Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σύγκριση των διαφημίσεων για το iPhone 4S και Galaxy S III


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   fonsde

fonsde

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:23

μα τωρα συγκριση ειναι αυτο? πιος νοιαζεται για την διαφημιση?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   tasos81

tasos81

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:tasos_gr

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:25

Δεν είναι απαραίτητο για μια διαφήμιση να δείχνει όλη την ώρα το προιόν. Το θέμα είναι να πλασάρει έξυπνα το προιόν της στο κοινό. Έχω δεί αρκετές διαφημίσεις που δείχνουν όλη την ώρα το προιόν αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουνε το στόχο τους και άλλες που στο συνολικό χρόνο της διαφήμισης το προιόν το έβλεπες λίγο αλλά η διαφήμιση ήταν πετυχημένη. Και τέλος θέλω να πιστεύω ότι όταν αγοράζεις ένα προιόν το αγοράζεις επειδή αυτό σου αρέσει περισσότερο και όχι επειδή είχε καλύτερη διαφήμιση, εκτός και αν όντως είμαστε πρόβατα όπως μας παρουσιάζει μια διαφήμιση.

Φιλικά
Τάσος

#18   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:33

Ε λοιπον κι εγω θα σας πω πως ηδη κυκλοφορει συσκευη απο την APPLE που το Galaxy το εχει για πλακα και λεγεται : New iPad

#19   djkokalis

djkokalis

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:37

Πλαστικούρα μέχρι αηδίας....

#20   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:44

ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ 4S ME TO SIII?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!Το ενα πλησιαζει την κατηγορια των tablets ενω το αλλο παραμενει κινητο!Μην τρελαθουμε τελειως!Νομιζω οτι το s3 θα παει χαλια....

Mια απλη γνωμη θα πω.ειναι ειρωνια απο μερικους να αναφεροντε στο μεγεθος της οθονης απο την μια και να κατηγορουν τα μεγαλα μεγεθη οθονων και απο την αλλη να ζητουν τελειες επιδοσεις (μεγαλυτερους επεξεργαστες μεγαλυτερη ραμ κ γενικα πολυ ουαου επιδοσεις).ποιος ο λογος να βγει 4πυρινο με μικρη οθονη και μεγαλη ραμ κ τελεια επεξεργασια γραφικων απο την στιγμη που η απεικονιση γραφικων στην μικρη οθονη μπορει να γινει και με χαμηλοτερα χαρακτηριστηκα?δεν μπορει να ζηταμε απο ενα κινητο της παναγιας τα ματια και η οθονη να ειναι σαν του νοκια 3310...πρωτον ειναι αβολη στην πλοηγηση ιντερνετ και δευτερον μπορεις να εχεις τελεια απεικονηση με τα μισα χαρακτηριστικα απο τα καινουρια smartphones.ειναι σαν να εχετε την απιτηση απο ενα seicento να ειναι 5000 κυβηκα με 1000 αλογα.να το κανεις τι ενα τετοιο πραγμα οταν η δυναμη δεν θα περναει ουτε με 6η στην ασφαλτο....καπως ετσι ειναι και με το μεγεθος της οθονης...
και τελος θελω να καταληξω στο οτι,μην περιμενετε απο την apple τελειων επιδοσεων κινητο χωρις αυξηση μεγεθους οθονη.θα δειτε 4 και βαλε ιντσες και τοτε ελατε να ξανα πειτε για ταμπλετ κινητα.αναγκαστικα θα αυξησει η apple το μεγεθος ή αλλιως πολυ απλα δεν θα αλλαξει καθολου επεξεργαστες και τα λοιπα.

Τελευταία επεξεργασία από: fonikoxeris, 05/05/2012 - 12:45


#21   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:56

Mια απλη γνωμη θα πω.ειναι ειρωνια απο μερικους να αναφεροντε στο μεγεθος της οθονης απο την μια και να κατηγορουν τα μεγαλα μεγεθη οθονων και απο την αλλη να ζητουν τελειες επιδοσεις (μεγαλυτερους επεξεργαστες μεγαλυτερη ραμ κ γενικα πολυ ουαου επιδοσεις).ποιος ο λογος να βγει 4πυρινο με μικρη οθονη και μεγαλη ραμ κ τελεια επεξεργασια γραφικων απο την στιγμη που η απεικονιση γραφικων στην μικρη οθονη μπορει να γινει και με χαμηλοτερα χαρακτηριστηκα?δεν μπορει να ζηταμε απο ενα κινητο της παναγιας τα ματια και η οθονη να ειναι σαν του νοκια 3310...πρωτον ειναι αβολη στην πλοηγηση ιντερνετ και δευτερον μπορεις να εχεις τελεια απεικονηση με τα μισα χαρακτηριστικα απο τα καινουρια smartphones.ειναι σαν να εχετε την απιτηση απο ενα seicento να ειναι 5000 κυβηκα με 1000 αλογα.να το κανεις τι ενα τετοιο πραγμα οταν η δυναμη δεν θα περναει ουτε με 6η στην ασφαλτο....καπως ετσι ειναι και με το μεγεθος της οθονης...
και τελος θελω να καταληξω στο οτι,μην περιμενετε απο την apple τελειων επιδοσεων κινητο χωρις αυξηση μεγεθους οθονη.θα δειτε 4 και βαλε ιντσες και τοτε ελατε να ξανα πειτε για ταμπλετ κινητα.αναγκαστικα θα αυξησει η apple το μεγεθος ή αλλιως πολυ απλα δεν θα αλλαξει καθολου επεξεργαστες και τα λοιπα.

Μα δεν λεει κανεις να μην αυξηθουν οι διαστασεις της οθονης, αλλα οχι και 5 ιντσες ρε φιλε, ελεος!!!Αυτο ειναι tablet...

#22   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 13:03

Mια απλη γνωμη θα πω.ειναι ειρωνια απο μερικους να αναφεροντε στο μεγεθος της οθονης απο την μια και να κατηγορουν τα μεγαλα μεγεθη οθονων και απο την αλλη να ζητουν τελειες επιδοσεις (μεγαλυτερους επεξεργαστες μεγαλυτερη ραμ κ γενικα πολυ ουαου επιδοσεις).ποιος ο λογος να βγει 4πυρινο με μικρη οθονη και μεγαλη ραμ κ τελεια επεξεργασια γραφικων απο την στιγμη που η απεικονιση γραφικων στην μικρη οθονη μπορει να γινει και με χαμηλοτερα χαρακτηριστηκα?δεν μπορει να ζηταμε απο ενα κινητο της παναγιας τα ματια και η οθονη να ειναι σαν του νοκια 3310...πρωτον ειναι αβολη στην πλοηγηση ιντερνετ και δευτερον μπορεις να εχεις τελεια απεικονηση με τα μισα χαρακτηριστικα απο τα καινουρια smartphones.ειναι σαν να εχετε την απιτηση απο ενα seicento να ειναι 5000 κυβηκα με 1000 αλογα.να το κανεις τι ενα τετοιο πραγμα οταν η δυναμη δεν θα περναει ουτε με 6η στην ασφαλτο....καπως ετσι ειναι και με το μεγεθος της οθονης...
και τελος θελω να καταληξω στο οτι,μην περιμενετε απο την apple τελειων επιδοσεων κινητο χωρις αυξηση μεγεθους οθονη.θα δειτε 4 και βαλε ιντσες και τοτε ελατε να ξανα πειτε για ταμπλετ κινητα.αναγκαστικα θα αυξησει η apple το μεγεθος ή αλλιως πολυ απλα δεν θα αλλαξει καθολου επεξεργαστες και τα λοιπα.


Ενας παραγοντας ειναι η οθονη που λες, ο αλλος ειναι οτι το ios ανευ jb δεν κανει πολλα πραγματα γιαυτο και δεν απαιτει πολλους πορους. Αν ειχε widgets live wallpapers κτλ το ios θα ηταν πολυ πιο αργο. Ενα jb iphone σχετικα φορτωμενο ωστε να κοντραρει στα ισια το customization του android ειναι αρκετα πιο αργο απο το μαμησιο ios.

Γιαυτο εχουμε βαρεθει να λεμε οτι ολη η κοντρα ειναι στα λογισμικα και στο τι προτιμαει ο καθενας αλλα και το τι μεγεθος οθονης βολευει τον καθενα (αυτη ειναι η διαφορετικη νοοτροπια)

Παντα ηταν ασκοπο να συγκρινεις μια ios συσκευη με μια android παρα μονο σε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα πχ ποιοτητα καμερας. Ετσι και αλλιως τα flagship μοντελα καθε στρατοπεδου οτι υποσχεται το κανει τελεια...

4.8 ιντσες hd αναλυσης με δυνατοτητες οπως backround video που το μετακινεις οπου θες προφανως και θελουν επεξεργαστικη ισχυ. Στο ios οπως ειναι σημερα ειναι παντελως αχρηστη τοση ισχυς. Διαλεγεις και παιρνεις

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 05/05/2012 - 13:06


#23   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 15:03

Παιδιά δέν χρειάζεται να ανεβάζουμε τούς τόνους. Το άρθρο θίγει βασικά τήν διαφήμιση τής Samsung και όχι τα τεχνικά χαρακτηριστικά τού SIII.

Και όσον αφορά τήν διαφήμιση δέν τίθεται θέμα. Μπορεί πολλοί καταναλωτές να μήν το βλέπουν τόσο τραγικό, αλλά άν τήν δείξεις σέ έναν designer ή διαφημιστή, είναι η μέρα μέ τήν νύχτα.
Η γενική ιδέα τής Samsung είναι να διαφημίσει ένα lifestyle (αυτό αποτελεί τό θέμα τής διαφήμισης), στο οποίο περιλαμβάνεται τό Galaxy, υπονοώντας ότι το συγκεκριμένο lifestyle είναι συνδεδεμένο (και ίσως προκύπτει) από το SIII και άρα για να έχεις τήν συγκεκριμένη ζωή πρέπει να έχεις και τό συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Από τήν άλλη, η διαφήμιση τής Apple επικεντρώνεται στό ίδιο τό προϊόν, είναι πιό συγκεκριμένη (παρουσιάζει λειτουργίες και όχι γενικές καταστάσεις) και το αφήνει νά μιλήσει από μόνο τού.

Παρ'όλα αυτά, και οι δύο διαφημίσεις βασίζονται (υπερβολικά για εμένα) στό συναίσθημα και από εκεί και πέρα είναι θέμα αισθητικής.
Όπου εκεί παραδοσιακά η Apple έχει το πάνω χέρι. Μπορούμε να το αναλύσουμε για ώρες, είτε αφορά τήν τυπογραφία (Helvetica Neue για τήν Apple), είτε τήν χρωματική παλέττα, είτε το θέμα και τό καδράρισμα, κτλ. . Αυτό βέβαια είναι πιό εμφανές στίς έντυπες διαφημίσεις (σέ μεγάλα billboards).


Τώρα θα πεί κανείς, τί μας ενδιαφέρει η διαφήμιση, εμένα με νοιάζει το ίδιο το προϊόν.
Μάς ενδιαφέρει η διαφήμιση, γιατί δείχνει τήν σχεδιαστική νοοτροπία τής εταιρείας και άρα μάς δίνει μιά ιδέα γιά τά μελλοντικά προϊόντα της και τί προσανατολισμό θα έχουν. Γιατί εννοείται design δέν είναι πώς φαίνεται κάτι αλλά κυρίως πώς λειτουργεί.
Από εταιρείες με τέτοιες διαφημίσεις μήν περιμένετε προϊόντα παρόμοια με τής Apple. Η Apple (και μερικές ακόμη εταιρείες, π.χ. Bang&Olufsen) έχουν χρηστικό minimal σχεδιασμό Καί ξεκάθαρο industrial design.
Και μου κάνει εντύπωση που και άλλες εταιρείες δέν έχουν ακολουθήσει τόν ίδιο δρόμο.
Λέει πολλά για τό τί θέση και "προτεραιότητα" έχει για τήν εταιρεία τό design, όταν σήμερα δέν μπορείς να κάνεις αυτό που έκανε η Braun πρίν 40-50 χρόνια!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 05/05/2012 - 15:04


#24   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2012 - 15:39

Πλαστικοποιημένη, Full of lags, παντόφλα.

Δεν θα μπω σε περαιτέρω λεπτομέρειες, το πόσο πουλάει το μεν και το πόσο οι προκάτοχοι του δε, είναι γνωστό τοις πάσοι.

...κι αφήστε τους ανδροιδοφανς να μπαίνουν εδώ μέσα και να λένε τα δικά τους.

#25   arsenalgr

arsenalgr

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:08

Λοιπον καλος η κακος, αυτο το site ζει λογο της Apple και των προιοντων της, αρα λογικο και η σταση που κραταει... Το να κανει ομως συγκριση διαφημισεων και οχι συσκευων αυτο λεει πολλα. Εχω και τις δυο συσκευες (4S και S2)και ειμαι πιο ικανοποιημενος απο το Iphone λογο σταθεροτητας. Αλλα το οτι δεν παρουσιαζει η διαφημιση το προιον δε μου λεει και κατι. Η Sony τοσα χρονια διαφημιζει το Playstation στο Champions League χωρις να φαινεται πουθενα το προιον, αλλα οι διαφημισεις της παντα εκαναν αισθηση και ακομα κανουν. Αυτο τι σημαινει? Δε πετυχε η Sony το σκοπο της? Νομιζω οτι στη προκειμενη περιπτωση το topic ειναι ατοπο και περισσοτερο δειχνει την ανωτεροτητα του S3 παρα την "και καλα" κατωτερη διαφημιση της Samsung...

#26   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:15

Ε λοιπον κι εγω θα σας πω πως ηδη κυκλοφορει συσκευη απο την APPLE που το Galaxy το εχει για πλακα και λεγεται : New iPad


Πρεπει να εχει κανει κατι πολυ σωστα η Samsung για να αναγκαζεσαι να συγκρινεις το Galaxy S3 με το ipad 3...


Οσο για το αρθρο...απλα μου θυμιζουν οπαδο κομματος πριν 15 χρονια...


#27   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:42

Πρεπει να εχει κανει κατι πολυ σωστα η Samsung για να αναγκαζεσαι να συγκρινεις το Galaxy S3 με το ipad 3...

Ειπα εγω το αναποδο;
Ειμαι σιγουρος πως το S3 ειναι σουπερ ταμπλετα!!!

#28   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 18:00

Ειπα εγω το αναποδο;
Ειμαι σιγουρος πως το S3 ειναι σουπερ ταμπλετα!!!


Χαχαχ σωστός

#29   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/05/2012 - 18:02

Λύστε μου μια απορία γιατί τέτοια χολή για το κινητό ; Πραγματικά αναρωτιέμαι.
Δηλαδή δεν είναι καλό να βγαίνουν νέες συσκευές για να γίνονται κ οι άλλοι καλύτεροι; Κ εκτός αυτού καθίστε να το δείτε πρώτα μετά δώστε τα.

#30   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 20:05

Όντως, πετάμε λίγο χολή.

Εγώ το βλέπω ώς μία συσκευή ειδικής χρήσης, για συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών, που οδηγεί τίς εξελίξεις στό hardware.

Εκεί που με χαλάει, είναι ότι προωθείται ώς iPhone killer, δηλαδή ώς αντικαταστάτης τού iPhone, και στοχεύει στήν πλειοψηφία τών χρηστών. Κάτι που σίγουρα δέν ισχύει, καθώς τό SIII καλύπτει ειδικές ανάγκες και σε καμία περίπτωση δέν είναι για όλους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες