Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτήσεις για τελωνείο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:59

Παίζουν συγκεκριμένες ώρες εκτελωνισμού ή ότι ώρα θέλει ο καθένας πάει ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:04

Πήγαινε το βράδυ ρε για after:P

Ε λογικά πρωί να πας να ξεμπερδέψεις ίδια μέρα και να μην πληρώσεις εξτρα μια μέρα τέλη αποθήκευσης. Μην το καθυστερείς πήγαινε αν το κάνεις μόνος...

Αναρτημένη εικόνα


#18   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:07

Πήγαινε το βράδυ ρε για after:P

Ε λογικά πρωί να πας να ξεμπερδέψεις ίδια μέρα και να μην πληρώσεις εξτρα μια μέρα τέλη αποθήκευσης. Μην το καθυστερείς πήγαινε αν το κάνεις μόνος...


Βρε συ ρωτάω γιατί με πήραν σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω από αύριο μετά τις 8 ! Το θέμα ήταν ότι άμα γινόταν θα πήγαινα σήμερα , δεδομένου ότι αύριο 1 η ώρα πρέπει να είμαι ζωγράφου ! Επίσης η προοπτική του after ακούγεται δελεαστική !

Τελευταία επεξεργασία από: Mikopos, 11/02/2013 - 18:07


#19   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:08

Τώρα δε νομίζω να εκτελωνίζουν. Πάρε ένα τηλ να δεις όμως δεν ξέρω τι να σου πω...Να πας αύριο όσο γίνεται πιο νωρίς μπας και ξεμπερδέψεις..

Αναρτημένη εικόνα


#20   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:10

Τώρα δε νομίζω να εκτελωνίζουν. Πάρε ένα τηλ να δεις όμως δεν ξέρω τι να σου πω...Να πας αύριο όσο γίνεται πιο νωρίς μπας και ξεμπερδέψεις..


Αυτό μάλλον θα κάνω !!! Είθε να μην πέσω σε μπόζους !!!

#21   madbilly69

madbilly69

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:44

Εγω θα πρότεινα να το αφήσεις να γυρίσει πίσω ή να πάρεις την απόδειξη (paypal ) και να βάλεις 40 USD αντί το πραγματικό πόσο γτ φορολογίσε 23% + 19% + ta ένσημα του εκτελονιστη και συν τα λεφτα που θα δώσεις στη ups για να πάρεις το δεμα
Είχα δώσει 89 ευρω μ ζητούσαν 120 και όλες η αποδείξεις βγαινανε 60 και έλεγα που ειναι τα υπόλοιπα δε ιστό θέλω αν γυρίσει πίσω και επειδή είχαν κόψει χαρτοσημα μ μαγιρεψανε την τιμή τη καλοί :ρ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ

#22   ckanas

ckanas

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/02/2013 - 01:32

Παιδιά βοήθεια και τις γνωμες σας (για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα), μετά από πολλές αγορές από ebay και γενικότερα Αμερική, ήρθε η στιγμή να κάτσει η στραβή του τελωνείου. Ένα αμαξάκι σε κλίμακα 1:10 (δέμα βάρους κοντά 7 κιλών ) το σταματήσαν από 17/01 ενώ σήμερα ήρθε χαρτί να τους στείλω το τιμολόγιο ή απόδειξη ή την απόδειξη πληρωμής από paypal μαζί με την φωτοτυπία από την κίνηση της κάρτας.

Το ιστορικό: Το δέμα αγοράστηκε από ebay, έχει αξία κοντά $500 αλλά ο τύπος έγραψε αξία $70 και πως είναι δώρο, επίσης στάλθηκε με USPS Priority και track number (στο track έγινε η μαλακία αλλιώς θα το περνάγανε). Εγώ επιμένω στο τηλέφωνο πως είναι δώρο και δεν έχω κάνει αγορά για να τους δώσω απόδειξη από Paypal. Επίσης, έπεισα τον Αμερικάνο να κόψει απόδειξη πως κάνει 70$ και λέω να τους στείλω αυτή.... τι λέτε, πως το κόβετε το θέμα;;. Αν δεν την δεχτούν θα "πειράξω τα αρχεία" του Paypal και της τράπεζας και θα παρουσιάσω το ποσό των 70...

#23   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/02/2013 - 15:22

Παιδιά βοήθεια και τις γνωμες σας (για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα), μετά από πολλές αγορές από ebay και γενικότερα Αμερική, ήρθε η στιγμή να κάτσει η στραβή του τελωνείου. Ένα αμαξάκι σε κλίμακα 1:10 (δέμα βάρους κοντά 7 κιλών ) το σταματήσαν από 17/01 ενώ σήμερα ήρθε χαρτί να τους στείλω το τιμολόγιο ή απόδειξη ή την απόδειξη πληρωμής από paypal μαζί με την φωτοτυπία από την κίνηση της κάρτας.

Το ιστορικό: Το δέμα αγοράστηκε από ebay, έχει αξία κοντά $500 αλλά ο τύπος έγραψε αξία $70 και πως είναι δώρο, επίσης στάλθηκε με USPS Priority και track number (στο track έγινε η μαλακία αλλιώς θα το περνάγανε). Εγώ επιμένω στο τηλέφωνο πως είναι δώρο και δεν έχω κάνει αγορά για να τους δώσω απόδειξη από Paypal. Επίσης, έπεισα τον Αμερικάνο να κόψει απόδειξη πως κάνει 70$ και λέω να τους στείλω αυτή.... τι λέτε, πως το κόβετε το θέμα;;. Αν δεν την δεχτούν θα "πειράξω τα αρχεία" του Paypal και της τράπεζας και θα παρουσιάσω το ποσό των 70...


Νομίζω ότι θα μπλέξεις... Τι ημερομηνία είναι η απόδειξη των 70$; Να πειράξεις όπως λες τα αρχεία εγώ δε στο συνιστώ με τίποτα γιατί αν γίνει λαλακία θα έχεις μπλεξίματα (θεωρείται πλαστογραφία και εξαπάτηση).

#24   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 13/02/2013 - 02:53

Νομίζω ότι θα μπλέξεις... Τι ημερομηνία είναι η απόδειξη των 70$; Να πειράξεις όπως λες τα αρχεία εγώ δε στο συνιστώ με τίποτα γιατί αν γίνει λαλακία θα έχεις μπλεξίματα (θεωρείται πλαστογραφία και εξαπάτηση).


Συμφωνώ στο θέμα της πλαστογραφίας ... Σήμερα πήγα να κάνω δουλειά και τελικά δεν έκανα γιατί λειτουργούν μέχρι τις 4 ... Whatever ... Εις αύριο τα νεότερα !

#25   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/02/2013 - 08:49

Νομίζω ότι θα μπλέξεις... Τι ημερομηνία είναι η απόδειξη των 70$; Να πειράξεις όπως λες τα αρχεία εγώ δε στο συνιστώ με τίποτα γιατί αν γίνει λαλακία θα έχεις μπλεξίματα (θεωρείται πλαστογραφία και εξαπάτηση).

σιγα μην μπλεξει ελλαδισταν ειμαστε ρεεεεεε

#26   mac78

mac78

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Alana...

Δημοσίευση 13/02/2013 - 08:51

Καλα κανω εγω και δεν αγοραζω απο Αμερικη...

#27   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 14/02/2013 - 14:50

Λοιπόν είχα υποσχεθεί ότι θα ανέβαζα την εμπειρία μου στο τελωνείο εδώ ,ένεκα όμως η εξεταστική (πανεπιστημιακή όχι βουλευτική ...) δεν τα κατάφερα . Άρα λοιπόν σήμερα τη βάψατε γιατί κρατάω το λόγο μου !!! Χαααα ... Λοιπόν έχουμε και λέμε ...
  • Ξεκινάω πρωί και φτάνω 11 η ώρα αεροδρόμιο και πηγαίνω στα γραφεία την UPS όπου μια ευγενέστατη κοπέλα με εξυπηρετεί και μου εξηγεί αναλυτικά όλη την διαδικασία και μου δίνει τη διατακτική ένατι του ποσού των 17 euros !
  • Πάω αποθήκη όπου μου βρίσκουν το δέμα μου και μου δίνουν κάποια χαρτιά για να πάω στην επόπτρια.
  • Πάω στην επόπτρια με ρωτάει τι έχει μέσα το δέμα κι αφού απαντάω λακονικά ότι περιέχει θήκη κινητού με στέλνει στον εκτελωνιστή .
  • Υποψιασμένος από το site που μου είχε στείλει ένας φίλος στην αρχή του παρόντος Thread που περιείχε tutorial για εκτελωνισμό :P έκοβα συμπεριφορές κι όταν ο τυπάκος πήρε όλα τα χαρτια (Έντυπο Διασάφησης κτλ.) και άρχισε να τα συμπληρώνει του πετάω σε κάποια φάση "Δεν πιστεύω να με χρεώσεις επειδή μου συμπληρώνεις τα έντυπα" , μου απάντησε πως όχι (από τους λίγους τίμιους πρέπει να ήταν άν και στη μούρη φαινόταν πολύ λαδιάρης ή παίζει να έφταιγε ότι πήγα κουστουμαρισμένος γιατί μετά θα πήγαινα δουλειά και σου λέει μας την έπεσε το ΣΔΟΕ :P ) και ύστερα με στέλνει στην επόπτρια πάλι για να τα θεωρήσει και να πάω στο τελωνείο.
  • Τα θεωρεί η επόπτρια και πάμε απέναντι στο τελωνείο .
  • Αρχικά γραφείο 0.4 προϊσταμένη (η γνωστή του δημοσίου) και παίρνουμε αριθμό.
  • Γραφείο 6 για να περάσει τα αντικείμενα στο σύστημα.
  • Γραφείο 10 για να εκτυπώσει την έντυπη μορφή και να βάλει σφραγίδα.
  • Γραφείο 14 για να πάρω παραπεμπτικό για να πληρώσω στην Εθνική Τράπεζα.
  • Γραφείο 16 που είναι η Εθνική Τράπεζα για να πληρώσω 26,61 euros (εκτελωνισμός)
  • Γραφειο 18 για να πάρω απόδειξη .
  • Πίσω πάλι στην αποθήκη να δώσω τα χαρτιά στη γραμματεία της να μου τα σφραγίσει και να πληρώσω 20 euros (εργατικά και αποθήκευση)
  • Απέναντι πάλι στον αποθηκάριο για να μου δώσει το πακέτο ...

Συνολικά σπατάλησα 2 και κάτι ώρες από τη ζωή μου και πλήρωσα μόνο για τελωνείο 63,61 euros , εκ'των οποίων τα 37 είναι κερατιάτικα ...

Αυτή είναι η εμπειρία μου , συγχωρέστε με για το μακροσκελές ποστ και θυμηθείτε ότι αγοράζετε από Αμερική ή Κίνα να αποστέλλεται με USPS μόνο και χωρίς tracking number !

Επίσης να σας ευχαριστήσω και όλους για την άμεση και κατατοπιστική βοήθεια και συμπαράστασή σας !!! ;)

#28   woody

woody

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 14/02/2013 - 15:08

Λοιπόν είχα υποσχεθεί ότι θα ανέβαζα την εμπειρία μου στο τελωνείο εδώ ,ένεκα όμως η εξεταστική (πανεπιστημιακή όχι βουλευτική ...) δεν τα κατάφερα . Άρα λοιπόν σήμερα τη βάψατε γιατί κρατάω το λόγο μου !!! Χαααα ... Λοιπόν έχουμε και λέμε ...

  • Ξεκινάω πρωί και φτάνω 11 η ώρα αεροδρόμιο και πηγαίνω στα γραφεία την UPS όπου μια ευγενέστατη κοπέλα με εξυπηρετεί και μου εξηγεί αναλυτικά όλη την διαδικασία και μου δίνει τη διατακτική ένατι του ποσού των 17 euros !
  • Πάω αποθήκη όπου μου βρίσκουν το δέμα μου και μου δίνουν κάποια χαρτιά για να πάω στην επόπτρια.
  • Πάω στην επόπτρια με ρωτάει τι έχει μέσα το δέμα κι αφού απαντάω λακονικά ότι περιέχει θήκη κινητού με στέλνει στον εκτελωνιστή .
  • Υποψιασμένος από το site που μου είχε στείλει ένας φίλος στην αρχή του παρόντος Thread που περιείχε tutorial για εκτελωνισμό :P έκοβα συμπεριφορές κι όταν ο τυπάκος πήρε όλα τα χαρτια (Έντυπο Διασάφησης κτλ.) και άρχισε να τα συμπληρώνει του πετάω σε κάποια φάση "Δεν πιστεύω να με χρεώσεις επειδή μου συμπληρώνεις τα έντυπα" , μου απάντησε πως όχι (από τους λίγους τίμιους πρέπει να ήταν άν και στη μούρη φαινόταν πολύ λαδιάρης ή παίζει να έφταιγε ότι πήγα κουστουμαρισμένος γιατί μετά θα πήγαινα δουλειά και σου λέει μας την έπεσε το ΣΔΟΕ :P ) και ύστερα με στέλνει στην επόπτρια πάλι για να τα θεωρήσει και να πάω στο τελωνείο.
  • Τα θεωρεί η επόπτρια και πάμε απέναντι στο τελωνείο .
  • Αρχικά γραφείο 0.4 προϊσταμένη (η γνωστή του δημοσίου) και παίρνουμε αριθμό.
  • Γραφείο 6 για να περάσει τα αντικείμενα στο σύστημα.
  • Γραφείο 10 για να εκτυπώσει την έντυπη μορφή και να βάλει σφραγίδα.
  • Γραφείο 14 για να πάρω παραπεμπτικό για να πληρώσω στην Εθνική Τράπεζα.
  • Γραφείο 16 που είναι η Εθνική Τράπεζα για να πληρώσω 26,61 euros (εκτελωνισμός)
  • Γραφειο 18 για να πάρω απόδειξη .
  • Πίσω πάλι στην αποθήκη να δώσω τα χαρτιά στη γραμματεία της να μου τα σφραγίσει και να πληρώσω 20 euros (εργατικά και αποθήκευση)
  • Απέναντι πάλι στον αποθηκάριο για να μου δώσει το πακέτο ...

Συνολικά σπατάλησα 2 και κάτι ώρες από τη ζωή μου και πλήρωσα μόνο για τελωνείο 63,61 euros , εκ'των οποίων τα 37 είναι κερατιάτικα ...

Αυτή είναι η εμπειρία μου , συγχωρέστε με για το μακροσκελές ποστ και θυμηθείτε ότι αγοράζετε από Αμερική ή Κίνα να αποστέλλεται με USPS μόνο και χωρίς tracking number !

Επίσης να σας ευχαριστήσω και όλους για την άμεση και κατατοπιστική βοήθεια και συμπαράστασή σας !!! ;)

B) Ωραιος

#29   ckanas

ckanas

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/02/2013 - 01:35

Η εμπειρία μου, τελικά το θέμα λύθηκε με πλαστό τιμολόγιο στα 70$. Τους το στέλνω, τους παίρνω τηλέφωνο--- μου λένε το περάσαμε κυριε με την αξία του τιμολογίου αλλά να μην το ξανά κάνετε κάτι τέτοιο γιατί μπήκαμε στο ίντερνετ και είδαμε πόσο κάνει κλπ αλλά τέλος πάντων να μην ξαναγίνει .... να δω τι θα μου έρθει να πληρώσω στο ταχυδρομείο τώρα...

#30   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/02/2013 - 12:08

Η εμπειρία μου, τελικά το θέμα λύθηκε με πλαστό τιμολόγιο στα 70$. Τους το στέλνω, τους παίρνω τηλέφωνο--- μου λένε το περάσαμε κυριε με την αξία του τιμολογίου αλλά να μην το ξανά κάνετε κάτι τέτοιο γιατί μπήκαμε στο ίντερνετ και είδαμε πόσο κάνει κλπ αλλά τέλος πάντων να μην ξαναγίνει .... να δω τι θα μου έρθει να πληρώσω στο ταχυδρομείο τώρα...


Είσαι τυχερός που βαριόταν ο υπάλληλος..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες