Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1846   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 03/12/2012 - 16:32

Κολλησες εκει εσυ! Κολλησες με τη παραγωγικοτητα που ανεφερε ο αλλος, πιθανον λανθασμενα.

Ασε τον καθενα αμα θελει να πηγαινει διακοπες και με παπακι με τρειλερ απο πισω!

Εσυ κοιτα τις αναγκες σου και κυριως ας μη γεμιζουμε το θεμα με ασχετα posts γνωσεων!

Τελευταία επεξεργασία από: atari4, 03/12/2012 - 16:33

You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1847   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 03/12/2012 - 16:45

Κολλησες εκει εσυ! Κολλησες με τη παραγωγικοτητα που ανεφερε ο αλλος, πιθανον λανθασμενα.

Ασε τον καθενα αμα θελει να πηγαινει διακοπες και με παπακι με τρειλερ απο πισω!

Εσυ κοιτα τις αναγκες σου και κυριως ας μη γεμιζουμε το θεμα με ασχετα posts γνωσεων!


Εγω δεν ειμαι κολλημένος πουθενά φίλε μου. Ας κανει ο καθένας ότι θέλει. Ρωτάω να μάθω ... Τι μπορεί να είναι τόσο σημαντικό ωστε να τρέχει κανεις στο background σε βάρος της αυτονομίας που εγω τουλαχιστον θεωρώ ιδιαίτερα σημαντική για μια συσκευη οπως ενα κινητό. Ξερω καλά τις ανάγκες μου. Προσπαθω να καταλάβω τις αναγκες των αλλων. Δεν ειναι ντροπή να ρωτάς ...

#1848   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:11

Εγω δεν ειμαι κολλημένος πουθενά φίλε μου. Ας κανει ο καθένας ότι θέλει. Ρωτάω να μάθω ... Τι μπορεί να είναι τόσο σημαντικό ωστε να τρέχει κανεις στο background σε βάρος της αυτονομίας που εγω τουλαχιστον θεωρώ ιδιαίτερα σημαντική για μια συσκευη οπως ενα κινητό. Ξερω καλά τις ανάγκες μου. Προσπαθω να καταλάβω τις αναγκες των αλλων. Δεν ειναι ντροπή να ρωτάς ...

Έεεεελα που δεν είσαι κολλημένος τώρα!!
Αφού ότι και να ακούσεις, μόνο και μόνο που βλέπεις μπροστά σου την λέξη android βγάζεις σπυριά! :rolleyes:

Όπως και να χει εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το android όπως και το iOS έχουν τα θετικά τους, έχουν και τα αρνητικά τους.. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα τα καλά ούτε στο ένα ούτε και στο άλλο.
Τώρα ποιο είναι το καλύτερο για τον καθένα, τι να σου πω.. Ας το βρει μόνος του και πάνω απ'όλα -μαμώ την νοοτροπία μας μέσα- μην προσπαθήσουμε να πείσουμε κανέναν ότι το τάδε είναι καλό και το άλλο δεν είναι.

Αν πάντως με ρωτούσε κάποιος που ήθελε να αγοράσει ένα smartphone και δεν ήταν άτομο που ασχολείται και πολύ.. Δεν τον ενδιαφέρει δηλαδή πόση ελευθερία θα του δώσει σε συγκεκριμένα πράγματα και γενικά δεν το ψάχνει πολύ, θα τον έστελνα να πάρει iphone (ανεξαρτήτως ποσού-έτσι κι αλλιώς ένα 4άρι μεταχειρισμένο ή ακόμα και ένα 3GS στέκεται πολύ καλά ακόμα και σήμερα και έχει ακόμα ζωή μπροστά του)
Αν ήταν άτομο που το ψάχνει γενικότερα πολύ περισσότερο, θα τον έστελνα για έναν περίπατο στην android land (που λέει και ο ntnskrds..) χωρίς δεύτερη σκέψη. Από κει και πέρα ας αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει.
Πιστεύω πάντως ότι θα ήταν πιο δύσκολη η μετάβαση για κάποιον από android σε iphone (για κάποιον που ασχολείται ε, όχι για την μάνα μου!), παρά το αντίθετο...

#1849   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:23

Έεεεελα που δεν είσαι κολλημένος τώρα!!
Αφού ότι και να ακούσεις, μόνο και μόνο που βλέπεις μπροστά σου την λέξη android βγάζεις σπυριά! :rolleyes:

Όπως και να χει εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το android όπως και το iOS έχουν τα θετικά τους, έχουν και τα αρνητικά τους.. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα τα καλά ούτε στο ένα ούτε και στο άλλο.
Τώρα ποιο είναι το καλύτερο για τον καθένα, τι να σου πω.. Ας το βρει μόνος του και πάνω απ'όλα -μαμώ την νοοτροπία μας μέσα- μην προσπαθήσουμε να πείσουμε κανέναν ότι το τάδε είναι καλό και το άλλο δεν είναι.

Αν πάντως με ρωτούσε κάποιος που ήθελε να αγοράσει ένα smartphone και δεν ήταν άτομο που ασχολείται και πολύ.. Δεν τον ενδιαφέρει δηλαδή πόση ελευθερία θα του δώσει σε συγκεκριμένα πράγματα και γενικά δεν το ψάχνει πολύ, θα τον έστελνα να πάρει iphone (ανεξαρτήτως ποσού-έτσι κι αλλιώς ένα 4άρι μεταχειρισμένο ή ακόμα και ένα 3GS στέκεται πολύ καλά ακόμα και σήμερα και έχει ακόμα ζωή μπροστά του)
Αν ήταν άτομο που το ψάχνει γενικότερα πολύ περισσότερο, θα τον έστελνα για έναν περίπατο στην android land (που λέει και ο ntnskrds..) χωρίς δεύτερη σκέψη. Από κει και πέρα ας αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει.
Πιστεύω πάντως ότι θα ήταν πιο δύσκολη η μετάβαση για κάποιον από android σε iphone (για κάποιον που ασχολείται ε, όχι για την μάνα μου!), παρά το αντίθετο...


Ναι ρε Σπύρο, δεν μπορώ το Android .. Αλλα δεν μπορω και την παπατζα ... 'τρεχει' λεει 'στο background'. Τι γ@μω τον αντι@στο μου ??

Τι λεει εσυ ;; Πως πας ;;

#1850   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:34

Ναι ρε Σπύρο, δεν μπορώ το Android .. Αλλα δεν μπορω και την παπατζα ... 'τρεχει' λεει 'στο background'. Τι γ@μω τον αντι@στο μου ??

Τι λεει εσυ ;; Πως πας ;;

Την παλεύω.. :rolleyes:
Δεν μπορώ να πω περισσότερα τώρα, είμαι στην φάση "ανακαλύπτω".. Για την ώρα όλα καλά όλα ωραία πέρα από το μόνο (και σημαντικό) θέμα που βλέπω με την διαχείριση, εφαρμογών, μνήμης, μπαταρίας, γενικά τέλοσπαντων.
Από κει και πέρα με την συσκευή την ίδια δεν έχω κανένα πρόβλημα, μου αρέσει και είναι πολύ καλή συσκευή, παρόλο που δεν φτάνει ποιοτικά το iphone σε καμία περίπτωση (για το 4 μιλάω, το 5 δεν το έχω δει καν αλλά φαντάζομαι και από αυτό...), αν και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό..
Για το android τώρα σίγουρα σου δίνει τρελή ελευθερία. Νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα και το jb και το cydia μοιάζουν σχεδόν αστεία μπροστά του..
Αλλά έχει κάποια θέματα όπως σου είπα και πιο πάνω για τα οποία προφανώς κατά ένα ποσοστό (ελπίζω μεγάλο!) παίζει ρόλο και η απειρία μου στο android.

#1851   androidhellas

androidhellas

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:34

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση αν το έχεις παραφορτωμένο, να πέφτει όπως λέει ο phoenixgrg έως 5% κάθε ώρα σε αναμονή; Δηλαδή το βράδυ 8Χ5=40%;;; :o

Να φανταστώ βέβαια ότι η λύση είναι κλειστά wifi, δεδομένα, bluetooth κτλ και το σώζεις κάπως;


5% ανά ώρα αναμονής σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό.Κάποια εφαρμογή θα τρέχει.

#1852   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:44

5% ανά ώρα αναμονής σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό.Κάποια εφαρμογή θα τρέχει.

Έσβησε εμένα πάλι σήμερα από μπαταρία το πρωί, η εφαρμογή torque ενώ την τερμάτιζα άνοιγε (από μόνη της!) και παρέα με το bluetooth έκανε αναζήτηση συσκευής και η μπαταρία τέλος πάλι! Σε 7 ώρες από 54%..

#1853   spursfan

spursfan

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Twitter:@jowardan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:jordancoys

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:47

Εμένα πάντως η μπαταρία καταναλώνετε λίγο καλύτερα από το 4s που είχα.
Και στο ένα και στο άλλο κάθε μέρα από μία φόρτιση.

#1854   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:49

Ναι ρε Σπύρο, δεν μπορώ το Android .. Αλλα δεν μπορω και την παπατζα ... 'τρεχει' λεει 'στο background'. Τι γ@μω τον αντι@στο μου ??

Τι λεει εσυ ;; Πως πας ;;


Απλα απο ότι έχω μάθει το οι εφαρμογές τρέχουν ακόμα και όταν είσαι σβηστος. Δεν ξέρω έτσι μην μου την πεις πάλι.
Εγω ξέρω και άλλους που δεν μπορούν το android αλλα δεν προσπαθούν να το βγάλουν εκτός τελείως.

Σπύρο περιμένω εντυπωσεις σε λίγο καιρο. Γενικα να μας πεις αν αξίζει!

#1855   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:49

Εμένα πάντως η μπαταρία καταναλώνετε λίγο καλύτερα από το 4s που είχα.
Και στο ένα και στο άλλο κάθε μέρα από μία φόρτιση.

Και εγώ -πέρα από τα προβλήματα που είχα- βλέπω καλύτερα να τα πηγαίνει.. Στην χρήση όμως! Στην αναμονή είναι χειρότερα.. Λογικό βέβαια, απλά πρέπει να το συνηθίσεις απ'ότι φαίνεται.

#1856   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:52

Έσβησε εμένα πάλι σήμερα από μπαταρία το πρωί, η εφαρμογή torque ενώ την τερμάτιζα άνοιγε (από μόνη της!) και παρέα με το bluetooth έκανε αναζήτηση συσκευής και η μπαταρία τέλος πάλι! Σε 7 ώρες από 54%..


Ένα πράγμα που μου την έσπαγε όταν το είχα είναι ότι έπρεπε να ψάχνω για τα ποια εφαρμογή φταίει που ρουφάει την μπαταρία. Εφαρμογή που είναι κατεβασμένη από το Store...

Απαράδεκτο...

Το είχα γράψει και στις αναλύσεις μου σε προηγούμενα post ότι μου έβγαζε το πολύ μία ημέρα και αυτό με μέτρια χρήση και το είχα κάνει root με Custom rom που κατά την εγκατάσταση πέρναγα τα βασικά μόνο...

Το android δεν...Μακάρι να μπορούσε να τρέξει iOS το S3 διότι σαν συσκευή μου άρεσε...
Once You Go Mac You Never Go Back

#1857   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2012 - 20:30

εμενα σημερα μου έκανε κατι τρελα και εφαγε την μπαταρια κατι το οποιο μου το εβγαλε σαν "λήψεις" .. εφαγε πανω απο 50% .. δεν ξερω τι ηταν αλλα επεσε πολυ uninstall ελπιζω να το πετυχα...

#1858   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 03/12/2012 - 20:56

εμενα σημερα μου έκανε κατι τρελα και εφαγε την μπαταρια κατι το οποιο μου το εβγαλε σαν "λήψεις" .. εφαγε πανω απο 50% .. δεν ξερω τι ηταν αλλα επεσε πολυ uninstall ελπιζω να το πετυχα...


Πωπω ... σα να κυνηγας κατσαριδες ... Βγαινουν απο το σκοταδι και τρωνε την μπαταρία !!!

#1859   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:00

Πωπω ... σα να κυνηγας κατσαριδες ... Βγαινουν απο το σκοταδι και τρωνε την μπαταρία !!!



κατι τέτοιο ....

#1860   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:09

Πωπω διαβασα κανα 3-4 ποστ κ ζαλιστηκα με τα ανδροειδες!
Παω να διαβασω για μηλα!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες