Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 17/10/2012 - 21:42

Να ενημερώσω ότι μετά και την δεύτερη επίσκεψη τεχνικού δεν υπήρξε καμία βελτίωση.
Όμως κι αυτός μου πρότεινε ότι μου είπατε κι εσείς εδώ.
Αλλαγή router, ισχυρίστηκε πως της Forthnet έχει μεγαλύτερες ''ανοχές'' και για αυτό δεν κάνει συχνές αποσυνδέσεις. Πήρα το Thomson 585 της Forthnet και λύθηκε το πρόβλημα...
Από εκεί που σε 4 μέρες είχα 15 αποσυνδέσεις, σε 26 ώρες καμία και βλέπουμε...

Κάποιος εδώ είχε πει για μεταξωτά βρακιά... είχε δίκιο!!!

Thanx όλους σας για τη βοήθεια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/10/2012 - 01:50

Να ενημερώσω ότι μετά και την δεύτερη επίσκεψη τεχνικού δεν υπήρξε καμία βελτίωση.
Όμως κι αυτός μου πρότεινε ότι μου είπατε κι εσείς εδώ.
Αλλαγή router, ισχυρίστηκε πως της Forthnet έχει μεγαλύτερες ''ανοχές'' και για αυτό δεν κάνει συχνές αποσυνδέσεις. Πήρα το Thomson 585 της Forthnet και λύθηκε το πρόβλημα...
Από εκεί που σε 4 μέρες είχα 15 αποσυνδέσεις, σε 26 ώρες καμία και βλέπουμε...

Κάποιος εδώ είχε πει για μεταξωτά βρακιά... είχε δίκιο!!!

Thanx όλους σας για τη βοήθεια.


Μπράβο χαίρομαι...Το Thomson ήταν λογικό να λύσει το πρόβλημα σου...
Έτσι παει με τα βρακιά και τους επιδεξιους κωλους...:D

Αναρτημένη εικόνα


#213   wyclef

wyclef

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2012 - 11:03

Καλημέρα παιδιά..

Να θέσω και εγώ ένα πρόβλημα που έχω ...

Router : USR 9108

Τα στατιστικά της γραμμής μου (ΟΤΕ, Connx) είναι τα παρακάτω.. δεν έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις αλλά η ταχύτητα είναι τραγική. Και να πω ότι είμαι σε κανένα περίεργο μέρος .. Τούμπα σύνορα με Πυλαία δεν παίζει να πιάνω μόνο τόσο... Βέβαια η πολυκατοικία είναι από το 1977. Τι πιστευτέ ότι πρέπει να πω στο ΟΤΕ.;;

Συνημμένο αρχείο  usr stats 10_2012.jpg   141.86KB   59 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: wyclef, 18/10/2012 - 11:04


#214   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:53

Καταρχήν respect στο θρυλικό σου ρούτερ...Από τα καλύτερα ρούτερ ever.Είχα ένα και κάηκε από υπέρταση κι ακόμα το σκέφτομαι...

Έχεις πολύ χαμηλή όντως και το attenuation που έχει είναι μεγάλο αλλά όχι τόσο.Έπρεπε να φτάνεις τα 10 ίσως και λίγο παραπάνω.
Μπορεί να φταίει η καλωδίωση της πολυκατοικίας,μπορεί το ρούτερ επειδή ειναι παλιό να έχει εξασθενήσει το modem chipset. Μπορεί το κέντρο που είσαι να είναι πολύ επιβαρυμένο.

Αρχικά αν έχεις κάποιο άλλο ρούτερ ή μπορείς να βρεις από κανά φίλο,δες πόσο θα πιάσεις με το άλλο ρούτερ. Μετά το κοιτάμε παραπάνω.

Αναρτημένη εικόνα


#215   wyclef

wyclef

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2012 - 15:20

Ναι το ξέρω για το router κορυφαίο ... το κρατάω με νύχια και με δόντια..

1) Φαντάζομαι άμα πάρω τηλ τον ΟΤΕ για βλάβες και τους πω πόσο πιάνω λογικά θα το κοιτάξουν και θα προσπαθήσουν να κάνουν κάτι...

2) Θα δοκιμάσω με ένα άλλο Thompson που έχω να δω που κλειδώνει.

3) Υπάρχει καμιά πρόταση γενικά για άλλο router στα standar του USR για να το αντικαταστήσω;

Ευχαριστώ για την απάντηση ... θα δοκιμάσω και θα ξανά επανέλθω.

#216   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/10/2012 - 12:54

Καλησπέρα παιδιά,

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλο το thread μιας και έχω διάφορα θέματα και εγώ με τη σύνδεση μου, τα router κτλ.

Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την όρεξη σας να αναλύεται και να μοιράζεστε τη γνώση σας με εμάς, είδα κάποια από τα μεγαλύτερα post του φόρουμ σε αυτό το thread ;)

Η περίπτωση μου έχει ως εξής, έχω περάσει από πολλούς παρόχους forhtnet, tellas, hol και γενικά δεν είχα ποτέ ικανοποιητικές ταχύτητες. Κυμαινόταν πάντα από 2-4 mbps, αυτό τον καιρό με τη hol είμαι γύρω στα 3mbps.

Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα ένα router Siemens που μου είχε δώσει κάποιος πάροχος (της hol το router νομίζω ότι είναι για κλάματα και δε το χρησιμοποίησα) επειδή όμως νόμιζα ότι το router είναι παλιό πήγα και αγόρασα ένα καινούργιο της Belkin από το Πλαίσιο, με όλα τα καλούδια επάνω, 5ghz wifi, usb print κτλ. Πρέπει να καλύπτω 3 ορόφους με wifi και επίκειται να μπει και ένας NAS επάνω στο router για backup και streaming ταινιών σε apple tv.

Τελευταία έχω τρελαθεί στις αποσυνδέσεις και σε συσκευές να χάνουν το wifi (macbook pro και iphone) οπότε το Belkin από ότι φαίνεται δεν κάνει και την καλύτερη δουλειά. Διαβάζοντας το thread είδα ότι εξυμνείται τα Thomson. Ξέθαψα ένα που μου είχαν δώσει κάποτε και θα το δοκιμάσω τώρα, τουλάχιστον να δω αν τα πάει καλύτερα με τις αποσυνδέσεις.
Το Belkin λέω να το κάνω wifi repeater ώστε να απλώσω καλύτερα το wifi μες το χώρο μιας και έχω νεκρά σημεία. Εκτός εάν ξέρετε να μου πείτε εάν το Πλαίσιο το δέχεται πίσω και μπορεί να μου το αντικαταστήσει με ένα Airport express (για τα idevices κυρίως).

Στο θέμα της γραμμής, το σπίτι είναι σχετικά καινούργιο (10 χρόνια) και έχει εγκατάσταση για τηλεφωνικό κέντρο (που δεν μπήκε ποτέ). Είχα φέρει τεχνικό και μου έκανε και βαθμονόμιση της γραμμής πρόσφατα γιατί στο κουτί υπάρχουν ένα μάτσο καλώδια.
Μπορώ επίσης να τραβήξω απευθείας καλώδιο από το καλώδιο του ΟΤΕ που φτάνει στη μάντρα εάν χρειαστεί.
Από όσο ξέρω είμαι μακριά από το Καφάο και γενικά έχω πολύ θόρυβο, επισυνάπτω και σχετικό screenshot.
Τι άλλο μπορώ να κάνω για να φτιάξουν λίγο τα πράγματα;;

Ευχαριστώ

Συνημμένα αρχεία



#217   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/10/2012 - 13:29

Και ένα screenshot από το Thomson.
Άμεσα ανέβηκα 0,6 mbps
Τι να πω, κρίμα τα λεφτά για το Belkin;;

Συνημμένα αρχεία



#218   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:50

Ρε παιδιά όντως πολύ σταθερό το Thomson, όπως τα λέγατε. Δεν χάνει συγχρονισμό με τίποτα.
Αλλά το wifi του είναι άθλιο, μπουκώνει για πλάκα.
Καμιά ιδέα να το στρώσω λίγο;;

#219   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:54

Μπουκώνει επειδή βάζεις πάνω πολλές συσκευές;

Αναρτημένη εικόνα


#220   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 31/10/2012 - 11:47

Όχι δεν εννοώ αυτό.
Εννοώ ότι εκεί που σερφάρω κανονικά χωρίς πρόβλημα ξαφνικά μπορεί να αρχίσει να σέρνεται στο φόρτωμα ή να μη φορτώνει και καθόλου.
Επίσης πολλές φορές αποσυνδέεται από το wifi και όταν πάω να ξανασυνδεθώ μου βγάζει run time error.

#221   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 31/10/2012 - 12:24

καλησπέρα παιδιά, μετά απο 2 μήνες που τους έπρηζα κατάφεραν και το ξανά έφτιαξαν



#222   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/11/2012 - 22:28

Λοιπόν να βάλω και εγώ τα δικά μου, νέα γραμμή forthnet Καλλιθέα 2 ετών πολυκατοικία
Modem huwaei, ακούω σχόλια, λέτε να αλλάξω μόντεμ??
Line Status Upstream line rate (kbit/s) 1016 Downstream line rate (kbit/s) 16399 Line standard ADSL2+

Channel type

Interleaved Upstream SNR (dB) 6.8 Downstream SNR (dB) 6.5 Upstream line attenuation (dB) 7 Downstream line attenuation (dB) 9.5 Upstream output power (dBmV) 5.5 Downstream output power (dBmV) 7.7 Upstream CRC 0 Downstream CRC 0 Upstream FEC 196713 Downstream FEC
64

Τελευταία επεξεργασία από: Donsotiriou, 02/11/2012 - 22:28


#223   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/11/2012 - 22:33

Να πω επίσης ότι και εγώ πιο πολύ με το iphone ο χρησιμοποιώ wifi και όταν πάω 6-7 μέτρα μακρυά κολάει μερικές φορές μήπως να τους πρήξω να μου δώσουν κανά thomson και μένα ή δεν παίζει ρόλο??
Αυτό το airport αξίζει?

#224   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/11/2012 - 22:38

Δεν είναι ότι καλύτερο το Huawei.Βασικά είναι ότι χειρότερο..:D

Το wifi του συγκεκριμένου δεν κάνει για τίποτα, γι αυτό κολλάει μάλλον. Επίσης αν βάλεις πάνω πολλές συσκευές , θα κάνει restart ή δεν θα δίνει IP.

Το airport είναι μόνο ρούτερ. Δεν είναι modem.Δλδ θα πρέπει να έχεις και το huawei μαζί. Εγώ το έχω το airport express και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Το σέτταρα μια φορά και 3 μήνες το έχω ξεχάσει τελείως.

Αναρτημένη εικόνα


#225   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/12/2012 - 01:51

http://broadbandtest.eett.gr/
Σύστημα αποτίμησης ποιότητας ευρυχωνικών συνδέσεων

Επίσημη πρωτοβουλία της ΕΕΤΤ. Παίρνει δεδομένα από εγγεγραμμένους χρήστες για την πραγματική/ονομαστική ταχύτητα σε κάθε περιοχή και τα εμφανίζει σε χάρτη. Χρήσιμο για την επιλογή ISP αν θέλετε να κάνετε νέα σύνδεση..

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 30/12/2012 - 01:59

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 20

0 μέλη, 20 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες