Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac 2012-13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 23/10/2012 - 22:08

ιδια πρεπει να ειναι...Αυτονομη καρτα με 4πυρηνο δεν ειδα...οποτε μενουμε με του 2011 και ελπιζουμε το 13 (που ετσι κι αλλιως ειχα σκοπο να κανω αναβαθμιση αν ερχοταν κατι καλο) να βγει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 23/10/2012 - 22:20

υπέροχα τα νέα imac αλλά εγώ δέν αλλάζω τον (παχύ) 24άρι HD του 2009 που έχω !!! Απλά γιατί δέν τον χρειάζομαι !!! Ειδικά άν τα κοιτάς φάτσα ίδια είναι !!!

#138   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2012 - 22:28

Και εγώ πιστεύω πως ουσιαστικά το σημαντικότερο feature της αναβάθμισης είναι το design.
Εντάξει από hardware λίγο καλύτερο επεξεργαστή,μεγαλύτερη RAM,καλύτερη κάρτα γραφικών
και μεγαλύτερης χωρητικότητας δίσκο (ΟΧΙ όμως SSD χωρίς ΒΤΟ).
Αλλά και εγώ θα παραμείνω με αυτόν που έχω τώρα που μπορώ και να αλλάξω μνήμη αλλά και να βάλλω SSD και που με υπερκαλύπτει σε ΟΛΑ.

Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 23/10/2012 - 22:30


#139   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 23/10/2012 - 22:52

Ωραία τα νέα iMac αλλά δεν μπορούμε να αλλάζουμε base κάθε 8 μήνες! Έχω μοντέλο του 2012!

#140   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 23/10/2012 - 23:09

Ωραία τα νέα iMac αλλά δεν μπορούμε να αλλάζουμε base κάθε 8 μήνες! Έχω μοντέλο του 2012!

Αν καταλάβατε αυτό πάνε να κάνουνε.
Παλιά έπαιρνες έναν υπολογιστή τον κράταγες για αρκετά χρόνια.
Τώρα ουσιαστικά θέλεις να τον αλλάζεις κάθε 1-2. Ειδικά το γεγονός ότι δεν πορείς να πειράξεις το εσωτερικό του, μεγενθύνει την ανάγκη αυτή. Λες και είναι κινητό ένα πράμα.


#141   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 23/10/2012 - 23:11

Αν καταλάβατε αυτό πάνε να κάνουνε.
Παλιά έπαιρνες έναν υπολογιστή τον κράταγες για αρκετά χρόνια.
Τώρα ουσιαστικά θέλεις να τον αλλάζεις κάθε 1-2. Ειδικά το γεγονός ότι δεν πορείς να πειράξεις το εσωτερικό του, μεγενθύνει την ανάγκη αυτή. Λες και είναι κινητό ένα πράμα.


Εγώ κρατάω το δικό μου και απλά προσθέτω στη συλλογή μου, ένα iPad mini!!

#142   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2012 - 00:15

Και εγώ πιστεύω πως ουσιαστικά το σημαντικότερο feature της αναβάθμισης είναι το design.
Εντάξει από hardware λίγο καλύτερο επεξεργαστή,μεγαλύτερη RAM,καλύτερη κάρτα γραφικών
και μεγαλύτερης χωρητικότητας δίσκο (ΟΧΙ όμως SSD χωρίς ΒΤΟ).
Αλλά και εγώ θα παραμείνω με αυτόν που έχω τώρα που μπορώ και να αλλάξω μνήμη αλλά και να βάλλω SSD και που με υπερκαλύπτει σε ΟΛΑ.

Fusion drive :)

#143   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:07

Το νέο σταθερό Μακ , κακά τα ψέματα είναι ότι ποιο όμορφο έχει δημιουργηθεί....από σχεδιασμό είναι απίστευτο....ειδικά όταν τόσο καιρό λέγαμε για μια μικρή αναβάθμιση , τελικά η αναβάθμιση ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ !! Από επανασχεδιασμό λοιπόν παίρνει ΑΡΙΣΤΑ !!
Τα καλά....
1) Νέος επεξεργαστής Ivy Bridge Desktop
2) Nεα κάρτα γραφικών Nvidia
3) Έρχεται πλέων με 8 Giga 1600 Mhz DDR 3 ως στάνταρ
4) Bluetooth 4.0
5) Νέα Ηχεία 40% δυνατότερα - γενικά νεο Stereo σύστημα
6) 2 Μικρόφωνα με φίλτρα για μείωση του εξωτερικοί θορύβου....εδώ λέμε καλήμερα στο Siri σύντομα...άλλωστε γιαυτό χτυπά η καμπάνα !!
7) Όλα μέσα επανασχεδιασμενα από την αρχή , εσωτερικά καμιά σχέση με το 2011 μοντέλο , εντελώς κάτι το διαφορετικό στην αρχιτεκτονική μέσα !!
8 ) Εξωτερικά λεπτότερο 80% , το πάχος του είναι 5 mm χωρίς την πλάτη , που είναι λιγότερα από το πάχος του iPhone 5 ή του iPad mini !!
9) Νέα Οθόνη....μια άλλη οθόνη λεπτότερη και ένα με το γυαλί με μια νέα τεχνολογιών κατασκευής , και πολύ καλύτερη σε ποιότητα και ως προς την εικόνα από τις παλιές προβληματικές...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!
10) Απορρόφηση της αντανάκλασης και από πίσω από τα LED και από μπροστά από τα διάφορα φώτα κατά 75%
11) Καλιμπρασιεμνη η κάθε οθόνη ξεχωριστά με ειδικό όργανο ώστε να είναι τα χρώματα απολύτως τελεία , αυτό σε οθόνη πρωτη φορά το κάνει !!
12 ) Fusion Drive
13) Οι τιμές στα ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ από τα 4 μοντέλα , δηλαδη στο δυνατό 21.5 και δυνατό 27...είναι ίδιες 1499$ και 1999$ , λογικά και εδώ θα παραμείνουν ίδιες !!
Τα άσχημα.....
Ακρίβυναν τα ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ από τα 4 μοντέλα , δηλαδη το απλό 21.5 και το απλό 27....είναι 100$ πάνω , λογικά θα αυξηθούν !!
Δεν μπαίνει χέρι.....
Δεν μπαίνει χέρι....
Δεν μπαίνει χέρι....Δεν υπάρχει χώρος για δεύτερο δίσκο....οι μνήμες δεν πειράζονται στο 21.5 - στο 27 όμως μπορείς....
Για όσους , όπως και εγώ , θέλαμε να βάλουμε δικό μας SSD , μας οδηγεί στο Fusion Drive σε ΒΤΟ !! Ευτυχώς δεν έχει καμιά αστρονομική τιμή , διοτι το 1T Fusion Drive που υπάρχει ως επιλογή και στο Mac Mini 2012 που κυκλοφόρησε ήδη , στοιχίζει 250$ , άρα και εδώ λίγο ποιο πάνω θα είναι σε ευρό !!
Αν τον αγοράζαμε τον δικό μας θα κόστιζε για την ίδια χωρητικότητα - 128 Γιγα - όπως στο Fusion Drive , κάπου 120 ευρώ + το ανταλλακτικό άλλα 50 ευρό + τα εργατικά άλλα 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά + το " χέρι " από το σέρβις + τα μεταφορικά διοτι θα τον επερνα από Αθήνα , εδώ Θεσσαλονίκη δεν αναλαμβάνουν πλέων εγχειρήσεις για τοποθέτηση δίσκου SSD στο επίσημο σέρβις...αλλαγή πολίτικης μέσα σε λίγους μίνες :wub: !!
Εμένα μου άρεσε το μηχάνημα....είναι κάτι τελείως νέο σε όλα....ΔΕΝ μου άρεσε καθόλου που δεν μπαίνει χέρι αλλά αυτή είναι ΔΥΣΤΗΧΩΣ η νέα φιλοσοφία και τέλος όποτε θα αναγκαστώ να το πάρω ΒΤΟ με Fusion Drive....φανταστείτε στο μέλλον τι έχει να γίνει !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 24/10/2012 - 02:08


#144   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:18

Πολυ καλο update δεν το συζηταμε αλλα κριμα που το πιο φθηνο μοντελο συνεχιζει να εχει ακομα i5 ενω εχει ακομα και το τελειως λεπτο macbook pro με retina!Βεβαια να το λεμε και το σωστο η τιμη του iMac ειμαι η μιση σε σχεση με το λαπτοπ

#145   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:31

Πολυ καλο update δεν το συζηταμε αλλα κριμα που το πιο φθηνο μοντελο συνεχιζει να εχει ακομα i5 ενω εχει ακομα και το τελειως λεπτο macbook pro με retina!Βεβαια να το λεμε και το σωστο η τιμη του iMac ειμαι η μιση σε σχεση με το λαπτοπ

Τα άλλαξαν όλα...περισσότερα δεν γινεται !! Το ανάφεραν άλλωστε...είναι μια ξεχωριστή γενιά , είδα το πάρτη σε βίντεο....είναι μια νέα γενιά σταθερών η 7μη από την πρωτη φορά που βγάλαν σταθερό !! Δεν έχουμε μια απλή αναβάθμιση...έχουμε μια άλλη γενιά !!
Άλλως ο επεξεργστησ σε desktop και άλλως σε Laptop !!
Σε παρακαλώ , πλέων ο iMac είναι ποιο λεπτός χαχαχα.....είναι μόνο 5 χιλιοστά...ξεπέρασε το όριο !!

#146   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/10/2012 - 08:17

Εμένα μου άρεσε το μηχάνημα....είναι κάτι τελείως νέο σε όλα....ΔΕΝ μου άρεσε καθόλου που δεν μπαίνει χέρι .......

Αν ο SSD είναι σαν του MacBook Pro Retina παρακάτω και μπορεί να μπει και στο φθηνό μοντέλο κάτι θα γίνεται τότε. Πρέπει να περιμένουμε το iFixit να βγάλουμε συμπεράσματα.


Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 24/10/2012 - 08:19


#147   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/10/2012 - 09:27

Ας πω κι εγώ την άποψη μου για το νέο μοντέλο.

Σχεδιαστικά : Ότι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει.

Πρακτικά : Χάλι μάυρο...

Είναι Desktop κανονικά και πας και μου το κάνεις lap top. Έτσι κι αλλιώς με την βάση που έχει, ο χώρος που θα πιάσει είναι ο ίδιος όσο με τα προηγούμενα μοντέλα.

Σε δεσμεύει να τον κάνεις αλλαγή και χωρίς καμία δυνατότητα για αναβάθμιση.

Οθόνη τώρα, την έφτιαξε? Η λόγω του ότι είναι πιο λεπτό και δεν υπάρχει τόσος χώρος, οι σκιές θα κάνουν party???
Once You Go Mac You Never Go Back

#148   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:58

Αυτό σκέφτομαι και γω...δηλαδή μπορεί να χρειάζεσαι κάθε 3 χρόνια ξέρω γω νέο pc... Δηλαδή τι; Θα δίνεις 2000 καθεν3 χρόνια;


Θα μείνω με το mini και την Led cinema μου...

#149   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:02

Αυτο επιδιώκει η apple πλέον. Και καλα λεπτομερή εμφάνιση και δεν γίνεται να αλλάξεις τίποτα, όλα κολλημενα στη μητρική. Πρόσχημα η λεπτότητα για την αρπαχτή.
Η λογική είναι θέλεις κάτι καλύτερο πλήρωνε ΒΤΟ χρυσάφι.
Αν δεν θέλεις και σε 2-3 χρόνια θέλεις μια αναβάθμιση, δώσε αλλα 2000€ μακακα. Που ακούστηκε παλι σε desktop να μην αλλάζει τίποτα....

Αναρτημένη εικόνα


#150   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:02

Αυτό σκέφτομαι και γω...δηλαδή μπορεί να χρειάζεσαι κάθε 3 χρόνια ξέρω γω νέο pc... Δηλαδή τι; Θα δίνεις 2000 καθεν3 χρόνια;


Θα μείνω με το mini και την Led cinema μου...


καλα για τον μεσο χρηστη, μη σου πω κ προxωρημενο τα χαρακτηριστηκα αυτα τον πανε 5-6 χρονια ΕΥΚΟΛΑ...

Τελευταία επεξεργασία από: greg3301, 24/10/2012 - 11:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες