια διαφορα ηλικίας που υπάρχει μεταξύ μας κι ότι δόξα το Θεό με την πορεία μας στο App Store και τις επιτυχίες μας, σηκώσαμε πολλά παιδιά απο τις καφετέριες και τους εμπνέυσαμε να πιάσουν τον XCode και να δημιουργήσουν.

Εύχομαι να υπάρχουν ΠΟΛΥ ΕΛΛΗΝΕΣ DEVELOPERS ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΥΠΝΕΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!

Να είστε όλοι καλά και να αγανακτάτε με κάποιους πραγματικούς απατεώνες που θα πάτε να τους ψηφίσετε αύριο κι όχι με ανθρώπους που κουράστικαν για να δημιουργήσουν ότι δημιούργησαν και δεν έχουν βγάλει ούτε τον κόπο τους!

Υ.Γ.
....ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΕΝΕ.... λέει ο λαός μας!

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 05/05/2012 - 11:51


#22   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:07

Εγώ λέω να συζητήσουμε και για τους ξένους προγραμματιστές που βγάζουν τις εφαρμογές blacklist, mirror, naked view κλπ....

Όσον αφορά την δική μου εφαρμογή, γιατί αναφέρθηκε από κάποιον πιο πάνω, δεν υποχρέωσα κανέναν να την αγοράσει.
Τόσο εκτιμώ εγώ την δουλειά μου και τόσο την πουλάω.

Και η βάση δεδομένων, μόνο έτοιμη δεν ήταν. Μήνες δουλειάς χρειάστηκαν και γραφτήκαν και ειδικά προγράμματα για την δημιουργία της και την διατήρηση της βάσης...
Άλλα του άλλου η δουλειά πάντα εύκολη είναι και ζητάει πολλά, ενώ η δικιά μας πολύ δύσκολη και παίρνουμε λίγα.

Αυτά από μένα.

#23   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:17

παιδια να πω την αλήθεια δεν εχω δει καλη εφαρμογή και να ειναι ελληνικη.ισως κανα 2-3 παιχνιδια.στο θεμα με τις τιμες βλεπω οτι εχουν παίσει τελευτεα αλλα και παλι δεν θα τις αγοραζα.

#24   Dimalvel

Dimalvel

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:38

παιδια να πω την αλήθεια δεν εχω δει καλη εφαρμογή και να ειναι ελληνικη.ισως κανα 2-3 παιχνιδια.στο θεμα με τις τιμες βλεπω οτι εχουν παίσει τελευτεα αλλα και παλι δεν θα τις αγοραζα.

Παμε Σινεμα φίλε μου...ΆΡΙΣΤΗ!

#25   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:03

Η εφαρμογη ραδιοφωνο ηταν ολοιδια (ακομα και το εικονιδιο) με την radiophone.
Σημερα που μιλαμε η εφαρμογη radiophone εχει αποσυρθει τελειως και υπαρχει επισης η εφαρμογη iradiogr περισσοτερα που εξηγω στο πανω τοπικ γι αυην.

Φίλε μου διαφωνώ καθέτως... Οι εφαρμογές δεν ήταν ίδιες... Άλλαζε το όνομα... Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να κάνεις αλλαγή στο όνομα και αν δεν ξέρεις αγγλικά να πρέπει να το ψάξεις και στο google translator;( Εννοείται πως αστειεύομαι φυσικά!)

Πίσω στο θέμα τώρα... Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έχεις πει. Δεν γίνεται να συμφωνήσω πιο πολύ πραγματικά! Το 95% των ελληνικών εφαρμογών σταματάνε τα update. Άλλες δεν βγάζουν ούτε ένα,άλλες βγάζουν ένα δύο και μετά μην τον είδατε τον Παναή, ενώ άλλες βγάζουν πραγματικά όποτε θυμούνται... Είχα δει μια ελληνική εφαρμογή θυμάμαι εποχής iPhone 3GS θυμάμαι(ήταν τότε που έλεγαν δίπλα από κάθε εφαρμογή OS 3.0 tested). Τότε που λέτε ήταν μια εβδομάδα πριν κυκλοφορήσει η iOS4 και βλέπω να σκάει update στην συγκεκριμένη εφαρμογή και να γράφει από δίπλα: OS3.0 tested. Μόλις το είδα πραγματικά δεν ήξερα τι να πω... Δηλαδή ρε φίλε developer περίμενες να βγει η iOS4 για να βγάλεις update για την iOS3; Ένα χρόνο μετά; Δηλαδή το multitasking πότε ακριβώς σκοπεύεις να το βάλεις μετά από δύο χρόνια ακόμα; iPhone έχω και ασχολούμαι από τότε που κυκλοφόρησε το 3G. Μέχρι τότε που πήρα το 3GS ό,τι είχα σχεδόν στο κινητό ήταν σπασμένο... Μετά όμως άρχισα να τα αγοράζω τα περισσότερα προγράμματα που χρησιμοποιούσα μέχρι που έφτασα στο σημείο πριν κανένα 8μηνο να τις έχω όλες αγορασμένες και να καταργήσω και το jailbreak εντελώς... Το είχα κατά 90% για σπασμένα και λίγο για tweaks. Πλέον συνήθισα χωρίς αυτά και δεν έχω κανένα πρόβλημα τώρα... Τέλειο είναι το 4αρι και χωρίς jailbreak και πλέον έχουν εξαφανιστεί όλα τα κολλήματα που είχα παλιότερα... Τώρα έχω πρόβλημα με ένα ημερολόγιο που με το τελευταίο update κρασάρει συνέχεια... Θα επικοινωνήσω με τους developers να δω αν θα το φτιάξουν... Αν και αυτοί βγάζουν συνέχεια updates. Σε όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το iPhone μόνο 2-3 developer γνώρισα που να κάνουν σωστά την δουλειά τους και τον έναν από αυτούς πριν κανά δύο εβδομάδες...
Αυτά από εμένα. Και πάλι συγχαρητήρια που έκατσες να μοιραστείς την εμπειρία σου... Ίσως κάποιοι φιλοτιμηθούν και κάτσουν να ασχοληθούν και πάλι με τις εφαρμογές τους... Αν και χλωμό το βλέπω....

#26   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:14

Η απάντηση που πήρα με pm στο παραπάνω είναι ότι η εφαρμογή Ραδιόφωνο περιλαμβάνει και ελληνικούς και ξένουσ σταθμούς , ενώ η εφαρμογή iRadioGR έχει μόνο ελληνικούς .. (και εδώ μου δημιουργείται η απορία. γιατί και οι 2 να κάνουν 79 λεπτά και η μία ουσιαστικά να είναι ακριβώς η ίδια με την άλλη με μόνη διαφορά ότι έχει και ξένους σταθμούς... Δηλαδή δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα όπως το καταλαβαίνετε κι εσείς) Ο developer μου είπε επίσης ότι έχει τα διπλά μου χρόνια και άλλα τέτοια (δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η ηλικία μου.. Είμαι 22 χρονων και ειμαι τελειόφοιτος φοιτητής.. - Αυτό μου απαγορευει στο να κρινω? ή εγώ δεν το κατάλαβα καλά?)
Όσο για την 3η εφαρμογή Radiophone που αποσυρθηκε από το appstore απάντηση δεν πήρα καμία. Δεν μπόρεσα να απαντήσω στον συγκεκριμένο developer ξανά γιατί ήταν γεμάτος



Καλημέρα σε όλους...
Ειλικρινά έχει εξαντληθεί το θέμα κι έχουν γραφτεί πάρα πολλά όσο αφορά τις εφαρμογές μας iRadio GR και Ραδιόφωνο και οι λόγοι που υπάρχουν και οι δυο στο Store.
Αν δεν υπήρχαν και οι δύο, θα μας έβριζαν οι χρήστες της πρώτης (iRadio GR γιατι δεν θα ξαναέπερναν αναβάθμιση). Τώρα μας βρίζουν όλοι! Οπότε είμαστε γεμάτοι!!!

(Η εφαρμογη Ραδιόφωνο κόστιζε περισσότερο απο το iRadio GR, αλλά κατεβάσαμε την τιμή λόγο ανταγωνισμού απο το εξωτερικό!!! Θέλεις να τη ξανανεβάσουμε?!)

Το μόνο που θέλω να πω είναι πως αναγκαστήκαμε να ξαναγράψουμε απο την αρχή και τις δύο αυτές εφαρμογές οπότε σε δυο εβδομάδες το πολύ θα έχετε αναβαθμίσεις που δεν θα έχουν κάποια απο τα παλιά προβλήματα και φυσικά θα έχουν νέες δυνατότητες και περισσότερους σταθμούς.

Επίσης επειδή ο φίλος που καταδικάζει τους έλληνες Developers (προγραμματιστές) οτι είναι απατεώνες και θέλουν να σας κλέψουν τα 0,79 € και ειναι 22 χρονών κι έχει iPhone εδώ και 4 χρόνια δεν σας μετέφερε καλά το email που του έστειλα.
Δεν είπα πως δεν πρέπει να έχει γνώμη, φυσικά και πρέπει! Kι ο γιος μου που ειναι 7 έχει, αλλά του είπα πως θα έπρεπε να ειναι πιο ευγενικός, να σέβεται αν μη τη άλλο μια διαφορα ηλικίας που υπάρχει μεταξύ μας κι ότι δόξα το Θεό με την πορεία μας στο App Store και τις επιτυχίες μας, σηκώσαμε πολλά παιδιά απο τις καφετέριες και τους εμπνέυσαμε να πιάσουν τον XCode και να δημιουργήσουν.

Εύχομαι να υπάρχουν ΠΟΛΥ ΕΛΛΗΝΕΣ DEVELOPERS ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΥΠΝΕΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!

Να είστε όλοι καλά και να αγανακτάτε με κάποιους πραγματικούς απατεώνες που θα πάτε να τους ψηφίσετε αύριο κι όχι με ανθρώπους που κουράστικαν για να δημιουργήσουν ότι δημιούργησαν και δεν έχουν βγάλει ούτε τον κόπο τους!

Υ.Γ.
....ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΕΝΕ.... λέει ο λαός μας!


Γιατί δεν απαντάς σχετικα με την "ραδιοφωνο" και "radiophone" ;;;

#27   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:23

Εγώ λέω να συζητήσουμε και για τους ξένους προγραμματιστές που βγάζουν τις εφαρμογές blacklist, mirror, naked view κλπ....

Όσον αφορά την δική μου εφαρμογή, γιατί αναφέρθηκε από κάποιον πιο πάνω, δεν υποχρέωσα κανέναν να την αγοράσει.
Τόσο εκτιμώ εγώ την δουλειά μου και τόσο την πουλάω.

Και η βάση δεδομένων, μόνο έτοιμη δεν ήταν. Μήνες δουλειάς χρειάστηκαν και γραφτήκαν και ειδικά προγράμματα για την δημιουργία της και την διατήρηση της βάσης...
Άλλα του άλλου η δουλειά πάντα εύκολη είναι και ζητάει πολλά, ενώ η δικιά μας πολύ δύσκολη και παίρνουμε λίγα.

Αυτά από μένα.


Δεν μας λες ποια ειναι η εφαρμογη σου;;;
Όσο για την προταση σου "Άλλα του άλλου η δουλειά πάντα εύκολη είναι και ζητάει πολλά, ενώ η δικιά μας πολύ δύσκολη και παίρνουμε λίγα" θες να εξηγησεις λιγο παραπανω για το πού αναφέρεσαι;



#28   zozos

zozos

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 16:08

Προφανώς εννοεί ότι η δουλειά του αγοραστή είναι εύκολη... δηλαδή να έχει συνεχώς απαιτήσεις... ενώ η δουλειά του προγραμματιστή πολύ δύσκολη να τις υλοποιεί...

#29   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 05/05/2012 - 16:29

Προφανώς εννοεί ότι η δουλειά του αγοραστή είναι εύκολη... δηλαδή να έχει συνεχώς απαιτήσεις... ενώ η δουλειά του προγραμματιστή πολύ δύσκολη να τις υλοποιεί...


Πάντα σαν αγοραστής έχεις απαιτήσεις από αυτό που αγοράζεις! Όταν δίνεις λεφτά έχεις απαιτήσεις για αυτό που θα σου δώσουν!! Κανείς δεν θέλει να πετάει τα λεφτά του για κάτι άχρηστο το οποίο είναι μόνο λόγια στην περιγραφή και τίποτα άλλο!

Τώρα, όσον αφορά το ελληνικό app store, έπαψα εδώ και καιρό να ασχολούμαι καθώς δεν υπάρχει κίνηση!! Είμαι στο αγγλικό εδώ και καιρό και δεν έχω κανένα πρόβλημα!! Κάθε μέρα θα έχω και μια ενημέρωση για εφαρμογές που έχω στο κινητό μου (αγορασμένες και μη). Επίσης τώρα που άρχισα να ασχολούμαι με την δημιουργία εφαρμογών δεν θα ανεβάσω καμία στο ελληνικό app store αλλά στο αγγλικό, καθώς η κίνηση στο ελληνικό δεν είναι τόσο μεγάλη όσο στο αγγλικό!! Δεν υποτιμάω κανέναν αλλά νομίζω πως ίσως θα βρει άλλη ανταπόκριση σε ξένο app store!!

#30   xristos99

xristos99

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 16:56

Να αναφέρω και εγώ οτι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το Taxibeat.
Δεν γνωρίζω αν είναι ελληνική εφαρμογή και φυσικά είναι free, αλλά κάνει αυτό που λέει χωρίς πολλά-πολλά (σε ότι αφορά την περιοχή της Αττικής φυσικά).
Είναι μια από τις λίγες εφαρμογές που έχει αποδειχθεί πραγματικά χρήσιμη, λειτουργική και με συχνά updates.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες