Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[App] XBMC media center (πως να το σετάρετε)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
487 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   zotosdim

zotosdim

    iPH User

  • 129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/06/2014 - 15:36

Καλησπέρα και απο μενα. Τρέχω το xbmc σε Apple TV 2. Πιστεύω ότι εκανα τρελό λάθος που εκανα αναβάθμιση σε Gotham. Πιστεύω ότι έχει λιγότερες πηγές για ελληνικούς υποτιλους συν ότι με το που τραβάει τον υποτιλου κρασαρει και κάνει restart το application. Έψαξα και δοκίμασα για την υποβάθμιση και δεν. Επίσης στο lambda για τα ελληνικά κανάλια το star δε μου έπαιζε ποτε και μετα απο ενα πολύ πρόσφατο update δεν παίζει ούτε το mega...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   Manosaek

Manosaek

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 24/06/2014 - 17:42

Καλησπερα... Υπαρχει καποιος που να ασχολειτε με το xbmc σε δεκτη με enigma 2?

#333   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 27/06/2014 - 07:49

Καλησπερα... Υπαρχει καποιος που να ασχολειτε με το xbmc σε δεκτη με enigma 2?


Τι ακριβώς θες;

#334   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 27/06/2014 - 10:38

Τι ακριβώς θες;

Μπαίνει το xbmc σε dreambox με enigma 2?

Knowledge Is Power


#335   Manosaek

Manosaek

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 27/06/2014 - 10:47

Ναι φιλε μου μπαινει... Υπαρχει plugin... Θελω να το βαλω στν δεκτη μου... Γνωριζει καποιος;;

#336   marconi

marconi

    iPH User

  • 164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2014 - 11:09

Εγω που δοκιμασα το εβαλα ανοιγει κανονικα σαν εφαρμογη.Αλλα τα plugins δεν μου δουλευουν παω να τα ανοιξω αλλα τιποτα και ετσι το παρατησα



#337   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 27/06/2014 - 11:13

Μπαίνει το xbmc σε dreambox με enigma 2?

Αυτο που ξερω οτι μπορει να γινει, ειναι εγκατασταση σε xbmc σε ενα απο Windows-Mac-Linux-OpenElec-iOS-Android, και μετα κανεις εγκατασταση ενα plugin για enigma 2 για το xbmc και συνδεεις το δεκτη σου απομακρυσμενα για να βλεπεις TV μεσω XBMC. Εγω αυτο εχω κανει σε enigma 2 VU+ Solo.



#338   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 27/06/2014 - 12:24

Αυτο που ξερω οτι μπορει να γινει, ειναι εγκατασταση σε xbmc σε ενα απο Windows-Mac-Linux-OpenElec-iOS-Android, και μετα κανεις εγκατασταση ενα plugin για enigma 2 για το xbmc και συνδεεις το δεκτη σου απομακρυσμενα για να βλεπεις TV μεσω XBMC. Εγω αυτο εχω κανει σε enigma 2 VU+ Solo.

Οκ θα το ψάξω....

Knowledge Is Power


#339   Manosaek

Manosaek

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/06/2014 - 19:40

Αυτο που ξερω οτι μπορει να γινει, ειναι εγκατασταση σε xbmc σε ενα απο Windows-Mac-Linux-OpenElec-iOS-Android, και μετα κανεις εγκατασταση ενα plugin για enigma 2 για το xbmc και συνδεεις το δεκτη σου απομακρυσμενα για να βλεπεις TV μεσω XBMC. Εγω αυτο εχω κανει σε enigma 2 VU+ Solo.

μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω..; Εχω τον evo δεκτη και εχω περασει το openpli.

#340   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 28/06/2014 - 19:55

μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω..; Εχω τον evo δεκτη και εχω περασει το openpli.


Θα πας στο section του live tv στις ρυθμίσεις και θα πατήσεις enable.Μετα θα σου βγάλει ενα pop up να κανεις install το κατάλληλο plugin. Θα διαλέξεις το αντίστοιχο του δέκτη σου. Όταν το κανεις εγκατάσταση,στην πρώτη καρτέλα του plugin θα βάλεις την IP του δεκτή σου. Λογικά θα σου αναγνωρίσει τον δεκτή κ θα κάνει scan τα κανάλια. Μετά θα πας στην αρχική σελίδα του xbmc κ θα πας στο section live tv κ θα σου βγάλει τα κανάλια. Αν συναντήσεις πρόβλημα,μου λες

#341   Manosaek

Manosaek

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/06/2014 - 19:57

Φιλε μ ειμαι λιγο ασχετος... Μπορεις να μ δωσεις το τηλ σου με μνμ να σε παρω να σε ρωτησω και θα τα καταφερω...:)

#342   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 04/07/2014 - 14:03

Έκανα εγκατάσταση το xbmc σε iPhone 5 αλλα έβαλα ένα skin που δεν το υποστήριζει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μετακινηθω μεταξύ των επιλογών το απεγκατεστησα έκανα και μια εκκαθάριση με I cleaner pro και το ξανά έβαλα και ήταν σα να μην το έβγαλα ποτέ άνοιξε με το ίδιο skin και όλα τα settings πριν το βγάλω....καμία ιδέα;

Knowledge Is Power


#343   typeDan

typeDan

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/07/2014 - 21:07

Εβγαλες το repo εντελως?

#344   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 05/07/2014 - 09:37

Εβγαλες το repo εντελως?

Οχι το ρεπο το προγραμμα αλλα εντάξει την βρήκα την λύση ακολούθησα την διαδρομή στο wiki του xbmc έσβησα το theme και όταν άνοιξε ξανά ήταν κομπλέ....

Knowledge Is Power


#345   Sandbird

Sandbird

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/07/2014 - 11:24

Ας δώσω και γω τα φώτα μου μιας και βλέπω αρκετοί ασχολήστε με το XBMC και ψάχντετε repos και addons.

Αφού βάλετε το XBMC 4 είναι τα super repos και addons που χρειάζεστε.

 

  1. MashUp (http://www.mashupxbmc.com/install/)
    Βάζετε και το repo του (για να βρίσκει μελλοντικα Updates) και το addon.
    To mashup έχει τα πάντα...είναι το καλύτερο mod εκεί έξω.
  2. Fusion (http://www.xbmchub.c...ation-for-xbmc/)
    Κάντε τα βήματα μέχρι και το Step 13. Από κει και πέρα βάλτε μόνο τα:
    - plugin.video.hubwizard   (θα βάλει ένα κάρο addons μετα)
    - Navi-X-v37_8                  (αυτο πάει στα Programs και εχει παπάδες μέσα του)
    - repository.lambda           (Ελληνικά κανάλια, ταινίες, cartoon κτλ)
  3. Superrepo (http://mirrors.super...org.gotham.all/)
    Κατεβάστε το repo και βάλτε το από την επιλογή Install from zip....Και βρείτε το στο φάκελο που βάλατε το zip.
  4. XBMCTorrent (http://forum.xbmc.or....php?tid=174736)
    Κάνει stream torrents, αντί να τα κατεβάζετε...και μόλις τελειώσει η ταινία βάλτε από τα settings του να πετάει και το torrent μετά.
    Επίσης πρέπει να βάλετε και το Temp φάκελο που θέλετε να σώνει την ταινία όσο κάνει stream....Αλλιώς δεν δουλεψει !!

Αφού λοιπόν κατεβάσετε και βάλτε τα απο πάνω....πηγαίνετε στο αρχικό μενού στο Programs και πατήστε το Config Wizard και κάντε εγκατάσταση το XBMCWizard (ή Hub, δε θυμάμαι τι έχει)

Όσοι κάνετε την εγκατάσταση σε Raspberry pi, διαλέξτε το Android.

Το Ηub θα σας βάλει πολλά addons...κάποια καλά κάποια μούφα...αλλά σας βάζει στο τριπάκι να καταλάβετε τί είναι τα addons και πως μπορείτε να βρείτε media που θέλετε με διάφορους τρόπους.

 

Στο τέλος να έχετε βάλει τα εξής Video addons:

- Mashup

- Hellenic TV (από το lambda repo ειναι αυτό...πρέπει αφου βάλατε το repο να πάτε στο Get Addons και να το κάνετε εγκατασταση)

- XbmcTorrent

Και στα Programs το Navi-X (για να βγείτε απο το Navi-x....πατε το ποντίκι αριστερα...και exit)

 

Επίσης όσοι θέλετε ένα καλό plugin για subtitles (γι'αυτο βάλαμε το Superrepo).  Πηγαίνετε στο :

System->Addons->Get Addons->SuperRepo all->Subtitles->XBMC Subtitles
Και απο τα settings του διαλέξτε το OpenSubtitles.org,

Και απο τα advanced settings του επιλέξτε το 'Manually Enter Search String"....γιατί κάποιες ταινίες δεν έχουν σωστό τίτλο...ωστε αν θέλετε να ψαξετε τον τίτλο με το χέρι.

 

πς: Ξέχασα να πω για το "Project Free Tv" addon. Αν δεν το έχετε μετά την εγκατάσταση του HubWizard (στα Video Addons θα βρίσκεται), τότε βάλτε το απο το SuperRepo. Στην κατηγορία Video Add-ons είναι.....το PFTv έχει τα πάντα από σειρές.

 

Αυτά.... :)


Τελευταία επεξεργασία από: Sandbird, 06/07/2014 - 11:28


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 16 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες