Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[App] XBMC media center (πως να το σετάρετε)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
487 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#316   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/05/2014 - 11:10

Για όσους δεν το έχουν δει ακόμα, κυκλοφόρησε η έκδοση 13 του XBMC με ονομασία Gotham! Η νέα έκδοση προσφέρει 3D UI για όσους κατέχουν τρισδιαστατες τηλεοράσεις και πολλές πολλές αλλαγές, καλύτερη κατηγοριοποίηση στις ρυθμίσεις και πλέον ενσωματώνεται το addon των υποτιτλων στο λειτουργικό!

Το δοκίμασα σε raspberry pi, iPad και PC και λειτουργεί άψογα και στα τρία!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#317   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 16/05/2014 - 18:25

Παιδιά καλησπέρα. Νέος και εγώ με το xbmc σε iPad Air. Υπάρχει δυνατότητα εκτός του Apple TV να βλέπω τις ταινίες του xbmc από το iPad στην τηλεόρασή μου (Samsung Smart TV)?

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

#318   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/05/2014 - 19:46

Παιδιά καλησπέρα. Νέος και εγώ με το xbmc σε iPad Air. Υπάρχει δυνατότητα εκτός του Apple TV να βλέπω τις ταινίες του xbmc από το iPad στην τηλεόρασή μου (Samsung Smart TV)?
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.


Χωρις να το συνδεσεις με καλωδιο ετσι; Πιστευω πως οχι δεν υπαρχει. Για αυτη την δουλεια, εχω παρει ενα Raspberry Pi που το χρησιμοποιω σαν torrent downloader, XBMC και μπορει να κανει και streaming μεσω του browser σου σε οποιο υπολογιστη θελεις.

Αν στησεις και ενα ddns domain στο ρουτερ σου τοτε βλεπεις την βιβλιοθηκη σου οπου και να εισαι στον κοσμο. Το Raspberry Pi ειναι φθηνο, περιπου 40 ευρω αλλα θα χρειαστεις καποια επιπλεον πραγματακια, SD καρτες, δισκους, usb hub κτλ κτλ. Εγω αυτα τα ειχα οποτε μου βγηκε φθηνα!

#319   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 17/05/2014 - 19:55

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Εγώ όμως θα ήθελα να συνδέομαι με την τηλεόραση χωρίς την αγορά κάποιας άλλης συσκευής, αλλά μέσω κάποιας εφαρμογής αν υπήρχε, όπως είναι το Plex για Laptop. Η Samsung έχει το Plex αν υπήρχε και για iPad θα ήταν τέλεια.

Χωρις να το συνδεσεις με καλωδιο ετσι; Πιστευω πως οχι δεν υπαρχει. Για αυτη την δουλεια, εχω παρει ενα Raspberry Pi που το χρησιμοποιω σαν torrent downloader, XBMC και μπορει να κανει και streaming μεσω του browser σου σε οποιο υπολογιστη θελεις.
Αν στησεις και ενα ddns domain στο ρουτερ σου τοτε βλεπεις την βιβλιοθηκη σου οπου και να εισαι στον κοσμο. Το Raspberry Pi ειναι φθηνο, περιπου 40 ευρω αλλα θα χρειαστεις καποια επιπλεον πραγματακια, SD καρτες, δισκους, usb hub κτλ κτλ. Εγω αυτα τα ειχα οποτε μου βγηκε φθηνα!



#320   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/05/2014 - 10:19

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Εγώ όμως θα ήθελα να συνδέομαι με την τηλεόραση χωρίς την αγορά κάποιας άλλης συσκευής, αλλά μέσω κάποιας εφαρμογής αν υπήρχε, όπως είναι το Plex για Laptop. Η Samsung έχει το Plex αν υπήρχε και για iPad θα ήταν τέλεια.


Για το plex να ξέρεις ότι υπάρχει για iPad επι πληρωμή αλλά πρόσεξε, το plex χωρίζεται σε δυο κομμάτια, το ένα είναι το plex media server που θα αναλαβει και το transcoding και μετά είναι το plex client που απλά θα λάβει τα δεδομένα και θα τα προβάλει.

Αυτό που έχεις στην τηλεόραση σου είναι το client. Δυστυχώς δεν ξέρω αν το plex στο iPad λειτουργεί σαν σέρβερ όμως!

Τώρα που το σκέφτομαι όμως, το XBMC έχει πάνω DLNA server και μπορείς να διαβάσεις την βιβλιοθήκη του XBMC μέσω τηλεόρασης που υποστηρίζει DLNA (σχεδόν όλες πλέον).

Στις ρυθμίσεις - services - UPnP ενεργοποίησε το share video and music libraries through UPnP και επίσης το announce library updates via UPnP.

Μετά στην τηλεόραση σου στο input (εκεί που επιλέγεις την πηγή, θα πρέπει να δεις το XBMC!

Σε μένα με αυτό δεν δουλεύουν οι υπότιτλοι όμως αλλά δοκίμασε το γιατί μάλλον είναι πρόβλημα της τηλεόρασης μου!

#321   oceanbreeze

oceanbreeze

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 25/05/2014 - 15:34

Για το plex να ξέρεις ότι υπάρχει για iPad επι πληρωμή αλλά πρόσεξε, το plex χωρίζεται σε δυο κομμάτια, το ένα είναι το plex media server που θα αναλαβει και το transcoding και μετά είναι το plex client που απλά θα λάβει τα δεδομένα και θα τα προβάλει.

Αυτό που έχεις στην τηλεόραση σου είναι το client. Δυστυχώς δεν ξέρω αν το plex στο iPad λειτουργεί σαν σέρβερ όμως!

Τώρα που το σκέφτομαι όμως, το XBMC έχει πάνω DLNA server και μπορείς να διαβάσεις την βιβλιοθήκη του XBMC μέσω τηλεόρασης που υποστηρίζει DLNA (σχεδόν όλες πλέον).

Στις ρυθμίσεις - services - UPnP ενεργοποίησε το share video and music libraries through UPnP και επίσης το announce library updates via UPnP.

Μετά στην τηλεόραση σου στο input (εκεί που επιλέγεις την πηγή, θα πρέπει να δεις το XBMC!

Σε μένα με αυτό δεν δουλεύουν οι υπότιτλοι όμως αλλά δοκίμασε το γιατί μάλλον είναι πρόβλημα της τηλεόρασης μου!


σωστος! αλλα το θεμα ειναι να στελνεις με dlna τα βιντεο που streamαρονται κατευθειαν και οχι αυτα που εχεις ηδη κατεβασει κ τα εβαλες στην library. εμενα η samsung smart tv που εχω κανει ακριβως οτι λες. βλεπει δηλαδει την βιβλιοθηκη του xbmc. οταν ομως λεω play with samsung tv τοτε δεν αναγνωριζει το βιντεο (.str file). το πλεξ κανει ακριβως οτι το allshare της samsung πχ. το απ.ευθειας streaming ειναι το θεμα που δυστυχως χωρις apple tv η αντιςτοιχο δεν παιζει γιατι η τιβι δεν κανει transcode το .str file. αν βρει καποιος τη. λυση να μας ενημερωσει. θενξ

#322   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/05/2014 - 21:04

σωστος! αλλα το θεμα ειναι να στελνεις με dlna τα βιντεο που streamαρονται κατευθειαν και οχι αυτα που εχεις ηδη κατεβασει κ τα εβαλες στην library. εμενα η samsung smart tv που εχω κανει ακριβως οτι λες. βλεπει δηλαδει την βιβλιοθηκη του xbmc. οταν ομως λεω play with samsung tv τοτε δεν αναγνωριζει το βιντεο (.str file). το πλεξ κανει ακριβως οτι το allshare της samsung πχ. το απ.ευθειας streaming ειναι το θεμα που δυστυχως χωρις apple tv η αντιςτοιχο δεν παιζει γιατι η τιβι δεν κανει transcode το .str file. αν βρει καποιος τη. λυση να μας ενημερωσει. θενξ


Τωρα καταλαβα, θελεις screen mirroring. Δυστυχώς ουτε το XBMC αλλα ουτε το Plex κανουν αυτο που θες. Το iPad κανει screen mirroring σε apple tv και λενε και σε μερικες αλλες συσκευες που δεν εχω δοκιμασει. Αν δεν θελεις να παρεις αλλη συσκευη, δεν νομιζω με καποιο software να καταφερεις κατι...

#323   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 26/05/2014 - 22:04

Πως γίνεται να συγχρονισω υποτιτλους;;;στο xbmc που εχω στον υπολογιστή υπάρχει τέτοια ρύθμιση..στο iPad δεν τη βρισκω

#324   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/05/2014 - 00:21

Πως γίνεται να συγχρονισω υποτιτλους;;;στο xbmc που εχω στον υπολογιστή υπάρχει τέτοια ρύθμιση..στο iPad δεν τη βρισκω


IPad2 με XBMC Gotham 13 η επιλογη υπαρχει στα Audio Controls. Οπως βλεπεις την ταινια σου το κουμπι με το ηχειο στα δεξια. Απο τις ρυθμισεις ειναι το subtitle offset...

#325   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 27/05/2014 - 19:52

IPad2 με XBMC Gotham 13 η επιλογη υπαρχει στα Audio Controls. Οπως βλεπεις την ταινια σου το κουμπι με το ηχειο στα δεξια. Απο τις ρυθμισεις ειναι το subtitle offset...

ευχαριστω

#326   kostikas11

kostikas11

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2014 - 00:25

Γεια σας , καπου εμαθα οτι μπορεις να κανεις rec (εγγραφη) απο οποιοδηποτε καναλι θες στο συγκεκριμενο προγραμμα , κατι τετοιο ισχυει , ευχαριστω πολυ.



#327   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2014 - 16:07

Γεια σας , καπου εμαθα οτι μπορεις να κανεις rec (εγγραφη) απο οποιοδηποτε καναλι θες στο συγκεκριμενο προγραμμα , κατι τετοιο ισχυει , ευχαριστω πολυ.

Οσο και να το εχω ψαξει, δεν εχω βρει τιποτα τετοιο...

#328   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 08/06/2014 - 19:13

Καλησπέρα σας παιδιά το έχω κάνει εγκατάσταση στον υπολογιστή μου και στο iMac μου φυσικά αλλα τα κυπριακά καναλια δεν παίζουν γιατί τι πρέπει να κάνω ;



#329   gmkgmk

gmkgmk

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2014 - 23:27

Καλησπερα σε ολους,

 

Μολις απεκτησα μια apple tv 2 στην οποια θελω να πειραματιστω με ολα αυτα τα "καλουδια" που αναφερετε για free channel's αλλα προτιστως θα ηθελα να την δοκιμασω σαν media player.

Μεχρι τωρα χρησιμοποιω το mac mini αλλα θελω κατι πιο απλο στην χρηση για τα παιδια και την γυναικα.

Εχω εγκαταστησει ηδη το xbmc αλλα δυστηχως εχω προβλημα οταν θελω να αναπαραγω αρχεια .mkv με external srt,δεν μπορω να εμφανισω με τιποτα τους υποτιτλους.

Το δοκιμασα και στο mac mini με τα ιδια αποτελεσματα,με vlc player κανενα προβλημα.

Επισης θα ηθελα την συμβουλη σας αν θα πρεπει για αναπαραγωγη ταινιων να δοκιμασω αλλη λυση οπως plex connect ή atv(black)

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.



#330   parlapipas25

parlapipas25

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/06/2014 - 12:50

Ποιο source και add-on περναμε για να βλεπουμε ξενες σειρες και ταινιες?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες