Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

Να φτιαξω pc ή να παρω ενα mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 06/07/2012 - 15:16

Της intel είναι η τεχνολογία αυτή απλά κάποια σύμβαση θα είχε κάνει με την Apple...

Όντως, μάλλον κάτι τέτοιο έγινε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   pirasmos

pirasmos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Twitter:@pirasmakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 06/07/2012 - 15:24

Μπορεί να είναι ακριβά τα Mac αλλά θα ξέρεις τεχνολογικά ότι και 5 χρόνια να περάσουν θα είσαι top. Και δεν συζητάμε για την ποιότητα κατασκευής...

#78   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2012 - 15:38

Μπορεί να είναι ακριβά τα Mac αλλά θα ξέρεις τεχνολογικά ότι και 5 χρόνια να περάσουν θα είσαι top. Και δεν συζητάμε για την ποιότητα κατασκευής...

Δηλαδή ένας Mac του 2007 είναι σήμερα top; Με Core2Duo 2.4, 2GB RAM, ATI HD 2600/256 RAM και 320GB σκληρό; Και laptop του 500ρικου είναι καλύτερα.
Μην λέμε υπερβολές!
Ποιότητα κατασκευής να συγκρίνουμε σε όμοια πράγματα. Ένα Mac με ένα επώνυμο PC ανάλογης τιμής.

#79   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/07/2012 - 17:44

Βασικά τώρα με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι η συγκεκριμένη οθόνη βγαίνει σε δύο εκδόσεις... Είναι ολόιδιες ακόμα και στην τιμή με μόνη διαφορά την σύνδεση... Υπάρχει μία που συνδέεται με thunderbolt και μία που συνδέεται με minidisplay port... Για την δεύτερη υπάρχει αντάπτορας...http://store.apple.c...node=MTY1NDA5OQ
Όμως δεν ξέρω αν τα windows 7 υποστηρίζουν τέτοια ανάλυση... Καμία οθόνη στην αγορά δεν έχει τέτοια ανάλυση... Τα windows 8 από την άλλη προσφέρουν πολλές αναλύσεις!

Ενδιαφερων ακουγετε αυτο που λες,ειναι σιγουρο?Θα το ψαξω κ εγω τωρα.

Τωρα οσο γι αυτο που λες για τα windows ,χωρις να ειμαι ειδημονας,νομιζω δεν εχει να κανει με τα windows,αλλα με την καρτα γραφικων και drivers.
Kαι αν ειναι ετσι ,οι καρτες γραφικων αν δεις "σηκωνουν" τρελες αναλυσεις.
Τελος οθονη με τετοιο λογο pixel ανα ιντσα,και αναλυση 2560 x 1440 δεν ειναι μονο της apple,εχει βγαλει και η Dell.Δες.
http://accessories.u...8284&redirect=1
Φυσικα με καμια σχεση στο desing ,αλλα δεν μπορει να ειναι για mac...!

Ας μας πει καποιος που να γνωριζει ομως σιγουρα.

#80   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 06/07/2012 - 17:47

εγω σου προτεινω mac. Αν δουλεψεις λιγο με το OSX δεν θα θελεις ουτε να ακουσεις για windows ξανα...

#81   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 06/07/2012 - 18:01

Πριν από 2 μήνες έκανα ένα PC σε έναν φίλο με 1000€ (με οθόνη).

To PC πετάει, έχει:
i5 (2310) επεξεργαστή στα 2.9GHz
16GB RAM στα 1333MHz
80GB SSD για να φορτώσεις εκεί το λειτουργικό και να δουλεύουν σφαίρα τα Windows
1TB SATA 3 HDD για όλα τα υπόλοιπα
Μια ASUS κάρτα γραφικών 1GB (δεν θυμάμαι ποια, θυμάμαι ότι είχε 100€)
Ένα τούμπανο CROSSAIR τροφοδοτικό 600 watt
Ένα αντιγραφικό DVD
Πληκτρολόγιο-Ποντίκι
Οθόνη Samsung 22" LED δυναμικής αντίθεσης 5,000,000:1 και απόκριση 2ms

Το PC Bootάρει σε 10 δευτερόλεπτα (μπορεί να είπα και πολλά). Κάνεις copy paste φάκελο με ταινία 4.5GB και δεν προλαβαίνει να σου πετάξει παράθυρο αντιγραφής.
Φθηνές λύσεις υπάρχουν πολλές

Διάβασα αυτό και δεν μπορώ παρά να επισημάνω το μεγάλο λάθος που έχει αυτό το επιχείρημα.
Όταν είναι κάτι γραμμένο στον σκληρό δίσκο, υπάρχει σε ενα συγκεκριμένο σημείο και το λειτουργικό σύστημα ξέρει πως πχ από το σημείο 100 μέχρι το 170 βρίσκεται το αρχείο movie.mp4 το οποίο έχεις στην επιφάνεια εργασίας.

Έστω ότι θέλεις να αντιγράψεις αυτό το αρχείο. Στα Mac, θα το κάνει πάρα πολύ γρήγορα καθώς απλά θα δημιουργήσει ένα αρχείο στον νεο φακελο και θα του πει να διαβαζει απο το 100 μεχρι το 170 και μέσα σε ελάχιστα κλάσματα του δευτερολέπτου θα "αντιγραφεί". Στα Windows δεν ξέρω αν γίνεται αυτό και να εχω την άποψη πως δεν γίνεται. [Δημιουργήται κάτι σαν συντόμευση εφ όσων μιλάμε για τον ίδιο σκληρό δίσκο]

Τώρα, αν εννοείς πως θέλεις π.χ. να αντιγράψεις μια ταινία, video.mp4, από τον εσωτερικό σου σκληρό δίσκο σε έναν εξωτερικό. Καλώς. Όσα δισεκατομμύρια επεξεργαστές και να έχεις, όσα TB RAM και να έχεις, το πόσο γρήγορα θα γίνει η αντιγραφή βασίζεται στην ταχύτητα ανάγνωσης του δίσκου προέλευσης, και ακόμα περισσότερο στην ταχύτητα εγγραφής του δίσκου προορισμού. Αν πάρουμε για δεδομένα αυτά που έγραψες, δηλαδή πως δεν προλαβαίνει να πετάξει παράθυρο αντιγραφής (και το monitor εχει καλο FPS, οχι 0.5 π.χ :P ) τοτε εύκολα καταλαβαίνει κανείς πως χρειάζεται λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο, σωστά; [Το να πεις "χίλια-ένα"]
Για να δούμε μέσω του απλού υπολογισμού τι σκληρό δίσκο πρέπει να έχει αυτός ο υπολογιστής.
Μεταφέρεις 4.5GB σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο. Θα το κάνουμε 1" για την ευκολία στους υπολογισμούς.
Συνεπώς θέλεις έναν δίσκο να διαβάζει με 4.5GBps τουλάχιστον και έναν που θα γράφει με την ίδια ή μεγαλύτερη ταχύτητα.

Ας ρίξουμε μια ματιά στην αγορά. [Ξερω πως εχεις SSD και SATA III]
SATA 2 - Θεωρητική μέγιστη: 3 Gbps δηλαδή 375 MBps Αδύνατο [12"]
SATA 3 - Θεωρητική μέγιστη: 6 Gbps δηλαδή 750 MBps Αδύνατο [6"]
SSD - Θεωρητική μέγιστη: 6 Gbps δηλαδή 750 Mbps Αδύνατο [6"]
SSD - Θεωρητική μέγιστη: 1 GBps Αδύνατο [4.5"]

Θα μου πεις, όλο και κάπου θα έχει κάτι ταχύτερο, ε;
Έκανα τον κόπο και έψαξα. Βρήκα κάτι SSD δίσκους που είναι PCI-Express και χρησιμοποιούνται μόνο σε Servers, Data Centers και τα συναφή, δεν έχει διαθέσιμες τιμές αλλά είναι μόνο κατα ειδική παραγγελία και συμφωνία με την εταιρεία και έχουν χωρητικότητα 5 - 12TB. Από μια προσωπική μου εκτίμηση κοστίζουν περισσότερο από το σπίτι σου. Του φίλου σου. Μαζί. Διπλασιασμένα. Το καλό είναι πως έχουν θεωρητική -πάντα- ταχύτητα εγγραφής τα 3.5 - 4.5 GBps που σημένει πως μπορούν να κάνουν αυτό που ανέφερες αλλά σε ένα δευτερόλεπτο. Στοιχηματίζω το δικο μου σπιτι πως δεν εχεις τετοιον δισκο και μαλλον εννοεις την πρωτη περίπτωση ή φουσκώνεις ελάχιστα αυτά που λες. :P

~~Φιλικά, DaKnOb

[Υ.Γ.: Για την ακρίβεια θέλεις δύο τέτοιους δίσκους και μετά απο λίγη έρευνα ανακάλυψα πως είναι σε χρήση μόνο από την Αμερικανική Κυβέρνηση]

Τελευταία επεξεργασία από: DaKnOb, 06/07/2012 - 18:04


#82   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/07/2012 - 18:03

Το θεμα ειναι οτι οι εφαρμογες που δουλευω δεν υπαρχουν σε mac,(τουλαχιστων ακομη)οποτε τα windows δεν τα γλιτωνω,και δεν λεει τοσα λεφτα μονο για μουσικη -φακελακια κ internet ...

Απο μια γρηγορη ερευνα που εκανα παντως σχετικα με το display thundebolt σε pc.Mαλλον αρκει να επιλεξεις motherboard να στησεις το pc σου ,με αυτη τη τεχνολογια....


#83   Nosferatu

Nosferatu

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/07/2012 - 18:26

Έχω ακόμα ένα mac book air πρώτης γενιάς και η ποιότητα κατασκευής του είναι εμφανής τώρα που έχουν περάσει χρόνια. Μόνο μείον του η επεκτασιμότητα αλλά αυτό είναι λογικό σε αυτή την κατηγορία...
Θα πρότεινα στο φίλο που ρωτάει να πάρει ένα Mac. Σαφώς ανώτερη ποιότητα κατασκευής και, αν χρειαστεί, μπορεί πάντα να του περάσει και Windows ώστε να αισθάνεται πιο άνετα... Αντίθετα, σε PC δεν θα μπορείς να έχεις την εμπειρία του MacOS. Έχουν γίνει τέτοιου τύπου "χακιές" αλλά δεν προσεγγίζουν το πρωτότυπο...

#84   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/07/2012 - 18:46

Δηλαδή ένας Mac του 2007 είναι σήμερα top; Με Core2Duo 2.4, 2GB RAM, ATI HD 2600/256 RAM και 320GB σκληρό; Και laptop του 500ρικου είναι καλύτερα.
Μην λέμε υπερβολές!
Ποιότητα κατασκευής να συγκρίνουμε σε όμοια πράγματα. Ένα Mac με ένα επώνυμο PC ανάλογης τιμής.

Μπορεί να μην είναι καλύτερα κατά τα μοντέλα τον συσκευών που περιέχει μέσα...αλλά έτσι όπως συνδυάζεται το hardware με το software του mac το κάνει ακόμα και σήμερα να είναι αρκετά πιο πάνω από ένα laptop του 500ρικου με windows.

#85   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2012 - 19:38

Μπορεί να μην είναι καλύτερα κατά τα μοντέλα τον συσκευών που περιέχει μέσα...αλλά έτσι όπως συνδυάζεται το hardware με το software του mac το κάνει ακόμα και σήμερα να είναι αρκετά πιο πάνω από ένα laptop του 500ρικου με windows.

Απέχει όμως τρομερά από το να χαρακτηριστεί... τοπ, ακόμα και αν το θεωρήσουμε πιο γρήγορο στη χρήση από ένα laptop με W7...

Μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω, και στα PC το move ενός αρχείου στον ίδιο δίσκο κάνει κλάσματα δευτερολέπτου, μιας και ουσιαστικά, δεν μεταφέρεται τίποτα.

#86   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 06/07/2012 - 20:19

Απέχει όμως τρομερά από το να χαρακτηριστεί... τοπ, ακόμα και αν το θεωρήσουμε πιο γρήγορο στη χρήση από ένα laptop με W7...

Μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω, και στα PC το move ενός αρχείου στον ίδιο δίσκο κάνει κλάσματα δευτερολέπτου, μιας και ουσιαστικά, δεν μεταφέρεται τίποτα.


Άρα το επιχείρημα καταρριπτεται ;)

#87   kws25mi

kws25mi

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 06/07/2012 - 21:22

mac παιρνεις οταν θελεις σταθεροτητα,ταχυτητα,ηρεμια απο restart,format,drivers κτλ, οταν θες να κανεις ενα δικτυο κ σε 1 λεπτο το εχεις κανει κ μπορω να λεω για ωρες....

τωρα αν θες ολα αυτα κ θες και να κανεις επαγγελματικο video editing, 3d animation κτλ απλα παιρνεις ενα mac Pro

εγω παντως κανω web design , αρα dreamweaver, νορμαλ photoshop και αρκετο illustrator , εννοειται παραλληλα safari-crome-firefox και mail,skype κτλ...αυτα οταν δουλευω,
αυτα με εναν imac 2008 core2duo 2.8 με 4gb ram, και ειλικρινα σε αυτα πεταει, δεν εχω κλεισει ποτε εφαρμογη που κρασαρε,δεν εχω κανει ποτε restart-format blablabla....

ε οποιος θελει πραγματικη ισχυ κ ταχυτητα....παιρνει τον pro....

#88   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2012 - 21:39

mac παιρνεις οταν θελεις σταθεροτητα,ταχυτητα,ηρεμια απο restart,format,drivers κτλ, οταν θες να κανεις ενα δικτυο κ σε 1 λεπτο το εχεις κανει κ μπορω να λεω για ωρες....

τωρα αν θες ολα αυτα κ θες και να κανεις επαγγελματικο video editing, 3d animation κτλ απλα παιρνεις ενα mac Pro

εγω παντως κανω web design , αρα dreamweaver, νορμαλ photoshop και αρκετο illustrator , εννοειται παραλληλα safari-crome-firefox και mail,skype κτλ...αυτα οταν δουλευω,
αυτα με εναν imac 2008 core2duo 2.8 με 4gb ram, και ειλικρινα σε αυτα πεταει, δεν εχω κλεισει ποτε εφαρμογη που κρασαρε,δεν εχω κανει ποτε restart-format blablabla....

ε οποιος θελει πραγματικη ισχυ κ ταχυτητα....παιρνει τον pro....

Τέτοιες γενικότητες δεν ισχύουν "όποιος θέλει Χ παίρνει Ψ".
Στη δουλειά μου χρησιμοποιώ και Mac Pro και Workstation της HP. Τα Mac έχουν βγάλει πολλά περισσότερα θέματα, ιδίως με το Fiber Optic δίκτυο που έχουμε. Δεν έχει επιλογή σε αξιόλογες κάρτες video, ενώ στα PC οι Axio σκοτώνουν.
Ούτε τα PC κολλάνε συχνά, ούτε το Mac.
Τα PC είναι πιο γρήγορα και έχουν πολύ μεγαλύτερη ευελιξία.
Φυσικά σε όλα τα συστήματα έχουν original προγράμματα και τεχνική υποστήριξη από τεχνικούς.
Παρ όλα αυτά δεν θα πρότεινα ξερά ούτε το άλλο.

Εκτός από τη συγκεκριμένη περίπτωση: ο άνθρωπος θέλει να δουλέψει ένα πρόγραμμα που υπάρχει μόνο σε PC και καθόμαστε και το συζητάμε;

#89   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/07/2012 - 19:56

Εγω βασικα κατασταλαξα...θελω ,pc με το monitor της apple 27 thundebolt ,(επειδη μου αρεσει αυτη λεπτομερεια στην εικονα,και φανταζομαι ειδικα το κειμενο,με τετοια πυκνοτητα pixels.Αλλα και το desing ειναι κατι που με αφορα σε καθε επιλογη μου)
Θα πρεπει ομως το motherboard να εχει τετοια εξοδο,ή κυριως οι νεες καρτες γραφικων.Λογικα το motherboard ,που εχω βαλει παραπανω ,και εχει εξοδο thunderbolt,θα ειναι για της ενσωματομενης καρτας γραφικων που εχουν τωρα οι cpu.
Το ζητουμενο ειναι να βγουν καρτες γραφικων με thunderbolt .

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω,απο οσουν εχουν imac 27 ή αυτο το μονιτορ που λεμε.
Λογο του οτι ειναι 2560Χ1440 οταν παιζοντε βιντεακια χαμηλοτερης αναλυσης (που ολα χαμηλοτερης ειναι ,αφου το μεγιστο ειναι 1920Χ1080),παιζουν καθαρα ,καθαροτερα ή αθλια...?

Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 08/07/2012 - 19:59


#90   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2012 - 21:33

Τίποτε από τα 3. Απλά θα παίζουν ελάχιστα χειρότερα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες