Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac 2012-13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:27

Τη δυνατότητα αναβάθμισης περιμένει να τη δώσει στο Mac Pro που θα το ξεκινάει από τα $2,500.

Πάντως αυτή τη στιγμή νομίζω η καλύτερη επιλογή για σταθερό Mac (ειδικά για κάποιον που έχει ήδη iMac) με δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης στα βασικά σημεία δίσκου και μνήμης είναι ένα Mac mini σε συνδυασμό με ένα 27αρι IPS monitor πχ ένα Dell UltraSharp.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:51

φιλε αυτο εχω και εγω και ο συνδυασμος σκοτωνει πραγματικα για μενα mac mini και ξερω ψωμι οχι λογο τιμης αλλα αν δεν θες να ανγωνεσαι μηπως χαλασει κατι και κλαις με μαυρο δακρυ. παιδια αυτο που θα σας εντωποσιασει ειναι οτι ειναι αθόρυβο οσο δεν παει εγω αν δεν δω το λαμπακι αν ειναι νοιχτο δεν θυμαμαι αν το εχω ανοιχτο η κλειστο

#153   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:41

Ενα Mac Mini τώρα πού έχει και USB 3 και μια ωραιότατη οθόνη 24'' για εμένα είναι μια χαρά. Του πετάω και εναν SSD και θα πετάει. Εντάξει παραδέχομαι οτι ο νέος iMac είναι ένα κόσμημα για το γραφείο αλλά και με το μικρό θα κάνω την δουλειά μου.

#154   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 17:30

Fusion drive :)

Ναι αλλά το Fusion Drive δεν θα έιναι στάνταρ αλλά ως configurable option δηλαδή με BTO.
Όμως λόγω του ότι ο χρήστης δεν θα έχει τη δυνατότητα να προσθέσει αργότερα SSD,θα προσθέσουν το Fusion Drive οι περισσότεροι από την αρχή.
Ξέρει τι κάνει η .

Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 24/10/2012 - 17:31


#155   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1596 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 24/10/2012 - 18:47

για πείτε μου ρε παιδια τι ακριβώς κάνει το fusion drive σορρυ για την άκυρη ερώτηση

#156   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/10/2012 - 19:16

Βάζεις 2ο σκληρό, αν δεν το κάνεις από την αρχή μετά δεν υπάρχει κατά την Apple δυνατότητα τοποθέτησης..

Αναρτημένη εικόνα


#157   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 24/10/2012 - 19:17

παιδια οι macmini θα εχουν fusion drive?

#158   cpiralis

cpiralis

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 24/10/2012 - 19:51

Αν τον αγοράζαμε τον δικό μας θα κόστιζε για την ίδια χωρητικότητα - 128 Γιγα - όπως στο Fusion Drive , κάπου 120 ευρώ + το ανταλλακτικό άλλα 50 ευρό + τα εργατικά άλλα 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά + το " χέρι " από το σέρβις + τα μεταφορικά διοτι θα τον επερνα από Αθήνα , εδώ Θεσσαλονίκη δεν αναλαμβάνουν πλέων εγχειρήσεις για τοποθέτηση δίσκου SSD στο επίσημο σέρβις...αλλαγή πολίτικης μέσα σε λίγους μήνες :wub: !!


Δηλαδή εγώ που έχω iMac 27" mid2011, εάν δεν κάνω μόνος την εγχείρηση για να προσθέσω ssd ώστε να μην χάσω την εγγύηση (και την επέκταση AppleCare) και πάω στην αντιπροσωπεία, θα μου αρνηθούν την αναβάθμιση έστω κ σε αυτή την υπερβολική τιμή που συνήθως χρεώνουν;

#159   garry

garry

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 19:56

Καλησπερα.Ειμαι ενας καινουργιος κατοχος mac mini 2.3 και προσπαθω απο εχτες να κανω backup το iphone 4 που εχω αλλα επειδη το ειχα κανει τελευταια backup στο lenovo μου δεν μου δινει την δυνατοτητα,σας παρακαλω οποιος μπορει ας με βοηθησει.

#160   garry

garry

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 20:19

Καποια γνωμη κανεις παρακαλω???

#161   cpiralis

cpiralis

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 24/10/2012 - 20:40

Καποια γνωμη κανεις παρακαλω???

Αμα ποστάρεις στο σωστό topic ίσως έχεις πολλές.

#162   garry

garry

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 20:41

Αμα ποστάρεις στο σωστό topic ίσως έχεις πολλές.

Που ειναι ποιο topic?

#163   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 24/10/2012 - 20:43

παιδια οι macmini θα εχουν fusion drive?


Ναι εκτός του entry level.

#164   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 25/10/2012 - 05:40

Ας πω κι εγώ την άποψη μου για το νέο μοντέλο.

Σχεδιαστικά : Ότι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει.

Πρακτικά : Χάλι μάυρο...

Είναι Desktop κανονικά και πας και μου το κάνεις lap top. Έτσι κι αλλιώς με την βάση που έχει, ο χώρος που θα πιάσει είναι ο ίδιος όσο με τα προηγούμενα μοντέλα.

Σε δεσμεύει να τον κάνεις αλλαγή και χωρίς καμία δυνατότητα για αναβάθμιση.

Οθόνη τώρα, την έφτιαξε? Η λόγω του ότι είναι πιο λεπτό και δεν υπάρχει τόσος χώρος, οι σκιές θα κάνουν party???

Ακριβώς Δημήτρη είναι ένα Laptop σε μορφή Desktop , άλλωστε πάντα έτσι ήταν , ποτέ ο iMac δεν ήταν ένας πραγματικός Desktop !!
Aυτη είναι η αλήθεια...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ !!
Απλά τώρα το iMac 2012 είναι στην φιλοσοφία του Macbook Pro Retina......ενώ τα iMac ( 2009/2010/2011 ) ήταν στην φιλοσοφία του Macbook Pro Regular !! Ποια η διαφορά τους ?? Ο επεξεργαστής....τα μεν έχουν Desktop , τα δε Mobile και τέλος !!
Οι νέες οθόνες...ακριβώς επειδή είναι ποιο λεπτές και δεν υπάρχει εσωτερικός χώρος είναι και καλύτερες στο θέμα αυτό !! Σίγουρα δεν έχουν καμιά σχέση !! Άλλαξε επίσης και ο τρόπος ψύξης....ο αέρας δεν βγαίνει από πάνω ψηλά...δεν έχει άνοιγμα :)...αλλα απο πισω χαμηλα !!
Όσο για την αλλαγή μηχανήματος...κάποια στιγμή όσο και αν μένει κάποιος στο ίδιο μηχάνημα θα αναγκαστεί να αλλάξει....και τότε αργά ή γρήγορα θα ΛΟΥΣΤΕΙ την νέα φιλοσοφία...εκτός και αν επιλέξει Π-ΣΙ !!

Ενα Mac Mini τώρα πού έχει και USB 3 και μια ωραιότατη οθόνη 24'' για εμένα είναι μια χαρά. Του πετάω και εναν SSD και θα πετάει. Εντάξει παραδέχομαι οτι ο νέος iMac είναι ένα κόσμημα για το γραφείο αλλά και με το μικρό θα κάνω την δουλειά μου.

Τον SSD κάποιος πρέπει να τον περάσει στο ΝΕΟ μηχανάκι...αν το κανείς εσύ τότε χάνεις αμέσως την εγγύηση....αν το κάνει το σέρβις και πλέων μόνο στην Αθήνα , άρα πρέπει να σταλεί...και να πληρώσεις τα εργατικά , τον νέο δίσκο , το ανταλλακτικό και τα μεταφορικά....άρα πας για ΒΤΟ με Fusion Drive , βγαίνεις στα ίδια !!

Ναι αλλά το Fusion Drive δεν θα έιναι στάνταρ αλλά ως configurable option δηλαδή με BTO.
Όμως λόγω του ότι ο χρήστης δεν θα έχει τη δυνατότητα να προσθέσει αργότερα SSD,θα προσθέσουν το Fusion Drive οι περισσότεροι από την αρχή.
Ξέρει τι κάνει η .

Ακριβως !!

παιδια οι macmini θα εχουν fusion drive

Ναι , αλλά όχι το βασικό μοντέλο !!

Δηλαδή εγώ που έχω iMac 27" mid2011, εάν δεν κάνω μόνος την εγχείρηση για να προσθέσω ssd ώστε να μην χάσω την εγγύηση (και την επέκταση AppleCare) και πάω στην αντιπροσωπεία, θα μου αρνηθούν την αναβάθμιση έστω κ σε αυτή την υπερβολική τιμή που συνήθως χρεώνουν;

Ναι....ΑΝ είσαι από Θεσσαλονίκη...το σέρβις είναι πλέων στο Κόσμος το εμπορικό κέντρο...στο Golden-i !!
Άρα θα πρέπει να φύγει ΜΟΝΟ Αθήνα εδώ δεν δέχονται να την κάνουν την μετατροπή , διοτι πηγαίνουν με τους κανόνες επίσημα...δηλαδη επιπλέον κόστος και για μεταφορικά και............καλά κρασιά !! Αλλαγή πολιτικής πριν λίγους μήνες !! :excl:

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 25/10/2012 - 05:45


#165   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 25/10/2012 - 17:08

Αναμένεται από Νοέμβρη.

http://www.isquare.gr/imac

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες