Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1186   GeoMB

GeoMB

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2012 - 18:40

Ναι έτσι ειναι το android. Ειναι έτσι φτιαγμένο, δεν εχει πρόβλημα. Δεσμεύουν μνήμη ακόμα και εφαρμογές που δεν τρέχουν ή περιμένουν stand by ή τις χρησιμοποιείς πιο συχνά. Αν δεις τα 325mb στο screen shot που εδωσες ειναι ήδη "πιασμένα" απο άλλες. Μπορείς να το δεις εκεί κάπου στις επιλογές.

Υπάρχουν task killers, αλλα ΔΕΝ χρειάζονται, κάνουν περισσότερο κακό παρά καλο. Μην βάλεις. Βάζουν οι περισσοτεροι που δεν καταλαβαίνουν ακόμα πως λειτουργεί. Μπορει αν δεν ειχες πολυ μνήμη και όχι καλη συσκευη να ειχε λόγο χρήσης ένας task killer αν ήξερες τι εκοβες (όχι οτι θα έκανες λαλακια, δεν μπορείς έτσι και αλλιώς, αν κλείσεις κατι λάθος θα ξανανοιξει μονο του αργότερα) και το ρυθμίζες αυτόματα. Στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται γιατι εμποδίζει κιόλας το λειτουργικο. Ειδικα μετά απο 4.1.1 οι task killers πήγαν περίπατο ετσι και αλλιως γιατι το λειτουργικο βελτιώθηκε εκει και κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση το ui του (project butter). Αν δεν έχεις πάρει την αναβάθμιση, αυτο να σε νοιάζει μονο, να πάρεις το project butter.

Συνεπώς μην σε απασχολεί αυτο που λες. Οταν αρχίσει να κολλάει -αν το κανει στην 4.1.1, γιατι μπορει και να μην το κανει- ή να κάνει restart τα εικονίδια (redraw) επειδη το έχεις γεμίσει πολλα apps και έχεις κανονικα θέμα μνήμης τοτε κοιτάς παραπέρα τι κάνεις.

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Οποτε δεν κανω τιποτα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1187   alan79

alan79

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/11/2012 - 19:08

Καλησπερα..επιτελους εγινε το θαυμα! Το mac mini μου (10.8.2) αναγνωρισε μεσω android file transfer to S3. Δεν εκανα κατι διαφορετικο..απλα ειπα να το εγκαταστησω αλλη μια φορα στο mac μπας και..
Απενεργοποιειστε το usb debugging και εχετε ενεργη την επιλογη MTP. Επιτελους γινεται μεταφορα αρχειων αμεσα!!

#1188   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/11/2012 - 20:08

Καλησπερα..επιτελους εγινε το θαυμα! Το mac mini μου (10.8.2) αναγνωρισε μεσω android file transfer to S3. Δεν εκανα κατι διαφορετικο..απλα ειπα να το εγκαταστησω αλλη μια φορα στο mac μπας και..
Απενεργοποιειστε το usb debugging και εχετε ενεργη την επιλογη MTP. Επιτελους γινεται μεταφορα αρχειων αμεσα!!


Επιβεβαιώνω...Φίλε μου σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!
Once You Go Mac You Never Go Back

#1189   alan79

alan79

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:23

Επιβεβαιώνω...Φίλε μου σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!

Δεν κανει τιποτα..το πισω καπακι τα χε δει ολα απο το βαλε βγαλε. Τωρα ηρεμησαμε..να διαβαζε και micro sd το android file transfer θα ταν ιδανικα, αλλα τελος καλο ολα καλα!

#1190   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 02/11/2012 - 22:09

Σημερα εχω μια πρωτη σοβαρη γνωριμια με το android με ενα htc desire c..
Καλα χαρακτηριστικα εχει η συσκευη αν και μικρη οθονη, και εκδοση 4.0.2 απ'οτι ειδα, αλλα ενταξει προσωπικα δεν με ικανοποιει και τοσο.. Εχει τα ψιλοκολληματακια του και δεν ειναι φορτωμενο πολυ καν ουτε εχω "παιξει" πολυ με εφαρμογες κτλ..
Σιγουρα ενδιαφερον παντως ως πρωτη γευση και σιγουρα κατι εντελως διαφορετικο.. Ελπιζω στο S3 να ειναι αρκετα εως πολυ καλυτερα τα πραγματα..

#1191   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2012 - 23:39

Καλησπερα..επιτελους εγινε το θαυμα! Το mac mini μου (10.8.2) αναγνωρισε μεσω android file transfer to S3. Δεν εκανα κατι διαφορετικο..απλα ειπα να το εγκαταστησω αλλη μια φορα στο mac μπας και..
Απενεργοποιειστε το usb debugging και εχετε ενεργη την επιλογη MTP. Επιτελους γινεται μεταφορα αρχειων αμεσα!!


εδω τίποτα ακομη ..

Αναρτημένη εικόνα

#1192   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2012 - 23:52

ακυρο ολα ΟΚ μολις εδιωξα αυτην την μακακια το KIES ...

ολοι έβριζαν το itunes αλλα αυτο το προφραμμα της samsung ειναι χαλια ..

ολα οκ με android transfer //..

#1193   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 03/11/2012 - 00:44

παιδες επειδη διαβασα καποια σχολια απο μερικους που μιλανε για samsung galaxy s3 με προβληματα lag..... και αναρωτιουνται αν με custom rom τα πραγματα γινονται καλυτερα.... εγω λιγες μερες το ειχα μανισιο το gs3 με ics πανω, δεν διαπιστωσα κατι τετοιο... και εχω την ταση να ξεζουμιζω τα κινητα, να φανταστειτε αυτο που λενε μερικοι για την μπαταρια οτι κραταει μια μερα για μενα θα ηταν πολυτελεια... απο κει και περα, με φορεμενη omega rom πανω, kernel στα 1.6, και το android tuner πανω ρυθμιζοντας την μνημη σε agressive mode, επεξεργαστη με ελαχιστη ταχυτητα τα 300mhz και καποιες αλλες παραμετροποιησεις, πραγματικα το κινητο παει σφαιρα παντου.... μιλαμε για τρομερες ταχυτητες... δεν εχω δουλεψει με note 2 για να συγκρινω, αλλα εχω την εντυπωση οτι το iphone5 δεν θα πηγαινει ετσι..... και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα brick της συσκευης, μονο το κ@λοfacebook κολλαει συνεχεια, κατι που πιθανον οφειλεται στην εφαρμογη και μονο......

#1194   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 03/11/2012 - 00:47

παιδες επειδη διαβασα καποια σχολια απο μερικους που μιλανε για samsung galaxy s3 με προβληματα lag..... και αναρωτιουνται αν με custom rom τα πραγματα γινονται καλυτερα.... εγω λιγες μερες το ειχα μανισιο το gs3 με ics πανω, δεν διαπιστωσα κατι τετοιο... και εχω την ταση να ξεζουμιζω τα κινητα, να φανταστειτε αυτο που λενε μερικοι για την μπαταρια οτι κραταει μια μερα για μενα θα ηταν πολυτελεια... απο κει και περα, με φορεμενη omega rom πανω, kernel στα 1.6, και το android tuner πανω ρυθμιζοντας την μνημη σε agressive mode, επεξεργαστη με ελαχιστη ταχυτητα τα 300mhz και καποιες αλλες παραμετροποιησεις, πραγματικα το κινητο παει σφαιρα παντου.... μιλαμε για τρομερες ταχυτητες... δεν εχω δουλεψει με note 2 για να συγκρινω, αλλα εχω την εντυπωση οτι το iphone5 δεν θα πηγαινει ετσι..... και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα brick της συσκευης, μονο το κ@λοfacebook κολλαει συνεχεια, κατι που πιθανον οφειλεται στην εφαρμογη και μονο......


Πόσο σου κράτησε η μπαταρία ;;;

#1195   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 03/11/2012 - 00:53

η μπαταρια δεν κραταει ουτε μια μερα, αλλα δεν ειμαι απ'τους χρηστες που εξοικονομουν ενεργεια για να κραταει η μπαταρια τους... τα εχω ολα ανοιχτα, gps, live wallpaper, widgets σε ολη την αρχικη οθονη και φωτεινοτητα ενα κλικ πριν το τερμα.... δεν μ'ενδιαφερει αυτο το κομματι, το φορτιζω μια το μεσημερι λιγο και μετα το βραδυ για να ειμαι ετοιμος το πρωι

#1196   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 03/11/2012 - 01:32

η μπαταρια δεν κραταει ουτε μια μερα, αλλα δεν ειμαι απ'τους χρηστες που εξοικονομουν ενεργεια για να κραταει η μπαταρια τους... τα εχω ολα ανοιχτα, gps, live wallpaper, widgets σε ολη την αρχικη οθονη και φωτεινοτητα ενα κλικ πριν το τερμα.... δεν μ'ενδιαφερει αυτο το κομματι, το φορτιζω μια το μεσημερι λιγο και μετα το βραδυ για να ειμαι ετοιμος το πρωι

Ναι αλλα έτσι επιβαρύνεται η μπαταρία πόσους κύκλους αντέχει;
Και συμφέρει να αλλάξεις; Υπάρχουν original?

Σορυ που τα ρωτάω όλα αυτα απλα δεν ξέρω

#1197   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/11/2012 - 01:33

Υπάρχουν original και αλλάζει πολύ εύκολα...Και δεν είναι ακριβή.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 03/11/2012 - 01:33

Αναρτημένη εικόνα


#1198   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 03/11/2012 - 01:34

κι εγω δεν το ηξερα αυτο αλλα μας απαντησε ο φιλος.... οποτε ολα καλα...

#1199   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 03/11/2012 - 01:49

Thanks

#1200   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12880 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/11/2012 - 21:12

Σημερα εχω μια πρωτη σοβαρη γνωριμια με το android με ενα htc desire c..
Καλα χαρακτηριστικα εχει η συσκευη αν και μικρη οθονη, και εκδοση 4.0.2 απ'οτι ειδα, αλλα ενταξει προσωπικα δεν με ικανοποιει και τοσο.. Εχει τα ψιλοκολληματακια του και δεν ειναι φορτωμενο πολυ καν ουτε εχω "παιξει" πολυ με εφαρμογες κτλ..
Σιγουρα ενδιαφερον παντως ως πρωτη γευση και σιγουρα κατι εντελως διαφορετικο.. Ελπιζω στο S3 να ειναι αρκετα εως πολυ καλυτερα τα πραγματα..

σπυρο καλησπερα αδειασε τα πμ σου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες