Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

OC iMac ( 2010 ) Radeon 5750M to Radeon 6870M και επικείμενη αγορά ενός imac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:49

Γιατί μπορεί να βάζεις mac os αλλά δεν έχεις τόσο σταθερό μηχάνημα με τίποτα. Μπορεί να έχεις πρόβλημα με κάποια αξεσουάρ που θα έχει πάνω το μηχάνημα κτλ.
επίσης αν σου κάτσει kernel panic που είναι συχνό φαινόμενο σε hackintosh πρέπει να είσαι εξοικειωμένος για να το αντιμετωπίσεις...

Και φυσικά να είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις ατελείωτες ώρες στο google για να ψάχνεις.

Αν έχεις υπομονή(που για να τελειώνεις μηχανικός έχεις) δοκίμασέ το..


ΥΓ.Εγώ αν και μηχανικός δεν την έχω την υπομονή μετά από τόσο ψάξιμο σε λειτουργικά κτλ...Γι αυτό και πήρα mac.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 29/08/2012 - 18:53

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:00

Εγώ σε imac late 2009 με 8GB ram τρέχω autocad και navisworks απροβλημάτιστα. Hell, εδώ φορτώνω 3D models στο navisworks viewer στο laptop που έχω με ΑΤΙ Radeon HD 3200 και 4GB ram και μιλάμε για αρχεία 200-350MB.
Αν θέλεις mac για κάποιο λόγο πάρε mac, το hackintosh είναι ασταθές και άρα ακατάλληλο για δουλεία. Διαφορετικά πάρε τα 1500-2000 που θα δώσεις και φτιάξε ένα κανονικό pc τούμπανο που και θα σε καλλύψει για 2-3 χρόνια as is, αλλά ότανχρειαστεί μπορείς να το αναβαυμίσεις, γιατί μην ξεχνάς πως ο imac στην ουσία είναι ένα laptop 20 kg με 27άρα οθόνη.

#18   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:08

Τότε γιατί δεν το κάνουν πολλοί αυτό :huh:

Γιατί πολύ απλά δεν το ξέρουν όπως δεν το ήξερες εσύ... Και γιατί έχουν μείνει στην ιδέα του hackintosh 2-3 χρόνια πριν που ήταν εντελώς ασταθές... Σου λέω ακριβώς αυτό που είπες... Ένα σύστημα με τις προδιαγραφές που θες εσύ και να τρέχεις μόνο τα mac os x(πάντα την τελευταία έκδοση με όλα τα updates κανονικά όπως ακριβώς σε έναν mac υπολογιστή), ή dual boot windows, Mac os x, ή triple boot και γενικά ότι θες... Και όντως η διαφορά είναι μόνο στην εμφάνιση μετά... Μπορείς να φτιάξεις ένα customMac σύστημα από 500 ευρώ έως χιλιάδες ευρώ αναλόγως τις απαιτήσεις και τις ανάγκες σου... Mark το θέμα σταθερότητας που λες δεν ισχύει που λες. Αναφέρεσαι στο hackintosh και λες για kernel panic. Ως εδώ συμφωνώ... Από εκεί και πέρα όχι... Το hackintosh είναι μια γενικότερη έννοια που περιλαμβάνει και την μέθοδο του vanilla kernel που αναφέρομαι... Υπάρχουν πολλές μέθοδοι για hackintosh με σοβαρότερη και καλύτερη αυτή που αναφέρομαι... Οι άλλες είναι για υπολογιστές που δεν είναι συμβατοί με τίποτα λόγω επεξεργαστή(πχ AMD) και για άλλους λόγους. Τα kernel panics εμφανίζονται γιατί κάποιο/α από τα μέρη του υπολογιστή δεν έχουν τα σωστά kexts(drivers). ΠΧ εγώ έφαγα πολλές ώρες γιατί η κάρτα γραφικών μου δεν δούλευε καλά... Αναφέρομαι σε κάρτα 5ετίας Το έφτιαξα... Το θέμα όμως αυτό όσο πάει λιγοστεύει για πολλούς λόγους. Η ίδια η Apple προσφέρει όσο περνάει ο καιρός περισσότερη υποστήριξη για πολλές συσκευές... Πχ η κάρτα 680 δεν υπάρχει σε κανέναν mac υπολογιστή αλλά υποστηρίζεται native στο mountain lion... οι ivy bridge επεξεργαστές το ίδιο... Οι περισσότερες gigabyte μητρικές το ίδιο όπως και αρκετές άλλων εταιριών... Οι SSD όλοι... Οι σκληροί όλοι... Οι Ram όλες ειδικά οι Corsair... Τα τροφοδοτικά δεν δημιουργούσαν ποτέ πρόβλημα.... Άρα τι μένει; Τίποτα... Η Apple χρησιμοποιεί αντί για BIOS, UEFI στους υπολογιστές της. Η Gigabyte πριν μερικές μέρες έβγαλε πως να μετατρέψεις στις καινούργιες μητρικές της το BIOS σε UEFI... Τι σημαίνει αυτό; Ότι τα πάντα υποστηρίζονται native...
Πρόβλημα με το hackintosh θα έχεις μόνο στην περίπτωση που πήρες έναν υπολογιστή και δεν είναι όλα συμβατά και ψάχνεσαι μετά να τα κάνεις όπως εγώ... Αν όμως πάρεις έναν υπολογιστή από την αρχή που ΟΛΑ είναι συμβατά όπως αυτό που έγγραψα παραπάνω δεν θα φας ποτέ kernel panic... Πηγαίνετε στην σελίδα που έδωσα παραπάνω και δείτε λίγο τι συστήματα φτιάχνουν και για πόσο επαγγελματική δουλειά τα έχουν... Θα πάθετε πλάκα κυριολεκτικά με αυτά που θα δείτε...

Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 29/08/2012 - 19:09


#19   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:09

Εγω παντως hackintosh ειχα δοκιμασει παλαιοτερα οταν ειχα μια μητρικη dfi που ηταν και καλα τελεια γιατι εδινε η dfi μητρικες για τους μακ... Την ειχαν δοκιμασει πολλοι. Δεν ειχα καλα αποτελεσματα. Τι να πω απο τοτε εβγαλα συμπερασμα οτι δεν παιζει να εχεις το ιδιο καλο δεσιμο. Δε ξερω ποσο αλλαξαν τωρα τα πραγματα...

Αν ειναι να παρεις μακ παρτον ετοιμο ωστε να μην χρειαστει ψαξιμο μετα. Προσωπικη μου γνωμη. Απλως να ξερεις οτι και για αυτα που ζητας θα πρεπει να κανεις παραχωρησεις. Τωρα το οτι οι μηχανικοι στο michanikos.gr εχουν windows για να χρησιμοποιουν τα μακ τους λεει πολλα για αυτους. Αν ειναι να πας σε μια πλατφορμα, να πας ολοκληρωτικα, αν ειναι να χρησιμοποιεις windows καλυτερα κατσε μια και καλη. Το pc 8 χρονων που λες, αναρωτιεμαι πως το χρησιμοποιεις ακομα και δεν συναντησες καθυστερησεις/προβληματα..ειναι αξιο αποριας. Απο περιεργεια δε λες specs?

Δε ξερω, μακαρι να το ακολουθησεις αυτο αν σου αρεσει, αλλα οπως σου ειπα, οι εταιριες στην ελλαδα που εχουν παραγωγες και ασχολουνται με τετοια συνηθως σου δινουν/αγοραζουν το πρωτο pc. Ακομα και μεσα στη κριση. Αλλα δεν θα μπορεις να επιλεξεις οποιο θες εσυ, θα εχουν καποια ετοιμα αναλογα με τις εταιριες που συνεργαζονται. Συνεπως μη σε απασχολει τοσο επαγγελματικα, το πτυχιο φροντισε να παρεις.

#20   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:16

Εγω παντως hackintosh ειχα δοκιμασει παλαιοτερα οταν ειχα μια μητρικη dfi που ηταν και καλα τελεια γιατι εδινε η dfi μητρικες για τους μακ... Την ειχαν δοκιμασει πολλοι. Δεν ειχα καλα αποτελεσματα. Τι να πω απο τοτε εβγαλα συμπερασμα οτι δεν παιζει να εχεις το ιδιο καλο δεσιμο. Δε ξερω ποσο αλλαξαν τωρα τα πραγματα...

Αν ειναι να παρεις μακ παρτον ετοιμο ωστε να μην χρειαστει ψαξιμο μετα. Προσωπικη μου γνωμη. Απλως να ξερεις οτι και για αυτα που ζητας θα πρεπει να κανεις παραχωρησεις. Τωρα το οτι οι μηχανικοι στο michanikos.gr εχουν windows για να χρησιμοποιουν τα μακ τους λεει πολλα για αυτους. Αν ειναι να πας σε μια πλατφορμα, να πας ολοκληρωτικα, αν ειναι να χρησιμοποιεις windows καλυτερα κατσε μια και καλη. Το pc 8 χρονων που λες, αναρωτιεμαι πως το χρησιμοποιεις ακομα και δεν συναντησες καθυστερησεις/προβληματα..ειναι αξιο αποριας. Απο περιεργεια δε λες specs?

Δε ξερω, μακαρι να το ακολουθησεις αυτο αν σου αρεσει, αλλα οπως σου ειπα, οι εταιριες στην ελλαδα που εχουν παραγωγες και ασχολουνται με τετοια συνηθως σου δινουν/αγοραζουν το πρωτο pc. Ακομα και μεσα στη κριση. Αλλα δεν θα μπορεις να επιλεξεις οποιο θες εσυ, θα εχουν καποια ετοιμα αναλογα με τις εταιριες που συνεργαζονται. Συνεπως μη σε απασχολει τοσο επαγγελματικα, το πτυχιο φροντισε να παρεις.

Το ότι η dfi έδινε μητρικές στην Apple δεν λέει κάτι γιατί αν ήταν διαφορετικό μοντέλο ή διαφορετικής κατασκευής είναι εντελώς διαφορετικές... Ίδιο ακριβώς μοντέλο δεν νομίζω να έδινε... Οι καλύτερες μητρικές για hackintosh ήταν και είναι οι GIGABYTE... Πόσο παλιά το είχες δοκιμάσεις; Γιατί μόνο τους τελευταίους 6 μήνες έχουμε εξέλιξη σε αυτό το θέμα όσο από τότε που άρχισε το hackintosh...

#21   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:18

Zarzonis μαζί σου αλλά με μια διαφορά.
Αν έχεις ένα pc για προσωπική χρήση κι ένα για δουλειά τότε κάνε hackintosh,αν όχι εγώ δεν θα το έκανα με τίποτα γιατί έχω δει περιστατικό συναδέλφου μου που είχε φάει 2-3 μέρες να τρέχει κάτι loops σε matlab και του πέταξε kernel panic και όπως καταλαβαίνεις έχασε χρόνο τσάμπα...Φυσικά είχε hackintosh όπως καταλαβαίνεις. Δεν ξέρω πόσο συμβατά είναι πλέον γιατί δεν το έχω ψάξει και πολύ αλλά δεν θα έπαιρνα ένα pc για δουλειά και να του έβαζα hackintosh.
Καλύτερα linux ή Windows και το κεφάλι μου ήσυχο..

Αναρτημένη εικόνα


#22   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:23

Kernel panic δεν τρως μόνο σε hackintosh αλλά και σε κανονικό Mac... Για το θέμα που λέτε για την απώλεια δεδομένων. Αν και δεν πιστεύω ότι ισχύει γιατί σε ένα σύστημα που είναι 100% δεν θα έχεις πρόβλημα, θα ρωτήσω το εξής. Το Time Machine γιατί υπάρχει;

#23   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:26

Το ότι η dfi έδινε μητρικές στην Apple δεν λέει κάτι γιατί αν ήταν διαφορετικό μοντέλο ή διαφορετικής κατασκευής είναι εντελώς διαφορετικές... Ίδιο ακριβώς μοντέλο δεν νομίζω να έδινε... Οι καλύτερες μητρικές για hackintosh ήταν και είναι οι GIGABYTE... Πόσο παλιά το είχες δοκιμάσεις; Γιατί μόνο τους τελευταίους 6 μήνες έχουμε εξέλιξη σε αυτό το θέμα όσο από τότε που άρχισε το hackintosh...


Το ειχα δοκιμασει πριν 2 χρονια πανω κατω. Για αυτο ειπα δε ξερω τι παιζει τωρα. Θα ψηνομουν να ξαναδοκιμασω, αλλα δε παιζουν λεφτα για νεο pc τωρα και το δικο μου παλιοτερο i7 δεν παιρνει uefi... Συνεπως δε θα μαθω συντομα :P

#24   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:27

Δε μιλάμε για απώλεια δεδομένων αποθηκευμένων κατά βάση αλλά για απώλεια πρόσκαιρα αποθηκευμένων δεδομένων. Όταν κάνεις μετρήσεις σε matlab πχ όσα record και να κάνεις ότι και να κάνεις,δεν αποθηκεύεις τα πάντα έτσι απλά.
Αν γίνει κάτι και κολλήσει δλδ το matlab(στην περίπτωσή μας kernel panic) τότε μοιραία πρέπει όλα από την αρχή αν θες όλες τις μετρήσεις για να βγάλεις ένα συμπέρασμα.

Το time machine υπάρχει για κάποιο πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει στο λειτουργικό. Οτιδήποτε και να είναι.
Kernel panic υπάρχει σε κάθε λειτουργικό. Το θέμα είναι πότε είναι πιο επιρρεπής αυτή η κατάσταση. Είναι πιο επιρρεπής με hackintosh ή όχι; Το ίδιο εύκολα θα συμβεί σε ένα mac και σε ένα άλλο pc με hackintosh?

Αναρτημένη εικόνα


#25   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:29

Ο Zarzonis ουσιαστικά μας είπε έναν τρόπο για να τρέχω mac osx χωρίς να αγοράσω έναν mac. Από εκεί και πέρα, κακά τα ψέμματα όπως είπα και πιο πάνω θα χρειαστεί να τρέξω σε windows για κάποιο πρόγραμμα που δεν υπάρχει σε mac παρόλο που χρόνο με το χρόνο πολλά προγράμματα θα βγαίνουν και σε mac. Φαντάζομαι ότι εάν συμβεί κάποιο πρόβλημα όπως αυτό που λέτε ' kernel panic' τότε θα έχω τη δυνατότητα να δουλεύω στα windows μέχρι να φτιαχτεί το θέμα με το osx έτσι δεν είναι? Ώστε να μη χρονοτριβίσω με τη δουλειά μου. Σωστά???(διορθώστε με αν..). Φυσικά πρέπει να διαπιστωθεί ότι αυτό το site ξέρουν τι τους γίνεται και το σημαντικότερο είναι επειδή δεν ξέρω από υπολογιστές τι θα κάνω εάν πάθει κάτι? Σε ποιον θα το πάω και να του εξηγήσω τι έχω κάνει εγώ σχετικά με τα 2 λειτουργικά ώστε να υποθέσει ποιο τμήμα του hardware ας πούμε φταίει. Μόνο αυτό είναι το πρόβλημα. Κατά τα άλλα θα έχω ένα κανονικό δυνατό pc που θα με βγάλει χρόνια και θα τρέχει mac osx που γουστάρω και ότι υπάρχει σε mac osx θα το το δουλεύω εκεί.
Τι λέτε?

#26   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:29

Δεν χρειάζεται UEFI να το δοκιμάσεις... Απλά με το UEFI έγινε ακόμα πιο εύκολο... Ούτε εγώ έχω UEFI και δεν έχω πρόβλημα... Αν έχεις i7 που είναι συμβατός, πιθανόν να είναι και τα υπόλοιπα μέρη συμβατά. Αν θες πες μου το hardware σου να σου πω τι γίνεται...

#27   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:30

Ο Zarzonis ουσιαστικά μας είπε έναν τρόπο για να τρέχω mac osx χωρίς να αγοράσω έναν mac. Από εκεί και πέρα, κακά τα ψέμματα όπως είπα και πιο πάνω θα χρειαστεί να τρέξω σε windows για κάποιο πρόγραμμα που δεν υπάρχει σε mac παρόλο που χρόνο με το χρόνο πολλά προγράμματα θα βγαίνουν και σε mac. Φαντάζομαι ότι εάν συμβεί κάποιο πρόβλημα όπως αυτό που λέτε ' kernel panic' τότε θα έχω τη δυνατότητα να δουλεύω στα windows μέχρι να φτιαχτεί το θέμα με το osx έτσι δεν είναι? Ώστε να μη χρονοτριβίσω με τη δουλειά μου. Σωστά :huh:(διορθώστε με αν..). Φυσικά πρέπει να διαπιστωθεί ότι αυτό το site ξέρουν τι τους γίνεται και το σημαντικότερο είναι επειδή δεν ξέρω από υπολογιστές τι θα κάνω εάν πάθει κάτι? Σε ποιον θα το πάω και να του εξηγήσω τι έχω κάνει εγώ σχετικά με τα 2 λειτουργικά ώστε να υποθέσει ποιο τμήμα του hardware ας πούμε φταίει. Μόνο αυτό είναι το πρόβλημα. Κατά τα άλλα θα έχω ένα κανονικό δυνατό pc που θα με βγάλει χρόνια και θα τρέχει mac osx που γουστάρω και ότι υπάρχει σε mac osx θα το το δουλεύω εκεί.
Τι λέτε?


Αν δεν ξέρεις από υπολογιστές για μένα μην μπλέξεις με hackintosh όσο και να έχουν εξελιχθεί.

Αναρτημένη εικόνα


#28   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:32

Δε μιλάμε για απώλεια δεδομένων αποθηκευμένων κατά βάση αλλά για απώλεια πρόσκαιρα αποθηκευμένων δεδομένων. Όταν κάνεις μετρήσεις σε matlab πχ όσα record και να κάνεις ότι και να κάνεις,δεν αποθηκεύεις τα πάντα έτσι απλά.
Αν γίνει κάτι και κολλήσει δλδ το matlab(στην περίπτωσή μας kernel panic) τότε μοιραία πρέπει όλα από την αρχή αν θες όλες τις μετρήσεις για να βγάλεις ένα συμπέρασμα.

Το time machine υπάρχει για κάποιο πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει στο λειτουργικό. Οτιδήποτε και να είναι.
Kernel panic υπάρχει σε κάθε λειτουργικό. Το θέμα είναι πότε είναι πιο επιρρεπής αυτή η κατάσταση. Είναι πιο επιρρεπής με hackintosh ή όχι; Το ίδιο εύκολα θα συμβεί σε ένα mac και σε ένα άλλο pc με hackintosh?

Το ίδιο εύκολα αν το build είναι 100% συμβατό... Εκτός και αν εγκαταστήσεις λάθος kexts που είναι δύσκολο βέβαια και με το UEFI δεν χρειάζεται καν...

#29   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:33

Καλά με την έννοια αυτή επειδή δεν ξέρω καθόλου τα mac ούτε και αυτά να προτιμήσω αλλά σιγά σιγά μαθαίνω όπως εσείς και όλοι μας. Έτσι δεν είναι?

Zarzonis έχεις τέτοιο pc και συ?

#30   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:34

Καλά με την έννοια αυτή επειδή δεν ξέρω καθόλου τα mac ούτε και αυτά να προτιμήσω αλλά σιγά σιγά μαθαίνω όπως εσείς και όλοι μας. Έτσι δεν είναι?

Zarzonis έχεις τέτοιο pc και συ?

To mac os είναι το πιο εύκολο σύστημα που υπάρχει. Εννοείται δεν θα έχεις πρόβλημα και θα το μάθεις στην πορεία.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες