Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iPhone & διάγνωση εγκεφάλων ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   valiasta

valiasta

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 26/10/2012 - 00:25

Καλησπέρα μπαίνω στο θέμα ένας γνωστός μου έχει iPhone και μέσα από αυτό έχει πρόσβαση σε διάγνωση εγκεφάλων αυτοκινήτων π.χ για να εντοπίσει κρατημενους κωδικούς βλαβών .ξερει κανείς να μου πει πως γίνετε αυτό ,τι εφαρμογή ,τι πρόσθετα .αν έχετε κάμοια ιδέα θα με ενδιέφερε.ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DJTHEO

DJTHEO

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 26/10/2012 - 00:35

Θες obd ii wifi adapter.Προσεξε,μονο wifi καθως το μπλε δοντι στο iphone δεν...Τα γνησια ειναι ψιλοακριβα (κανα 100αρι + ) αλλιως υπαρχουν αντιγραφες,που τα περισσοτερα λειτουργουν..
Δες εδω.. http://www.ebay.co.u...cat=0&_from=R40

#3   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/10/2012 - 00:54

Οπως λεει και ο djtheo θες ανταπτορα wifi για το iphone..
Με bluetooth ανταπτορα ειναι δυσκολα τα πραγματα, θες jailbreak, καποια πακετακια απο cydia και παλι εγω το παιδεψα αρκετα αλλα παρολο που συνδεθηκε δεν δουλευε καλα.
Θες τον ιδιο σε εκδοση wifi η το kiwi wifi το οποιο ειναι ακριβο ομως.. Αν θυμαμαι καλα περιπου 140-150 ευρω εχει.
Απο εφαρμογες υπαρχουν καποιες, με καλυτερες στο appstore τις Rev και Dashcommand.
Βεβαια καμια απο αυτες δεν φτανουν το Torque που υπαρχει μονο για android και πραγματικα ειναι σε αλλο επιπεδο..


#4   valiasta

valiasta

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 27/10/2012 - 00:56

Οπως λεει και ο djtheo θες ανταπτορα wifi για το iphone..
Με bluetooth ανταπτορα ειναι δυσκολα τα πραγματα, θες jailbreak, καποια πακετακια απο cydia και παλι εγω το παιδεψα αρκετα αλλα παρολο που συνδεθηκε δεν δουλευε καλα.
Θες τον ιδιο σε εκδοση wifi η το kiwi wifi το οποιο ειναι ακριβο ομως.. Αν θυμαμαι καλα περιπου 140-150 ευρω εχει.
Απο εφαρμογες υπαρχουν καποιες, με καλυτερες στο appstore τις Rev και Dashcommand.
Βεβαια καμια απο αυτες δεν φτανουν το Torque που υπαρχει μονο για android και πραγματικα ειναι σε αλλο επιπεδο..

υπαρχει δυνατότητα και με το android υπάρχουν κ τα 2 πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον που να ξέρει η είναι απλή διαδικασία ?

#5   jim82jim

jim82jim

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 27/10/2012 - 01:38

Λοιπόν,τις προάλλες ήρθε το δικό μου wifi obd2 απο το ebay.
κόστος κοντά στο 30αρι ευρώ.

δουλεύει μια χαρα με το iphone.το Rev δεν το κατάφερα να δουλέψει σωστά (παρόλο που συνδέεται κανονικά)
το dashcommand δουλέυει άψογα και σου δείχνει live πολλά στοιχεία.
Μπορείς να διαβάσεις και να σβήσεις και check engine σφάλματα.

#6   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 27/10/2012 - 01:47

υπαρχει δυνατότητα και με το android υπάρχουν κ τα 2 πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον που να ξέρει η είναι απλή διαδικασία ?

Στο iphone σου ειπα οτι με bluetooth ανταπτορα ειναι δυσκολη η διαδικασια, θελει οπωσδηποτε jailbreak και εμενα με παιδεψε αρκετα και σωστα δεν μπορεσα να το λειτουργησω. Με ανταπτορα wifi φανταζομαι ειναι πολυ ευκολο οπως δηλαδη γινεται και με τα android και τον bluetooth ανταπτορα.

Απλα το συνδεεις τον ανταπτορα στην θυρα obd στο αμαξι σου (εκει που ειναι η ασφαλειοθηκη ειναι σε ολα απ´οτι ξερω) και απο το κινητο ανοιγεις την εφαρμογη και το συνδεεις. Πολυ απλη η διαδικασια.

Απλα η εφαρμογη torque pro θελει λιγο παραπανω ψαξιμο εχει παρα πολλες επιλογες και σου δινει οτι δεδομενα μπορεις να φανταστεις, ειναι απλη στην χρηση της ομως σιγουρα θα βρεις ακρη.

Βλεπεις σε πραγματικο χρονο απο την πραγματικη ταχυτητα του αμαξιου σου, θερμοκρασιες εισαγωγης, νερου, λαδιου, λειτουργια μπαρομετρου, πραγματικη καταναλωση (κ αρκετες επιλογες πανω σε αυτο), βολτομετρο, επιδοσεις 0-100, 400αρι κτλ, λειτουργει κ ως διαγνωστικο φυσικα και γενικα παρα πολλες επιλογες. Ειναι πολυ λιγα αυτα που σου λεω σε σχεση με αυτα που εχει. Πολλα απο αυτα που εχει δεν καταλαβα καν τι ειναι, καποια αλλα ειναι αναλογως το αμαξι αν θα εμφανιστουν.
Θελει ψαξιμο αλλα ειναι παρα πολυ καλη εφαρμογη..

Αντιστοιχα για iphone υπαρχουν τα rev και dashcommand (και καποιες αλλες αν και οι καλυτερες αυτες οι δυο ειναι νομιζω) αλλα γενικα πολυ κατωτερες του torque pro κατα την γνωμη μου.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες