Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   GARBAKOS

GARBAKOS

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2012 - 03:06

Καλησπερα παιδια.
Εγω εχω συνδεση στην Wind (24mbps) αλλα το router που εχω νομιζω οτι ειναι τρελη πατατα!
Για κοιταξτε τα αποτελεσματα μου και πεστε την γνωμη σας..

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 969/12628 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.6/8.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 12.1/21.3 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/18.6 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 969/13492 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 5072

Τελευταία επεξεργασία από: GARBAKOS, 02/10/2012 - 03:09


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   pet31ros

pet31ros

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 03:20

Καλησπερα παιδια.
Εγω εχω συνδεση στην Wind (24mbps) αλλα το router που εχω νομιζω οτι ειναι τρελη πατατα!
Για κοιταξτε τα αποτελεσματα μου και πεστε την γνωμη σας..

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 969/12628 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.6/8.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 12.1/21.3 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/18.6 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 969/13492 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 5072

Φιλε μου wind εισαι?Αν ναι και παιζεις παιχνιδια καλο ειναι να τους παρεις να σου αλλαξουν την γραμμη απο Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved σε Fast Path εχω ακουσει παει πιο καλα στα παιχνιδια.....Αν και εγω ημουν Wind και καθε μερα ειχα αποσυνδεσεις πηγα Hol και ειναι καπως καλυτερα...λολ μετα το ειδα πως γραφεις Wind....

Τελευταία επεξεργασία από: pet31ros, 02/10/2012 - 03:21


#63   GARBAKOS

GARBAKOS

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2012 - 03:25

Ναι φιλε μου Wind εχω..Με τα αποτελεσματα που εχω γραψει πιο πανω πως βλεπετε την γραμμη μου?Ειναι σε καλα επιπεδα?Επισης αυτο που μου λες δεν το εχω ξανα ακουσει..Αμα τους παρω και τους πω να μου κανουν την γραμμη Fast Path τι θα κερδισω?Ταχυτητα?Επισης πληρωνω μετα κατι παραπανω η απλα μου το αλλαζουν?

#64   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/10/2012 - 03:34

Καλησπερα παιδια.
Εγω εχω συνδεση στην Wind (24mbps) αλλα το router που εχω νομιζω οτι ειναι τρελη πατατα!
Για κοιταξτε τα αποτελεσματα μου και πεστε την γνωμη σας..

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 969/12628 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.6/8.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 12.1/21.3 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/18.6 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 969/13492 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 5072

Με 21.3 dB Attenuation down και είσαι στα 12628....??
Κανονικά έπρεπε να ήσουν 16+ !! Η η γραμμή σου είναι μέτρια...ο χαλκός...ή εχεισ τόσο πολύ crosstalk στο καφαο της γειτονιάς που σε χάλα άσχημα ή η περιοχή σου γενικά έχει προβλήματα ή η εσωτερική σου καλωδίωση είναι λάθος ή η καλωδίωση μέσα στην πολυκατοικία σου έχει βραχυκύκλωμα ή κάποια άσχετη εξωτερική ηλεκτρομαγνητική πηγή επηρεάζει συνεχόμενα την γραμμή σου !!
Πάρε τηλ στην εταιρία σου να κάνουν ψηφιακό έλεγχο...δεν είναι σωστά νούμερα αυτά..μπορείς καλύτερα !!

Φιλε μου wind εισαι?Αν ναι και παιζεις παιχνιδια καλο ειναι να τους παρεις να σου αλλαξουν την γραμμη απο Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved σε Fast Path εχω ακουσει παει πιο καλα στα παιχνιδια.....Αν και εγω ημουν Wind και καθε μερα ειχα αποσυνδεσεις πηγα Hol και ειναι καπως καλυτερα...λολ μετα το ειδα πως γραφεις Wind....

Fast path ΔΕΝ δίνουν όλοι οι παροχή !! Το συγκεκριμένο σωστά είναι για gamers και γενικά για on line games ότι καλύτερο , πρακτικά δίνει καλύτερα ping , μπορεί να πιάσει λίγο ψηλότερα ίσως , όμως θα έχει μεγαλύτερη αστάθεια και χαμένα πακέτα δεδομένων στανταρ και θα επαναλαμβάνεται η διαδικασία αποστολής , διοτι το mode Fast Path δεν διορθώνει τα λάθη των πακέτων όπως το Intrleaved , όποτε θα έχει καθυστέρηση κυρίως αν κανει downloading !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 02/10/2012 - 03:36


#65   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/10/2012 - 03:47

Κι εγώ με το Wag160N και Forthnet.

Ο Δημήτρης είναι μια χαρά....δεν βλέπω Attuanation , αλλά πρέπει αν είσαι κοντά στα 20 dB down !!

ωριστε και μενα με την υποτιθεμενη hol 24αρα...

Τι είναι αυτό το χάλι...?? Πόσο καιρό είσαι έτσι...είσαι σε ΕΩΣ 24...και πιάνεις 2......?? Και πληρώνεις 24...?? Πόσο Att. εχεισ....60+...??
Σε τόσο μεγάλη απόσταση από το Αστικό κέντρο..ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ 24αρα...με μια 2αρα και με λιγότερα χρήματά είμαστε ΟΚ..περιμένοντας στο μέλλον το καμπινατο VDSL2 !!

Αναρτημένη εικόνα


24αρα forthnet με router Thomson - TG585 v8
Επειδή δεν ξέρω και πολλά, πια είναι η γνώμη σας?

Μια χαρά είσαι....για εκεί που είσαι σε απόσταση...είσαι πολύ καλά...καλή γραμμή χαλκού εχεις....!! Έχεις αποσυνδέσεις...νομίζω όχι !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 02/10/2012 - 03:45


#66   GARBAKOS

GARBAKOS

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2012 - 03:58

Με 21.3 dB Attenuation down και είσαι στα 12628....??
Κανονικά έπρεπε να ήσουν 16+ !! Η η γραμμή σου είναι μέτρια...ο χαλκός...ή εχεισ τόσο πολύ crosstalk στο καφαο της γειτονιάς που σε χάλα άσχημα ή η περιοχή σου γενικά έχει προβλήματα ή η εσωτερική σου καλωδίωση είναι λάθος ή η καλωδίωση μέσα στην πολυκατοικία σου έχει βραχυκύκλωμα ή κάποια άσχετη εξωτερική ηλεκτρομαγνητική πηγή επηρεάζει συνεχόμενα την γραμμή σου !!
Πάρε τηλ στην εταιρία σου να κάνουν ψηφιακό έλεγχο...δεν είναι σωστά νούμερα αυτά..μπορείς καλύτερα !!


Καταρχας σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Απλα επειδη ειμαι λιγο ασχετος με τα router και γενικα με αυτα που μου λες παραπανω..
Θα παρω την Wind και θα της πω οτι εχω 21.3 dB Attenuation down και τρεχω με 12628 ενω επρεπε να ειμαι τουλαχιστον 16?Σωστα?
Απλα σε ρωταω γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα μου πουν οτι ειμαι πολυ καλα και οτι στην περιοχη ετσι ειναι οι ταχυτητες και επισης απο την στιγμη που δεν εχω καποιο προβλημα δεν μπορουν να κανουν κατι..

#67   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/10/2012 - 04:03

Σου ανέβασαν το margin για να έχεις πιο σταθερή γραμμή και έπεσε η ταχύτητα. Είναι συνήθης τακτική..

Σωστό και το κάνουν αυτό..αλλά όχι έτσι...ανεβάζουν το Margin κοντά στο 9.0 ή 10.0....αυτός για να έχει συγχρονισμού 2000+ τότε θα πρέπει να το ανέβασαν σε τιμές τύπου Margin 20+ dB....αυτό είναι έγκλημα και κανένας δεν το κάνει....εδώ μιλάμε πρακτικά για 2αρα γραμμή να έχει το παλικάρι !!

Καταρχας σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Απλα επειδη ειμαι λιγο ασχετος με τα router και γενικα με αυτα που μου λες παραπανω..
Θα παρω την Wind και θα της πω οτι εχω 21.3 dB Attenuation down και τρεχω με 12628 ενω επρεπε να ειμαι τουλαχιστον 16?Σωστα?
Απλα σε ρωταω γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα μου πουν οτι ειμαι πολυ καλα και οτι στην περιοχη ετσι ειναι οι ταχυτητες και επισης απο την στιγμη που δεν εχω καποιο προβλημα δεν μπορουν να κανουν κατι..

Καταρχήν να το πιάσουμε από την ρίζα το θέμα , θα ρωτάω και θα απαντάς....
Είχες παλιά αποσυνδέσεις αρκετές ...οπότε πήρες στην εταιρία τους το είπες...και πλέων δεν εχεις...?? Συνέβη αυτό παλιότερα όσο ήσουν στην Wind..??

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 02/10/2012 - 04:04


#68   GARBAKOS

GARBAKOS

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2012 - 04:12

Οχι γενικα δεν εχω θεμα με αποσυνδεσεις..Εκανε καποιες λιγες τον τελευταιο καιρο αλλα εχουν σταματησει πλεον με τηλ που τους ειχα παρει..

#69   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/10/2012 - 04:19

Έτσι πες......δηλαδη....είχες τακτικες αποσυνδέσεις , οπότε πήρες στο κέντρο εξυπηρέτησης και τους το ανέφερες...αυτοί απάντησαν θα το διορθώσουμε....και μετά από το γεγονός αυτό πλέων δεν εχεισ αποσυνδέσεις σωστά...?? Έτσι έγινε...??

Επίσης παλιότερα έμπαινες στο μενού του δρομολογητή σου ώστε να βλέπεις στατιστικά της γραμμής , όπως τον συγχρονισμό που έπιανες κτλ...θυμάσαι πριν το τηλέφωνο στο κέντρο ποια ταχύτητα είχες - τότε που σε αποσύνδεε ?? Ήταν αρκετά πάνω από 12...??

#70   GARBAKOS

GARBAKOS

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2012 - 04:22

Aυτο σου λεω πιο πανω φιλε μου..Ναι ειχα καποιες αποσυνδεσεις (πολυ λιγες) ΟΧΙ ομως τακτικες!Πιο πολυ τους ειχα παρει για προβλημα που ειχα με την ταχυτητα του ιντερνετ (σερνοτανε) και για το router επειδη δεν πιανει το ασυρματο δικτυο στα 10-15 μετρα..Πιανει ελαχιστα!

#71   GARBAKOS

GARBAKOS

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2012 - 04:34

Επίσης παλιότερα έμπαινες στο μενού του δρομολογητή σου ώστε να βλέπεις στατιστικά της γραμμής , όπως τον συγχρονισμό που έπιανες κτλ...θυμάσαι πριν το τηλέφωνο στο κέντρο ποια ταχύτητα είχες - τότε που σε αποσύνδεε ?? Ήταν αρκετά πάνω από 12...??


Στατιστικα της γραμμης μου δεν εβλεπα και δεν θυμαμαι καθολου για ταχυτητες που με ρωτας.. :unsure:

#72   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/10/2012 - 04:36

Το Πορισμα :)
1) Η Αναφορά σου στο κέντρο λόγο αποσυνδέσεων , ανεξάρτητα από το αν είναι πολλές ή λίγες , αυτοί γράφουν στο πρόβλημα....απλά αποσυνδέσεις....οπότε η κλασική αντιμετώπιση από το ψηφιακό κέντρο ώστε να μην γίνει αλλαγή βρόγχου και τεχνικός έλεγχος από ΟΤΕ κτλ....είναι ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ , φυσικά προς τα κάτω και συνήθως μπαίνει ο πελάτης στο προφίλ της 12 αρας γραμμής οπότε σε κλειδώνουν εκεί , για να αποκτήσει σταθερότητα !! Εύκολα και γρήγορα να ξεμπερδεύουμε για να μην διαμαρτύρεται ο πελάτης για αποσυνδέσεις !!
Αυτό φαίνεται επειδή ναι μεν σε έριξαν στα 12+....αλλά έχει θόρυβο κοντά στο 9.0 ( 8.6 ) άρα εισια σταθερός.....φανταζομαι να είσαι σταθερός έτσι και τις ώρες αιχμής και όχι μόνο ξημερώματα !!
Αν δεν εχεισ αποσυνδέσεις μείνε εκεί....αλλιώς θα σε ανεβάσουν λίγο παραπάνω και ίσως να ξανα-αποκτισεις !! Το να πας σε Fast Path είναι λάθος απαγορεύεται για σένα !!
2) Το ίντερνετ μπορεί να σερνόταν και λόγο Wind....νωρίς βράδυ είχες το πρόβλημα...?? Μπουκωμένα κυκλώματα..τι περιμένεις από τέτοιες εταιρίες ??

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 02/10/2012 - 04:38


#73   GARBAKOS

GARBAKOS

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/10/2012 - 04:52

1) Το αμα με εχουν κλειδωσει στην 12αρα μπορω να το δω εγω απο καπου και να τους το πω να το ανεβασουν??Δεν εχω προβλημα εδω που ειμαι αλλα αφου μπορω να παω και αλλο γιατι να μην το κανω για να δοκιμασουμε αμα δεν με πεταει κτλ??Εστω να παω 14-15 οχι 16!Σταθερος ειμαι γενικα ολη την μερα!Δεν εχω καποιο προβλημα..Το μονο προβλημα μου ειναι καποιες φορες στο streaming!Μπορει να παω να δω καποιο βιντεακι στο youtube και να κολλαει..Η να παιζω live στο PS3 και με το που μπει και ο αδερφος μου απο το λαπτοπ του στο ασυρματο δικτυο με πεταει απο το live!

2) Το προβλημα αμα θυμαμαι καλα το ειχα γενικα το μεσημερι αλλα και βραδυ καποιες φορες..

#74   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/10/2012 - 05:16

1) Όχι δεν φαίνεται...τι να δεις..άπλα σου κατεβάζουν το προφίλ..και το μέγιστο που μπορείς να πιάσεις στην γραμμή είναι αυτό που πιάνεις τώρα !! Αν έχει γίνει αλλαγή προφίλ....μπορείς να τούς τηλεφωνήσεις και να τούς πεις να σε επαναφέρουν στο 24 και να πιάνεις όσο πάει πάνω....ΟΜΩΣ θα αυξηθεί ο θόρυβος και ίσως να μην είσαι τόσο σταθερός και να εχεις κάποιες αποσυνδέσεις..!! Αν δεν σε ενοχλούν τι να πω ??...όμως σίγουρα θα εχεισ θόρυβο και ιδίως μεσημέρια και απογεύματα και βράδυ !!
Το να εχεις λοιπόν θόρυβο , πέρα από την σταθερότητα δεν είναι καλό επειδή θα χάνεις πληροφορία και η ποιότητα θα πέσει της σύνδεσής σου....μερικές φορές είναι καλύτερα να συγχρονίσουμε χαμηλότερα αρκεί να είμαστε σταθεροί...και χωρίς λάθη στην γραμμή μας !!
Αν όμως πάρεις τηλ...και σου πούνε...Κυριε ΔΕΝ είστε σε 12αρι προφίλ ...αλλά κανονικά σε 24αρι...τότε η ποιότητα της γραμμής σου έχει μικρο θέμα...ή μπορεί κάποια εσωτερική καλωδίωση όπως σου έγραψα ποιο πριν , πολλές φορές το πρόβλημα δεν είναι στην γραμμή αλλά μέσα στο σπίτι μας !!
Αν η γραμμή σου έχει θέμα...κακός χαλκός κτλ...τότε είναι θέμα ΟΤΕ και αυτός θα κρίνει για αλλαγή βρόγχου κτλ !!
Αν είναι από εσωτερική καλωδίωση...είναι θέμα δικό σου....!! Να τούς πεις να σου κάνουν ένα τεστ τηλεφωνικό για έλεγχο στην εσωτερική καλωδίωση μήπως κάπου υπάρχει βραχυκύκλωμα μέσα στο σπίτι σου και σου κόβει 3-4 Mbps !!
Την παραπάνω ταχύτητα την χρειάζεσαι αν κατεβάζεις..εκεί θα κερδίσεις !!

2) Τα προβλήματα τα εχεις σε ΩΡΕΣ ΑΙΧΜΗΣ παλικάρι...μεσημέρι και βράδυ....
το ότι κολαει το streaming ακόμα και με καλωδιο φανταζομαι....είναι θέμα εταιρίας...είναι μπουκωμένη σε ώρες δύσκολες - τα κυκλώματα της - οπότε ακόμα και με 12+ γραμμή που εχεις δεν τραβά το Streaming !! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !! Εσύ και με 12+ θα έπρεπε να έβλεπες και HD σχετικά άνετα !! Άλλαξε εταιρία πάνε ΟΤΕ.....!!

#75   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/10/2012 - 05:29

Για να τα συνοψίσουμε...για να καταλάβεις την συμπεριφορά της γραμμής σου..πρέπει να την κοιτάς σε διάφορες ώρες μέσα στην μέρα για να δεις πως παίζει...εμείς δεν έχουμε ιστορικό της γραμμής σου ούτε πολλές πληροφορίες από το ρουτερ ακόμα και σε δύσκολες ώρες....γενικά...
1) Πάρε ένα τηλ...και ρώτα σε τι προφίλ είσαι...12...ή...24 ?? Αν είσαι 12....μην το πειράξεις καλύτερα άστο όπως είναι !! Αν το ανεβάσεις...μπορεί να πιάνεις περισσότερο...αλλά ούτε streaming μετά θα μπορείς να κάνεις...θα χάσει ποιότητα η γραμμή και άλλο !!
Αν είσαι 24αρι....πες τους ότι πιάνεις λίγα σε σχέση με το Attuanation (21) που εχεις...και κανονικά θα έπρεπε να συγχρόνιζες παραπάνω !!
Να σου κάνουν ένα τηλ.τεστ για βραχυκύκλωμα...και αν υπάρχει βλάβη να το δηλώσουν στον ΟΤΕ ως βλάβη για να γίνει ψηφιακός έλεγχος !!
Αν πάλι κάτι δεν αλλάξει...και ακόμα και να καλυτερεύσουν τα νούμερα λίγο παραπάνω...και παρόλα αυτά συνεχίσεις να εχεις κολλήματα στο ίντερνετ κτλ...τότε τελική συμβουλή μου...φύγε από Wind....πάνε ΟΤΕ και θα δεις τεράστια διάφορα...και μετά έλα να τα πούμε !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 02/10/2012 - 05:32


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (3)