Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1501   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2012 - 11:21

παιδια , πως μπορω απο macbook pro να μεταφερω ολα τα playlists που εχω με τα τραγουδια τους στο note2.

το isync δεν δουλευει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1502   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/11/2012 - 11:23

παιδια , πως μπορω απο macbook pro να μεταφερω ολα τα playlists που εχω με τα τραγουδια τους στο note2.

το isync δεν δουλευει...


Κατέβασε και στον Mac σου και στο Note 2 το easy phone sync.

Έχει την δυνατότητα να περάσει το back up που είχες από iPhone και να περάσει και τις Playlists που έχεις.
Once You Go Mac You Never Go Back

#1503   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2012 - 14:36

easy phone sync δυστυχως δεν αναγνωριζει το note 2 στο macbook retina που εχω ¨(((

#1504   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2012 - 14:57

βασικα δεν αναγνωριζει καθολου το note 2 το macbook pro retina που τρεχει mountain lion

#1505   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/11/2012 - 15:00

βασικα δεν αναγνωριζει καθολου το note 2 το macbook pro retina που τρεχει mountain lion


Για απλές μεταφορές πέρνα το airdroid από το market. Δωρεάν είναι.

Το android file transfer το πέρασες να δεις αν το αναγνωρίζει??

http://www.android.com/filetransfer/

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 22/11/2012 - 15:01

Once You Go Mac You Never Go Back

#1506   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 22/11/2012 - 15:03



λογικα το ιδιο μπορει να γινει και με το s3

#1507   hyper

hyper

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2012 - 15:37

Ακριβώς !!! Μην ξαναγυρνάς ! Ποτέ !. Το iphone δεν ηταν για σένα ...
Κάτσε εκεί και παραμετροποίησε με την ψυχή σου !!!

Θα μας λείψεις ... :(

ξερω, ξερω....ειμαι κακος στα ψέματα

Καταρχάς της απαντήσεις επι προσωπικού να τις κρατησεις για την πάρτη σου .......
Εαν εχεις παρατηρησει αγορινα ,αυτο το τοπικ αναφέρεται σε χρήστες οι οποίοι έφυγαν απο το ios(iPhone ) και πήγανε στο Samsung.
Ένας απο αυτούς είμαι και εγω ......
Το αν θα σου λειψω ,όπως σου είπα και πριν ....κρατά το για τον εαυτό σου .
Όπως έγραφα τόσα χρόνια καλα λόγια για το iPhone ,αλλα τόσα θα γράφω για το Samsung......
Εμένα προσωπικά η αλλαγή αυτή με εξέπληξε ευχάριστα και εννοείται προς το καλυτερο ......
Δεν είπα σε κανέναν να πετάξει το iPhone του και να αγοράσει galaxy ........
Έγραψα απλα τα καλα (περιγραμματικα) του galaxy ,σε ένα τοπικ το οποίο σε αυτο το θέμα αναφέρεται .
Αν κρίνει ο admin ,οτι δεν είναι καλο ......για δικούς του λόγους ,μπορεί να το διαγράψει ........Μέχρι τότε έχω δικαίωμα να γράφω σε αυτο το τοπικ ,με το συγκεκριμένο θέμα ......
Αν δεν σου αρέσει τότε πολυ απλα μην ξανά ποσταρεις χωρίς λόγο στο συγκεκριμένο τοπικ.
Άλλωστε υπάρχουν τόσα πολλα τοπικ σε αυτο το φόρουμ που εχουν σχεση με το iphone(ολα δηλαδη) ας μείνει αυτο για τους χρήστες που έκαναν την αλλαγη αυτήν και διατυπώνουν τα υπέρ και τα κατα τις συσκευής)

#1508   lambrosn

lambrosn

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2012 - 16:10

Για απλές μεταφορές πέρνα το airdroid από το market. Δωρεάν είναι.

Το android file transfer το πέρασες να δεις αν το αναγνωρίζει??

http://www.android.com/filetransfer/


δεν δουλευει το android file transfer με mountain lion

ΟΜΩΣ περνας το samsung kies και απο εκει μολις βγαλει το κινητο , τερμα δεξια , εχει ενα φακελο , το πατατε και ανοιγει explorer κανονικα....

#1509   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/11/2012 - 16:16

Καταρχάς της απαντήσεις επι προσωπικού να τις κρατησεις για την πάρτη σου .......
Εαν εχεις παρατηρησει αγορινα ,αυτο το τοπικ αναφέρεται σε χρήστες οι οποίοι έφυγαν απο το ios(iPhone ) και πήγανε στο Samsung.
Ένας απο αυτούς είμαι και εγω ......
Το αν θα σου λειψω ,όπως σου είπα και πριν ....κρατά το για τον εαυτό σου .
Όπως έγραφα τόσα χρόνια καλα λόγια για το iPhone ,αλλα τόσα θα γράφω για το Samsung......
Εμένα προσωπικά η αλλαγή αυτή με εξέπληξε ευχάριστα και εννοείται προς το καλυτερο ......
Δεν είπα σε κανέναν να πετάξει το iPhone του και να αγοράσει galaxy ........
Έγραψα απλα τα καλα (περιγραμματικα) του galaxy ,σε ένα τοπικ το οποίο σε αυτο το θέμα αναφέρεται .
Αν κρίνει ο admin ,οτι δεν είναι καλο ......για δικούς του λόγους ,μπορεί να το διαγράψει ........Μέχρι τότε έχω δικαίωμα να γράφω σε αυτο το τοπικ ,με το συγκεκριμένο θέμα ......
Αν δεν σου αρέσει τότε πολυ απλα μην ξανά ποσταρεις χωρίς λόγο στο συγκεκριμένο τοπικ.
Άλλωστε υπάρχουν τόσα πολλα τοπικ σε αυτο το φόρουμ που εχουν σχεση με το iphone(ολα δηλαδη) ας μείνει αυτο για τους χρήστες που έκαναν την αλλαγη αυτήν και διατυπώνουν τα υπέρ και τα κατα τις συσκευής)


Δεν μπορούσες να το θέσεις πιο σωστά....

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 22/11/2012 - 16:16

Αναρτημένη εικόνα


#1510   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 22/11/2012 - 16:32

Καταρχάς της απαντήσεις επι προσωπικού να τις κρατησεις για την πάρτη σου .......
Εαν εχεις παρατηρησει αγορινα ,αυτο το τοπικ αναφέρεται σε χρήστες οι οποίοι έφυγαν απο το ios(iPhone ) και πήγανε στο Samsung.
Ένας απο αυτούς είμαι και εγω ......
Το αν θα σου λειψω ,όπως σου είπα και πριν ....κρατά το για τον εαυτό σου .
Όπως έγραφα τόσα χρόνια καλα λόγια για το iPhone ,αλλα τόσα θα γράφω για το Samsung......
Εμένα προσωπικά η αλλαγή αυτή με εξέπληξε ευχάριστα και εννοείται προς το καλυτερο ......
Δεν είπα σε κανέναν να πετάξει το iPhone του και να αγοράσει galaxy ........
Έγραψα απλα τα καλα (περιγραμματικα) του galaxy ,σε ένα τοπικ το οποίο σε αυτο το θέμα αναφέρεται .
Αν κρίνει ο admin ,οτι δεν είναι καλο ......για δικούς του λόγους ,μπορεί να το διαγράψει ........Μέχρι τότε έχω δικαίωμα να γράφω σε αυτο το τοπικ ,με το συγκεκριμένο θέμα ......
Αν δεν σου αρέσει τότε πολυ απλα μην ξανά ποσταρεις χωρίς λόγο στο συγκεκριμένο τοπικ.
Άλλωστε υπάρχουν τόσα πολλα τοπικ σε αυτο το φόρουμ που εχουν σχεση με το iphone(ολα δηλαδη) ας μείνει αυτο για τους χρήστες που έκαναν την αλλαγη αυτήν και διατυπώνουν τα υπέρ και τα κατα τις συσκευής)


Εγω πάλι έφτασα μέχρι το 'αγορίνα' ... Φτιάχτηκα πολύ με αυτο και δεν διάβασα παρακάτω .... Επιφυλάσομαι όμως ... :P

#1511   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/11/2012 - 16:44

Εγω πάλι έφτασα μέχρι το 'αγορίνα' ... Φτιάχτηκα πολύ με αυτο και δεν διάβασα παρακάτω

Να ναι καλα η Apple το iphone 5 το εκανε μακροστενο! :P :P Πλακιτσα!

#1512   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 22/11/2012 - 17:12

Επειδη ρώτησε ενα παιδί λίγες σελίδες πιο πίσω τι ειναι ροοτ σε απλή γλώσσα. Για να μην μπεις σε διαδικασίες να διαβάζεις ή να προσπαθείς να καταλάβεις για αρχη θα σου πω πολυ συνοπτικά.

Στο android μπορείς να προσθέσεις οτι θες χωρίς να χρειαστει να κανεις το αντίστοιχο jailbreak. Δηλαδη αν θελεις να εγκαταστησεις κατι, οτιδηποτε θες, δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ. Μπορείς να προσθέσεις βασικές εφαρμογές συστήματος πχ αλλο dialer, αλλο app για να στελνεις/διαβαζεις μηνύματα, αλλο ui (oι λεγόμενοι launchers), αλλα App Store, γενικα εφαρμογες κ.α. χωρίς ροοτ.

Ομως ολα τα τηλέφωνα εχουν έξτρα λογισμικο και δικες τους εφαρμογές προεγκαστημενες, μερικα σαν το σ3 εχουν απλα πολυ πράγμα εξτρα μέσα (και εξτρα λειτουργίες) και αυτα αν θες να τα πειραξεις δεν μπορείς χωρις ροοτ γιατι ειναι σε σημείο του λειτουργικού που δεν έχεις πρόσβαση. Ειναι δηλαδη φακελοι που για σένα δεν εχεις δικαιώματα (δικαιώματα διαχειριστή) να κανεις αλλαγές, δηλαδη διαγραφές ή μετατροπές. Αν θες επίσης να έχεις πρόσβαση σε data εφαρμογών που δεν γράφονται στην sd τοτε μονο με ροοτ θα τα δεις αυτα. Μερικές εφαρμογές δεν αποθηκεύουν data στην μνήμη γιατι έτσι ειναι φτιαγμένες και για αυτο πολλοι κάνουν ροοτ να εχουν πρόσβαση σε αυτα τα αρχεία/φακέλους. Οι περισσότερες εφαρμογές εχουν επιλογή για back up στην μνήμη σου, όσες δεν εχουν αν έχεις ακούσει που λένε για back up θελουν ροοτ για αυτο (πχ titanium back up). Συνεπώς δεν ειναι οτι το χρειάζεσαι απόλυτα το ροοτ, εκτος αν θες να οργανώσεις ή να ξεφορτωθεις πράγματα και ξέρεις κάθε φορα τι πειραζεις στην συσκευη. Και παλι δηλαδη χωρις ροοτ, δεν περιοριζεσαι σε ελευθερια πουθενα, βαζεις οτι θες, απλως αν θες να βγαλεις κατι θα το χρειαστείς κυρίως. Ειναι και αλλα πολλα ακόμη, αλλα πήρες την κεντρική ιδέα.

Επίσης παιδιά τα αντιβιοτικά στο android ειναι εν μέρη ενα ψέμα. Γιατι έτσι να τα έχετε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Μονο πορους τρωνε και καταναλωνουν ραμ. Ενα αντιβιοτικό για να λειτουργήσει πλήρως θέλει αναγκαστικα ροοτ και πρόσβαση παντού και να το ρυθμισεις να εκτελείται με προτεραιότητα σε σχεση με άλλες διεργασίες και σωστα ωστε να μην τρωει conflict. Επίσης δεν μπορούν να αναχαιτισουν σωστά κινδύνους. Πχ ενδέχεται να δουν εφαρμογές του play store σαν επικίνδυνες ενώ δεν ειναι. Παράδειγμα το vlc που σε μια beta έκδοση το έβλεπαν έτσι τα μισα αντιβιοτικά στο android. Αν κατεβαζετε απο play store κίνδυνος για ιούς δεν υπάρχει, υπαρχει αν βάζετε μόνοι σας τα .apk (που δεν θέλει ροοτ τονίζω!) απο πηγές που δεν ξερετε ή απο αλλα μάρκετ/store που έχετε εγκαταστήσει (ούτε αυτο θέλει ροοτ ξαναλέω). Τα στατιστικά που θελουν ιούς αν δείτε στο σύνολο τους ειναι ΜΟΝΟ απο εταιρίες που βγάζουν ή προωθούν αντιβιοτικά, επίσημα στατιστικα του google ή εταιριών που δεν εχουν άμεσα κέρδος απο αντιβιοτικά δηλώνουν αλλα στοιχεία (μηδαμινος κινδυνος) με καμια σχεση με τους προηγούμενους. Προφανώς αν υπάρχουν λεφτα ανάμεσα δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. Δεν χρειάζεται να σας το πει κάποιος.

Το μονο πρόβλημα που υπαρχει τωρα ειναι αυτο που λέει φίλος πριν και ειναι να κατεβαζεις μια εφαρμογη και σου βάζει έξτρα σελιδοδείκτη στο home screen ή απο προεπιλογη εχει η εφαρμογη notification always running και σε σπαμαρουν κάθε φορα που ανοίξεις data ή wifi. Μπορεις να διαγραψεις το σελιδοδεικτη να να πας στα settings της επιλογης και να ρυθμισεις τα notifications σωστα. Πριν δεν μπορείτε να κάνετε κατι πέραν του να διαβάσετε τα σχόλια στο μάρκετ πριν κατεβάσετε το app. Αν το κατεβάσετε τουλάχιστον βαθμολογηστε το αρνητικα, ώστε να καταλάβουν οι μικροι συνηθως δημιουργοί οτι το τζάμπα δεν εννοείται για εμάς και σπαμ ταυτόχρονα. Ήδη οσες εφαρμογές που δέχτηκαν τέτοιες παρεμβάσεις να προωθούν στα notification τους διαφημιστικά άσχετα ή να σου βάζουν και σελιδοδείκτη για να πάρει ο dev λεφτα έξτρα, πλέον πέφτουν με τις αρνητικές κριτικες ταχύτατα και καλα να πάθουν. Αυτο ειναι σύνηθες να το δείτε στα lite/free live wallpapers και σε όχι τοσο γνωστές εφαρμογές, ανεξάρτητων μικρών devs.

Αυτα! ελπίζω να έλυσα τις απορίες!

#1513   savvastdm

savvastdm

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2012 - 22:30

p

τι προγραμμα χρησιμοποιηω :huh:

εχω κ εγω mac.. θα κατεβασεις το <<kies>> απο το sait της samsung κ οτι ειχες στο iphone μεταφερονται με μια κινηση μονο.. ειναι πανευκολο στον χειρισμο με ελληνικα κ πανω απ'ολα παντρευει απιστευτα τον mac με το s3 κ με οτι ειχες στο iphone. απο επαφες μεχρι φωτογραφιες κ γενεθλια.

#1514   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/11/2012 - 00:03

Για δοκιμάστε το adfree για τις διαφημίσεις που λέτε..
Το είχα πάντα εγκατεστημένο και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο


Ps:Μόλις το κάνετε εγκατάσταση μπαίνετε στην εφαρμογή και πατάτε update and install hosts, reboot και είστε έτοιμοι.
Τέρμα οι διαφημίσεις.
Θέλει ρούτ!

#1515   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2012 - 13:34

εχω κ εγω mac.. θα κατεβασεις το <<kies>> απο το sait της samsung κ οτι ειχες στο iphone μεταφερονται με μια κινηση μονο.. ειναι πανευκολο στον χειρισμο με ελληνικα κ πανω απ'ολα παντρευει απιστευτα τον mac με το s3 κ με οτι ειχες στο iphone. απο επαφες μεχρι φωτογραφιες κ γενεθλια.

το kies παντως σε εμενα δεν δουλευει

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 15

0 μέλη, 15 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες