Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το whatsapp βγάζει μήνυμα στις jailbroken συσκευές.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   lookito

lookito

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Twitter:@lsakkatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:lookitoJCW

Δημοσίευση 25/03/2013 - 04:38

Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι για piracy reasons

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   switchfoot09

switchfoot09

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Twitter:@έχουμε
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/03/2013 - 07:13

off:Δεν είναι ακριβώς τόσο εύκολο όσο το λες νομίζω.Πρέπει να γίνει νομίζω ένας έλεγχος αν υπάρχει το /private/var/lib/apt το οποίο και πάλι δεν είναι σίγουρος ότι είναι jb η συσκευή.



μα ουσιαστικα το παραδειγμα σου ειναι ιδιο με το δικο μου (ελεγχο για την υπαρξη συγκεκριμενων φακελων) και δεν ειναι αναγκη να γινουν 2 ελεγχοι, απο την στιγμη που υπαρχει το cydia.app δεν χρειαζεται να γινει αλλος ελεγχος. ;)
με τον ιδιο τροπο μπορει να γινει ελεγχος απο την εφαρμογη για το αν εχεις χακαρισμενες εφαρμογες στο κινητο σου απλα κοιταζοντας το μεγεθος του αρχειου MobileInstallation που ειναι υπευθυνο για τον ελεγχο των εφαρμογων που περνάς, μιας και το πειραγμενο αρχειο εχει διαφορετικο μεγεθος απο το κανονικο.

Τελευταία επεξεργασία από: switchfoot09, 25/03/2013 - 07:19


#18   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 25/03/2013 - 10:33

εμένα πάντως όλα καλά ... ευτυχώς δηλαδή ... μήπως το κάνει μόνο σε άτομα που το έχουν cracked ?

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#19   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 25/03/2013 - 11:06

Οχι δεν την εχω cracked.
Αν πας ρυθμισεις/σχετικα/επικοινωνηστε μαζι μας δε στο λεει;

Τελευταία επεξεργασία από: tgousopoulos, 25/03/2013 - 11:07


#20   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 25/03/2013 - 11:16

ναι έχεις δίκιο ... εγώ νόμιζα ότι στο λέει όπως και στο skype ... και εμένα δεν μου αφήνει να κάνω feedback ....

πάντως είναι εντελώς καραγκιόζηδες ... 1ο θέλουν συνδρομή μετά βάζουν αυτό το κλείδωμα έλεος ... το μήλο το έχω jb αλλά όλα είναι αγορασμένα

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#21   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 25/03/2013 - 11:31

Από τη στιγμή που το jailbreak είναι νόμιμο και με δικαστική απόφαση για ποιο λόγο κάνουν κάτι τέτοιο; Αυτοί είναι οι παράνομοι... Αν θέλουν ας κάνουν έλεγχο αν η εφαρμογή τους είναι σπασμένη και τότε ας μην ανοίγει και καθόλου.

#22   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/03/2013 - 12:18

Από τη στιγμή που το jailbreak είναι νόμιμο και με δικαστική απόφαση για ποιο λόγο κάνουν κάτι τέτοιο; Αυτοί είναι οι παράνομοι... Αν θέλουν ας κάνουν έλεγχο αν η εφαρμογή τους είναι σπασμένη και τότε ας μην ανοίγει και καθόλου.


Σοβαρά;;
Εγω όταν έκανα JB και κολουσε η εφαρμογή του καιρού, έστειλα mail στην apple αλλά δεν μου απάντησε...παράνομη κι αυτή;
Ε τους απατεώνες!! Τόσα λεφτά έδωσα!
Μερικοί έχετε πολύ πλάκα με τις απαιτήσεις σας

Τελευταία επεξεργασία από: ForceF, 25/03/2013 - 12:20


#23   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 25/03/2013 - 12:35

Σοβαρά;;
Εγω όταν έκανα JB και κολουσε η εφαρμογή του καιρού, έστειλα mail στην apple αλλά δεν μου απάντησε...παράνομη κι αυτή;
Ε τους απατεώνες!! Τόσα λεφτά έδωσα!
Μερικοί έχετε πολύ πλάκα με τις απαιτήσεις σας


Αυτό κατάλαβες; Ότι να ναι.

#24   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 25/03/2013 - 12:43

τι κάνεις Γιάννη ? κουκιά σπέρνω .

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#25   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 25/03/2013 - 14:35

Από τη στιγμή που το jailbreak είναι νόμιμο και με δικαστική απόφαση για ποιο λόγο κάνουν κάτι τέτοιο; Αυτοί είναι οι παράνομοι... Αν θέλουν ας κάνουν έλεγχο αν η εφαρμογή τους είναι σπασμένη και τότε ας μην ανοίγει και καθόλου.


Το jailbreak μπορεί να είναι νόμιμο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένη οποιαδήποτε εταιρεία να παρέχει και υποστήριξη στις jailbroken συσκευές. Έχεις μεν δικαίωμα να κάνεις ότι θέλεις με τη συσκευή σου, αλλά δε μπορείς να απαιτείς υποστήριξη για μια σακατεμένη ―ή έστω μη-stock― συσκευή.

Κλασικό παράδειγμα από το χώρο της αυτοκίνησης: μπορείς εύκολα και νομιμότατα να «πειράξεις» το αυτοκίνητό σου. Αλλά μετά την εγγύηση της αντιπροσωπείας την ξεχνάς (λογικό!) ;)

#26   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/03/2013 - 14:45

Το jailbreak μπορεί να είναι νόμιμο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένη οποιαδήποτε εταιρεία να παρέχει και υποστήριξη στις jailbroken συσκευές. Έχεις μεν δικαίωμα να κάνεις ότι θέλεις με τη συσκευή σου, αλλά δε μπορείς να απαιτείς υποστήριξη για μια σακατεμένη ―ή έστω μη-stock― συσκευή.

Κλασικό παράδειγμα από το χώρο της αυτοκίνησης: μπορείς εύκολα και νομιμότατα να «πειράξεις» το αυτοκίνητό σου. Αλλά μετά την εγγύηση της αντιπροσωπείας την ξεχνάς (λογικό!) ;)

Το ότι χάνω την εγγύηση όμως δεν σημαίνει ότι μου αρνείται την τεχνική της υποστήριξη απλά ότι θα την πληρώσω!
Όπως και στην περίπτωση μας την έχω πληρώσει την εφαρμογή

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#27   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 25/03/2013 - 15:24

Θα έπρεπε να την έχω cracked :P

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#28   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 27/03/2013 - 20:48

Το ότι χάνω την εγγύηση όμως δεν σημαίνει ότι μου αρνείται την τεχνική της υποστήριξη απλά ότι θα την πληρώσω!
Όπως και στην περίπτωση μας την έχω πληρώσει την εφαρμογή


Τα έμπλεξες λίγο. Όταν πληρώνεις για ένα αυτοκίνητο (ή μια εφαρμογή), παίρνεις μαζί ενσωματωμένη στην τιμή την εγγύηση (ή την υποστήριξη). Μετά, εφόσον χάσεις την εγγύηση του αυτοκινήτου, (ή της εφαρμογής με jailbreak) πληρώνεις επιπλέον για ότι χρειαστείς. Τα 0,89€ που κοστίζει το WhatsApp τα δίνεις για να αποκτήσεις μια άδεια χρήσης (ή στο παράδειγμά μου, τα δίνεις για να αγοράσεις το αυτοκίνητο). Εάν θέλεις υποστήριξη σε non-stock συσκευή/ αμάξι, θα πρέπει να πληρώσεις εξτρά!

Τώρα προφανώς, επειδή αυτό το scheme είναι υπερβολικά περίπλοκο για μια mobile πλατφόρμα και όχι τόσο εφαρμόσιμο (καλό το παράδειγμα με το αυτοκίνητο, αλλά κατά τ' άλλα δεν έχουν και τόση σχέση) πολύ απλά αρνούνται την υποστήριξη και τέλος. Το κόστος γι αυτούς θα ήταν πολύ μεγάλο.

#29   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 27/03/2013 - 21:03

πολλές φορές το whats app παρουσιάζει πρόβλημα με το JB. πχ εμένα μου είχε παρουσιάσει πρόβλημα με τα push notifications (και το viber) και αναγκάστηκα να κάνω restore. Οπότε για να μην ασχολούνται με τέτοιου είδους προβλήματα, πέταξαν αυτό και όλα οκ. Σου λέει "πρόβλημά σου, εμείς το φτιάξαμε για καθαρή συσκευή οπότε κάνε restore".

#30   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/03/2013 - 08:49

Πάντως εγώ το θεωρώ λίγο τραβηγμένο με το εξής σκεπτικό : Εγώ πχ έχω JB iPhone αλλά το What's app το έχω πληρωμένο άρα δε δικαιούμαι σύμφωνα με αυτούς υποστήριξη. Από την άλλη αν εγώ δώσω σε 3-4 φίλους μου την εφαρμογή με το δικό μου Apple ID και δεν έχουν jb στις συσκευές τους αυτοί δικαιούνται κανονικά υποστήριξη άσχετα που δεν πλήρωσαν την εφαρμογή και στην ουσία την έχουν σα σπασμένη.. Δεν είναι λίγο άκυρο;

Τελευταία επεξεργασία από: thanozr, 28/03/2013 - 08:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες