Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Macbook pro retina


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:18

Στο πρώτο έχεις δίκιο. Έπρεπε να το δίνουν αλλά τώρα τόσα δίνεις θα κολλήσεις στα 30Ε? Απαράδεκτη βέβαια τιμή να μην τα λέμε και τα ξαναλέμε.
Δεν με ενοχλεί η αντανάκλαση της οθόνης,δεν με έχει ενοχλήσεις 3 μήνες σχεδόν τώρα.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:20

Παιδιά μπερδεύτηκα, τελικά αξίζει η όχι η retina; Αν και αυτό που με τραβάει πιο πολύ στο Macbook retina είναι ο ssd σκληρός

#18   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:22

Αν θέλεις ssd μπορείς και σε έναν απλό Macbook pro χωρίς ρέτινα να βάλεις αλλά η τιμή μπορεί να πλησιάσει το ρέτινα.
Η οθόνη αξίζει 1000% και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, από εκεί και πέρα είναι πόσα διαθέτεις. Προβλήματα πάντως δεν έχει.

Αναρτημένη εικόνα


#19   Akragantas

Akragantas

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Akragantas

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:28

Mark δεν είναι μόνο πόσα θα δώσω για να πάρω τον αντάπτορα αλλά και το ότι θα πρέπει να
τον κουβαλάω μαζί μου συνέχεια αν θέλω να μπαίνω σε ethernet...όσο για το glossy δεν μπορώ
να δουλέψω καθόλου σε εξωτερικούς χώρους και σε εσωτερικούς με πολύ φωτισμό.

Όλα βέβαια προυποθέτουν την χρήση που κάνει ο καθένας.
Πάντως ένα απλό macbook pro με αγορά δικού σου ssd βγαίνει πιο οικονομικά από το retina.

#20   themkon

themkon

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Twitter:@Themkon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:30

Απο προσωπική εμπειρία λόγω του οτι κάνω χρήση στο συγκεκριμένο μηχάνημα είναι να μην το πάρεις ακόμα.
Συμφωνώ με την retina οθόνη, είναι απλά απίστευτη. Αλλά είναι ένα καινούργειο μηχάνημα με αρκετές παιδικές ασθένιες ( ghosting, πρόβλημα με πολύ υψηλές θερμοκρασίες και κάποια
ψιλοκολλήματα τα οποία κατα την αποψή μου ωφείλονται σε ακατάλληλη κάρτα γραφικών ή τουλάχιστον όχι τόσο δύνατη για τέτοια τεράστια ανάλυση της οθόνης του )
αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Επίσης θεωρώ οτι δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτα και να πάρεις σκληρό δίσκο αντι για ssd. Έχει διαφορά αισθητή πιστεύω.
Στην θέση σου θα περίμενα το επόμενο μοντέλο ή το 13 άρι που θα βγεί σε κάνα μήνα όπως είπε και ένας φίλος πιο πρίν. Εάν θέλεις οπωσδήποτε 15 αρι περίμενε είναι η γνώμη μου.

#21   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:32

Αν θέλεις ssd μπορείς και σε έναν απλό Macbook pro χωρίς ρέτινα να βάλεις αλλά η τιμή μπορεί να πλησιάσει το ρέτινα.
Η οθόνη αξίζει 1000% και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, από εκεί και πέρα είναι πόσα διαθέτεις. Προβλήματα πάντως δεν έχει.

Από το λίγο που το έψαξα με ενοχλεί αφάνταστα το οτι δεν έχει dvd drive και θα σου πω ένα απλό παράδειγμα, έχω φίλο γιατρό που είναι φανατικός της apple και έχει ένα παλαιότερο Macbook και σκέφτεται να ογοράσει καινούργιο, πριν λίγο καιρό του πήγα μια μαγνητική που είχα κάνει, πως θα την έβλεπε με το καινούργιο; Θα πρέπει να δώσει άλλα 90 για να πάρει εξωτερικό dvd drive και πάει στα κομμάτια για τα λεφτά αλλά αν είναι να κουβαλάς 10 περιφεριακά νομίζω οτί χάνει το νόημα της η λέξη φορητότητα... anyway! Tι λες για αυτό http://www.plaisio.g...B-Z0MK0009D.htm

#22   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:38

Απο προσωπική εμπειρία λόγω του οτι κάνω χρήση στο συγκεκριμένο μηχάνημα είναι να μην το πάρεις ακόμα.
Συμφωνώ με την retina οθόνη, είναι απλά απίστευτη. Αλλά είναι ένα καινούργειο μηχάνημα με αρκετές παιδικές ασθένιες ( ghosting, πρόβλημα με πολύ υψηλές θερμοκρασίες και κάποια
ψιλοκολλήματα τα οποία κατα την αποψή μου ωφείλονται σε ακατάλληλη κάρτα γραφικών ή τουλάχιστον όχι τόσο δύνατη για τέτοια τεράστια ανάλυση της οθόνης του )
αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Επίσης θεωρώ οτι δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτα και να πάρεις σκληρό δίσκο αντι για ssd. Έχει διαφορά αισθητή πιστεύω.
Στην θέση σου θα περίμενα το επόμενο μοντέλο ή το 13 άρι που θα βγεί σε κάνα μήνα όπως είπε και ένας φίλος πιο πρίν. Εάν θέλεις οπωσδήποτε 15 αρι περίμενε είναι η γνώμη μου.

Τι είναι το ghosting; Θέλω 15 άρι και το θέμα είναι οτι το παλιό laptop είναι στα τελευταία του

#23   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:40

Φίλε μου για την δουλειά που το θες και για τις ανάγκες που έχεις δεν σε συμφέρει να πάρεις το Retina. Πάρε το κανονικό 15άρι και βάλε του μόνος σου έναν ssd της επιλογής σου.

Μνήμη το φτάνεις και στα 16GB ανά πάσα ώρα και στιγμή.
Once You Go Mac You Never Go Back

#24   Akragantas

Akragantas

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Akragantas

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:42

Αν πάρεις το μοντέλο χωρίς retina στα 2.3 και του προσθέσεις 16gb ram και 256gb ssd από την crucial σου βγαίνει
σύνολο στα 2.350 ευρώ...κερδίζεις δηλαδή 317 ευρώ στα ίδια χαρακτηριστικά με μόνη διαφορά την retina οθόνη.

Εγώ αυτό θα σου πρότεινα.

#25   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:43

Φίλε μου για την δουλειά που το θες και για τις ανάγκες που έχεις δεν σε συμφέρει να πάρεις το Retina. Πάρε το κανονικό 15άρι και βάλε του μόνος σου έναν ssd της επιλογής σου.

Μνήμη το φτάνεις και στα 16GB ανά πάσα ώρα και στιγμή.

Αν εξαιρέσουμε την retina και τον ssd τι άλλες διαφορές έχει το κανονικό;

#26   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:45

Αν πάρεις το μοντέλο χωρίς retina στα 2.3 και του προσθέσεις 16gb ram και 256gb ssd από την crucial σου βγαίνει
σύνολο στα 2.350 ευρώ...κερδίζεις δηλαδή 317 ευρώ στα ίδια χαρακτηριστικά με μόνη διαφορά την retina οθόνη.

Εγώ αυτό θα σου πρότεινα.


Κι αν ψαχτεί να το φέρει από εξωτερικό θα του πάει ακόμα λιγότερα.

Αν εξαιρέσουμε την retina και τον ssd τι άλλες διαφορές έχει το κανονικό;


Στα + ότι έχει SuperDrive για κάποιους. Μετά μπορείς κάλλιστα να του αφαιρέσεις το superdrive και να βάλεις εκεί τον μηχανικό δίσκο και να έχεις μέσα και τον ssd+hdd.

Αρνητικά για εμένα σε σχέση με το Retina ότι είναι πιο βαρύ και πιο παχύ.
Once You Go Mac You Never Go Back

#27   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:50

Αν πάρεις το μοντέλο χωρίς retina στα 2.3 και του προσθέσεις 16gb ram και 256gb ssd από την crucial σου βγαίνει
σύνολο στα 2.350 ευρώ...κερδίζεις δηλαδή 317 ευρώ στα ίδια χαρακτηριστικά με μόνη διαφορά την retina οθόνη.

Εγώ αυτό θα σου πρότεινα.

Πολύ ενδιαφέρων. Αν καταλαβαίνω καλά θα πάρω έναν ssd για να τρέχει το λειτουργικό και οι εφαρμογες και στον hdd θα αποθηκεύω. Και πως θα τον εγκαταστήσω;

#28   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:53

Πολύ ενδιαφέρων. Αν καταλαβαίνω καλά θα πάρω έναν ssd για να τρέχει το λειτουργικό και οι εφαρμογες και στον hdd θα αποθηκεύω. Και πως θα τον εγκαταστήσω;


Αν δεν βγάλεις το SuperDrive(cd/dvd rom) δεν μπορείς να έχεις και τους 2 δίσκους μέσα.

Αλλά τα 256GB φτάνουν και περισσεύουν κατά πολύ ώστε να έχεις το λειτουργικό και τα προγράμματα σου εκεί.

Αυτόν που θα βγάλεις μπορείς να αγοράσεις μια θήκη των 10 ευρώ και να τον κάνεις εξωτερικό.

Η διαδικασία του να βάλεις μόνος σου τον ssd είναι υπόθεση 10 λεπτών.
Once You Go Mac You Never Go Back

#29   Akragantas

Akragantas

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Akragantas

Δημοσίευση 17/10/2012 - 12:58

Στην θέση του hdd τοποθετείς τον ssd. Έτσι θα έχεις και το superdrive, τον hdd που βγάζεις μπορείς με μια θήκη να τον κάνεις
εξωτερικό σκληρό δίσκο. Υπάρχουν δεκάδες οδηγοί και βιντεάκια που σου δείχνουν πως να το κάνεις αυτό, είναι πανεύκολο.

Σε αντίθεση με τον jimmako εγώ δεν προτείνω να μπεί ο hdd στην θέση του superdrive για 2 λόγους, πρώτον χάνεις το superdrive
και δεύτερο από μηχάνημα φίλου που το έχει εγκαταστήσει έχει παρατηρήσει άνοδο της συνολικής θερμοκρασίας του mac και αυτό
δεν είναι καθόλου καλό....

#30   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2012 - 13:01

Στην θέση του hdd τοποθετείς τον ssd. Έτσι θα έχεις και το superdrive, τον hdd που βγάζεις μπορείς με μια θήκη να τον κάνεις
εξωτερικό σκληρό δίσκο. Υπάρχουν δεκάδες οδηγοί και βιντεάκια που σου δείχνουν πως να το κάνεις αυτό, είναι πανεύκολο.

Σε αντίθεση με τον jimmako εγώ δεν προτείνω να μπεί ο hdd στην θέση του superdrive για 2 λόγους, πρώτον χάνεις το superdrive
και δεύτερο από μηχάνημα φίλου που το έχει εγκαταστήσει έχει παρατηρήσει άνοδο της συνολικής θερμοκρασίας του mac και αυτό
δεν είναι καθόλου καλό....


Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει ο φίλος σου ιδιαίτερη άνοδο στην θερμοκρασία.

Σε τι Macbook το έκανε?
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες