Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 10/07/2013 - 23:03

Καλησπερα σε ολους.Ειχα κ γω ενα θεμα με το 5αρι μου και το εστειλα με την voda απο οπου και το πηρα(το τηλεφωνο ηταν 5 μηνων)και μου στειλαν ανακατασκευασμενο.Να σημειωσω πως το τηλεφωνο μου δεν ειχε το παραμικρο και το μονο που παρουσιασε ηταν κατι κιτρινα σημαδια στο εσωτερικο της οθονης.Φυσικα και μου το αλαξανε αλλα δεν σας κρυβω οτι χαλαστηκα.Το προσεχα σαν τα ματια μου και με ξενερωσε με αυτο που μου ετυχε.Δεν αργησαν να μου το στειλουν και ηταν αψογο απο οσο το ειδα και φυσικα το εχω ακομα.Εκανα περιπου ενα 10ημερο (ειμαι απο εαρχεια)και οταν το πηρα απο το καταστημα ηταν μεσα σε μια λευκη κολα χαρτι.....Αυτο με χαλασε αν και η συσκευη ηταν με της ζελατινες της κανονικα...


Συνήθως, έτσι γίνεται.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   nikos74

nikos74

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/07/2013 - 23:11

Nαι αλλα μιλαμε για κατι που αγοραστηκε λιγο πανω απο τα 700 ευρω.(739 για την ακριβια)....Ποση μπορει να ειναι η αξια του κουτιου;Και κατα την αποψη μου ειναι ΝΤΡΟΠΗ το θεμα του ανακατασκευασμενου.Γιατι η τιμη ειναι απλα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ.Και για μενα που περασαν απο τα χερια μου ολα σχεδον τα μοντελα με ξενερωσαν .

#138   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/07/2013 - 23:18

Αυτή είναι η πολιτική της Apple δυστυχώς. Φυσικά και έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης στο Support κομμάτι γενικότερα, κυρίως με τα iPhone.

Φυσικά και το ανακατασκευασμένο είναι κοροιδία.. Δεν το συζητάμε.. Απλά οι Resellers μαζί και οι πάροχοι κάνουν ο,τι γουστάρουν.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#139   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 11/07/2013 - 00:08

Το ανακατασκευασμένο δεν αφορά και τόσο την Apple. Εξαρτάται τι τους πλάσαρε το κατάστημα, καθαρά!

#140   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/07/2013 - 00:18

Aν δεν αφορά την Apple που τα διανέμει τις συσκευές, ποιον αφορά?

Όταν δεν θέτει η ίδια η εταιρεία κάποια στάνταρ στον έλεγχο και στο Service, αφήνοντας τους παρόχους να κάνουν ο,τι αυτοί γουστάρουν ποιον αφορά..?

Έχει μερίδιο ευθύνης και η Apple σε όλο αυτό. Δε μπορείς να "πετάς" τα ανακατασκευασμενα στους Resellers - παρόχους και μετά να βγάζεις την ουρά σου απ' 'εξω..

ΑΝ ήθελε, θα είχε δώσει ένα τέλος σε αυτή τη κωμωδία.. Αλλά... Εδώ είμαστε ένας κόκκος άμμου σε μια παραλία για να μη πω τίποτα χειρότερο..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#141   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/07/2013 - 03:08

H Apple είχε πέσει θύμα της ίδιας της πολιτικής της.

Δεν ξέρω προσωπικά καμιά άλλη κατασκευάστρια εταιρία με ηλεκτρ.προϊόντα που κυμαίνονται στα 700€ μέσω όρο, να σου αλλάζει την συσκευή με τόση ευκολία.
Μέχρι πρότινος τουλάχιστον ήταν παιχνιδάκι να πας σε Apple Store, να τους διηγιόσουν μια ωραια ιστοριούλα με δράκους και νεράιδες που 'μπλόκαραν' το 3G/wifi σου και πλέον δεν πιάνει καλα, και θα έπαιρνες αμέσως ένα καινούργιο τηλέφωνο.

Υπογραμμίζω το καινούργιο, γιατί μάλλον κάποιοι έχετε άγνοια του ορισμού ρεφουρμπιστ. (ανακατασκευασμένο)


Μιλάμε για κάτι μύρια $$$$$ χάσιμο κάθε χρόνο από αυτά τα 'κουβαρνταλίκια'. Μιλάω και από προσωπική έμπειρα πριν κάνα 5μηνο που άλλαξα το 5αρι μου (μαυρο) με μια τέτοια απίθανη ιστορία.
Ο πραγματικός λόγος ήταν φυσικά ότι μου είχε πέσει κάνα δυο φορές, και είχε γδαρθεί στο μπαζελ. (πλαινο μεταλικο) Μου το άλλαξαν αμέσως και επί τόπου.

Και μην βγει κανένας και πει ''εγώ έχω όντως όμως πρόβλημα με το τηλέφωνο''...γιατι αυτά τα αλλάζουν ασυζήτητη όπως καταλαβαίνετε.

Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που αρχίζει να προσλαμβάνει τεχνικούς για επάνδρωση των Apple Store's (πρώτα για US) και να εξοπλίζει σιγά σιγά τα Στορς με ειδικά μηχανήματα, και να παραγγέλνει στοκ από homme bouton, display replacement, cameras, sleep/wake buttons, etc. για επί τόπου αλλαγές, επισκευές.

Λογικό ήταν σε κάποια φάση να τέλειωνε το παραμύθι, και όσοι πρόλαβαν πήραν.

Τονίζω ότι αυτοί με τα πραγματικά προβλήματα δεν πρόκειται να μείνουν εκτεθειμένοι. Θα έχουν την ανάλογη μεταχείριση. Είτε επί τόπου σερβις επισκευή, η αλλαγή αν δεν γίνεται.

Με αυτή την νέα πολιτική που έχει αρχίσει ήδη και για την Ευρώπη, η Apple υπολογίζει να κερδίσει γύρω στο 1δις$$$$$. τον χρόνο. (ξανακερδίσει τα χαμένα δλδ)!


Ρεφουρμπιστ-ανακατασκευασμένο = καινούργιο τηλέφωνο. ...Και ναι δυστυχώς έρχεται χωρίς καινουργιο κουτί και ζελατίνα! Ξέρω για εμάς τους Έλληνες που έχουμε ακόμα τον καναπέ στο ζελοφαν εδώ και 5 χρόνια, είναι ένα πολιτσμικο σοκ, σύγκρουση κοινωνιών που λέμε, αλλα με το καιρο θα το ξεπεράσουμε και εμείς!! B)






υ.γ. αν δεν το κάνετε για την Apple, κάντε το για την φύση! Κρίμα τόσα δεντράκια για ένα παλιοκουτο. ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 11/07/2013 - 03:11

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#142   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 11/07/2013 - 09:06

Όντως γιατι μας ενδιαφέρει τόσο το κουτακι ρε παιδια; Αφου είπαμε ανακατασκευασμενο ίσον κ δυο φορές ελεγμενο.

Ο αδερφός μου πήγε το 4αρι του στον Γερμανό για χαλασμένο home button ένα μήνα πριν λήξει η εγγύηση κ σε πέντε μέρες του έφεραν άλλο ολοκαίνουργιο.

Πάρτυ έκανε που δεν είχε ούτε μια γρατζουνια. Ενώ το δικο του του έχει πέσει αρκετές φορές κ ηταν ψιλό χάλια.

Συν ότι είχε κ νεα απόδειξη απο την μέρα παραλαβής οπότε καβατζωνει και ένα χρόνο επιπλέον εγγύηση!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#143   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/07/2013 - 02:51

Όντως γιατι μας ενδιαφέρει τόσο το κουτακι ρε παιδια; Αφου είπαμε ανακατασκευασμενο ίσον κ δυο φορές ελεγμενο.

Ο αδερφός μου πήγε το 4αρι του στον Γερμανό για χαλασμένο home button ένα μήνα πριν λήξει η εγγύηση κ σε πέντε μέρες του έφεραν άλλο ολοκαίνουργιο.

Πάρτυ έκανε που δεν είχε ούτε μια γρατζουνια. Ενώ το δικο του του έχει πέσει αρκετές φορές κ ηταν ψιλό χάλια.

Συν ότι είχε κ νεα απόδειξη απο την μέρα παραλαβής οπότε καβατζωνει και ένα χρόνο επιπλέον εγγύηση!

3 μήνες, όχι ένα χρόνο

#144   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 12/07/2013 - 07:42

3 μήνες, όχι ένα χρόνο

δεν εχει ουτε μια μερα.3 μηνες εχει αν το πας εκτος εγγυησης και πληρωσεις και παρεις ανακατασκευασμενο τοτε και μονο τοτε συνοδευεται απο 3μηνη εγγυηση,
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#145   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/07/2013 - 08:02

Μη λέτε ανακρίβειες.

Το ανακατασκευασμένο έχει σαν εγγύηση το υπόλοιπο της εγγύησης της αρχικής συσκευής, εκτός και αν αυτό είναι λιγότερο από 3 μήνες.

Σε αυτήν την περίπτωση έχει 3 μήνες εγγύηση.

#146   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/07/2013 - 08:06

Μη λέτε ανακρίβειες.

Το ανακατασκευασμένο έχει σαν εγγύηση το υπόλοιπο της εγγύησης της αρχικής συσκευής, εκτός και αν αυτό είναι λιγότερο από 3 μήνες.

Σε αυτήν την περίπτωση έχει 3 μήνες εγγύηση.


Ρε πούτη μου μια φορά να πάω μα βοηθήσω μέλος και πριν ποστάρω να μην έχει ποστάρει κάποιος από εσάς γίνεται ; Δεν γίνεται :P

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#147   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/07/2013 - 08:06

ετσι ακριβως οπως το λεει ο νικος παιδια.
το εζησα προσφατα με την αντικατασταση του ipad μου.

#148   kage

kage

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/07/2013 - 03:17

refurbished δεν πα να αλλαξουν/ελεγξουν τα παντα δεν ειναι καινουργιο.-
γι αυτο 1)εχει μειωμενη τιμη 2)πωλειται ακομη και απο την αππλε φτηνοτερα 3)εχει εγγυηση οτι ειχες αλλιως μολις 3-6μηνες

η εγγυηση ειναι 1 χρονο στα περισσοτερα μαγαζια (πλην μερικων εξαιρεσεων).-
εμπλεξα ακομη και την γενικη γραμ.καταναλωτη ξεκαθαρα δεν δεχοταν οτι ηταν ελλατωματικο (disabled wifi)εφοσον πριν δουλευε οποτε και δεν ασχοληθηκε με κοινοποιησεις!!
αυτα για τον λελλο που νομιζω ψαρευει πελατες ή σπρωχνει πελατες στον κλαδο του γραφοντας το κατεβατο.
να πω οτι στην λιγοτερη ενα δικαστηριο δεν γινεται με κατω απο 200ε(χωρις αναβολες).Ναι μαντεψτε οσο το refurbished Κινητο αχχαχααχαχαχ
το να πεις κατι ελλατωματικο απο την αρχη μονο κανα gps.π.χ. δεν ειχα χαρτες,δεν ειχα fb κτλ και δεν το χα δοκιμασει ποτε οποτε δεν ξερω αν δουλευε.Οπως ξερετε και σεις για gps δεν ακουγεται και τιποτα κατι disabled wifi,bt,mic ειναι συνηθως...

υ.γ. οποτε ρωτατε ποσα χρονια εγγυηση εχει το κινητο και το κυριοτερα σε ποια εταιρεια...(π.χ. α ρβατο=υγρασια)

Τελευταία επεξεργασία από: kage, 17/07/2013 - 03:26


#149   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 17/07/2013 - 19:58

refurbished δεν πα να αλλαξουν/ελεγξουν τα παντα δεν ειναι καινουργιο.-
γι αυτο 1)εχει μειωμενη τιμη 2)πωλειται ακομη και απο την αππλε φτηνοτερα 3)εχει εγγυηση οτι ειχες αλλιως μολις 3-6μηνες

η εγγυηση ειναι 1 χρονο στα περισσοτερα μαγαζια (πλην μερικων εξαιρεσεων).-
εμπλεξα ακομη και την γενικη γραμ.καταναλωτη ξεκαθαρα δεν δεχοταν οτι ηταν ελλατωματικο (disabled wifi)εφοσον πριν δουλευε οποτε και δεν ασχοληθηκε με κοινοποιησεις!!
αυτα για τον λελλο που νομιζω ψαρευει πελατες ή σπρωχνει πελατες στον κλαδο του γραφοντας το κατεβατο.
να πω οτι στην λιγοτερη ενα δικαστηριο δεν γινεται με κατω απο 200ε(χωρις αναβολες).Ναι μαντεψτε οσο το refurbished Κινητο αχχαχααχαχαχ
το να πεις κατι ελλατωματικο απο την αρχη μονο κανα gps.π.χ. δεν ειχα χαρτες,δεν ειχα fb κτλ και δεν το χα δοκιμασει ποτε οποτε δεν ξερω αν δουλευε.Οπως ξερετε και σεις για gps δεν ακουγεται και τιποτα κατι disabled wifi,bt,mic ειναι συνηθως...

υ.γ. οποτε ρωτατε ποσα χρονια εγγυηση εχει το κινητο και το κυριοτερα σε ποια εταιρεια...(π.χ. α ρβατο=υγρασια)


Δεν πωλειται απο την Apple φθηνοτερα. (iPhones)

Δεν πωλειται καθολου βασικα. Δίνονται μονο σαν αντικατασταση.

Μπορεις να μου αιτιολογησεις σε παρακαλω που το στηρίζεις οτι δεν ειναι καινουργια. Ξερεις τι σημαινει ο ορος ριφουρμπιστ (ανακατασκευασμένο) συμφωνα με την Apple?

Η εγγύηση για ευρωπη εδω και λιγους μηνες ειναι στα 2 χρόνια.

Μην σας κοροϊδεύουν....Απαιτείστε. ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 17/07/2013 - 20:05

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#150   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/07/2013 - 20:28

refurbished δεν πα να αλλαξουν/ελεγξουν τα παντα δεν ειναι καινουργιο.-
γι αυτο 1)εχει μειωμενη τιμη 2)πωλειται ακομη και απο την αππλε φτηνοτερα 3)εχει εγγυηση οτι ειχες αλλιως μολις 3-6μηνες

Τα πρωτα δυο ισχυουν (οχι για iPhone ομως, τα οποια δεν πωλουνται refurbished)
Στο τριτο εισαι λαθος, τα apple certified refurbished που διατιθενται απο τα apple stores εχουν ακριβως την ιδια εγγυηση με τα non-refurbished.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες