Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[App] XBMC media center (πως να το σετάρετε)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
487 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   sakiz1972

sakiz1972

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2013 - 12:39

Λοιπον εχω μια καινουργια ερωτηση: ολα ωραια κ καλα με το xbmc, φοβερη εφαρμογη, απεριοριστες δυνατοτητες. το χρησιμοποιω κ σαν media center (ο τροπος παρουσιασης των ταινιων/σειρων κ η ευκολια με τους υποτιτλους ειναι μοναδικα) κ χρησιμοποιω το μηλο ως remote control. Εχω συνδεσει κ την τηλεοραση με το pc και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

 

Πρεπει ομως πρωτα να εχεις ανοιξει το xmbc στο pc για να το αναγνωρισει το μηλο κ μετα να ξεκινησεις να το χειριζεσαι απο εκει.

Η ερωτηση λοιπον ειναι η εξής: δεν υπάρχει καποιος τροπος που να μπορείς να ανοιξεις απο το iPhone το xmbc;

φιλος καλησπερα

 

μια ερωτηση , εχω συνδεσει pc και tv μεσω hdmi μοu δινει εικονα απο to Desktop μου αλλα δεν μου ανοιγει το xbmc σtην tv.

Γνωριζεις η εστω καποιος αλλος φιλος τι μπορει να φατει;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   ailama

ailama

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2013 - 12:17

To strar  δεν το παίζει "Playback failed: one or more items failed to play, Check the log file for details"

Είναι γενικό το θέμα (δλδ, δεν παίζει σε κανέναν καθόλου) ή είναι κάποιο αρχείο που πρέπει να εγκαταστήσω ξανά?



#138   shadowman14

shadowman14

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/12/2013 - 16:36

Σε μενα δεν παιζει ουτε αλφαα ουτε σταρρ. Ειναι γενικο το προβλημα;

#139   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2014 - 12:00

Για τον SirAlex και ίσως για άλλους που τους ενδιαφέρει το θέμα, στέκομαι στην δήλωση του SirAlex που λέει οτι ο υπολογιστής του δεν είναι μόνο για ταινίες. Για όσους λοιπον δεν θέλετε έχετε υπολογιστή μόνο για ταινίες και δεν θέλετε να ξοδεψετε πολλά για έναν υπολογιστή τέτοιου είδους τότε ίσως σας ενδιαφέρει το Raspberry Pi.

 

To Raspberry Pi είναι ένας υπολογιστης ικανός να τρέξει HD ταινίες 1080p και έχει μέγεθος λίγο μεγαλύτερο απο μία πιστωτική κάρτα. Βασίζεται σε linux πυρήνα τροποποιημένο ειδικά και δεν έχει σκληρό δίσκο αλλά bootαρει από μια SD Card. Διαθέτει HDMI εξοδο και ένα USB για να συνδέσετε τον δίσκο με τις ταινίες σας καθώς επίσης και ενα Ethernet για LAN. Προσοχή, το τροφοδοτικό του αγοράζεται ξεχωριστά.

 

Το καλό είναι οτι υπάρχει έκδοση του XBMC ειδικά φτιαγμένη για Raspberry Pi. Επειδή το έψαξα λίγο το θέμα στο μόνο που ίσως να μην είναι καλό το Rasberry Pi είναι στο να διαβάζει δίσκο δικτύου. Αν λοιπον έχετε τις ταινίες σας στο κανονικό σας pc και κάνετε share τον φάκελο ίσως να έχετε αργές ταχύτητες και να κάνει αρκετο buffering.

 

Η τιμή του Raspberry Pi είναι περίπου στα 30 ευρώ. Ναι... 30 ευρώ... Προσοχή όμως... Θα χρειαστείτε περισσότερα απο 30 ευρώ.

 

Θα χρειαστείτε: το Raspberry Pi, μια SD card (φροντίστε να είναι class 10), έναν εξωτερικό δίσκο που να συνδέσετε πάνω στο Pi, υπομονή και ώρα... Παρόλα αυτά, ας δούμε ενα review:

 

http://www.youtube.c...h?v=mfCdWRsf8MM

 

Και εδώ περισσότερες πληροφορίες:

http://www.youtube.c...h?v=gqYA-xliUkk

Λοιπον παιδια, πηρα ενα Raspberry Pi. Μιλάμε είναι ίσως το καλύτερο gadget που είχα ως τώρα. Φοβερο customization, Multi-Boot σε πολλαπλα λειτουργικά συστήματα, φυσικά το XBMC πετάει και μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και σαν NAS ή να του βάλετε και ενα WebDAV ωστε να έχετε access στα αρχεία του δίσκου σας από παντού. Ακόμα και απο το iPhone σας.

 

Ανοιξα ένα blog στα Αγγλικά που γράφω μέσα πληροφορίες για το πως να κάνετε τις εγκαταστάσεις και τι θα χρειαστείτε για να το σετάρετε... Το παραθέτω εδώ όχι για διαφήμιση αλλά για βοήθεια για όλα τα μελη που το έχουν ήδη ή σκεφτονται να το πάρουν... Ετσι κι αλλιώς 40 ευρώ έχει:

 

www.raspberrypiblog.weebly.com

 

Ευχαριστώ πολύ!



#140   oceanbreeze

oceanbreeze

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/01/2014 - 12:55

καλησπερα σε ολους! μια ερωτηση. Αρχικα ολα δουλευουν αψογα. Πως μπορω να κανω stream τα καναλια απ´ευθειας στην τηλεοραση? εχω smart tv και ειναι συνδεδεμενη στο ιδιο δικτυο που ειναι και το ipad στο οποιο εχω το xbmc. Βγαζει καποια επιλογη οπως πχ airplay εαν εχεις apple tv? Η ερωτηση ισχυει και για ταινειες. Εν ολιγοις, πως κανω stream σε τιβι μια ταινεια, καναλι που γινεται ηδη stream στο ipad μεσω xbmc ευχαριστω!

Τελευταία επεξεργασία από: oceanbreeze, 06/01/2014 - 12:56


#141   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 06/01/2014 - 12:56

καλησπερα σε ολους! μια ερωτηση. Αρχικα ολα δουλευουν αψογα. Πως μπορω να κανω stream τα καναλια απ´ευθειας στην τηλεοραση? εχω smart tv και ειναι συνδεδεμενη στο ιδιο δικτυο που ειναι και το ipad στο οποιο εχω το xbmc.

Η ερωτηση ισχυει και για ταινειες. Εν ολιγοις, πως κανω stream σε τιβι μια ταινεια, καναλι που γινεται ηδη stream στο ipad μεσω xbmc

ευχαριστω!

Εχω την εντύπωση μόνο μέσω Apple TV.....

Knowledge Is Power


#142   oceanbreeze

oceanbreeze

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/01/2014 - 12:59

Εχω την εντύπωση μόνο μέσω Apple TV.....

εκανα edit την ερωτηση και προσθεσα αυτο που λες. εχει φιλος apple tv και το βγαζει αμεσως μεσω airplay. εγω που δεν εχω δεν μπορω να στειλω το σημε με καποιο τροπο? η τιβι εχει ιντερνετ και στελνω αρχεια πχ απο το πισι μεσω dlna. Τα ηδη streaming αρχεια απο xbmc θελω να στειλω

θενξ

#143   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3427 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 06/01/2014 - 14:20

εκανα edit την ερωτηση και προσθεσα αυτο που λες. εχει φιλος apple tv και το βγαζει αμεσως μεσω airplay. εγω που δεν εχω δεν μπορω να στειλω το σημε με καποιο τροπο? η τιβι εχει ιντερνετ και στελνω αρχεια πχ απο το πισι μεσω dlna. Τα ηδη streaming αρχεια απο xbmc θελω να στειλω

θενξ

Εχω την εντύπωση πως όχι και γω με Apple TV το κανω αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο.....

Knowledge Is Power


#144   oceanbreeze

oceanbreeze

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/01/2014 - 14:21

μεσω upnp φανταζομαι, αλλα βγαζει επιλογη για να το στειλεις στην τιβι?

#145   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2014 - 14:29

Xbmchub.com και όλα στήνονται αυτόματα!

#146   oceanbreeze

oceanbreeze

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/01/2014 - 15:39

Xbmchub.com και όλα στήνονται αυτόματα!


κανω κατι εγκατασταση απο εκει? μετα βγαζει επίλογη για να στείλω στην τιβι?

#147   syllas

syllas

    iPH Addict

  • 653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:syllas77

Δημοσίευση 06/01/2014 - 15:54

κανω κατι εγκατασταση απο εκει? μετα βγαζει επίλογη για να στείλω στην τιβι?

Widi εχει η tv?



#148   katt

katt

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2014 - 16:26

Ρε παιδιά στο file manager όταν πατάω add source δεν ανοίγει κανένα παράθυρο γιατί;

#149   oceanbreeze

oceanbreeze

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 06/01/2014 - 18:45

Widi εχει η tv?

wifi φανταζομαι εννοεις. εχει ναι

#150   syllas

syllas

    iPH Addict

  • 653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:syllas77

Δημοσίευση 06/01/2014 - 18:46

Οχι widi εννοώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες