Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[App] XBMC media center (πως να το σετάρετε)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
487 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 01/11/2013 - 11:03

Λοιπον εχω μια καινουργια ερωτηση: ολα ωραια κ καλα με το xbmc, φοβερη εφαρμογη, απεριοριστες δυνατοτητες. το χρησιμοποιω κ σαν media center (ο τροπος παρουσιασης των ταινιων/σειρων κ η ευκολια με τους υποτιτλους ειναι μοναδικα) κ χρησιμοποιω το μηλο ως remote control. Εχω συνδεσει κ την τηλεοραση με το pc και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

 

Πρεπει ομως πρωτα να εχεις ανοιξει το xmbc στο pc για να το αναγνωρισει το μηλο κ μετα να ξεκινησεις να το χειριζεσαι απο εκει.

Η ερωτηση λοιπον ειναι η εξής: δεν υπάρχει καποιος τροπος που να μπορείς να ανοιξεις απο το iPhone το xmbc;


Κοντες μπαλιες και γρηγορες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2013 - 11:12

Λοιπον εχω μια καινουργια ερωτηση: ολα ωραια κ καλα με το xbmc, φοβερη εφαρμογη, απεριοριστες δυνατοτητες. το χρησιμοποιω κ σαν media center (ο τροπος παρουσιασης των ταινιων/σειρων κ η ευκολια με τους υποτιτλους ειναι μοναδικα) κ χρησιμοποιω το μηλο ως remote control. Εχω συνδεσει κ την τηλεοραση με το pc και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
 
Πρεπει ομως πρωτα να εχεις ανοιξει το xmbc στο pc για να το αναγνωρισει το μηλο κ μετα να ξεκινησεις να το χειριζεσαι απο εκει.
Η ερωτηση λοιπον ειναι η εξής: δεν υπάρχει καποιος τροπος που να μπορείς να ανοιξεις απο το iPhone το xmbc;


Φαντάζομαι πως όχι, εκτός αν χρησιμοποιήσεις και το teamviewer για να το ανοίξεις. Η βασική ιδέα ειναι οτι το xbmc το χρησιμοποιείς σε έναν υπολογιστή που ειναι μονο για αυτή την δουλειά, οπότε θεωρείτε οτι το έχεις ρυθμίσει να τρέχει με το boot. Έτσι ανοίγεις το PC σου και τρέχει xbmc.

Μάλιστα στα linux μπορείς να μην φορτώσεις κάν το desktop σου αλλα απευθείας το xbmc.

#123   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 01/11/2013 - 11:24

το pc μου δεν ειναι μονο γιαυτη την δουλεια :D

νομιζω υπάρχει τρόπος, χρειάζεται ενα unified remote app το οποιο απο οτι εχω καταλαβει χειρίζεται όλο το pc ως συσκευη κ του λες εσυ ποιο προγραμμα θ ανοιξει. Εγω όμως ηθελα να γινεται απο το remote που εχει το xbmc....υπαρχει μια επιλογη εδω που λεει "wake on lan" - μηπως ειναι αυτο;

edit: το wake on lan ειναι το ακριβως αντίθετο, σε ειδοποιει όταν ανοίξει το xbmc κ σου ανοιγει το remote για να μπορεις να το χρησιμοποιησεις. Χρησιμο κ αυτο, αλλα αλλο θελουμε τωρα :)


Τελευταία επεξεργασία από: SirAlex, 01/11/2013 - 11:26

Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#124   bikwn

bikwn

    iPH Member

  • 339 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:connx

Δημοσίευση 01/11/2013 - 11:46

Moυ βγαζει τα ελληνικα καναλια ως broken. Windows 7. Καμια ιδεα?



#125   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 01/11/2013 - 11:49

Moυ βγαζει τα ελληνικα καναλια ως broken. Windows 7. Καμια ιδεα?

κοιτα λιγο πιο πανω στο thread, βεβαιώσου οτι εχεις περασει το σωστο version του Λαμδα, αν οχι ξαναπερασε το κ δοκιμασε παλι 


Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#126   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2013 - 12:26

το pc μου δεν ειναι μονο γιαυτη την δουλεια :D

νομιζω υπάρχει τρόπος, χρειάζεται ενα unified remote app το οποιο απο οτι εχω καταλαβει χειρίζεται όλο το pc ως συσκευη κ του λες εσυ ποιο προγραμμα θ ανοιξει. Εγω όμως ηθελα να γινεται απο το remote που εχει το xbmc....υπαρχει μια επιλογη εδω που λεει "wake on lan" - μηπως ειναι αυτο;

edit: το wake on lan ειναι το ακριβως αντίθετο, σε ειδοποιει όταν ανοίξει το xbmc κ σου ανοιγει το remote για να μπορεις να το χρησιμοποιησεις. Χρησιμο κ αυτο, αλλα αλλο θελουμε τωρα :)

Δυστυχώς φίλε μου δεν έχω βρει κανένα τέτοιου είδους application. Είναι όμως μια καταπληκτική ιδέα. Ίσως κάποιος developer που διαβάζει το θέμα να μπορεί να φτιάξει κάτι τέτοιο.

 

Τώρα για την ερώτηση σου δυστυχώς όσο γκουρού και να με θεωρείς δεν έχω να σου δώσω απάντηση. Συνήθως αυτό που κάνω εγώ είναι να ανοίγω το XBMC πριν καθήσω κάπου. Στην χειρότερη περίπτωση, έχω πάντα το Teamviewer και τρέχει στο systray ειτε σε windows ειτε σε linux με ένα στανταρ κωδικο. Θα μπω από το iphone μου με teamviewer και θα ανοίξω το XBMC.

 

Είναι ένα workarround αλλά δουλεύεi. Δεν θα μπορούσε να γίνει από το ίδιο το ρεμοτε γιατί το ρεμοτε αππ αναγνωρίζει το XBMC αφού έχει ανοίξει και έχουν συνδεθεί μεταξύ τους. Αν θα μπορούσε να γίνει θα γινόταν μόνο αν το XBMC έτρεχε μόνιμα ένα daemon που να περιμένει να δει το ρεμοτε ονλινε και να ανοίγει το XBMC.


Τελευταία επεξεργασία από: Kmphotographer, 01/11/2013 - 12:28


#127   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2013 - 13:49

Για τον SirAlex και ίσως για άλλους που τους ενδιαφέρει το θέμα, στέκομαι στην δήλωση του SirAlex που λέει οτι ο υπολογιστής του δεν είναι μόνο για ταινίες. Για όσους λοιπον δεν θέλετε έχετε υπολογιστή μόνο για ταινίες και δεν θέλετε να ξοδεψετε πολλά για έναν υπολογιστή τέτοιου είδους τότε ίσως σας ενδιαφέρει το Raspberry Pi.

 

To Raspberry Pi είναι ένας υπολογιστης ικανός να τρέξει HD ταινίες 1080p και έχει μέγεθος λίγο μεγαλύτερο απο μία πιστωτική κάρτα. Βασίζεται σε linux πυρήνα τροποποιημένο ειδικά και δεν έχει σκληρό δίσκο αλλά bootαρει από μια SD Card. Διαθέτει HDMI εξοδο και ένα USB για να συνδέσετε τον δίσκο με τις ταινίες σας καθώς επίσης και ενα Ethernet για LAN. Προσοχή, το τροφοδοτικό του αγοράζεται ξεχωριστά.

 

Το καλό είναι οτι υπάρχει έκδοση του XBMC ειδικά φτιαγμένη για Raspberry Pi. Επειδή το έψαξα λίγο το θέμα στο μόνο που ίσως να μην είναι καλό το Rasberry Pi είναι στο να διαβάζει δίσκο δικτύου. Αν λοιπον έχετε τις ταινίες σας στο κανονικό σας pc και κάνετε share τον φάκελο ίσως να έχετε αργές ταχύτητες και να κάνει αρκετο buffering.

 

Η τιμή του Raspberry Pi είναι περίπου στα 30 ευρώ. Ναι... 30 ευρώ... Προσοχή όμως... Θα χρειαστείτε περισσότερα απο 30 ευρώ.

 

Θα χρειαστείτε: το Raspberry Pi, μια SD card (φροντίστε να είναι class 10), έναν εξωτερικό δίσκο που να συνδέσετε πάνω στο Pi, υπομονή και ώρα... Παρόλα αυτά, ας δούμε ενα review:

 

http://www.youtube.c...h?v=mfCdWRsf8MM

 

Και εδώ περισσότερες πληροφορίες:

http://www.youtube.c...h?v=gqYA-xliUkk



#128   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/11/2013 - 19:36

Λοιπον εχω μια καινουργια ερωτηση: ολα ωραια κ καλα με το xbmc, φοβερη εφαρμογη, απεριοριστες δυνατοτητες. το χρησιμοποιω κ σαν media center (ο τροπος παρουσιασης των ταινιων/σειρων κ η ευκολια με τους υποτιτλους ειναι μοναδικα) κ χρησιμοποιω το μηλο ως remote control. Εχω συνδεσει κ την τηλεοραση με το pc και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Πρεπει ομως πρωτα να εχεις ανοιξει το xmbc στο pc για να το αναγνωρισει το μηλο κ μετα να ξεκινησεις να το χειριζεσαι απο εκει.
Η ερωτηση λοιπον ειναι η εξής: δεν υπάρχει καποιος τροπος που να μπορείς να ανοιξεις απο το iPhone το xmbc;

Μπορείς να ανοίγεις και να κλείνεις το PC με το iPhone.

#129   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2013 - 14:57

Μπορείς να ανοίγεις και να κλείνεις το PC με το iPhone.

 

Σωστά, μόνο στην περίπτωση που το PC σου έχει Wake On Lan και φυσικά είναι συνδεδεμένο με Ethernet καλώδιο. Σε PC που ναι μεν έχουν Wake On Lan αλλά συνδέονται στο δίκτυο με WiFi δεν μπορείτε να τα ξεκινήσετε απομακρυσμένα.



#130   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/11/2013 - 17:48

Σωστά, μόνο στην περίπτωση που το PC σου έχει Wake On Lan και φυσικά είναι συνδεδεμένο με Ethernet καλώδιο. Σε PC που ναι μεν έχουν Wake On Lan αλλά συνδέονται στο δίκτυο με WiFi δεν μπορείτε να τα ξεκινήσετε απομακρυσμένα.

Σωστότερα!!!

#131   hulio

hulio

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/11/2013 - 20:03

για να μην ανοιγω αλλο θεμα, απο την στιγμη που αναβαθμισα σε mavericks το xbmc δεν ανοιγει με τιποτα...

 

κατεβασα την καινουργια version την περναω κανονικα, αλλα μολις παει να ανοιξει το προγραμμα απλα σταματαει και εξαφανιζεται...

 

οσα install και uninstall να εκανα το προβλημα παραμενει, ξερει κανεις κατι?



#132   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 24/11/2013 - 21:09

και γω στην ίδια φάση είμαι...μόνο από το mirrors.xbmc.org μπορείς να κατεβάζεις τις τελευταίες beta...και ο θεός βοηθός...

εμένα μου κάνει άλλο κουλό...δεν μου έχει καν φάκελο repos και international στο  fusion!!



#133   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 24/11/2013 - 21:18

Μπορείς να ανοίγεις και να κλείνεις το PC με το iPhone.

 

Δεν μ ενδιαφερει να ανοιγοκλεινω το pc με το iPhone...αυτο ξερω πως γινεται.

Αυτο που μ ενδιαφερει ειναι οταν ειναι ανοιχτο το pc, να μπορω να ενεργοποιω το xmbc απο το iPhone.


Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#134   hulio

hulio

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/11/2013 - 21:36

και γω στην ίδια φάση είμαι...μόνο από το mirrors.xbmc.org μπορείς να κατεβάζεις τις τελευταίες beta...και ο θεός βοηθός...

εμένα μου κάνει άλλο κουλό...δεν μου έχει καν φάκελο repos και international στο  fusion!!

κατεβασε το gotham version μονο αυτο παιζει στα mavericks



#135   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 25/11/2013 - 00:48

εχω σκαλωσει εδω:

ζ) Επιλεξτε το fusion και μετακινηθήτε στο International -> greek όπου μέσα θα βρείτε το πακέτο repository.lambda- 1.0.0.zip. Το επιλέγετε και το κάνετε install.
δεν μου εχει φακελο International....
nevermind ειχε αλλαξει ηταν στο φακελο world


Τελευταία επεξεργασία από: DooMDiveR, 25/11/2013 - 00:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες