Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Fix dir permissions και crashes...


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
1 μήνυμα σε αυτό το θέμα

#1   teo_le

teo_le

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2008 - 15:56

Γεια χαρά! Παρατήρησα σήμερα ότι οι φωτογραφίες που τραβάω δεν αποθηκεύονται στον φάκελο camera roll... Βασικά δεν αποθηκεύονται καθόλου... Τι μπορεί να φταίει? Έχω κάνει jailbreak κλπ, είμαι σε 2.1 και γενικά δεν έχω άλλο πρόβλημα. Thanks!

Το πρόβλημα λύθηκε αφού έκανα fix τα dir. permissions από sbsettings αλλά από τη στιγμή που έγινε αυτό το τηλεφωνο ''παγώνει'' συχνά και χρειάζεται reboot για να επανέλθει... Τί μπορεί να φταίει και πως το διορθώνω (όχι άλλο restore :o :o :o)?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2008 - 18:10

Ψάξε καταρχήν αν τις σώζει καπου αλλου εκτος απο το default directory που ειναι το /var/private/mobile/Media/DCIM/100APPLE/

Υπάρχουν νομιζω κανα δυο εφαρμογες που ψάχνουν στον δισκο του τηλεφώνου για οτι αρχειο θες (mobilefinder νομίζω λεγεται? - not sure)

Προσωπικα χρησιμοποιώ για τετοιες περιπτώσεις απο το shell την find:

[tt]localhost:~ root# find / -name "IMG_*.JPG"         ## προσοχή τα κεφαλαία/μικρά εχουν σημασία
/private/var/mobile/Media/DCIM/100APPLE/IMG_0004.JPG
localhost:~ root# [/tt]

και θα ψάξει σε ολο τον δίσκο για αρχεια IMG_*.JPG (ετσι ονομάζει τα αρχεια η default εφαρμογη της κάμερας). Στο παραπάνω παράδειγμα μου βρήκε μια φωτο (την ιδια που εμφανίζει και στο camera roll).

Αν τα βρεις καπου, εχει καλως και βλέπουμε, ισως να σβήστηκε/λειπει κανενα link ή να ειναι θεμα permissions, αλλιως αν οντως δεν τις σώζει πουθενα δεν φανταζομαι τι προβλημα μπορει να έχει.





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες