Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

[App] XBMC media center (πως να το σετάρετε)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
487 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   oceanbreeze

oceanbreeze

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 11/01/2014 - 10:52

καλημερα σε ολους. υπαρχει επιλογη να στελνω τις ταινιες στην τιβι απ´ευθειας μεσω καποιας επιλογης ; πχ play with Τv ; δεν εχω apple tv αλλα εχω τιβι με dlna. απο βιβλιοθηκη του πισι στελνω τα παντα γιατι τα βλεπει. οκ. μιλαω για τις ονλαιν ταινιες.

ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   krakrou

krakrou

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/01/2014 - 13:24

Το xbmc παίζει και σε android αν ρωτάς αυτο

Ne file mou afto rotao ala itela na po an iparxi idiki ekdosi gia to Minix Neo X5.

Stin episimi selida

http://xbmc.org/download/

iparxi gia android ala den wlepo as poume gia kinita i tablet i minix neo x5 ktl.

Eno gia Apple iparxi as poume se 2 i 3 ekdosis.Efxaristo poli gia tixon apantisis.



#213   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 11/01/2014 - 15:34

Ne file mou afto rotao ala itela na po an iparxi idiki ekdosi gia to Minix Neo X5.
Stin episimi selida
http://xbmc.org/download/
iparxi gia android ala den wlepo as poume gia kinita i tablet i minix neo x5 ktl.
Eno gia Apple iparxi as poume se 2 i 3 ekdosis.Efxaristo poli gia tixon apantisis.


Για Android έχει μια έκδοση μόνο που παίζει σε όλες τις συσκευές


#214   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2014 - 12:37

Καλημέρα κι από μένα και συγχαρητήρια για τον εξαιρετικό οδηγό!

Έχω μια ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να γίνονται εγγραφές video από το XBMC; Είτε on-the-fly την ώρα που το παρακολουθείς, είτε προγραμματισμένα.

Στην περίπτωση που δεν γίνεται κάτι τέτοιο, μπορεί να γίνει με κάποιο άλλο πρόγραμμα; Το DisplayRecorder και το xRec που δοκίμασα πάντως δεν δουλεύουν, καθώς στην έγγραφη βγαίνει μια μαύρη οθόνη...

#215   krakrou

krakrou

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/01/2014 - 12:53

Για Android έχει μια έκδοση μόνο που παίζει σε όλες τις συσκευές

Efraristo poli



#216   krakrou

krakrou

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/01/2014 - 13:00

Mpori kapios na mou pi an iparxi tipota gia germanika kanalia ite eleftera ite gia klidomena kanalia?

An ne mpori na mou pi pos legete ke pos to wazo sto pc?Efxaristo poli



#217   Niaouts

Niaouts

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/01/2014 - 13:11

Καλημέρα και από μενα και να εχουμε ολοι μας μια τυχερή και καλή χρονιά !!!

Ειναι μερες τωρα που ψαχνω, διαβάζω και ενημερωνομαι για το πως στα κομμάτια θα καταφέρω να συνδεσω σωστα το android tvbox με την τηλεόραση. Τα αρθρα και η βοήθεια πολλών απο σας στάθηκε πολύτιμη για να κάνω σωστα το σετάρισμα ;) Ωραια μεχρι εδω .... Λοιπόν εχουμε και λεμε εχω TV LG 42HB9000 + Android t box  turbo-x check συνδεση ok με HDMI. Η πρόταση πολλών απο σας για xbmc με εκανε να το κατεβάσω ωραιααααααα ....και απο εδω και μπρος το χάος .....Για να μην νομίζετε οτι ειμαι και εντελώς ασχετη σε αυτα (εχω μια τηλεοραση smart tv samsung οπου με ασυρματο στικάκι την εχω συνδέση στο δυκτιο του σπιτιου οπου ειναι συνεδεμένοι οι υπολογιστές μας...εχω κατεβάσει το allshare στο pc και εχω εχω κάνει share τον δισκο με τις ταινίες και βλέπω μια χαρα ταινιούλες στην smart ......και μια λεπτομέρια με υπότιτλους που εχω προσέξει και μπορει να βοηθήσει κάποιους!  στην Smart samsung οι υποτιτλοι πρεπει να μετατατραπούν σε UTF-8 Γιατι αλλιώς δειχνει κινέζικα η σανσκριτικα ...δεν εχω κατάλαβει ακριβώς :P και στην LG οι υπότιτλοι πρεπει να μετατραπουν σε ANSI και τους δειχνει ωραιότατα !!! κλέινω παρένθεση ) Κάτεβασα το xbmc και στο pc και ετσι ανοιγω το tvbox στην Tv και το xbmc και μπαινω μεσα να συνδεθω στο pc... οκ εφτιαξα τις συνδεσεις μου πάω στο add source --------> upnp device -------> και βρισκω την σωστη διαδρομη για τον δίσκο με τις ταινίες κάνω εισαγωση τον δισκο αυτο ...οπου εχω χωρίσει ολες τις ταινίες σε φακέλους ανάλογα το ειδος ΚΩΜΩΔΙΕΣ, ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ κλπ. το πρόβλημα μου ειναι οτι ανοιγω τους φακέλους κανονικα αλλα δεν βλέπω μεσα τιποτα !!!! και περιμενω λίγο μπας και απλά αργεί ...αλλα τιποτα ...στην περιπτωση που μπω κάπου και δω οτι εχει ταινία μεσα επίσης δεν κάνει τίποτα ....η ερώτηση μου λοιπόν ειναι
1)Πώς θα καταφέρω να συνδεσω τα αρχεια μου με το tvbox-xbmc πως "φορτώνω" το Library?
2) Ποια ειναι τα βασικά aplication που πρεπει να κατεβάσω στο Tvbox και επίσης πρέπει να εχω εγκατεστημένο και στο pc το xbmc η συνδεεται και χωρίς αυτό ?
3) Επίσης κατεβασα στο pc καποια κανάλια στο xbmc αλλα το PVR ΑΠΟΤΥΓΧΆΝΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!! Ποιον client πρέπει να βάλω ?

Ευχαριστω πολύ και συγνώμη για την μεγάλο Post :rolleyes: αλλα πραγματικα χρειαζομαι λίγο βοήθεια γιατι μπορει να ειναι πιο απλο απο οτι νομίζω !!!



#218   Niaouts

Niaouts

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/01/2014 - 13:27

Ξέχασα κάτι ακόμα βασικό ......σε κάποιες ταινίες που παίζω απο στικάκι που το εχω συνδέσει στο android tvbox δεν εχω καθόλου ηχο και σε καποιες αλλες εχω (αλλο παλλί και τουτο αν εξαιρέσουμε οτι εχουν ιδιο format ) :unsure: 



#219   Niaouts

Niaouts

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/01/2014 - 16:57

Λοιπον επειδη η ξεροκεφαλιά δεν εχει ορια ....ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ να ανανεωσω την βιβλιοθηκη στο tvxbox!!! ανοιγω τις ταινιες ομως και δεν τις παιζει καθόλου καλά !!! και μερικες δεν εχουν καν ηχο κάνουν σπασίματα και γενικα δεν παιζει τιποτα ! να σημειωσω οτι εχω συνδεθεί στο pc μου ασυρματα ! καμια ιδέα κανείς ? μηπως πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα accelerator ?



#220   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 13/01/2014 - 20:15

Λοιπον επειδη η ξεροκεφαλιά δεν εχει ορια ....ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ να ανανεωσω την βιβλιοθηκη στο tvxbox!!! ανοιγω τις ταινιες ομως και δεν τις παιζει καθόλου καλά !!! και μερικες δεν εχουν καν ηχο κάνουν σπασίματα και γενικα δεν παιζει τιποτα ! να σημειωσω οτι εχω συνδεθεί στο pc μου ασυρματα ! καμια ιδέα κανείς ? μηπως πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα accelerator ?

1) Ενδεχομένως να φταιει η συνδεση σου που ειναι ασύρματη, αν υπάρχει δυνατότητα,δοκίμασε μεσω UTP (ethernet)

2) Το xbmc σε android ακομα δεν υποστηρίζει hardware acceleration,(αναμένεται στην εκδοση 13 Gotham), οποτε προσπαθει μεσω software acceleration του Turbo-x tv box σου, οπου απ'οτι διάβασα στα χαρακτηριστικά του, δεν ειναι και κανενα τέρας.( Αν θες τη γνώμη μου,θεωρώ πως το πήρες πολύ ακριβά, στα 55 ευρώ περίπου έπαιρνες Quad-core με 2GB ram,ebay).

4) Αν οι ταινίες σου ειναι 720p ή ακομα χειρότερα 1080p, ξεχασε το, πολυ λιγα μηχανήματα υποστηρίζουν hardware acceleration σε android (ouya, mx2 και 2-3 ακόμα)

3) Δοκίμασε να βρεις τα αρχεία σου,οχι μεσω upnp αλλα μεσω smb (windows file sharing)

 

Απο smart tv προσωπικά δεν κατέχω ακομά,

 

Αυτά..



#221   tazanikos

tazanikos

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2014 - 14:02

Για σειρές ποιο add on ειναι το καλύτερο;

#222   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 14/01/2014 - 14:51

Για σειρές ποιο add on ειναι το καλύτερο;


Έχει διάφορα,project freetv,ororotv,watch series online,gotv κ μετα τα κλασικά 1channel κ icefilms..

#223   tazanikos

tazanikos

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2014 - 16:32

Κι ολα αυτά ειναι μέσω του fusion?

#224   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 14/01/2014 - 19:11

Κι ολα αυτά ειναι μέσω του fusion?

Ναι



#225   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 15/01/2014 - 09:36

Παίζει το xbmc στο iOs 7?

Στο 5 μου κράσαρε και το έβγαλα.

Ουσιαστικά είναι ο μόνος λόγος που δεν αναβαθμίζω το ipad...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες