Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/11/2012 - 09:45

Π.χ............ ο 128 Vertex 4 = 111 Euro !!
o 128 Samsung 840 Pro = 135 Euro !!
Η διαφορά είναι μικρή στην τιμή , η διαφορά στην απόδοση μεγάλη !!
Βεβαία όλα αυτά για κάποιους μήνες ακόμα , μέχρι να βγει ο Vertex 5......μιλάμε πάντα για τώρα !!

Παρήγγειλα το Samsung που είπες απο το e-shop στα 105 ευρώ που ήταν προσφορά. Απο το e-shop... ο θεός βοηθός.
Ακόμα βέβαια δεν πήρα το mini αλλά σιγά σιγά το χτίζω :lol:
Παρήγγειλα και το καλώδιο για τον δεύτερο δίσκο... εδώ γελάνε περισσότερο :lol: :lol: :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/11/2012 - 16:26

Τον Samsung 840 Pro , αυτόν αγόρασες....ή μήπως τον 830...??
Σε ΠΡΟΣΦΟΡΆ στα 105 ευρώ , αυτός είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ πότε βγήκε σε προσφορά , άλλοι ακόμα δεν τον έχουν , ξέρω ότι θα κυκλοφορήσει μέσα στον μήνα !!....θεός είσαι αν τον πήρες σε τέτοια τιμή τι να πω....εγώ ποιο χαμηλά δεν βρήκα !!
Μήπως ρε κουμπουνι πήρες τον ΑΠΛΌ 840..?? Επειδή βγαίνει σε δυο εκδόσεις την απλή και την Προ !!
Χτίζε σιγά σιγά...πετραδάκι πετραδάκι για τα σένα , το Mac minaki το φτιαξα...... :lol: !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 04/11/2012 - 16:30


#123   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1781 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 04/11/2012 - 16:46

Παρήγγειλα το Samsung που είπες απο το e-shop στα 105 ευρώ που ήταν προσφορά. Απο το e-shop... ο θεός βοηθός.
Ακόμα βέβαια δεν πήρα το mini αλλά σιγά σιγά το χτίζω :lol:
Παρήγγειλα και το καλώδιο για τον δεύτερο δίσκο... εδώ γελάνε περισσότερο :lol: :lol: :lol:

Εχω καποιες ερωτησεις πανω σε αυτο...Αυτος ο σκληρος κανει ακριβως τα ιδια που κανει και ο ssd της apple και απλα ειναι εξωτερικος?!Και ποια αρχεια περνας μεσα σε αυτον??
XS Max 256 Gb Space Gray

#124   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:15

Τον Samsung 840 Pro , αυτόν αγόρασες....ή μήπως τον 830...??
Σε ΠΡΟΣΦΟΡΆ στα 105 ευρώ , αυτός είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ πότε βγήκε σε προσφορά , άλλοι ακόμα δεν τον έχουν , ξέρω ότι θα κυκλοφορήσει μέσα στον μήνα !!....θεός είσαι αν τον πήρες σε τέτοια τιμή τι να πω....εγώ ποιο χαμηλά δεν βρήκα !!
Μήπως ρε κουμπουνι πήρες τον ΑΠΛΌ 840..?? Επειδή βγαίνει σε δυο εκδόσεις την απλή και την Προ !!
Χτίζε σιγά σιγά...πετραδάκι πετραδάκι για τα σένα , το Mac minaki το φτιαξα...... :lol: !!

Σωτήρα μου. Η απλή έκδοση ήταν. Καλά που μου άνοιξες τα μάτια. Την ακυρωσα θα ψάξω να βρω απο αλλού. Αν και τελικά με βλέπω να παίρνω τον OCZ.

#125   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:21

http://www.skroutz.g...5-inch-SSD.html

#126   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:42

Σωτήρα μου. Η απλή έκδοση ήταν. Καλά που μου άνοιξες τα μάτια. Την ακυρωσα θα ψάξω να βρω απο αλλού. Αν και τελικά με βλέπω να παίρνω τον OCZ.

Ρε κουμπουνι αφού έγραψα τις τιμές και ήταν και ψαγμενες κιόλας...και μου έκανες τέτοια εντύπωση ότι τον βρήκες ΚΑΙ ΚΑΛΆ τόσο φτηνότερα μέχρι και θεό σε αποκάλεσα χαχαχα !! Ο 840 Προ βγαίνει και καλά επίσημα Ευρώπη 23 Νοεμβρίου , βέβαια μερικοί τον έχουν ήδη , τέλος πάντων ακόμα το Μακακι δεν το εχεις , περίμενέ μέχρι να έρθει με το καλό , να χρονοτριβήσεις να βγει και ο 840 Προ και ΟΛΑ μαζί να τα αγοράσεις...τώρα γιατί να βιαστείς με τον δίσκο....καλύτερα να περάσουν οι μέρες να κυκλοφορήσει κανονικά και παντού και μετά τσίμπα τον !! Είναι καλύτερος από Βερτεξ 4 !!

http://www.skroutz.g...5-inch-SSD.html

Ορίστε ο Ντένις έχει το λινκ με τα καταστήματα που τον έχουν ήδη...η φτηνότερη τιμή είναι από το κατάστημα που έψαξα και εγώ !!

#127   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:51

Εχω καποιες ερωτησεις πανω σε αυτο...Αυτος ο σκληρος κανει ακριβως τα ιδια που κανει και ο ssd της apple και απλα ειναι εξωτερικος?!Και ποια αρχεια περνας μεσα σε αυτον??

Όλοι οι SSD ακριβώς το ίδιο είναι ως συσκευη την ίδια δουλειά κάνουν !! Απλά κάποιοι είναι ποιο σταθεροί και γρηγορότεροι συνολικά ή ειδικά από κάποιους άλλους....στην πράξη όμως όλοι αναβαθμίζουν υπερβολικά το μηχάνημά σου σε ταχύτητας και απόκριση !! Είναι εσωτερικός ο δίσκος....δηλαδη εσωτερικά τοποθετείτε σε ειδικό 2,5" χώρο και με ΣΑΤΑ3 συνδέετε με την μητρική + τροφοδοσία !! Ότι θέλεις βάζεις μέσα....συνήθως το λειτουργικό και κάποιες εφαρμογές που δουλεύεις κατά κόρον !! Τώρα ταινίες, κάποια έγγραφα , κυρίως ξεχασμένα αρχεία και γενικά σαβούρα κτλ...τα εχεισ σε μηχανικό σκληρό , κοινός στην αποθήκη !!

#128   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1781 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 04/11/2012 - 18:07

Όλοι οι SSD ακριβώς το ίδιο είναι ως συσκευη την ίδια δουλειά κάνουν !! Απλά κάποιοι είναι ποιο σταθεροί και γρηγορότεροι συνολικά ή ειδικά από κάποιους άλλους....στην πράξη όμως όλοι αναβαθμίζουν υπερβολικά το μηχάνημά σου σε ταχύτητας και απόκριση !! Είναι εσωτερικός ο δίσκος....δηλαδη εσωτερικά τοποθετείτε σε ειδικό 2,5" χώρο και με ΣΑΤΑ3 συνδέετε με την μητρική + τροφοδοσία !! Ότι θέλεις βάζεις μέσα....συνήθως το λειτουργικό και κάποιες εφαρμογές που δουλεύεις κατά κόρον !! Τώρα ταινίες, κάποια έγγραφα , κυρίως ξεχασμένα αρχεία και γενικά σαβούρα κτλ...τα εχεισ σε μηχανικό σκληρό , κοινός στην αποθήκη !!

Ειναι ευκολη η τοποθετηση του στον mac mini??Εαν παρω αυτον με τον 1 terra σκληρο θα εχει και δευτερη υποδοχη μολις τον ανοιξω που θα μπαινει ή εχει μονο μια υποδοχη και πρεπει να βγαλω τον 1 terra για να βαλω τον ssd με τα 128 gb?Σε ζαλισα ρε φιλε αλλα ειμαι ασχετος!!Ρωταω γιατι ετσι ειναι πολυ ιο οικονομικο το μηχανημα!

Τελευταία επεξεργασία από: georgioskio, 04/11/2012 - 18:13

XS Max 256 Gb Space Gray

#129   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/11/2012 - 18:46

Προφανώς η τοποθέτηση στο Μακ μινι είναι πολύ ευκολότερη από ότι στον iMac !! Τεχνικά και με ποια βήματα ένα προς ένα γινεται η εγχείριση , αυτό δεν το ξέρω διοτι δεν εχω Μακ μινι και δεν μου ετοιχε να το ψάξω γενικά επειδή τα iMac προσωπικά με ενδιαφέρουν !!
Εφόσον δεν μιλάμε για ΒΤΟ μηχανήματα , εκεί είναι ξεκάθαρες οι επιλογές , αλλά εχεισ σκοπό να βάλεις εσύ χέρι μετά την αγορά του συστήματος , ειδικά για το Μακ μινι ποιες υποδοχές εξτρά έχει ΑΝ έχει δεν ξέρω....αυτό ψαξτο σε οδηγούς και σε βίντεο !!
Νομίζω , υπάρχει κιτακι που το αγοράζεις ώστε να μπορέσουν να μπουν και οι δυο δίσκοι - π.χ. για το φτηνότερο μοντέλο - !!
Λογικά να το δούμε , ή θα φύγει ο μηχανικός και στην θέση του θα μπει ο στερεάς κατάστασης ή θα πάρεις το κιτ ώστε να χωρέσουν και οι δυο μαζί , αλλά δεν το εχω ψάξει για το Μακ Μινι τι και πως , αν το κιτ δουλεύει με τα 2012 μοντέλα και πως τοποθετείται κτλ !!
Την μετατροπή θα την κάνεις εσύ μόνος...η θα το πας σε σέρβις που δέχονται να την κάνουν επί πληρωμή , ώστε να εχεισ κατοχυρωμένη την εγγύηση σου ??

#130   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1781 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 04/11/2012 - 19:18

Eπειδη το μηχανημα θα το παρω απο Αμερικη αν εχει τοσο πολυ βαβουρα και δυσκολια το ολο εγχειρημα καλυτερα να δωσω 100 ευρω εξτρα και να παρω τον fusion drive...Απλα ελεγα αν ηταν ευκολο και χωρουσαν και οι 2 σκληροι μεσα( και ο ssd και ο απλος που θα εχει απο τη μανα του..) να το εκανα μονος μου και να γλιτωνα τα 100 ευρω που δεν περισσευουν κι ολας!
Ο φιλος πιο πανω που θελει να αγορασει mac mini και θελει να παρει απο τωρα τον ssd θα βγαλει τον 1 terra που εχει το μηχανημα και θα βαλει μονο του τον ssd 128 giga?Απλα ειναι πολυ λιγα τα 128 για να αφησεις μονο του τον ssd και να βγαλεις τον 1terra που ειναι απλος μεν!
XS Max 256 Gb Space Gray

#131   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/11/2012 - 22:17

Πάρτον έτοιμο από Αμερική.... θα το πάρεις και φτηνότερα , μην μπαίνεις σε μια διαδικασία να ανοίγεις καινούρια μηχανάκια και μόνος σου ΑΝ δεν ξέρεις τι να κάνεις...είναι και θέμα εγγύησης !! Παρ το έτοιμο από Αμερική και τέλος μην βασανίζεσαι !! Είναι μεν ΒΤΟ , αλλά δεν θα περιμένεις να το φτιάξουν και να στο στείλουν από την Κίνα ως παραγγελία - εδώ οι δικοί μας Ελλάδα και έχουν προνοήσει και προ - παραγγείλει έτοιμα ΒΤΟ να περιμένουν στην αποθήκη σταντ μπαι - ...θα έχουν λοιπόν ετοιμα ΒΤΟ να περιμένουν με διάφορους συνδυασμούς υλικού , οπότε λογικά αμέσως θα το παραλαβεις !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 04/11/2012 - 22:18


#132   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/11/2012 - 11:07

Σύμφωνa με το ifixit ισχύει κaι γιa το MAC mini late 2012 model.

http://www.ifixit.co...ini 2012 Models


Did you review the '11 model iFixIt guides? The new unit is the same hardware.
Heres the one on replacing the iMac Mini '11 Hard Drive. You may want to think about adding it as a Second Hard Drive.

http://www.ifixit.co...rive Kit/6634/1

#133   garry

garry

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2012 - 18:39

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι. Έχω το Mac mini στα 2,3 ghz που το έχω στην κατοχή μου 2 βδομάδες και θα ήθελα να ξέρω αν σημερα που μιλάμε και το δουλεύω τον υπολογιστή μου την δώσει και θέλω να βάλω τον 128 ssd που λέτε το λογισμικο πως θα μπει μέσα αφού ειναι ήδη στον 500 gb σκληρό μου; Πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο;

#134   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1781 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 07/11/2012 - 15:54

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι. Έχω το Mac mini στα 2,3 ghz που το έχω στην κατοχή μου 2 βδομάδες και θα ήθελα να ξέρω αν σημερα που μιλάμε και το δουλεύω τον υπολογιστή μου την δώσει και θέλω να βάλω τον 128 ssd που λέτε το λογισμικο πως θα μπει μέσα αφού ειναι ήδη στον 500 gb σκληρό μου; Πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο;

Προφανως θα πρεπει να βγαλεις αυτον τον σκληρο και να βαλεις τον αλλον!Η απορια μου σε συνεχεια της ανωτερω αποριας του φιλου ειναι η εξης...Εαν βγαλω τον σκληρο που εχει μεσα ο mac mini και βαλω τον ssd..Μπορω να τον μετατρεψω σε εξωτερικο σκληρο αυτον που ειχε απο την μανα του ο mac mini!?
XS Max 256 Gb Space Gray

#135   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/11/2012 - 15:59

Ναι, θα τον βάλεις μέσα σε ένα USB3 ή Thunderbolt enclosure.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες