Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPad 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
923 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 24/10/2012 - 09:48

Καλημερες! Αδικα μαλωνουμε νομιζω, η σχεση iPad 3 και iPad mini ειναι η ιδια με τη σχεση macbook 13" entry level και macbook retina 15" entry level. Διαφορετικες συσκευες, με διαφορετικα μεγεθη και πανω απ'ολα για διαφορετικο καταναλωτικο κοινο. Δεν ειναι το ιδιο να χεις 8" με τις 10", ουτε ο επεξεργαστης Α5 του mini ειναι ιδιος με τον A6X του iPad 3. Εξ'ου και η διαφορα στην τιμη, αλλο ενα στοιχειο που τα διαφοροποιει ως προς το απευθυνομενο καταναλωτικο κοινο. Δεν ξερω αν συμφωνειτε με την ταπεινη μου αποψη, αλλα ειναι κατι που το σκεφτομαι αρκετο καιρο τωρα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   christopherzaha

christopherzaha

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:04

Καλημερες! Αδικα μαλωνουμε νομιζω, η σχεση iPad 3 και iPad mini ειναι η ιδια με τη σχεση macbook 13" entry level και macbook retina 15" entry level. Διαφορετικες συσκευες, με διαφορετικα μεγεθη και πανω απ'ολα για διαφορετικο καταναλωτικο κοινο. Δεν ειναι το ιδιο να χεις 8" με τις 10", ουτε ο επεξεργαστης Α5 του mini ειναι ιδιος με τον A6X του iPad 3. Εξ'ου και η διαφορα στην τιμη, αλλο ενα στοιχειο που τα διαφοροποιει ως προς το απευθυνομενο καταναλωτικο κοινο. Δεν ξερω αν συμφωνειτε με την ταπεινη μου αποψη, αλλα ειναι κατι που το σκεφτομαι αρκετο καιρο τωρα.


νομίζω ότι τα παιδιά τσακώνονται για το ipad 4 & to ipad 3 ! To mini το άφησαν στην μοίρα του..

παιδιά νομίζω ότι κάνανε την αλλαγή που έπρεπε να κάνουνε πριν βγει το τρία.. στο θέμα του επεξεργαστεί.. απλά το σκεφτήκανε λίγο αργά.. εγώ το τρια έχω αλλα απο την στιγμή που είμαι απόλυτα ευχαριστημένος γιατί να το αλλάξω?

απλά τώρα προβλέπω ένα πραγμα.. θα βλέπουμε παντού Ipad mini!!! θα τα πάρει και η κούτση -wannabe ipad holder- Μαρία.! :))

#198   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:10

Τίποτα απολύτως δεν θα έλεγε. Και τι έγινε δηλαδή ?

Έτσι ακριβώς. Για όνομα του Θεού - και δεν τον επικαλούμαι συχνά. Γιατί πρέπει να έχετε το τελευταίο τεχνολογικό επίτευγμα κάθε στιγμή; Περνάτε εξετάσεις; Ποιός είναι πιο "μπροστά"...; πιο πλούσιος...; τι;
Βγήκε λοιπόν το iPad 4... Πιο σύντομα από ό,τι το περιμένατε... Σύμφωνοι. Και λοιπόν;
Γιατί η σκέψη σας πρέπει κατευθείαν να οδηγηθεί στο πώς θα το αποκτήσετε ενώ αντί να το απαξιώσετε ως καταναλωτικό προϊόν, απαξιώνετε τη πολιτική της εταιρίας; "Μας έχει γραμμένους η apple κλπ"... Φυσικά και σας έχει γραμμένους. Μια Α.Ε. είναι, απρόσωπη, που μοναδικός σκοπός της είναι η απομύζηση του καταναλωτικού κοινού.
Συνέλθετε!

#199   TEOKOS

TEOKOS

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:17

Να πω και εγώ που έχω καιρο να γράψω; Μετά από 4 συσκευές android και 6 συσκευές apple πιστεύω το διάλειμμα τέλειωσε. Πάπαλα ,η Microsoft τουλάχιστον στο Σπιτι μου θα ξαναπάρει την θέση που της ανήκει.
Ήταν φυσικό η apple και τα διάφορα android να πασάρουν ένα καταιγισμό νέων συσκευών ,πανικόβλητοι μπροστά στο δέος των 8αριών που έρχονται.
Αυτά...

#200   zikman

zikman

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:23

Έτσι ακριβώς. Για όνομα του Θεού - και δεν τον επικαλούμαι συχνά. Γιατί πρέπει να έχετε το τελευταίο τεχνολογικό επίτευγμα κάθε στιγμή; Περνάτε εξετάσεις; Ποιός είναι πιο "μπροστά"...; πιο πλούσιος...; τι;
Βγήκε λοιπόν το iPad 4... Πιο σύντομα από ό,τι το περιμένατε... Σύμφωνοι. Και λοιπόν;
Γιατί η σκέψη σας πρέπει κατευθείαν να οδηγηθεί στο πώς θα το αποκτήσετε ενώ αντί να το απαξιώσετε ως καταναλωτικό προϊόν, απαξιώνετε τη πολιτική της εταιρίας; "Μας έχει γραμμένους η apple κλπ"... Φυσικά και σας έχει γραμμένους. Μια Α.Ε. είναι, απρόσωπη, που μοναδικός σκοπός της είναι η απομύζηση του καταναλωτικού κοινού.
Συνέλθετε!


Απολυτα σωστο σε βρισκω!!!!!!!

#201   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:27

Να πω και εγώ που έχω καιρο να γράψω; Μετά από 4 συσκευές android και 6 συσκευές apple πιστεύω το διάλειμμα τέλειωσε. Πάπαλα ,η Microsoft τουλάχιστον στο Σπιτι μου θα ξαναπάρει την θέση που της ανήκει.
Ήταν φυσικό η apple και τα διάφορα android να πασάρουν ένα καταιγισμό νέων συσκευών ,πανικόβλητοι μπροστά στο δέος των 8αριών που έρχονται.
Αυτά...

Ενα απο τα καλυτερα χιουμοριστικα posts :)

#202   iCasius

iCasius

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:29

Έτσι ακριβώς. Για όνομα του Θεού - και δεν τον επικαλούμαι συχνά. Γιατί πρέπει να έχετε το τελευταίο τεχνολογικό επίτευγμα κάθε στιγμή; Περνάτε εξετάσεις; Ποιός είναι πιο "μπροστά"...; πιο πλούσιος...; τι;
Βγήκε λοιπόν το iPad 4... Πιο σύντομα από ό,τι το περιμένατε... Σύμφωνοι. Και λοιπόν;
Γιατί η σκέψη σας πρέπει κατευθείαν να οδηγηθεί στο πώς θα το αποκτήσετε ενώ αντί να το απαξιώσετε ως καταναλωτικό προϊόν, απαξιώνετε τη πολιτική της εταιρίας; "Μας έχει γραμμένους η apple κλπ"... Φυσικά και σας έχει γραμμένους. Μια Α.Ε. είναι, απρόσωπη, που μοναδικός σκοπός της είναι η απομύζηση του καταναλωτικού κοινού.
Συνέλθετε!


Καλά τα λες , περαν τούτου όμως δε μπορώ να μην πω πως η Apple τείνει να αγγίξει τις πρακτικές της Toyota με νέα μοντέλα κάθε τρείς και λίγο , αλλάζουμε λίγο το φανάρι και το χρώμα απο τα κρύσταλλα και το πλασάρουμε ως νέο.

Όχι δεν αλλάζει κάτι στην λογική μου , πήρα iPad στην τρίτη γενιά του γιατί τότε θεώρησα οτι εξυπηρετούσε κάποιες ανάγκες μου(κάτι που θα έλεγα όχι απλά κάλυψε αλλά ύπερκάλυψε) αλλά και γιατί πίστεψα ότι ήταν ώριμο απο πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών.

Εξακολουθεί να με καλύπτει και θα το κάνει ακόμη και αν τον Μάρτιο του 2013 βγει κάτι σούπερ ντούπερ απο το υπερπέραν.

Αν σε κάτι όμως μας είχε συνηθίσει η Apple ήταν πως σκεφτόταν και λίγο όχι τους πελάτες της αλλά το Prestige των συσκευών της και απέφευγε να απαξιώνει μοντέλα σύντομα.
Έφυγε ο Jobs και κάποιοι θα ψάχνουν σε μερικά χρόνια για Job.

#203   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:33

Καλά τα λες , περαν τούτου όμως δε μπορώ να μην πω πως η Apple τείνει να αγγίξει τις πρακτικές της Toyota με νέα μοντέλα κάθε τρείς και λίγο , αλλάζουμε λίγο το φανάρι και το χρώμα απο τα κρύσταλλα και το πλασάρουμε ως νέο.

Όχι δεν αλλάζει κάτι στην λογική μου , πήρα iPad στην τρίτη γενιά του γιατί τότε θεώρησα οτι εξυπηρετούσε κάποιες ανάγκες μου(κάτι που θα έλεγα όχι απλά κάλυψε αλλά ύπερκάλυψε) αλλά και γιατί πίστεψα ότι ήταν ώριμο απο πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών.

Εξακολουθεί να με καλύπτει και θα το κάνει ακόμη και αν τον Μάρτιο του 2013 βγει κάτι σούπερ ντούπερ απο το υπερπέραν.

Αν σε κάτι όμως μας είχε συνηθίσει η Apple ήταν πως σκεφτόταν και λίγο όχι τους πελάτες της αλλά το Prestige των συσκευών της και απέφευγε να απαξιώνει μοντέλα σύντομα.
Έφυγε ο Jobs και κάποιοι θα ψάχνουν σε μερικά χρόνια για Job.

Έχεις ένα δίκιο, αλλά εγώ μιλώ εξ ονόματος του καταναλωτικού κοινού και όχι των marketeers των εκάστοτε πολυεθνικών κολοσσών.

#204   dimos1

dimos1

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:36

Πόποοο κοροιδία στους πελάτες...Τι τούβλο ήταν αυτό σήμερα που έριξε?...Ένα εξάμηνο το iPad 3 και παρουσίασαν άλλο μοντέλο..Αν είναι δυνατόν...Πως νιώθουν άραγε οι κάτοχοι(και πόσο μάλλον οι πρόσφατοι) του ιPad 3?

#205   electro

electro

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:38

Έτσι ακριβώς. Για όνομα του Θεού - και δεν τον επικαλούμαι συχνά. Γιατί πρέπει να έχετε το τελευταίο τεχνολογικό επίτευγμα κάθε στιγμή; Περνάτε εξετάσεις; Ποιός είναι πιο "μπροστά"...; πιο πλούσιος...; τι;
Βγήκε λοιπόν το iPad 4... Πιο σύντομα από ό,τι το περιμένατε... Σύμφωνοι. Και λοιπόν;
Γιατί η σκέψη σας πρέπει κατευθείαν να οδηγηθεί στο πώς θα το αποκτήσετε ενώ αντί να το απαξιώσετε ως καταναλωτικό προϊόν, απαξιώνετε τη πολιτική της εταιρίας; "Μας έχει γραμμένους η apple κλπ"... Φυσικά και σας έχει γραμμένους. Μια Α.Ε. είναι, απρόσωπη, που μοναδικός σκοπός της είναι η απομύζηση του καταναλωτικού κοινού.
Συνέλθετε!


Απόλυτα σωστό! Όμως θα πρέπει κάποια στιγμή οι "ξαφνικές" παρουσιάσεις και εκπλήξεις να τελειώνουν. Αυτό δηλαδή που κρατάνε μυστικό τα πάντα και μπορεί κάποιος πριν 10 μέρες να αγόρασε κάτι και μετά από 3 ημέρες αγοράς του προϊόντος ανακοινώνεται event το οποίο λίγες μέρες μετά ακυρώνει την αγορά του και καταργεί το "νέο" του προϊόν....

ΟΚ έγινε επί Jobs γιατί βλέπαμε νέα προϊόντα τα οποία ήταν εντελώς νέα, άρα είχαμε να περιμένουμε κάτι να δούμε και μας το έκαναν "έκπληξη". Τώρα για ποιο λόγο να γίνεται αυτό; Θα κάνεις minor upgrade; ΟΚ ενημέρωσε, μείωσε την τιμή του υπάρχοντος προϊόντος (ξεστόκαρε δηλαδή) και εμφάνισε το νέο προϊόν.

Για ποιο λόγο ο καταναλωτής να αισθάνεται "χαζός"¨που ξαφνικά του είπαν "Πήρες νέο Ipad; Καλή λ@λ@κια έκανες γιατί το αλλάξαμε εν τω μέσω της νυκτός...". Αν ήταν ενημερωμένος θεωρώ ότι δεν θα μπορούσε να πει κάτι, γιατί απλά θα το γνώριζε...

Φυσικά και δεν έγινε τίποτα επειδή άλλαξε λίγο το CPU και μπήκε νέος connector. Αλλά δυστυχώς το Customer Loyalty (όπως λέγεται στο marketing) δεν υπάρχει. Προτιμούν να συνεχίζουν την Στρατηγική του Customer Satisfaction, που βέβαια όπως είχε πει και κάποιος ποιο μορφωμένος, "είναι παλιομοδίτικες στρατηγικές αυτές. Π.χ την γυναίκα σου δεν μπορούν να την ικανοποιήσουν (satisfaction) και άλλοι άνδρες; "... Ικανοποίηση μπορούμε να πάρουμε απ όποια εταιρία τεχνολογίας θέλουμε πλέον....

Τα πα και εγώ και ξαλάφρωσα... :)

#206   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:39

Θα σας φάει η ζήλια απ'οτι βλέπω. Δεν αντέχετε να έχει κάποιος καλύτερο απο το δικό σας. Για να μην σκασετε λοιπών.... ΞΥΛΩΘΕΙΤΕ.

#207   TEOKOS

TEOKOS

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:41

Ενα απο τα καλυτερα χιουμοριστικα posts :)

Νομίζεις. Θυμίσουμε σε ένα χρόνο από τώρα :)

#208   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:42

μια ερωτηση,ειπανε πουθενα οτι καταργήσανε το iPad 3???γιατι δεν το ιδα καπου επισημα

#209   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:42

I rest my case.

Τελευταία επεξεργασία από: fotsid, 24/10/2012 - 10:43


#210   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:46

Πόποοο κοροιδία στους πελάτες...Τι τούβλο ήταν αυτό σήμερα που έριξε?...Ένα εξάμηνο το iPad 3 και παρουσίασαν άλλο μοντέλο..Αν είναι δυνατόν...
.
Πως νιώθουν άραγε οι κάτοχοι(και πόσο μάλλον οι πρόσφατοι) του ιPad 3?

Mια χαρα, που βλεπεις το προβλημα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες