Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

OS X Mountain Lion, διαθέσιμο στο Mac App Store


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
623 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/07/2012 - 23:02

και αυτο θα το κανω μετα η πριν το update? (ακομα το κουπονι περιμενω...................)


Για εμένα μετά χρειάζεται να το κάνεις.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/07/2012 - 23:06

To repair disk perm. καλυτερα να το τρεξουν πριν το update.


Καλύτερα μετα το upgrade αλλα και ακόμη καλύτερα την πρώτη φορά το Macintosh μετα το upgrade πρέπει να μπει και σε safe mode για να κάνει force check στο directory του δίσκου εκκίνησης + τις αλλης να Φορτώσει μόνο τα απαραίτητα kernel extensions, (μερικά από τα items στο /System/Library/Extensions) ώστε να Απενεργοποιείσει όλες τις γραμματοσειρές, πλην αυτών που βρίσκονται στο /System/Library/Fonts και να Απενεργοποιείσει και όλα τα login items καθως να Μετακινείσει στο trash όλα τα caches που φυλάσσονται συνήθως στο /Library/Caches/com.apple.ATS/(uid)/, όπου (uid) είναι το user ID number, κάτι σαν 501 , Και τελος το κυριοτερο να Διαγράψει το dynamic loader shared cache που βρίσκεται στο (/var/db/dyld/).

Για τους soft users μην κάνετε τίποτα εκτός απο το upgrade.Για τους hard core users καλο είναι να γίνει οτι γράφω απο πάνω :)

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 26/07/2012 - 23:11


#168   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 26/07/2012 - 23:11

κοιτα προγραμματιστης ειμαι σε pc αλλα δεν εχω ιδεα απο mac!! :P με το force check κανει ολο τον καθαρισμο? και βασικα πως γινεται αυτο?

#169   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/07/2012 - 23:14

Κανονικά έπρεπε να έχω πάρει το redeem κατευθείαν ΑΛΛΑ όταν είναι να δώσει τίποτα η Apple σου βγάζει το λάδι..


Φώτη μαζί με εσένα περιμένει ο ξαδελφος μου και άλλοι 4 εκατομμύρια χρήστες που αγόρασαν macintosh από 11 Ιουνίου μέχρι και σήμερα :)
Λογικα μέχρι αύριο Παρασκευή μέση μεράκι θα το έχετε πιστεύω.

#170   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 26/07/2012 - 23:16

Φώτη μαζί με εσένα περιμένει ο ξαδελφος μου και άλλοι 4 εκατομμύρια χρήστες που αγόρασαν macintosh από 11 Ιουνίου μέχρι και σήμερα :)
Λογικα μέχρι αύριο Παρασκευή μέση μεράκι θα το έχετε πιστεύω.


Δεν νομίζω να είναι και 4 μύρια αλλά ντάξει έστω ότι είναι τόσοι.Δεν μπορούσε αυτό να γίνει κάπως αυτοματοποιημένα;Ή ακόμα καλύτερα αφού ξέρουν ότι θα βγει να το κάνουν από πριν;Να σου στέλνουν ένα redeem code με ημερομηνία λήξης;Πολλά ζητάω ε;Να τσιμπάνε τα 2000Ε+ μπορούνε όμως.

Αναρτημένη εικόνα


#171   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1596 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 26/07/2012 - 23:17

Μια παρακληση θα ήταν εύκολο να κάνει κάποιος έναν οδηγό για clean install στα ελληνικά για να μην κάνουμε καμία πατάτα;

#172   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/07/2012 - 23:22

Δεν νομίζω να είναι και 4 μύρια αλλά ντάξει έστω ότι είναι τόσοι.Δεν μπορούσε αυτό να γίνει κάπως αυτοματοποιημένα;Ή ακόμα καλύτερα αφού ξέρουν ότι θα βγει να το κάνουν από πριν;Να σου στέλνουν ένα redeem code με ημερομηνία λήξης;Πολλά ζητάω ε;Να τσιμπάνε τα 2000Ε+ μπορούνε όμως.


Δεν ζητάς πολλά ,όντως θα μπορούσαν να είχαν φτιάξει φόρμα ώστε βάζοντας τον σειριακό αριθμό επι τόπου να Πέρνεις redeem code.

#173   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/07/2012 - 23:31

Μια παρακληση θα ήταν εύκολο να κάνει κάποιος έναν οδηγό για clean install στα ελληνικά για να μην κάνουμε καμία πατάτα;


Όταν κατεβάσεις το αρχείο θα ακολουθήσεις τις οδηγίες για να το κάψεις σε DVD.

http://www.maclife.g...-DVD-SL-to-Lion

Ύστερα όταν θα bootareis από αυτό (κατά την εκκίνηση θα πατήσεις το alt ώστε να σου βγάλει από που θα bootareis) θα πας στο Disk Utilities και θα επιλέξεις το δίσκο απο την αριστερή στήλη και θα πας στο tab erase. Κάτω δεξιά θα πατήσεις erase και ύστερα θα βγεις πάλι πίσω στο κεντρικό μενού και θα προχωρήσεις στην εγκατάσταση.
Once You Go Mac You Never Go Back

#174   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 27/07/2012 - 00:11

Έχει κανείς λύση σε αυτό?

Eνεργοποιώ το dictation και ένας φάκελος που ονομάζεται assistantservices.framework χοροπηδάει στο dock και φεύγει μόνο με force quit... διάβασα ότι και άλλοι έχουν αυτό το θέμα... Λύση όμως δε βρήκα....

#175   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/07/2012 - 00:12

Καλύτερα μετα το upgrade αλλα και ακόμη καλύτερα την πρώτη φορά το Macintosh μετα το upgrade πρέπει να μπει και σε safe mode.........


Αν κατάλαβα καλά όλα αυτά που περιγράφεις γίνονται αυτοματοποιημένα μόλις μπει σε safe mode? Αν ναι, πώς μπαίνει σε sefa mode?
Αν πρεπει να τα κάνουμε χειροκίνητα όλα αυτά, απλά αγνόησε αυτό το ποστ :D
Eυχαριστώ/

#176   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/07/2012 - 01:20

2)Η διάφορα του 10.7 με το 10.8 που με ρωτάνε άτομα μέσω pm για να μην κάθομαι και γράφω τα ίδια και τα ίδια είναι ακριβώς όπως οι windows user πήγαν απο τα svista=vista στα windows 7 με αλλα λόγια η νύχτα με την μέρα.

Εντάξει, ας δεχτώ ότι ήταν η νύχτα με τη μέρα αλλά όχι και να το παρομοιάσουμε με Windows μια χαρά λειτουργικό...

#177   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2012 - 03:38

εμενα κατι περιεργα κανει με το quicktime και την αναπαραγωγη avi και wmv...τα πρωτα δεν τα παιζει καθολου και στα δευτερα δεν εχω ηχο.Μεχρι τωρα δεν ειχε τετοιο προβλημα.Κατα τα αλλα σχετικα καλα μεχρι στιγμης αν και το σ/κ θα το δουλεψω πολυ.

#178   paularas

paularas

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/07/2012 - 08:33

μία ερώτηση, πήγα απο lion σε mountain lion. Αν και ξεκίνησαν όλα καλά και δούλευα κανά 2 ώρες το νέο λειτουργικό έκανα ένα reset το smc μου γιατί μου έβγαζε ένα πρόβλημα με την μπαταρία και απο τότε έμενε κολλημένο στο μήλο με το loading να γυρνάει απο κάτω, πέρασα ξανά απο το time machine το τελευταίο backup του lion, ξαναπέρασα το mountain lion αλλά αυτό μένει κολλημένο στο loading και δεν μπαίνει με τίποτα στο λειτουργικό (μόνο την 1η φορά ξεκινάει και μετά τίποτα). Καμία ιδέα για να αποφύγω το clean install μιας και βαριέμαι να σετάρω ξανά τα πάντα από την αρχή? (τώρα είμαι στην διαδικασία που περνάω ξανά το lion απο το time machine )

#179   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 27/07/2012 - 10:08

Δοκίμασες να κάνεις repair permissions και disk?

#180   paularas

paularas

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/07/2012 - 10:16

στο lion πριν βάλω το mountain lion? το backup που έκανα ήταν με repaired disk permitions. και τώρα το έχω αφήσει και μου έχει κάνει (θεωρητικά) εγκατάσταση το mountain lion και έχει μείνει με μία λευκή εικόνα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες