Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 7 ψήφοι

Αρχισαν..τα οργανα....scratchgate..Or scuffgate...για το iphone 5 black & slate


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
600 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#466   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:19

Σε Apple Store Λονδίνου δίνουν καινούριο επιτοπέως και Apple Care για την ταλαιπωρία σε φίλο μου....
Μάλλον θα πάω Αγγλία να το πάρω.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#467   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:20

Πολύ καλό εάν ισχύει να μπορείς να στο αλλάξουν επιτόπου.

ελα ρε και εγω ρωτησα αλλα με ειπανε δεν ξερουν αν μπορουν να κανουν αλλαγη επι τοπου με νεα συσκευη...!

Σε Apple Store Λονδίνου δίνουν καινούριο επιτοπέως και Apple Care για την ταλαιπωρία σε φίλο μου....
Μάλλον θα πάω Αγγλία να το πάρω.

αν πας πες μας.... να παρεις και σε εμας...! :P

#468   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:23

δε στο αλλαζει επιτοπου...το στελνει πρωτα στο service και μετα απο μερικες μερες σου δινει καινουργιο του κουτιου


Οπως το έγραψες πριν θεώρησα ότι επι τόπου γίνεται η αλλαγή οπότε δεν αλλάζει εάν το πάρεις απο premium reseller η από πάροχο κινητής τηλεφωνίας εάν ο χρόνος είναι ίδιος πάνω κάτω.

ελα ρε και εγω ρωτησα αλλα με ειπανε δεν ξερουν αν μπορουν να κανουν αλλαγη επι τοπου.


Λάθος κατάλαβα και εγώ τελικά από τι έγραψε ο φίλος parafron4

Σε Apple Store Λονδίνου δίνουν καινούριο επιτοπέως και Apple Care για την ταλαιπωρία σε φίλο μου....
Μάλλον θα πάω Αγγλία να το πάρω.


Πότε πετάς;
Την άλλη εβδομάδα πηγαίνω για επαγγελματικό ταξίδι 2 ημερών

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 25/09/2012 - 14:23


#469   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:23

Οπως το έγραψες πριν θεώρησα ότι επι τόπου γίνεται η αλλαγή οπότε δεν αλλάζει εάν το πάρεις απο premium reseller η από πάροχο κινητής τηλεφωνίας εάν ο χρόνος είναι ίδιος πάνω κάτω.


εγω φοβομουν τη περιπτωση που δεν σου δινουν καινουργιο αλλα ανακατασκευασμενο...αν ειναι να μου δωσουν καινουργιο δε πειραζει ας περιμενω λιγες μερες

#470   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:24

Λοιπόν η πρώτη πειραματατική προσπάθεια της ομάδας χρησιμοποίησε ως δείγμα μία AT&T SIM. Το δείγμα θυσιάστηκε για χάρη της ενημέρωσης του κοινού. Ξεκινήσαμε με ένα πολύ δυνατό ψαλίδι και χειρουργικό νυστέρι. Μετά το σχολαστικό κόψιμο της καρτας (οριακά από το τσιπάκι) τόσο που και εγώ απόρρησα, "μα πόσο πια;", η εισαγωγή της στη θήκη της SIM ήταν ΑΔΥΝΑΤΗ για αρκετούτσικα χιλιοστά. :(

Παρατήρησα ξανά εάν υπάρχει "χώρος" για παραπάνω κόψιμο, αλλά δεν υπήρχε ούτε octometro. Απογοητεύτηκα. Μετά σύγκρινα το τσιπάκι της Cosmote με αυτό της ATT και είδα πως το δικό μας είναι κοντίτερο, οπότε εκεί μάλλον επαφίεται η μη δυνατότητα της εισαγωγής.

Ξεκινάμε με τη SIM της Cosmote...

#471   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:24

Πότε πετάς;
Την άλλη εβδομάδα πηγαίνω για επαγγελματικό ταξίδι 2 ημερών


Χαχαχα πλάκα κάνω ρε...Σιγά μην πάω Αγγλία να πάρω ένα iphone και να γυρίσω.Είπαμε βλάβη αλλά ντάξει...:)
Αγγλία θα πας;;:)

Αναρτημένη εικόνα


#472   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:27

Χαχαχα πλάκα κάνω ρε...Σιγά μην πάω Αγγλία να πάρω ένα iphone και να γυρίσω.Είπαμε βλάβη αλλά ντάξει... :)
Αγγλία θα πας;; :)

εεεεε τσαμπα μας αναβεις ρε παιδι...!

#473   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:28

εγω φοβομουν τη περιπτωση που δεν σου δινουν καινουργιο αλλα ανακατασκευασμενο...αν ειναι να μου δωσουν καινουργιο δε πειραζει ας περιμενω λιγες μερες


Και πάλι είναι πολύ ξενέρα να έχεις σκάσει 689€ και να μην έχεις τηλέφωνο επειδή εδώ το κωλοβαράνε για να μην πω τίποτα χειρότερο μεσημεριάτικα.

#474   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:30

Και πάλι είναι πολύ ξενέρα να έχεις σκάσει 689€ και να μην έχεις τηλέφωνο επειδή εδώ το κωλοβαράνε για να μην πω τίποτα χειρότερο μεσημεριάτικα.


Τα ίδια να λέμε;Σιγά μη χαλάσουν το λιγοστό στοκ να κάνουν αντικαταστάσεις.Στο Aplpe Store είχε πάρει ένας φίλος ένα 32άρι.Δεν είχε άλλο διαθέσιμο για αλλαγή και συμφώνησε να πάρει το 64άρι και να πληρώσει τη διαφορά.
Για την ταλαιπωρία του έδωσαν AppleCare. Άντε εδώ να συνεννοηθείς να πάρεις έστω και ακριβότερο.

Αναρτημένη εικόνα


#475   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:31

εγώ με το που πήρα το 3GS πριν 3 χρόνια δεν μου δούλευε ο φορτιστής με τίποτα. Απ την αρχή είχε πρόβλημα. Και το πήγε ο πατέρας μου τότε στο ote shop που το είχαμε πάρει και του λένε "δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, είναι αναλώσιμος ο φορτιστής". Και εγώ αναγκάστηκα να πάω να πάρω καινούργιο..

το ιδιο και εγω στο 4 μου

#476   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:41

Χαχαχα πλάκα κάνω ρε...Σιγά μην πάω Αγγλία να πάρω ένα iphone και να γυρίσω.Είπαμε βλάβη αλλά ντάξει...:)
Αγγλία θα πας;;:)


Η πλάκα είναι ότι εκεί που θα πάω δεν εχει apple store και θα πρέπει να κοιτάξω εάν θα μπορέσω να βρω.

εεεεε τσαμπα μας αναβεις ρε παιδι...!


Δεν εχει apple store εκεί που πάω :(
Μόνο εάν προλάβω από Λονδίνο.

#477   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2012 - 14:48

Λοιπόν η πρώτη πειραματατική προσπάθεια της ομάδας χρησιμοποίησε ως δείγμα μία AT&T SIM. Το δείγμα θυσιάστηκε για χάρη της ενημέρωσης του κοινού. Ξεκινήσαμε με ένα πολύ δυνατό ψαλίδι και χειρουργικό νυστέρι. Μετά το σχολαστικό κόψιμο της καρτας (οριακά από το τσιπάκι) τόσο που και εγώ απόρρησα, "μα πόσο πια;", η εισαγωγή της στη θήκη της SIM ήταν ΑΔΥΝΑΤΗ για αρκετούτσικα χιλιοστά. :(

Παρατήρησα ξανά εάν υπάρχει "χώρος" για παραπάνω κόψιμο, αλλά δεν υπήρχε ούτε octometro. Απογοητεύτηκα. Μετά σύγκρινα το τσιπάκι της Cosmote με αυτό της ATT και είδα πως το δικό μας είναι κοντίτερο, οπότε εκεί μάλλον επαφίεται η μη δυνατότητα της εισαγωγής.

Ξεκινάμε με τη SIM της Cosmote...



Καλορίζικο! Τα σπάει όντως το κινητό,και μια χαρά αναλογίες έχει! Ελπίζω να τα καταφέρεις αυτή τη φορά και να ευχαριστηθείς την κινητάρα σου! :)

#478   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 25/09/2012 - 16:10

Service-Aμεση αντίδραση από άλλο ΠΛΑΝΗΤΗ

Ελα σιγα σιγα να κλείνει το τοπικ. Οσο χαρήκαν τα androidoγατάκια χαρήκαν.... και εμείς οι iphonakides ας ασχοληθούμε με πιο ουσιαστικά πράγματα όπως οι κορυφαίες επιδόσεις του iPhone 5 στα benchmarks με τον "ταπεινο" dualcore και τις χθεσινές μετρήσεις που έβγαλαν την οθόνη του iPhone 5 ως την καλύτερη της αγορας!


Στην Αμερική η Apple έχει αρχίσει και αντικαθιστά τα 5αρια που είχαν προβλήματα φθοράς στο bezel out of the box. Στα retail store τα αντικαθιστούν άμεσα και σε αρκετές περιπτώσεις δίνουν σαν δώρο και έναν 30pin αντάπτορα. Επίσης αναφορά του προβλήματος μπορεί να γίνει και σε εκπρόσωπο του Applecare.

Apple is overnighting me a brand new iPhone and throwing in an extra cable, adapter, and headphone set. I cannot be happier.
Be sure to report your problem! The senior advisor also wanted me to send pictures to him, which was no problem for documentation.


"When calling the Apple hotline I was told that the iPhone 5 devices with scuffs and scratches come from one specific batch and will be replaced by Apple. The problem is known to the company and apparently stems from a defective production machine. The affected devices can be identified based on their serial numbers, and only these faulty devices are eligible for return and exchange. As an alternative, a discount from the Apple hotline is offered. If you can live with the scratch or damage, this is a great way to save some money."


To those that asked, I just got though by using 1-800-MY-APPLE. I didn't do anything special, but the rep asked his co-workers about what to do with me. Apparently, the rep wasn't informed of the process to dealing with this, so he got the process, and that is where I got my replacement and free extras.

Also, I just got an email this morning that my new iPhone and replacement parts are on the way.

Great job Apple!


Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 25/09/2012 - 16:17


#479   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/09/2012 - 16:22

Παράθεση

"When calling the Apple hotline I was told that the iPhone 5 devices with scuffs and scratches come from one specific batch and will be replaced by Apple. The problem is known to the company and apparently stems from a defective production machine. The affected devices can be identified based on their serial numbers, and only these faulty devices are eligible for return and exchange. As an alternative, a discount from the Apple hotline is offered. If you can live with the scratch or damage, this is a great way to save some money."

εγω κραταω αυτο!οτι ξερουν το προβλημα και οτι προερχεται απο συγκεκριμενο μηχανημα...και θεωρω ηδη θα εχει διορθωθει και θα εχει ελεγθει...τωρα το οτι κανουν δωρα στα π@π@ρι@ μου να πω την αληθεια.σκοπος ειναι να ειναι τζαμι το κινητο και να μην εχουμε θεματα ειδικα εδω που δεν εχουμε apple store και εχουμε μπακαληδες που παρακαλαμε για refurbished


ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!ΕΡΧΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#480   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 25/09/2012 - 16:36

Δε ξέρω τι έχουν πει μέχρι τώρα αλλα φαντάζομαι ότι αν κάποιος πάρει χτυπημένο απο κατάστημα, οι πιθανότητες θα είναι αυξημένες να του δώσουν ιδιο νέο και να είναι επίσης χτυπημένο μιας και τα τεμάχια πανε κατα παρτίδες. Έχω αγοράσει διάφορα προϊόντα apple και μερικά είχαν πριν μικροθέματα στο φινιρισμα, όχι κατι τραβηγμένο όμως, όσο μερικές εικόνες που πραγματικά αμφιβάλλω για την αγνη πρόθεση τους στο νέο iPhone.

Γενικά πάντα πέφτει "λάσπη" και τραγικοποιειται το πρόβλημα απο το κόσμο, ποσο μαλλον για προιοντα apple. Αν κάποιοι θέλουν να πάρουν iPhone θα το πάρουν. Τώρα τα εν μέρη προβλήματα θα αντιμετωπιστούν αργότερα και απο ανακατασκευασμένα. Σίγουρα όσοι πάρουν θα θέλουν να μην έχει το παραμικρό σημάδι και το καταλαβαίνω απόλυτα, αλλα δεν πρέπει να δημιουργείται κλίμα placebo πριν πάρουν την συσκευή. Ηδη θεωρώ ότι μερικές εικόνες που έχουν παίξει στο Ίντερνετ είναι τραβηγμενες, δε θα περναγαν ποτέ ποιοτικούς ελέγχους.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 25/09/2012 - 16:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες