Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2176   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/10/2019 - 00:00

Αρκετά καταστήματα λόγω της σύγχησης που επικρατεί τελευταία με το 2ο χρόνο της εγγύησης σε τιμολόγιο, απορροφούν αθόρυβα το όλο θέμα και αναλαμβάνουν τη κάλυψη.

Γι' αυτό και η αναφορά της 2ετίας στο τιμολόγιο για να τραβήξουν κόσμο.

Υποπτέυομαι βέβαια που αναφέρεσαι..

Ο νόμος δεν έχει αλλάξει. Οι συσκευές απο όπου και αν τις έχεις πάρει καλύπτονται κανονικά.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2177   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2019 - 06:36

Ναι οκ Νίκο μπορεί να ισχύει αυτό.αλλα γιατί στο κινητο που πήρα εγω προχθές δεν μου έβαλαν 2 χρόνια;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2178   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/10/2019 - 10:51

Ναι οκ Νίκο μπορεί να ισχύει αυτό.αλλα γιατί στο κινητο που πήρα εγω προχθές δεν μου έβαλαν 2 χρόνια;
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ήταν πάγια τακτική των περισσότερων καταστημάτων να αναγράφουν μόνο την εγγύηση του κατασκευαστή (1 έτος). Προφανώς κάποιοι αποφάσισαν οτι εφόσον στο τέλος θα αναγκαστούν να καλύψουν την 2-ετία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να γράφουν πλέον την νόμιμη εγγύηση για λόγους marketing (ένας που θα δει 1 έτος εγγύησης στο κατάστημα Α και 2 έτη στο κατάστημα Β να επιλέξει το Β για καλύτερα, μην γνωρίζοντας οτι και στο Α μπορεί να διεκδικήσει την 2-ετία).

ΥΓ. Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε αγορά που είχα κάνει πριν λίγα χρόνια, μου εκτυπώνουν ένα έντυπο που αναγράφει τους όρους της εγγύησης και καλά να υπογράψω για να παραλάβω τη συκσευή. Τους λέω...γιατί αναγράφετε μόνο τον 1 χρόνο της Apple και όχι τα 2 χρόνια που δίνει ο πωλητής; Μου λέει...αυτό έχει 1 χρόνο εγγύηση, τα Samsung και τα Sony έχουν 2! Τους λέω...μα όποια συσκευή πωλείται στην ΕΕ πρέπει να έχει υποχρεωτικά 2 χρόνια εγγύηση κατ’ ελάχιστον, οπότε εφόσον είμαστε στην ΕΕ (Ελλάδα) και εφόσον πουλάτε την συγκεκριμένη συσκευή (iphone) θα πρέπει να δίνετε 2 έτη. Μου...λένε εμείς δίνουμε ότι εγγύηση προτείνει ο κατασευαστής! Λέω καλά...επειδή δεν τα ξέρετε καλά, άμα χρειαστεί service θα καταλάβετε οτι δίνετε 2 έτη...και έμειναν να με κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια!


#2179   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/10/2019 - 12:03

Ναι οκ Νίκο μπορεί να ισχύει αυτό.αλλα γιατί στο κινητο που πήρα εγω προχθές δεν μου έβαλαν 2 χρόνια;
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μα τα έχεις έτσι και αλλιώς.

Το οτι αποφάσισαν για ευνόητους λόγους μετά απο χρόνια να αναγράφουν τα αυτονόητα, είναι άλλη κουβέντα.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2180   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/10/2019 - 12:06

Νομιζω οτι ξερω σε ποιον αναφερεσαι.
Εμενα το προχωρησαν και αλλο, λεγοντας μου οτι αν δεν υπογραψω οτι ελαβα γνωση δεν ολοκληρωνουν την πωληση.
Υπεγραψα εχοντας στο μυαλο μου οτι σε περιπτωση αναγκης η νομοθεσια θα υπερισχυσει οποιουδηποτε τετοιου εγγραφου.
Στο σημερα ομως, οσο δεν εχει ξεκαθαριστει με σαφηνεια, η διακριση του οτι ο επαγγελματιας δεν νοειται και καταναλωτης, διδεται το δικαιωμα σε οποιον το επιθυμει να σε ταλαιπωρησει.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#2181   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/10/2019 - 12:07

Αστείοι τύποι.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2182   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2019 - 12:14

Οποτε πάνε επιλεκτικά.οκ σας ευχαριστω πολύ παιδιά.θα απαιτήσω και στο δεύτερο τιμολόγιο τότε,να το διορθώσουν και να γράψουν 2 χρόνια εγγύηση και εκεί.
Ασχετο σχετικό,μεγάλο πρόβλημα η πώληση κινητού με τιμολόγιο.το αποφεύγουν όλοι.οσο και να τους εξηγούσα,οσο και να τους ελεγα πάρτε με τηλ θα μπω εγω μπροστά κανεις δεν προχωρούσε σε αγορά.αναφερομαι σε πώληση xs Max μου προ βδομάδας.Χανει μεγάλη αξία με αυτό το τρόπο η συσκευή,για αυτό πρέπει να διευκρινιστεί το συγκεκριμένο θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2183   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2019 - 12:31

Νομιζω οτι ξερω σε ποιον αναφερεσαι.
Εμενα το προχωρησαν και αλλο, λεγοντας μου οτι αν δεν υπογραψω οτι ελαβα γνωση δεν ολοκληρωνουν την πωληση.
Υπεγραψα εχοντας στο μυαλο μου οτι σε περιπτωση αναγκης η νομοθεσια θα υπερισχυσει οποιουδηποτε τετοιου εγγραφου.
Στο σημερα ομως, οσο δεν εχει ξεκαθαριστει με σαφηνεια, η διακριση του οτι ο επαγγελματιας δεν νοειται και καταναλωτης, διδεται το δικαιωμα σε οποιον το επιθυμει να σε ταλαιπωρησει.



Sent from my iPhone using Tapatalk


Που είναι αυτοί οι εκβιαστές;
Γιατί δεν τους κάνεις καταγγελία;

#2184   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/10/2019 - 12:32

Οποτε πάνε επιλεκτικά.οκ σας ευχαριστω πολύ παιδιά.θα απαιτήσω και στο δεύτερο τιμολόγιο τότε,να το διορθώσουν και να γράψουν 2 χρόνια εγγύηση και εκεί.
Ασχετο σχετικό,μεγάλο πρόβλημα η πώληση κινητού με τιμολόγιο.το αποφεύγουν όλοι.οσο και να τους εξηγούσα,οσο και να τους ελεγα πάρτε με τηλ θα μπω εγω μπροστά κανεις δεν προχωρούσε σε αγορά.αναφερομαι σε πώληση xs Max μου προ βδομάδας.Χανει μεγάλη αξία με αυτό το τρόπο η συσκευή,για αυτό πρέπει να διευκρινιστεί το συγκεκριμένο θέμα.
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τι να εξηγείς.. Ηλίθιος λόγος, όπως γίνεται και με το Health.

Εδώ υπάρχουν ακόμα άτομα που δε γνωρίζουν για τη 2ετία.

Αν το θές αποκλειστικά για μελλοντική πώληση, κυνήγα τους.

Διαφορετικά δεν αλλάζει κάτι..

Την έχεις τη 2ετία κανονικότατα.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2185   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2019 - 13:01

Οκ και πάλι σας ευχαριστω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2186   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2019 - 14:50

Σημερινή επικοινωνία με το κατάστημα που αγοράστηκαν τα κινητα.
Μου είπε ότι εκ παραδρομής γράφτηκε στο τιμολόγιο 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας,και κανονικά έπρεπε να γραφτεί 1 χρόνος αντιπροσωπείας και ένας χρόνος καταστήματος.τις απαντάω α οποτε το παραδέχεστε ότι ο δεύτερος χρόνος εγγύησης σε τιμολόγιο είναι του πωλητή.μου απαντάει ναι κανονικά σας καλύπτουμε εμείς.οποτε τις λέω και πάλι, να μην έρθω να διορθώσουμε και το δεύτερο τιμολόγιο στο οποίο γράφει ένας χρόνος εγγύηση,μου απαντάει μισό λεπτο να το ρωτήσω.ρωταει,και μου απαντάει όχι δεν χρειάζεται να έρθετε και σε αυτό ισχύει κανονικά το 2 έτος εγγυήσεις απο εμάς.οκ τις λέω πείτε μου το όνομα σας,το σημείωσα κανονικά και εκλεισα το τηλ.Πιστευω ότι και αυτοί πλέον το κατάλαβαν και για τα τιμολόγια δίνουν 2 έτη εγγύησης στα κινητα.

#2187   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 07/10/2019 - 14:59

Σημερινή επικοινωνία με το κατάστημα που αγοράστηκαν τα κινητα.
Μου είπε ότι εκ παραδρομής γράφτηκε στο τιμολόγιο 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας,και κανονικά έπρεπε να γραφτεί 1 χρόνος αντιπροσωπείας και ένας χρόνος καταστήματος.τις απαντάω α οποτε το παραδέχεστε ότι ο δεύτερος χρόνος εγγύησης σε τιμολόγιο είναι του πωλητή.μου απαντάει ναι κανονικά σας καλύπτουμε εμείς.οποτε τις λέω και πάλι, να μην έρθω να διορθώσουμε και το δεύτερο τιμολόγιο στο οποίο γράφει ένας χρόνος εγγύηση,μου απαντάει μισό λεπτο να το ρωτήσω.ρωταει,και μου απαντάει όχι δεν χρειάζεται να έρθετε και σε αυτό ισχύει κανονικά το 2 έτος εγγυήσεις απο εμάς.οκ τις λέω πείτε μου το όνομα σας,το σημείωσα κανονικά και εκλεισα το τηλ.Πιστευω ότι και αυτοί πλέον το κατάλαβαν και για τα τιμολόγια δίνουν 2 έτη εγγύησης στα κινητα.

Συμφωνοι.
Το θεμα ομως ειναι ποιος ειναι ο πωλητης.
Αν ειναι καποιος απο τους εξουσιοδοτημενους η οχι και ποσο ενδεχομενως θα ταλαιπωρηθεις οταν απευθυνθεις για καποια καλυψη.


Sent from my iPad using Tapatalk

#2188   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2019 - 15:04

Στην συγκεκριμένη περίπτωση,όχι,δεν είναι κάποιος από τους εξουσιοδοτημένους.αλλα γιατί να ταλαιπωρηθώ;βασικά θα ταλαιπωρηθώ τόσο οσο και αν είχα απλή αποδειξη.δεν αλλάζει κάτι στην διαδικασία τους πιστεύω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2189   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/10/2019 - 15:10

Σημερινή επικοινωνία με το κατάστημα που αγοράστηκαν τα κινητα.
Μου είπε ότι εκ παραδρομής γράφτηκε στο τιμολόγιο 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας,και κανονικά έπρεπε να γραφτεί 1 χρόνος αντιπροσωπείας και ένας χρόνος καταστήματος.τις απαντάω α οποτε το παραδέχεστε ότι ο δεύτερος χρόνος εγγύησης σε τιμολόγιο είναι του πωλητή.μου απαντάει ναι κανονικά σας καλύπτουμε εμείς.οποτε τις λέω και πάλι, να μην έρθω να διορθώσουμε και το δεύτερο τιμολόγιο στο οποίο γράφει ένας χρόνος εγγύηση,μου απαντάει μισό λεπτο να το ρωτήσω.ρωταει,και μου απαντάει όχι δεν χρειάζεται να έρθετε και σε αυτό ισχύει κανονικά το 2 έτος εγγυήσεις απο εμάς.οκ τις λέω πείτε μου το όνομα σας,το σημείωσα κανονικά και εκλεισα το τηλ.Πιστευω ότι και αυτοί πλέον το κατάλαβαν και για τα τιμολόγια δίνουν 2 έτη εγγύησης στα κινητα.

Γράψε και το κατάστημα αν θες..

 

Γιατί προφανώς έχω πέσει εκτός πρόβλεψης..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2190   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2019 - 15:12

Πλαίσιο. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες