Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με αγορά από ebay!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2012 - 17:18

Αν και κανω αγορες απο το ebay εδω και τρια χρονια,πρωτη φορα εχω προβλημα!
εχω κανει μια παραγγελια απο τις 24/09 και δεν εχει ερθει ακομα!
ο πωλητης μου εστειλε πριν απο 10 μερες ενα μηνυμα(στο email μου και οχι μεσο ebay) και μου εγραψε οτι υπηρξε καποιο προβλημα με το ταχυδρομειο τους οποτε και ξαναεστειλε το δεμα,αυτη τη φορα και με tracking number το οποιο δεν δουλευει!
πριν μια βδομαδα μου εστειλε ξανα μηνυμα(αυτη την φορα στο ebay) αλλα το μονο που μου ανεφερε ηταν αν ειχα λαβει απλα το πρωτο μηνυμα του!
απο μερια μου δεν εχω επικοινωνησει μαζι του,και ας πουμε τον πιστευω!
η προθεσμια να αφησω το feedback ειναι μεχρι την τεταρτη!
τι μπορω να κανω μεσο του resolution center ωστε να παρατεινω την προθεσμια μεχρι να ερθει το δεμα(αν ερθει μεσα σε λιγες μερες)!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/11/2012 - 17:31

Εγω θα επικοινωνούμε πρώτα με το ταχυδρομιο για να δω αν όντως το έχει στείλει και να ρωτήσω για το tracking number και μετα αν δεν το είχε στείλει θα άφηνα αρνητικό feedback και θα ζητούσα refund. Απο ποια χώρα στο έστειλε ; Γιατι αν είναι Κίνα κλπ αργεί συνήθως

#3   Veruzer

Veruzer

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2012 - 17:35

Παράγγειλα απο Κίνα στις 9 Σεπτεμβρίου μερικά πράγματα. Απο όλα αυτά ήρθαν τα μισά.
Το ένα είχε tracking number το οποίο δεν δούλευε όπως καλή ωρα το δικο σου.
Επικοινώνησα με τους πωλητές και με ρώτησαν αν μπορώ να περιμένω λίγες μερες ακομα.
Περίμενα μέχρι σήμερα και ακόμα δεν ήρθαν. Οπότε τους έστειλα message για refund.

#4   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2012 - 17:44

απο κινα και συγκεκρινα απο shanghai (τα οποια μου ερχονται σε 3 βδομαδες συνηθως)!
to tracking number ειναι αυτο RΑ475732169CN αλλα σε καποιες σελιδες που μπηκα δεν βρηκα ακρη!
εχει feedback 99.3% οποτε πιστευω οτι δεν ειναι απατεωνας αλλα θελω και εγω να μην χασω τα χρηματα μου!
με το resolution center τι ακριβως παιζει?

#5   ilionmelegos21

ilionmelegos21

    iPH Elite Poster

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/11/2012 - 19:45

Παιδια εχω παραγγειλει και εγω πολλα πτραγματα και στα περισσοτερα ζητησα full refund γιατι δεν ηρθαν η καποια ηρθαν διαφορετικα απο αυτα που ζητησα...οι παραγγελιες απο μεσα σεπτεμρβη περιπου μεχρι και αρχες οκτωμβρη ειναι σχεδον ολες εξαφανησμενες....οσα παρρειγειλα απο 10 οκτωμβρη και μετα εχουν ερθει

απο κινα και συγκεκρινα απο shanghai (τα οποια μου ερχονται σε 3 βδομαδες συνηθως)!
to tracking number ειναι αυτο RΑ475732169CN αλλα σε καποιες σελιδες που μπηκα δεν βρηκα ακρη!
εχει feedback 99.3% οποτε πιστευω οτι δεν ειναι απατεωνας αλλα θελω και εγω να μην χασω τα χρηματα μου!
με το resolution center τι ακριβως παιζει?

Αμα ανοιξεις case στο resolution center οτι δεν το ελαβες ποτε και οτι θες full refund θα παρεις 100% τα χρηματα σου πισω.εγω σε ολες αυτες τις παραγγελιες που αναφερω αυτο εκανα και αφου ανοιξα το case την επομενη μερα ειχα τα χρηματα μου πισω.Ενας μονο μου ειχε τυχει να το τραβηξει και να μην τα δωσει.και εκει το ebay σε ρωταει αν θελεις να αναλαβει εκεινο..πατας ναι και μεσα σε 48 ωρες αποφασιζει εκεινο τι θα κανει.και φυσικα παλι τα πηρα
ΠΡΟΣΟΧΗ:αν περασουν 45 μερες απο την παραγγελια ΔΕΝ μπορειτε να ανοιξετε case και αν ο πωλητης κανει την παπια θα χασετε τα χρηματα σας..εγω την πατησα ετσι μια φορα αλλα ευτυχως ηταν μονο 3 δολλαρια

#6   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/11/2012 - 10:18

καλημερα παιδια,ανοιξα case στο resolution center,θελω να γραψει καποιος τι γινεται απο την στιγμη που εγω θελω να μου ξαναστειλει το δεμα ο πωλητης!
το ebay μου γραφει ''The case will automatically be closed on Dec 07, 2012''!
αν εγω ζητησω να μου ξαναστειλει το δεμα ο πωλητης(τελικα δεν μου το ξαναεστειλε) και μεχρι να κλεισει η υποθεση απο το ebay,δεν μου εχει ερθει το δεμα,τοτε τι γινεται?

Τελευταία επεξεργασία από: kosnic, 08/11/2012 - 10:18


#7   bobos

bobos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/11/2012 - 22:42

Ευτυχως προλαβες να ανοιξεις case! Απο δω και περα καποια στιγμη θα ανεβει επιπεδο η υποθεση σου (escalate) και μετα αναλαμβανει το ebay, και παιρνει μια αποφαση, που 99,9% θα ειναι εις βαρος του πωλητη. Τουλαχιστον τωρα που ανοιξες case κερδιζεις λιγο χρονο, και σε περιπτωση που σου ερθουν τα καλουδια σου μπορεις απλα να κλεισεις την υποθεση σου.
Απλα να εχεις κατα νου οτι εχεις 45 μερες να ανοιξεις μια υποθεση στο ebay,απο την ημερομηνια αγορας.





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 16 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες