Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Complaints regarding great delivery delays on Apple products in Greece


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2009 - 12:37

Αναρτημένη εικόνα


Πολύ μεγάλες και αδικαιολόγητες καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση των Ελλήνων πελατών της αμερικάνικης φίρμας.

Φταίει η ίδια η Apple ή η εδώ αντιπροσώπευση της εταιρίας; Το δίλημμα προφανώς και δεν είναι καινούργιο και το σύστημα παράδοσης έχει εμπεδωθεί στη χώρα μας ...χρόνια τώρα.
Έλα μου όμως που και νέοι χρήστες υπολογιστών εισέρχονται στον θαυμαστό χώρο των Mac και έρχονται φάτσα-κάρτα αντιμέτωποι με την ταλαιπωρία των Ελλήνων μηλοχρηστών!

Σε αυτό το δημοσίευμα φιλοξενούμε μια καταγγελία που αφορά σε μεγάλη καθυστέρηση παράδοσης -ενός ακόμα- προϊόντος της Apple στον Ελλαδικό χώρο.
Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη, αλλά ακόμα πιο λυπηρό είναι ότι φαίνεται να μην είναι ούτε η τελευταία, μιας και η διάθεση στη χώρα μας δεν έχει βελτιωθεί στο ελάχιστο.
Τα απαιτούμενα βήματα δεν έχουν γίνει, σε σχέση με τη μεγάλη ζήτηση που κάθε φορά παρουσιάζεται όταν η Apple διαθέτει στην αγορά νέα προϊόντα. Όταν μάλιστα τα ίδια αυτά προϊόντα διατίθενται σε πολύ καλύτερους χρόνους -αλλά και τιμές- στις άλλες χώρες της Ευρώπης.

Ακολουθεί η επιστολή του καταγγέλλοντος:
«…Η παραγγελία έγινε στις 22 Οκτωβρίου 2009 στο ηλεκτρονικό κατάστημα της Elite με έδρα τη θεσσαλονίκη. Το προϊόν είναι ένας iMac 27’’ i7.
Το ποσό πληρώθηκε άμεσα, η παραγγελία επιβεβαιώθηκε και άρχισε η αναμονή.
Σήμερα 9 Δεκεμβρίου 2009 και οι κύριοι στην iSquare δεν ξέρουν πότε και αν θα παραλάβουν, πότε και αν θα διαθέσουν το προϊόν και πως.
Ίσως (λένε) μετά τις 25 Δεκεμβρίου, ενώ η Apple πλέον στο ηλεκτρονικό της κατάστημα αναφέρει διαθεσιμότητα 2 εβδομάδων περίπου. Επίσης λένε πως μια ειδική παραγγελία, όπως στην δίκη μου περίπτωση, καθυστερεί ακόμα περισσότερο! Πόσο;
Η παραγγελία μου έχει όνομα, επίθετο και αριθμό και απαιτώ να ξέρω σε ποιο σημείο βρίσκεται.
Με τούς κυρίους στην Elite δεν έχω κανένα παράπονο, απεναντίας είναι ευγενέστατοι και προσπαθούν να μπαλώσουν τα αμπάλωτα. Aλλά με την iSquare δεν έχω λόγια… Επικαλούνται την Apple σαν κύρια αιτία καθυστέρησης, λέγοντας πως δεν τους στέλνει, ενώ όλη η αγορά σε Ευρώπη και Αμερική έχει γεμίσει μηχανήματα. Επίσης αναφέρουν πιθανά προβλήματα με το hardwear σαν πιθανό αίτιο καθυστέρησης.
Δεν ξέρω ποιος από τούς δυο φταίει, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε. Μετά από αυτό το φιάσκο - όχι, δεν θα ακυρώσω την παραγγελία - δεν πρόκειται να ξανακάνω όμως το ίδιο λάθος.
Να αναφέρω επίσης ότι έστειλα στις 25 Νοεμβρίου δυο email, ένα στον μεταπωλητή και ένα στον εισαγωγέα. Η απάντηση από τον μεταπωλητή ήταν άμεση με τηλεφώνημα, ενώ του εισαγωγέα είναι ακόμα ...ανύπαρκτη.

πηγή:wewantapplegreece.com

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2009 - 12:41

χαχαχα η φώτο τα σπάει παντός

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2009 - 12:41

Ρε τρελε ελιωσα στο γελιο....Που την Βρικες αυτη την εικονα...!αχαχαχααχαχ

ezgif_com_crop_2.gif


#4   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2009 - 12:43

ahhahahahahhahahha έλεος την βρήκα εκεί που είχε και το άρθρο

#5   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/12/2009 - 12:46

το είχα διαβάσει και εγώ το άρθρο το πρωί και έφριξα...

αλλαξε ο μανωλιος (Rainbow) και εβαλε τη σκουφια του αλλιως (iSquare)

#6   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2009 - 13:30

Άρα η λύση από εδώ και πέρα είναι μία.

Παίρνεις το αεροπλανάκι για Παρίσι (με Easyjet τα εισιτήρια είναι φθηνά)

παίρνεις τρένο και μετρό και φτάνεις στο Λούβρο. Εκεί δίπλα από την είσοδο του Μουσείου κάτω από την πυραμίδα βρίσκεται το Apple Store το Γαλλικό. Μπαίνεις μέσα παίρνεις το Imac σου και μετά καφέ στην champs Elysée στο Παρίσι. Το βράδυ παίρνεις το αεροπλάνο της επιστροφής και βουαλά, έχεις τον υπολογιστή σου χωρίς φθορά!!!
:o :o :o


Θέλουμε Apple Store στην Ελλάδα τώρα!!!!! Κουράγιο




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες