Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1036   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 14:37

Όταν θα μπεις μέσα στις ρυθμίσεις του router για το wifi κάπου εκεί θα σου λέει channel που εκπέμπει. Μπορεί να είναι στο auto η σε κάποια άλλη συχνότητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οκ καταλαβα. Θα το προσπαθησω.

Ρυθμιζοντας το μοντεμ στα γουστα του MAC ,θα μπορουν επειτα να συνδεθουν κι οι αλλες συσκευες , ετσι δεν ειναι ? Βλεπω τωρα τις οδηγιες ρυθμισης του μοντεμ και λεει "Ασυρματη συνδεση WIFI για MAC OS X 10.5/10.6 (Leopard/Snow Leopard) ..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1037   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/10/2017 - 14:57

Οκ καταλαβα. Θα το προσπαθησω.
Ρυθμιζοντας το μοντεμ στα γουστα του MAC ,θα μπορουν επειτα να συνδεθουν κι οι αλλες συσκευες , ετσι δεν ειναι ? Βλεπω τωρα τις οδηγιες ρυθμισης του μοντεμ και λεει "Ασυρματη συνδεση WIFI για MAC OS X 10.5/10.6 (Leopard/Snow Leopard) ..


Κανένα πρόβλημα. Προχωράς άφοβα. Το μόνο ότι θα χρειαστεί να τις συνδέσεις πάλι στο νέο όνομα του router.

Μιας και θα μπεις στη διαδικασία αν θέλεις άλλαξε και τον χαζό κωδικό που έχουν τα router από default σε κάποιον τις αρεσκείας σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#1038   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 15:00

Κανένα πρόβλημα. Προχωράς άφοβα. Το μόνο ότι θα χρειαστεί να τις συνδέσεις πάλι στο νέο όνομα του router.

Μιας και θα μπεις στη διαδικασία αν θέλεις άλλαξε και τον χαζό κωδικό που έχουν τα router από default σε κάποιον τις αρεσκείας σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Βασικα ακου να δεις τι εγινε ..

 

Πηγα στο μοντεμ. Η ρυθμιση ηταν ηδη στο "11" . Εκανα Restart και χωρις να αλλαξω ονομασια... συνδεθηκε υστερα απο πολλες προσπαθειες χωρις να αλλαξω το παραμικρο... Δε το καταλαβαινω ..



#1039   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/10/2017 - 15:06

Βασικα ακου να δεις τι εγινε ..

 

Πηγα στο μοντεμ. Η ρυθμιση ηταν ηδη στο "11" . Εκανα Restart και χωρις να αλλαξω ονομασια... συνδεθηκε υστερα απο πολλες προσπαθειες χωρις να αλλαξω το παραμικρο... Δε το καταλαβαινω ..

Έχει να κάνει ότι τα mac δεν τα πάνε και τόσο καλά με αυτά του είδους τα router. Πάντως κάνε το αν σου ξανά βγάλει πρόβλημα.


Once You Go Mac You Never Go Back

#1040   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 15:10

Έχει να κάνει ότι τα mac δεν τα πάνε και τόσο καλά με αυτά του είδους τα router. Πάντως κάνε το αν σου ξανά βγάλει πρόβλημα.

1. Αν και το Channel ειναι ηδη στο 11 ,τι μου μενει να κανω επειτα.. αν ξαναχρειαστει? Εχθες το βραδυ που τον ανοιξα δουλευε ρολοι. Οπως και το πρωι. Τωρα το μεσημερι αρχισε να βγαζει βλαβες..

2. Οταν κανει "Σβησιμο" ο σκληρος θα δουμε σε τι φορματ τον ειχα κανει μπας και τον κανω να δουλεψει επιτελους σε Journaled.



#1041   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 18:45

Αν γνωριζει κανεις ρυθμισεις για Router ωστε να λειτουργει ο Mac θα ημουν υποχρεος. Εχω φαει ολη μου τη μερα εδω και δεν εχω ιντερνετ στο laptop!



#1042   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2017 - 09:43

Αν γνωριζει κανεις ρυθμισεις για Router ωστε να λειτουργει ο Mac θα ημουν υποχρεος. Εχω φαει ολη μου τη μερα εδω και δεν εχω ιντερνετ στο laptop!

Δεν υπάρχουν δυστυχώς κάποιες σωστές ρυθμίσεις, παίζεις με τις ρυθμίσεις και βλέπεις πως θα πάει. 

 

Για αρχή κάνε αυτό που σου είπα, να του αλλάξεις ονομασία, άλλαξε κανάλι και βάλε το στο 9.


Once You Go Mac You Never Go Back

#1043   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 17/10/2017 - 10:23

Δεν υπάρχουν δυστυχώς κάποιες σωστές ρυθμίσεις, παίζεις με τις ρυθμίσεις και βλέπεις πως θα πάει.

Για αρχή κάνε αυτό που σου είπα, να του αλλάξεις ονομασία, άλλαξε κανάλι και βάλε το στο 9.


Αν σου πω τι έφταιγε μια ολόκληρη μέρα και δε δούλευε το WiFi στο λαπτοπ θα φρικάρεις.

Ειχα ενα usb-c σε usb 3.0 ανταπτορα και ειχα συνδέσει επάνω το σκληρο. Επι άπειρες ώρες πάλευα με ρυθμίσεις Ίντερνετ ,ρυθμίσεις λαπτοπ και τιποτα.
Με το που έβγαλα τον ανταπτορα ολα λειτούργησαν ρολόι. Ηταν αγορασμένος απο eBay. Και λεω ηταν γιατι πετάχτηκε στα σκουπίδια.
Ευχαριστώ πολυ οπως και να εχει !!


Sent from Linux using Aircrack-ng

#1044   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2017 - 10:24

Αν σου πω τι έφταιγε μια ολόκληρη μέρα και δε δούλευε το WiFi στο λαπτοπ θα φρικάρεις.

Ειχα ενα usb-c σε usb 3.0 ανταπτορα και ειχα συνδέσει επάνω το σκληρο. Επι άπειρες ώρες πάλευα με ρυθμίσεις Ίντερνετ ,ρυθμίσεις λαπτοπ και τιποτα.
Με το που έβγαλα τον ανταπτορα ολα λειτούργησαν ρολόι. Ηταν αγορασμένος απο eBay. Και λεω ηταν γιατι πετάχτηκε στα σκουπίδια.
Ευχαριστώ πολυ οπως και να εχει !!


Sent from Linux using Aircrack-ng

Α γνωστό θέμα αυτό φυσικά. Το έχουν πάθει πολλοί χρήστες δυστυχώς. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#1045   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 17/10/2017 - 10:27

Α γνωστό θέμα αυτό φυσικά. Το έχουν πάθει πολλοί χρήστες δυστυχώς.


Πλέον χρησιμοποιώ εναν ανταπτορα της. dodocool. Ολα ειναι άψογα χωρις κανενα πρόβλημα.

Να’σαι καλα.
Το όνομα σου άλλαξε το σε Ji”mac”os [emoji4][emoji4]


Sent from Linux using Aircrack-ng

#1046   akis1964

akis1964

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Twitter:@akis1964
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Lefteris4691

Δημοσίευση 18/10/2017 - 08:53

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω το TP-LINK TD-W9977 v1 περισσότερο για καλύτερο WiFi έχω ενωμένες συνέχεια Laptop,iPhone,tablet,4k smart TV,PS3.

Έχω γραμμή VDSL50 Wind fast path τις περισσότερες φορές είμαι  στα 44,78Mbps 4,7Mbps Ping 6ms με αυτό της Wind ZTE ZXHN H168N. 

 

http://www.tp-link.g...5_TD-W9977.html 



#1047   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/10/2017 - 09:35

Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω το TP-LINK TD-W9977 v1 περισσότερο για καλύτερο WiFi έχω ενωμένες συνέχεια Laptop,iPhone,tablet,4k smart TV,PS3.

Έχω γραμμή VDSL50 Wind fast path τις περισσότερες φορές είμαι  στα 44,78Mbps 4,7Mbps Ping 6ms με αυτό της Wind ZTE ZXHN H168N. 

 

http://www.tp-link.g...5_TD-W9977.html

Γνώμη μου είναι από την στιγμή που θα μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις το εργοστασιακό modem router να επενδύσεις και να πάρεις ένα καλό. 

 

Τώρα αυτό είναι τεχνολογίας N το wifi του που είναι αρκετά παλιά. Δες τουλάχιστον για κάποιο με AC wireless τεχνολογία. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#1048   akis1964

akis1964

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Twitter:@akis1964
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Lefteris4691

Δημοσίευση 18/10/2017 - 09:40

Γνώμη μου είναι από την στιγμή που θα μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις το εργοστασιακό modem router να επενδύσεις και να πάρεις ένα καλό. 

 

Τώρα αυτό είναι τεχνολογίας N το wifi του που είναι αρκετά παλιά. Δες τουλάχιστον για κάποιο με AC wireless τεχνολογία. 

Το επόμενο που σκέφτομαι είναι αυτό με λογική τιμή στο Scroutz  http://www.dlink.com...sl-modem-router 



#1049   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/10/2017 - 09:45

Το επόμενο που σκέφτομαι είναι αυτό με λογική τιμή στο Scroutz  http://www.dlink.com...sl-modem-router

Τις συσκευές που έχεις συνδεδεμένες πάνω στο υπάρχον router είναι μέσω WiFi? Το μόνο αρνητικό που βρίσκω σε αυτό που έστειλες είναι ότι δεν έχει Gigabit ethernet. 

 

Αλλά αν όλες σου οι συσκευές είναι μέσω Wi-Fi συνδεδεμένες μικρό το κακό. Στις πιο πίσω σελίδες προτείνεται και ένα της ASUS και το έχουν πάρει αρκετά παιδιά από το forum, αλλά νομίζω είναι πιο τσιμπημένο στην τιμή από το τελευταίο που πόσταρες.

 

Το παρακάτω προτείνουν, αλλά είναι στην διπλάσια τιμή.

 

https://www.skroutz....-DSL-AC56U.html


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 18/10/2017 - 09:49

Once You Go Mac You Never Go Back

#1050   akis1964

akis1964

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Twitter:@akis1964
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Lefteris4691

Δημοσίευση 18/10/2017 - 09:49

Τις συσκευές που έχεις συνδεδεμένες πάνω στο υπάρχον router είναι μέσω WiFi? Το μόνο αρνητικό που βρίσκω σε αυτό που έστειλες είναι ότι δεν έχει Gigabit ethernet. 

 

Αλλά αν όλες σου οι συσκευές είναι μέσω Wi-Fi συνδεδεμένες μικρό το κακό. Στις πιο πίσω σελίδες προτείνεται και ένα της ASUS και το έχουν πάρει αρκετά παιδιά από το forum, αλλά νομίζω είναι πιο τσιμπημένο στην τιμή από το τελευταίο που πόσταρες.

Όλες είναι μέσω Wi-Fi καμία με ethernet φίλε.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες