Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#841   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 13/07/2017 - 00:18

Δεν είναι ακριβώς μια μέση λύση.
Απλά αφήνεις την συσκευή να μεταπίπτει αυτόματα στην μια ή την άλλη ρύθμιση προκειμένου να βελτιστοποιήσει την απόδοση του δικτύου.
Επίσης θα σου πρότεινα Να δώσεις κατά προτίμηση στατικές IP σε όλα τα iDevices εκτός του εύρους των διευθύνσεων που θα δίνει ο DHCP Server του Speedport.

Εντάξει, θα το δοκιμάσω τότε να δω πως πάει! 

 

Πρώτη φορά έκατσα να ασχοληθώ με όλα αυτά και έχω χαζέψει.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#842   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12880 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/07/2017 - 08:52

εγώ πάντως το δουλεύω σε κανάλι 6 και 20Mhz και δεν εχω κάποιο πρόβλημα .



#843   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2017 - 14:09

Καλησπέρα παίδες,

 

ερώτηση για δυνατούς λύτες:

 

- Έχω το TP-LINK TD-W8970B v1 ως ρουτερ (ας το πουμε "R").

- Πάνω σε αυτό είναι κουμπωμένο ένα powerline (ας το πουμε "P1").

- Επίσης, έχω ένα repeater (ας το πούμε "Rep1") το οποίο λαμβάνει το σήμα από το "R" και το αναμεταδίδει.

- Υπάρχει και δεύτερο repeater (ας το πουμε "Rep2") το οποίο λαμβάνει από το "Rep1" και αναμεταδίδει.

- Τέλος, το έτερον ήμισι του powerline "P1" καταλήγει στο powerline "P2" από το οποίο φεύγει ethernet και πάει σε Access Point (ας το πούμε "AP").

 

- Tο "R" έστω ότι έχει SSID "ΟΤΕ".

- Το "Rep1" είναι σεταρισμένο ως repeater με το ίδιο SSID όπως το "R".

- To "Rep2" είναι σεταρισμένο να πέρνει το σήμα από το "Rep1", αλλά του έχω βάλει άλλο όνομα, "ΟΤΕ-0".

- Το "P2" καταλήγει στο "AP" και του έχω βάλει το όνομα "ΟΤΕ-Akis".

 

Έχω βάλει στο DHCP Address Reservation από την σελίδα του "R", όλες τις συσκευές που παίζουν στα δυο σπίτια (πάνω-κάτω).

Ας πούμε ότι οι συσκευές που κάνω reserve φτάνουν από το 192.168.1.5 μέχρι το 192.168.1.15.

Έχω βάλει το DHCP να δίνει από το 192.168.1.100 και μετά για όλες τις άλλες συσκευές που μπαίνουν στο δίκτυο.

 

Και εδώ είναι το παράξενο λοιπόν:

1) όταν συνδεθώ με το κινητό μου πχ, στο client list του "R" το κινητό μου εμφανίζεται δυο φορές με δύο διαφορετικά mac addresses (!) - το κρατάμε αυτό.

2) Εάν συνδεθώ με το κινητό (αλλά και όλες τις άλλες συσκευές) μέσω του "R", μέσω του "Rep1" και "AP" τότε η συσκευή πέρνει την ip που του είχα ορίσει - αν όμως συνδεθώ στο "Rep2" πέρνει μια από το pool 192.168.1.1XX... - Αποτέλεσμα; Καταλήγει πχ το κινητό μου να έμφανίζεται στην client list του ρούτερ με τις διευθύνσεις 192.168.1.8 (static που έχω δηλώσει εγώ) ΚΑΙ με την 192.168.1.101 (που του δίνει ο DHCP). Στη δεύτερη περίπτωση εμφανίζεται και στην λίστα με λάθος mac address (το οποίο ειλικρινά δεν μπορώ να το κατανοήσω!)

 

Τελικά αυτό που συμβαίνει είναι πως πολλές από τις συσκευές, επειδή ανεβοκατεβαίνουμε στα δύο σπίτια, εμφανίζονται να έχουν δυο διαφορετικές mac addresses και δυο διαφορετικες ip (μια που έχω κάνει assign εγώ και μια που πέρνουν από το DHCP - όπου συμβαίνει όμως ΜΟΝΟ όταν συνδεθούν από το "Rep2").

 

Ακούω γνώμες, προτάσεις, απόψεις και, βεβαίως, κράξιμο για το δίκτυο που έχω φτιάξει  :P  :P  :P  :P


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 04/08/2017 - 14:12


#844   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 04/08/2017 - 15:39

Φίλε τέτοια συνδεσμολογία μόνο ο Τσακωνας έκανε στη Μεγάλη Απόφραξη


Sent from my iPhone using Tapatalk

#845   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 04/08/2017 - 15:46

Καλησπέρα παιδιά! Την βοήθεια σας!

Έχω φροντιστήριο και θέλω να αγοράσω ένα μόντεμ ρουτερ πάνω στο οποίο θα συνδεθούν τα παρακάτω:
1. 1 Εκτυπωτής μέσω Ethernet
2. 9 tablets ασύρματα
3. 6 Η/Υ ασύρματα
4. 6 κινητά καθηγητών
5. Μεγάλος αριθμός κινητών παιδιών free wifi

Το μόντεμ που έχω ωρα ειναι ένα του ΟΤΕ 10ετιας και ένα tplink repeater αλλα μπουκώνουν και κάποιες συσκευές δεν παίρνουν ip ποτέ!

Τι προτείνετε;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#846   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/08/2017 - 16:16

Σε τέτοιες περιπτώσεις, απο τη στιγμή που θα επενδύσεις σε όλο αυτό, κοιτάς σε Draytek για αρχή ή MikroTik.

 

Προσθέτεις και ένα Access Point και τα βολεύεις.

 

Αυτά πολυ γενικά μιας και είναι μεγάλη κουβέντα το πως θα κάνεις το στήσιμο και όλα τα συναφή. Κάνε μια βόλτα απο adslgr.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#847   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2017 - 16:17

Καλησπέρα παίδες,

 

ερώτηση για δυνατούς λύτες:

 

- Έχω το TP-LINK TD-W8970B v1 ως ρουτερ (ας το πουμε "R").

- Πάνω σε αυτό είναι κουμπωμένο ένα powerline (ας το πουμε "P1").

- Επίσης, έχω ένα repeater (ας το πούμε "Rep1") το οποίο λαμβάνει το σήμα από το "R" και το αναμεταδίδει.

- Υπάρχει και δεύτερο repeater (ας το πουμε "Rep2") το οποίο λαμβάνει από το "Rep1" και αναμεταδίδει.

- Τέλος, το έτερον ήμισι του powerline "P1" καταλήγει στο powerline "P2" από το οποίο φεύγει ethernet και πάει σε Access Point (ας το πούμε "AP").

 

- Tο "R" έστω ότι έχει SSID "ΟΤΕ".

- Το "Rep1" είναι σεταρισμένο ως repeater με το ίδιο SSID όπως το "R".

- To "Rep2" είναι σεταρισμένο να πέρνει το σήμα από το "Rep1", αλλά του έχω βάλει άλλο όνομα, "ΟΤΕ-0".

- Το "P2" καταλήγει στο "AP" και του έχω βάλει το όνομα "ΟΤΕ-Akis".

 

Έχω βάλει στο DHCP Address Reservation από την σελίδα του "R", όλες τις συσκευές που παίζουν στα δυο σπίτια (πάνω-κάτω).

Ας πούμε ότι οι συσκευές που κάνω reserve φτάνουν από το 192.168.1.5 μέχρι το 192.168.1.15.

Έχω βάλει το DHCP να δίνει από το 192.168.1.100 και μετά για όλες τις άλλες συσκευές που μπαίνουν στο δίκτυο.

 

Και εδώ είναι το παράξενο λοιπόν:

1) όταν συνδεθώ με το κινητό μου πχ, στο client list του "R" το κινητό μου εμφανίζεται δυο φορές με δύο διαφορετικά mac addresses (!) - το κρατάμε αυτό.

2) Εάν συνδεθώ με το κινητό (αλλά και όλες τις άλλες συσκευές) μέσω του "R", μέσω του "Rep1" και "AP" τότε η συσκευή πέρνει την ip που του είχα ορίσει - αν όμως συνδεθώ στο "Rep2" πέρνει μια από το pool 192.168.1.1XX... - Αποτέλεσμα; Καταλήγει πχ το κινητό μου να έμφανίζεται στην client list του ρούτερ με τις διευθύνσεις 192.168.1.8 (static που έχω δηλώσει εγώ) ΚΑΙ με την 192.168.1.101 (που του δίνει ο DHCP). Στη δεύτερη περίπτωση εμφανίζεται και στην λίστα με λάθος mac address (το οποίο ειλικρινά δεν μπορώ να το κατανοήσω!)

 

Τελικά αυτό που συμβαίνει είναι πως πολλές από τις συσκευές, επειδή ανεβοκατεβαίνουμε στα δύο σπίτια, εμφανίζονται να έχουν δυο διαφορετικές mac addresses και δυο διαφορετικες ip (μια που έχω κάνει assign εγώ και μια που πέρνουν από το DHCP - όπου συμβαίνει όμως ΜΟΝΟ όταν συνδεθούν από το "Rep2").

 

Ακούω γνώμες, προτάσεις, απόψεις και, βεβαίως, κράξιμο για το δίκτυο που έχω φτιάξει  :P  :P  :P  :P

Υποθέτοντας πως Rep1 & 2 παίρνουν στατικές IP από το R (192.168.1.<5) θα σου πρότεινα τα εξής: 

Προσοχή!!! Τα Rep1 &2 δεν πρέπει ποτέ να παίρνουν διεύθυνση από Reservation List

 

  • Rep1 & 2 να εκπέμπουν ίδιο SSID. Επίσης βεβαιώσου πως το Rep2 δεν έχει ενεργοποιημένη την επιλογή του "Smart DHCP". Σε κάθε ωστόσο περίπτωση θα έκανα ένα Reset tο Default στο Rep2

 

  • Κάνε Reset στο Pool Reservation List του R και μην το ξαναχρησιμοποιήσεις.

 

  • Δώσε στατικές απ΄ευθείας από τις συσκευές που επιθυμείς (μέσα στο εύρος των διευθύνσεων που είχες ορίσει στην Reservation List που κατάργησες) κάνοντας πρώτα Forget το/τα SSIDs.

 

  • Χωρίς να επηρεάζει τα παραπάνω, είναι υπερβολή (αλλά όχι λάθος) να ξεκινάει ο DHCP να παίζει μπάλα από 192.168.1.>100

 

 

  • Τα powerLines είναι απλά κομπάρσοι και δεν επηρεάζουν την ιστορία

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 04/08/2017 - 16:23

Big things have small beginnings

#848   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 04/08/2017 - 18:53

Σε τέτοιες περιπτώσεις, απο τη στιγμή που θα επενδύσεις σε όλο αυτό, κοιτάς σε Draytek για αρχή ή MikroTik.

Προσθέτεις και ένα Access Point και τα βολεύεις.

Αυτά πολυ γενικά μιας και είναι μεγάλη κουβέντα το πως θα κάνεις το στήσιμο και όλα τα συναφή. Κάνε μια βόλτα απο adslgr.

Ευχαριστώ Νίκο!
Εχεις να προτεινεις κάποιο μοντελο?
Και ποιο access point ?

Στάλθηκε από το A500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#849   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 973 μηνύματα

Δημοσίευση 04/08/2017 - 19:30

Μόλις έβαλα vdsl από Vodafone, και με το Modem H267 που μου δώσανε, έχασα τη δυνατότητα που είχα πριν για ασύρματη εκτύπωση από τις ios kai mbp που είχα πριν, μέσω airport.....ξέρει κανείς αν το μόντεμ θέλει κάποια ρύθμιση?

Εκτυπωτής είναι της HP PHOTOSMART B110.

Δεν τον βρίσκει μέσω WiFi ούτε ο Mac ούτε το iPhone, iPad.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#850   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/08/2017 - 19:52

Ο εκτυπωτής σου είναι e- all in one που σημαίνει ότι αν σεταριστει σωστά έχεις εκτυπωτή μέσω Wi Fi για οποιαδήποτε συσκευή.

Σε εμένα έναν παρόμοιο εκτυπωτή της HP τον βλέπουν κανονικά και το MB air και το iPhone όταν είμαι στο ασύρματο δίκτυο του ρουτερ .
Δεν τον βλέπουν μόνο όταν συνδέομαι μέσω tp-link ασύρματα η με καλώδιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#851   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/08/2017 - 23:42

Ευχαριστώ Νίκο!
Εχεις να προτεινεις κάποιο μοντελο?
Και ποιο access point ?

Tο καλό με τα Draytek είναι οτι έχουν Bandwidth Management.
 
Θα έλεγα το 2760 που είναι και το πιο "φορεμένο". Έχει πολύ καλές κριτικές.

 

Για AP, είτε Draytek ξανά με το AP-810, είτε κοιτάς σε Ubiquiti που εκεί παίζουν οι τύποι μπάλα μόνοι τους.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 05/08/2017 - 19:18

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#852   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/08/2017 - 19:13

Φίλε τέτοια συνδεσμολογία μόνο ο Τσακωνας έκανε στη Μεγάλη Απόφραξη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αχαχαχαχα
Με έπνιξες ........
[emoji23][emoji23][emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk

#853   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/08/2017 - 19:21

Ευχαριστώ Νίκο!
Εχεις να προτεινεις κάποιο μοντελο?
Και ποιο access point ?

Στάλθηκε από το A500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλα επειδή πρόκειται για επαγγελματικό χώρο, θα σου πρότεινα να ζητήσεις την βοήθεια ειδικευμένου τεχνικού.
Δεν ειναι μονο η αγορά των οποίων μηχανημάτων αλλα το στήσιμο όλου του δικτύου με τις τυχόν καλωδιώσεις του και κυρίως το σωστό σεταρισμα ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Σε καμμια περιπτωση δεν αμφισβητώ τις προτάσεις που τυχον θα σου προταθούν απο εδώ απλά αυτή ειναι η γνώμη μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#854   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 05/08/2017 - 20:39

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλα επειδή πρόκειται για επαγγελματικό χώρο, θα σου πρότεινα να ζητήσεις την βοήθεια ειδικευμένου τεχνικού.
Δεν ειναι μονο η αγορά των οποίων μηχανημάτων αλλα το στήσιμο όλου του δικτύου με τις τυχόν καλωδιώσεις του και κυρίως το σωστό σεταρισμα ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Σε καμμια περιπτωση δεν αμφισβητώ τις προτάσεις που τυχον θα σου προταθούν απο εδώ απλά αυτή ειναι η γνώμη μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν διαφωνω! :)
Στην τελική μπορεί να είναι και το σωστο! :)
Απλα ήθελα μια γνώμη για να δω πως πρεπει να κινηθω..
Ευχαριστώ πάντως!

Στάλθηκε από το A500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#855   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/08/2017 - 20:42

Δεν διαφωνω! :)
Στην τελική μπορεί να είναι και το σωστο! :)
Απλα ήθελα μια γνώμη για να δω πως πρεπει να κινηθω..
Ευχαριστώ πάντως!

Στάλθηκε από το A500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ήθελα να σε αποτρέψω απο το να ζητήσεις γνώμες και η βοήθεια.
Νομιζω ομως οτι σε ενα επαγγελματικό χώρο δεν θα εχεις το περιθώριο της προβληματικής λειτουργίας μεχρι να βρεθεί μια λύση. Ετσι θα πρεπει να υπαρχει κάποιος που να μπορει στα τυχον δύσκολα να σε εξυπηρετήσει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 18

0 μέλη, 18 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες