Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτήσεις για τελωνείο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:12

Καλησπέρα πρόσφατα έκανα μια αγορά την Taktik 5 της Lunatik από Αμερική και μου την έστειλαν με UPS ! Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι την κράτησαν στο τελωνείο και πρέπει είτε να την εκτελωνήσω εγώ ο ίδιος είτε να πληρώσω άτομο δικό τους να κάνει τισ διαδικασίες αυτές φυσικά με το αζημίωτο ! Αποφάσισα λοιπόν να ακολουθήσω την πρώτη επιλογή μιας και είναι τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό σαφέστατα οικονομικότερη και σας ρωτώ λοιπόν :
  • Έπραξα σωστά ή έκανα βλακεία ;
  • Μπορείτε να μου πείτε όσοι ξέρετε κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω , ώστε να μην με πιάσουν κότσο ;
  • Η τιμολόγηση γίνεται με βάση την αξία του αντικειμένου ή με βάση την τελική αξία (αξία αντικειμένου + έξοδα αποστολής) ;
  • Αν παίζει και κανένας γνωστός που μπορεί να με βοηθήσει στην όλη διαδικασία ακόμα καλύτερα (και δεν εννοώ από την πίσω πόρτα) :P

P.S. : Δεν ξέρω αν έχει διατυπωθεί ξανά κάτι ανάλογο αλλά επειδή το search δεν μου έβγαλε κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα άνοιξα (ξανά; ) ένα thread !

Τελευταία επεξεργασία από: Mikopos, 11/02/2013 - 17:17


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   woody

woody

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:18

Καλησπέρα πρόσφατα έκανα μια αγορά την Taktik 5 της Lunatik από Αμερική και μου την έστειλαν με UPS ! Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι την κράτησαν στο τελωνείο και πρέπει είτε να την εκτελωνήσω εγώ ο ίδιος είτε να πληρώσω άτομο δικό τους να κάνει τισ διαδικασίες αυτές φυσικά με το αζημίωτο ! Αποφάσισα λοιπόν να ακολουθήσω την πρώτη επιλογή μιας και είναι τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό σαφέστατα οικονομικότερη και σας ρωτώ λοιπόν :

  • Έπραξα σωστά ή έκανα βλακεία ;
  • Μπορείτε να μου πείτε όσοι ξέρετε κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω , ώστε να μην με πιάσουν κότσο ;
  • Η τιμολόγηση γίνεται με βάση την αξία του αντικειμένου ή με βάση την τελική αξία (αξία αντικειμένου + έξοδα αποστολής) ;
  • Αν παίζει και κανένας γνωστός που μπορεί να με βοηθήσει στην όλη διαδικασία ακόμα καλύτερα (και δεν εννοώ από την πίσω πόρτα) :P

P.S. : Δεν ξέρω αν έχει διατυπωθεί ξανά κάτι ανάλογο αλλά επειδή το search δεν μου έβγαλε κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα άνοιξα (ξανά ;) ένα thread !

Φιλε μου μολις εμπλεξες θα φας μια μερα στο τελωνειο,ασε που θα ρωτας που πρεπει να πας,μου ειχε τυχει και εμενα καποτε και με συμβουλεψαν να μην ασχοληθω εγω ο ιδιος,καλα ξεμπερδεματα :unsure:

#3   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:21

Ελπίζω να μην κυριολεκτείς με το μια μέρα !

#4   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:24

Και όμως.....θα φας πολλές ώρες....

#5   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:25

Δυστυχώς έμπλεξες. Θα σου βγει φθηνότερα μεν (δεν υπολογίζω όμως το κόστος της μιας χαμένης εργάσιμης ημέρας εάν εργάζεσαι) αλλά θα ταλαιπωρηθείς πολύ μέχρι να βρεις άκρη. Δυστυχώς εμένα όταν πέρασε δέμα από τελωνείο υπολογίσανε αξία+έξοδα αποστολής.

#6   woody

woody

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:25

Ελπίζω να μην κυριολεκτείς με το μια μέρα !

Θα φας ωρες μεχρι να ξεμπερδεψεις,τα εξοδα αποστολης δεν περιλαμβανονται στην αξια που θα πληρωσεις αν δεν κανω λαθος

Τελευταία επεξεργασία από: woody, 11/02/2013 - 17:26


#7   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:26

Επισης να ξερεις οτι για καθε μερα που το πακετο παραμενει στο τελωνειο υπαρχει extra χρεωση.

#8   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:27

Άμα πάω από τις 9 το πρωί μέχρι τις12 δεν θα έχω τελειώσει ?!

#9   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:27

Καλησπέρα πρόσφατα έκανα μια αγορά την Taktik 5 της Lunatik από Αμερική και μου την έστειλαν με UPS ! Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι την κράτησαν στο τελωνείο και πρέπει είτε να την εκτελωνήσω εγώ ο ίδιος είτε να πληρώσω άτομο δικό τους να κάνει τισ διαδικασίες αυτές φυσικά με το αζημίωτο ! Αποφάσισα λοιπόν να ακολουθήσω την πρώτη επιλογή μιας και είναι τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό σαφέστατα οικονομικότερη και σας ρωτώ λοιπόν :

  • Έπραξα σωστά ή έκανα βλακεία ;
  • Μπορείτε να μου πείτε όσοι ξέρετε κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω , ώστε να μην με πιάσουν κότσο ;
  • Η τιμολόγηση γίνεται με βάση την αξία του αντικειμένου ή με βάση την τελική αξία (αξία αντικειμένου + έξοδα αποστολής) ;
  • Αν παίζει και κανένας γνωστός που μπορεί να με βοηθήσει στην όλη διαδικασία ακόμα καλύτερα (και δεν εννοώ από την πίσω πόρτα) :P
P.S. : Δεν ξέρω αν έχει διατυπωθεί ξανά κάτι ανάλογο αλλά επειδή το search δεν μου έβγαλε κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα άνοιξα (ξανά; ) ένα thread !

  • Η διαδικασια ειναι πολυπλοκη, πρεπει να πας περα δωθε σε γραφεια, ups, αποθηκες κτλ κτλ και ειναι χρονοβορα διαδικασια
  • Κοτσο δε θα σε πιασουν, αλλα οταν ενα δεμα περναει τελωνειο, μπαινουν απο πανω 15 χρεωσεις (αποθηκη, ΔΕΤΕ, τελος μεταφόρτωσης) αρα μη περιμενεις να πληρωσεις λιγα
  • Η τιμολόγηση γίνεται με βαση την αξια τιμολογιου. Αν δηλαδη το τιμολογιο εγραφε αξια αντικειμενου και χωριστα μεταφορικα, η τιμολογηση θα γινει στο συνολικο ποσο
Να εισαι προετοιμασμενος οτι θα πληρωσεις αρκετα γιατι π.χ για παραδειγμα εμενα ενα δεμα που το σταματησε τελωνειο και ειχε μεσα δειγματα αξιας 29€, πληρωσα γυρω στα 85€ εκτελωνισμο στην DHL (απο τα οποια τα 10€ ηταν αμοιβη εκτελωνιστη). Μονο το οτι προσθετουν 23% ΦΠΑ και γυρω στα 30€ τελος μεταφορτωσης (η DHL το εχει 33,20€, οποτε και οι αλλες καπου εκει γυρω θα ειναι), καταλαβαινεις...

Ετσι για να εχουν γνωμη καποιοι του πως βγαινουν οι τιμες στην Ελλάδα τοσο υψηλότερες...

Τελευταία επεξεργασία από: DjVassel, 11/02/2013 - 17:29


#10   woody

woody

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:31

Να ξερεις οτι μεχρι 70-80 ευρω περιπου δεν περνας τελωνειο,εκτος αν πεσεις σε κανα λαλακα B)

Ελα παρε σε εφτιαξα http://www.akouseto....apolytos-odigos

#11   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6758 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:31

Η λογικη λεει πως τα εξοδα αποστολης δεν ειναι αξια αντικειμενου
το τελωνειο ομως, δεν εχει λογικη... οποτε βγαλε ακρη

Στανταρντ υπολογισε το ΦΠΑ (εννοειται)
κ απο εκει κ περα, χαρτουρα, εξοδα αποθηκευσης, εισαγωγη απο 3η χωρα, καβ
αναλογα τον (επιμελη) υπαλληλο μπαινουν τα +

#12   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:35

Παιδια αφηστε με να ξερω, το τιμολόγιο ειναι αξια αντικειμενου + εξοδα αποστολης, standard αυτο.

#13   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:42

Παιδια αφηστε με να ξερω, το τιμολόγιο ειναι αξια αντικειμενου + εξοδα αποστολης, standard αυτο.


Ισχύει. Για ένα φακό πλήρωσα 170$ (αξία) + 45$ (μεταφορικά)= 215 $ και με φορολόγησαν για το συνολικό ποσό και όταν φώναξα γιατί, μου είπαν επειδή αναφέρετε πάνω στο ίδιο συνοδευτικό τιμολόγιο !!

#14   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:48

Άρα δηλαδή να τους προσκομίσω τιμολόγιο με μόνο την αξία του αντικειμένου !!!

#15   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:49

Είναι πως θα του κάτσει του τελώνη παιδιά ότι και να λέμε. Ότι θέλουν χρεώνουν.
Εμένα πριν 4-5 χρόνια για ένα βιβλίο από ένα Αμερικάνικο e-store που έκανε 60$ + 15$ μεταφορικά και είχε κάνει τη μακακία το μαγαζί να τα έχουν μαζί στο ίδιο τιμολόγιο πλήρωσα 75 ευρώ τελωνείο...Στην Ελλάδα το έπαιρνα με 90ευρώ χωρίς άγχος και ταλαιπωρία και μου ήρθε διπλό σχεδόν. Είναι να μη σου τύχει αν δεν το έχεις υπολογίσει και φέρνεις κάτι μεμονωμένα.
Να πω ότι δεν πήγα εγώ Αθήνα να κάνω εκτελωνισμό. Αν πήγαινα εγώ ίσως πλήρωνα κάτι λιγότερο...Επίσης ισχύει ότι υπολογίζουν και τα μεταφορικά αν είναι μαζί.

Άρα δηλαδή να τους προσκομίσω τιμολόγιο με μόνο την αξία του αντικειμένου !!!

Αν έχει μέσα τιμολόγιο στη συσκευασία δεν τη γλυτώνεις αν είναι μαζί και μεταφορικά..:(

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες