Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[App] XBMC media center (πως να το σετάρετε)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
487 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   Roberto21

Roberto21

    iPH User

  • 164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 16/04/2014 - 00:45

Αλλα εχω ενα αλλο κουφο προβλημα εδω και 2 μηνες σιγουρα, ισως και παραπανω.

Για να βλεπω ελληνικους υποτιτλους χρησιμοποιω 3 services στο XBMC Subtitles (opensubtitles, subs4free, subtitles.gr)

Το προβλημα ειναι το εξης, οταν επιλεγω απο subs4free ή subtitles.gr δε μου εμφανιζει καθολου τους υποτιτλους στη ταινια. Ενω τους βρισκει κανονικα, τους κατεβαζει κανονικα, δε τους δειχνει καν οταν παιζω μια ταινια ή σειρα.
Φυσικα το δοκιμασα σε πολλα addons (Gotv/movies, icefilms, 1channel κτλ) και σε πολλες ταινιες και σειρες.

Απο opensubtitles τα παιζει κανονικα αλλα πολλες φορες τελευταια εχει καποιο προβλημα το api τους και βγαζει error 503 οταν παει να βρει τον υποτιτλο. Οποτε αρκετες φορες ξεμενω απο υποτιτλους. Ειμαι χρονια χρηστης του xbmc και δε το συναντησα αυτο ξανα.

Αληθεια τι γινεται ρε παιδια? εχει κανεις παρομοιο προβλημα?


Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...μπας και βρήκαμε καμια λύση;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   Georgio

Georgio

    iPH Contributor

  • 1106 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgioDan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:iGIORGIS

Δημοσίευση 16/04/2014 - 11:15

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...μπας και βρήκαμε καμια λύση;

ναι βρηκα μια λυση! :P

Εβαλα τη 13 beta 3 και ηρεμισα



#303   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2014 - 12:54

ναι βρηκα μια λυση! :P
Εβαλα τη 13 beta 3 και ηρεμισα


Ναι στο Gotham εχει αλλαξει ο τροπος με τους υποτιτλους και ειναι πλεον ενσωματωμενο. Δεν χρειαζεται το subtitles addon.

Εχω αντιμετωπισει και εγω προβλημα με τους υποτιτλους που δεν εμφανιζοταν τελικα και το εφτιαξα αλλαζοντας το αρχειο των υποτιτλων σε UTF-8 αν θυμαμαι καλα. Βεβαια εγω βλεπω με Αγγλικους υποτιτλους και αυτο γιατι η γυναικα μου δεν ειναι Ελληνιδα.

#304   Georgio

Georgio

    iPH Contributor

  • 1106 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgioDan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:iGIORGIS

Δημοσίευση 16/04/2014 - 18:14

Ναι στο Gotham εχει αλλαξει ο τροπος με τους υποτιτλους και ειναι πλεον ενσωματωμενο. Δεν χρειαζεται το subtitles addon.

Εχω αντιμετωπισει και εγω προβλημα με τους υποτιτλους που δεν εμφανιζοταν τελικα και το εφτιαξα αλλαζοντας το αρχειο των υποτιτλων σε UTF-8 αν θυμαμαι καλα. Βεβαια εγω βλεπω με Αγγλικους υποτιτλους και αυτο γιατι η γυναικα μου δεν ειναι Ελληνιδα.

οχι δεν ειχα προβλημα με κινεζικα ωστε να λυνεται με το utf-8. Αλλωστε για να δεις ελληνικα το αλλαζεις ετσι κι αλλιως. Το προβλημα ηταν οτι δε τα εμφανιζε καθολου!



#305   zotosdim

zotosdim

    iPH User

  • 129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 19/04/2014 - 17:55

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Εγω, αντιμετωπιζω το εξης περιεργο... Μεσα σε μια εβδομαδα που αποφασισα να ασχοληθω με το συγκεκριμενο αθλημα, εκανα jailbreak 2 apple tv με τον ιδιο ακριβως τροπο. Το περιεργο ειναι οτι το ενα εχει πανω το hub wizzard, εκανα εγκατασταση τα ελληνικα καναλια (αφου ειμαι κατοικος εξωτερικου και ηταν ο μοναδικος λογος που εγινε ολο αυτο) και το αλλο δεν εχει ουτε το hub wizzard και ενω κανω add το  fusion και μεσα απο αυτο βρισκω το lambda παω στα add ons να προσθεσω τα ελληνικα καναλια και το lambda δεν εχει τιποτα μεσα... Ποσο περιεργο ειναι αυτο??? Εχει κανεις καμια ιδεα πριν τα παρω κρανιο και το πεταξω απο κανενα παραθυρο? Ευχαριστω :)



#306   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/04/2014 - 00:35

Καλησπέρα φίλε μου, πρέπει να κανείς refresh το λάμδα!

Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει σε Apple TV αλλά στους υπολογιστές με δεξί κλικ βγάζει επιπλέον επιλογές και μια από αυτές είναι το force refresh. Σε iPad οι επιλογές βγαίνουν με παρατεταμένο tap στο λάμδα!

Σε σένα λογικά θα είναι κάποιο πλήκτρο αλλά δεν γνωρίζω πιο. Αν κάποιος έχει Apple TV ας βοηθήσει το παλικάρι!

#307   typeDan

typeDan

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 20/04/2014 - 01:26

Ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος απο πανω απλα τις τελευταιες 2 ημερες εχει ενα θεματακι το ρεπο και δεν εμφανιζει τιποτα ουτε με ανανεωση.

#308   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 02/05/2014 - 19:10

Δεν ξέρω εάν εχει αναφερθεί ξανα αλλα θελω να ρωτήσω πως γίνεται να αναγνωρίζει τους ελληνικούς υποτιτλους μαι να μην βγαζει ιερογλυφικα;;;;;γνωρίζει κάποιος;;;

#309   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 02/05/2014 - 20:53

Το βρήκα οκ!

#310   gtkarch

gtkarch

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/05/2014 - 12:34

Φίλοι, είμαι νέος στο xbmc αλλά γενικώς τα έχω πάει καλά στο setάρισμα ΕΚΤΟΣ βέβαια από το remote control. Λοιπόν, έχω εγκαταστήσει το xbmc στο laptop που το συνδέω με την TV. Έχω κατεβάσει στο ipad 2 apps (το xbmcRemote και το Subu XBMC) για να έχω τον έλεγχο από τον καναπέ. Έκανα τις ρυθμίσεις από το system/settings/services/webserver , Remote control και zeroconf αλλά το ipad δε βρίσκει κανένα host. Στη συνέχεια κατέβασα και σε android το app του xbmc για remote control, δούλεψε κανονικά την πρώτη φορά αλλά την επομένη ημέρα μου βγάζει το εξής μήνυμα: Ι/Ο Exception (java.net.SocketException) failed to connect to /192.168.1.50 (port 80) after 5000ms: isConnected failed: EHOSTUNREACH (no route to host). Απενεργοποίησα και το firewall στο laptop μήπως και... αλλά τίποτα. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;

#311   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/05/2014 - 09:21

Φίλοι, είμαι νέος στο xbmc αλλά γενικώς τα έχω πάει καλά στο setάρισμα ΕΚΤΟΣ βέβαια από το remote control. Λοιπόν, έχω εγκαταστήσει το xbmc στο laptop που το συνδέω με την TV. Έχω κατεβάσει στο ipad 2 apps (το xbmcRemote και το Subu XBMC) για να έχω τον έλεγχο από τον καναπέ. Έκανα τις ρυθμίσεις από το system/settings/services/webserver , Remote control και zeroconf αλλά το ipad δε βρίσκει κανένα host. Στη συνέχεια κατέβασα και σε android το app του xbmc για remote control, δούλεψε κανονικά την πρώτη φορά αλλά την επομένη ημέρα μου βγάζει το εξής μήνυμα: Ι/Ο Exception (java.net.SocketException) failed to connect to /192.168.1.50 (port 80) after 5000ms: isConnected failed: EHOSTUNREACH (no route to host). Απενεργοποίησα και το firewall στο laptop μήπως και... αλλά τίποτα. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;


Γιατι δεν δοκιμαζεις να βρεις την IP του λαπτοπ σου και να την βαλεις χειροκηνιτα στο remote control? Ακομα και Mac Address μπορεις να βαλεις για να κανεις wake on lan αν το λαπτοπ σου ειναι συνδεδεμενο με καλωδιο στο ιντερνετ!

Αν χρειαστεις περισσοτερη βοηθεια πες μας :)

#312   gtkarch

gtkarch

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/05/2014 - 14:39

Γιατι δεν δοκιμαζεις να βρεις την IP του λαπτοπ σου και να την βαλεις χειροκηνιτα στο remote control? Ακομα και Mac Address μπορεις να βαλεις για να κανεις wake on lan αν το λαπτοπ σου ειναι συνδεδεμενο με καλωδιο στο ιντερνετ!
Αν χρειαστεις περισσοτερη βοηθεια πες μας :)


Έχω βάλει και την IP και Mac address, αλλά τίποτα. Τελικά, νομίζω ότι εάν δοκιμάσω να βρω το xbmc ¨σχετικά¨ γρήγορα μόλις ανοίξω το laptop, τότε το βρίσκουν τα κινητά. Υπάρχει περίπτωση, μετά από λίγη ώρα να απενεργοποιείται το host στο laptop και να μη το εντοπίζουν τα κινητα; Μόλις συνδεθεί σε κάποιο ¨νέο¨ Wifi εντοπίζεται αμέσως.

#313   Andreas_P

Andreas_P

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:Addreas

Δημοσίευση 08/05/2014 - 15:48

Ενώ κάνω όλη τη διαδικασία όπως λέει στην 1 σελίδα στο install from zip file βρίσκω το fusion  το επιλέγω αλλά δεν υπάρχει ο φάκελος  International -> greek και το

repository.lambda το έχει σε ένα φάκελο με όνομα xbmc-repos.Το κάνω εγκατάσταση πάω στο Get Add-ons βλέπω το lambda s XBMC Addons αλλά είναι άδειο...

Δοκίμασα Force refresh αλλά και πάλι τίποτα!! Καμία ιδέα??



#314   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 08/05/2014 - 18:00

Εχεις χάσει ενα βήμα,διάβασε τον οδηγό προσεκτικα

#315   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 08/05/2014 - 18:05

Λάθος δικό μου σορρυ φιλε

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες