Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟ iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gs74

gs74

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2009 - 01:40

Παιδιά καλησπέρα

Είμουν φανατικός οπαδός του iphone (φταίω και εγώ γιατί δεν το πολυέψαξα) και το παρέλαβα πριν κανά μήνα γεμάτος χαρά (3GS). Την τελευταία βδομάδα όμως θα σας περιγράψω απανωτά περιστατικά της ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ του iphone ως εργαλείο και όχι ως "παιχνίδι" γιατί αυτό είναι :

1. Τρίτη 21/10/2009

Βρίσκομαι για δουλειά στα Ιωάννινα. Μου στέλνουν email ότι στον server της εταιρείας ανέβασαν 2 αρχεία που τα χρειαζόμασταν στη δουλειά επειγόντως. Ημασταν στο δρόμο. Μπαίνω με τον προσωπικό κωδικό να τα κατεβάσω από το iphone και διαπιστώνω ότι ΕΝ ΕΤΗ 2009 ΤΟ ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ SAFARI ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΡΧΕΙΑ .ΖΙP .. έλεος

2. Την ίδια μέρα το βράδυ, δεν έχω laptop μαζί, και από το wifi του πελάτη περνάω 4 σχέδια autocad (.dwg) στο iphone μέσω της εφαρμογής file sharing. Κατά τη διαδρομή για Θεσσαλονίκη διαπιστώνω ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να τα στείλω με email !!!! νέα τραγική απογοήτευση.

3. Πέμπτη 23/10/2009 πρωί είμαστε Αθήνα στο δρόμο με το συνάδελφο και προσπαθούμε να μπούμε σε ένα site να δούμε τα τηλέφωνα-διευθύνσεις των υποκαταστημάτων συνεργαζόμενης εταιρείες. Τραγικό. Το site (ένδυση) δουλεύει με flash και το iphone για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται άχρηστο.

Τι κάνουμε ρε παιδιά ? Μήπως αυτό το τηλέφωνο τελικά είναι μόνο για πιτσιρικάδες που παίζουν παιχνίδια και ακούνε μουσική ???? Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθούν αυτά ?

Τελευταία επεξεργασία από: gs74, 29/10/2009 - 01:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/10/2009 - 03:02

το 1 και το 2 διορθώνονται εύκολα με διάφορες εφαρμογές (πχ iDownload)

Το 3 δεν διορθώνεται με τίποτα

Follow me on twitter


#3   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/10/2009 - 07:41

Συμφώνω με το Sepsis, αν και όταν πας για δουλειά αλλού πρέπει να έχεις μαζί σου οπωσδήποτε notebook.....

#4   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 29/10/2009 - 08:38

το 1 και το 2 διορθώνονται εύκολα με διάφορες εφαρμογές (πχ iDownload)

Το 3 δεν διορθώνεται με τίποτα


Ακριβώς αυτό που έγραψε ο sepsis!!!Απλά δνε είχες υπόψη σου τις εφαρμογές που σου δίνουν τέτοιες δυνατότητες...!Το idownload είναι μία πολύ που αναφέρεται!Θα σου λύσει το πρόβλημα 1 & 2


Αν και όταν πας για δουλειά αλλού πρέπει να έχεις μαζί σου οπωσδήποτε notebook.....


Ακριβώς!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 29/10/2009 - 08:40


#5   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2009 - 09:01

εδω τα παιδια γυμνασιου εχουν notebook...εσυ που πας με το μηλαρακι μονο..

#6   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/10/2009 - 09:10

Προσωπικά εχω βρει λυσεις για τα προβλήματα αυτα μεσω προγραμμάτων της Cydia.

Ναι μεν οταν παει κάποιος για δουλειες χρειαζεται ενα Notebook, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μια συσκευη των 650 ευρω δεν θα πρεπει να μπορει να ανταποκριθει σε βασικές αναγκες ενος επαγγελματια που δεν μπορει να κουβαλα το notebook σε καθε του εξωδο.
Εχω γραψει κατα καιρους οτι το iPhone χωρις jailbreak ειναι μια συσκευη για ατομα που το προοριζουν για πολυ light χρηση και οτι δεν θα το αγοραζα ποτε αν δεν ειχα την δυνατοτητα JB.

Θεωρω λοιπον οτι οσοι δεν θελουν να κανουν JB και εχουν αναγκη επαγγελματικης χρησης, θα πρεπει να συμβιβασθουν και να προτιμησουν π.χ. ενα HTC HD και σε λιγο το HD2 που μπορει να χρησιμοποιει ενα ξεπερασμενο λειτουργικο, να μην εχει τοσο ποιοτικο touching & scrolling, αλλα που κανει οτι μπορει να κανει ενα windows notebook με λιγη ταλαιπωρια η οποια ομως αντισταθμιζεται με το οτι δεν χρειαζεται να κουβαλας λαπτοπ.

Οπως ειπα εχω βρει λυσεις απο την Cydia. Χρειαζεται ομως να ασχοληθει κάποιος και να μαθει να χρησιμοποιεί ολα αυτα τα προγραμματακια που αναγκαστικα λειτουργουν λιγο διαφορετικα.

#7   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2009 - 09:30

Λοιπον 4 πραγματα χρειαζεσαι:

1) jailbreak
2) safari download manager
3) mail attachment saver
4) ifile για να ξεζιπαρεις αρχεια κ να μπορεις να τα δεις στο iphone!

#8   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 29/10/2009 - 09:42

Σωστό,εκτός από flash!!! Αυτό δεν έχει λυθεί ακόμα...και δεν ξέρω και αν λυθεί!!!

#9   gs74

gs74

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2009 - 09:43

Θα δοκιμάσω το idownload που προτείνετε παιδιά ευχαριστώ. Θέλω να πω όμως ότι με 600 ευρώ που κάνει η συσκευή θα περίμενε κανείς πολύ περισσότερα. Άλλωστε γιαυτο την πήρα ρε παιδια για να μην κουβαλαω το laptop μαζί. Αρχεία και mail με Internet ζήτησα όχι 3d rendering. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προηγούμενο ότι έτσι όπως έρχεται το iPhone είναι εργαλείο για το νηπιαγωγείο κ ´όχι για τον επαγγελματία. Και στο κάτω κάτω ρε παιδιά αν έιναι να κουβαλάω το laptop συνέχεια τι να το κάνω το iPhone ??? για να παίρνω τηλ.
μόνο ? E δεν λέει...

Edit : έχω 3gs κ από ότι βλέπω πρέπει να κάνω jailbreak μπάς κ δω άσπρη μέρα. Δεν το θέλω αλλά είμαι αναγκασμένος μάλλον απ όσα λέτε.

Τελευταία επεξεργασία από: gs74, 29/10/2009 - 09:46


#10   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 29/10/2009 - 09:51

Αν δεν κάνεις j/b η συσκευή σου θα είναι σχεδόν...«παιδική»!!! Εκεί θα αντιληφθείς τις πραγματικές δυνατότητες του τηλεφώνου σου!!!!

#11   qq88qqe

qq88qqe

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2009 - 14:23

δηλαδή στο iphone είναι άχρηστο και το youtube?
αφού λέτε δεν υπάρχει flash player..

#12   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 29/10/2009 - 16:51

Flash Player δεν υπάρχει στο safari του iphone.
Με την εφαρμογή youtube μπορείς να δεις κανονικά video.

#13   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2009 - 17:10

Όσο για το 3 η μόνη "μπακαλίστικη" λύση είναι η χρήση κάποιου προγράμματος όπως το RealVNC ώστε να συνδέεσαι από την οθόνη του iPhone στον υπολογιστή σου και να μπαίνεις σε flash sites μέσω του browser του υπολογιστή σου... Αυτό βέβαια προϋποθέτει την ύπαρξη υπολογιστή στο σπίτι που να είναι αναμμένος και συνδεδεμένος στο internet ώστε να έχεις πρόσβαση σ' αυτόν. Υπάρχουν βέβαια και προγράμματα σαν το AlwaysOnPC που δεν χρειάζεσαι υπολογιστή γιατί συνδέεσαι σε άλλους υπολογιστές που έχουν προεγκατεστημένο το firefox και μπορείς και από εκεί να πλοηγηθείς σε flash sites

#14   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2009 - 19:03

Αν δεν κάνεις j/b η συσκευή σου θα είναι σχεδόν...«παιδική»!!!Εκεί θα αντιληφθείς τις πραγματικές δυνατότητες του τηλεφώνου σου!!!!


Νομίζω ότι αυτό είναι λίγο παρατραβηγμένο σαν συμπέρασμα. Απόδειξη ότι δεν υπάρχει συσκευή που κάνει ότι το iPhone ακόμα. Περιμένουμε τα νέα κινητά με το Android 2.0.

Τώρα ως business user διαφωνώ να γίνει JB για επαγγελματική χρήση. Το iPhone χωρίς JB δουλεύει απροβλημάτιστα με καλές επιδόσεις τόσο στην δικτύωση (WiFi και κυρίως 3G), στην απόκριση του, όσο και στην επάρκεια του στην μπαταρία. Με το JB τα ρισκάρεις αυτά.

Όπως έχω ξαναγράψει σε αυτό το site δεν είμαι κατά του JB, δεν νομίζω όμως ότι κάνει για αυτή τη δουλειά. O βασικός λόγος είναι ότι επειδή παρακάμπτεται το λειτουργικό κάθε εφαρμογή έχει τον απόλυτο έλεγχο στο μηχάνημα κάτι που ρισκάρει πολύ την σταθερότητα του σαν συσκευή. Το αντίστοιχο να καταλάβεις είναι σαν να ανοίγεις τον kernel τον windows και να φορτώνεις ότι θες εκεί μέσα. Δεν είναι τυχαίο ότι όσο πιο κλειστό κρατάει η MS τον Kernel τόσο πιο λίγα προβλήματα έχουν τα λειτουργικά της. (παράδειγμα ο win server 2008) Άρα το πρόβλημα δεν είναι το JB αυτό καθεαυτό αλλά οι εφαρμογές που το χρησιμοποιούν.

τώρα για το αν είναι πλήρες το iPhone για επαγγελματική χρήση η καθαρή απάντηση είναι όχι. Υπάρχουν όμως ικανά workarounds για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.

Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο να κάνεις JB τότε μην το κάνεις.

#15   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 29/10/2009 - 22:49

Όσο για το 3 η μόνη "μπακαλίστικη" λύση είναι η χρήση κάποιου προγράμματος όπως το RealVNC ώστε να συνδέεσαι από την οθόνη του iPhone στον υπολογιστή σου και να μπαίνεις σε flash sites μέσω του browser του υπολογιστή σου... Αυτό βέβαια προϋποθέτει την ύπαρξη υπολογιστή στο σπίτι που να είναι αναμμένος και συνδεδεμένος στο internet ώστε να έχεις πρόσβαση σ' αυτόν. Υπάρχουν βέβαια και προγράμματα σαν το AlwaysOnPC που δεν χρειάζεσαι υπολογιστή γιατί συνδέεσαι σε άλλους υπολογιστές που έχουν προεγκατεστημένο το firefox και μπορείς και από εκεί να πλοηγηθείς σε flash sites



Σε ότι αφορά το AlwaysOnPc συμφωνώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες