Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

OS X Mavericks: H νέα έκδοση του λειτουργικού της Apple με Finder tabs, Tags και Multiple Displays


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/10/2013 - 16:12

Το λειτουργικό τα αναγνωρίζει; 

 

Φιξαρισμένα εννοεί ότι είναι κολλημένα (soldered) πάνω και δεν μπορείς να τα αλλάξεις ..(όπως έκανες εσύ για παράδειγμα)


Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 05/10/2013 - 16:13

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 325 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2013 - 16:14

Το λειτουργικό τα αναγνωρίζει; 

 

Φιξαρισμένα εννοεί ότι είναι κολλημένα (soldered) πάνω και δεν μπορείς να τα αλλάξεις ..(όπως έκανες εσύ για παράδειγμα)

ναι ναι στο about this mac βλεπει 12GB....παιζει κατι?



#273   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/10/2013 - 16:17

Αν πας activity monitor-system memory σου λέει free-used-wired κτλ?


Αναρτημένη εικόνα


#274   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/10/2013 - 16:21

Να ρωτησω κατι ηλιθιο....εχω βαλει 12GB ram (21.5 mid2011) αλλα στο istatus δειχνει wired: 1.20GB-active:2.58GB....τα αλλα 8Gb που ειναι...δεν δουλευουν ολα τωρα? και τι ειναι αυτο που λες φιξαρισμενα ραμ στην μητρικη?

Λογικα τα 8GB τοτε θα ναι Free σε σενα, οπότε αυτό κοιτάς.. οπως και να χει δε φαίνεται να χεις θέμα έχεις μπόλικο χώρο προφανως για την χρήση/απαιτήσεις του μηχανήματος σου. Αν χρειαστεί περισσότερη κάποιο πρόγραμμα τότε καταλαμβάνει μέρος της διαθέσιμης-ελευθερης. 

 

Για την Fixαρισμένη αναφέρεται στο Macbook Air, εσύ είσαι με iMac που προφανώς παίρνει απο κάτω όση Ram θέλει οπότε δε σε νοιαζει :P

 

 

Περισσότερη ραμ σε μηχάνημα που πήρε φέτος(Macbook air νομίζω έχει ο Λουκάς); Δηλαδή φετινό μηχάνημα δεν θα μπορεί να τρέξει επαρκώς Mavericks?

 

Δε νομίζω ότι μπορώ να την κάνω καλύτερα αλλά νομίζω ότι το λειτουργικό στο ram management πάσχει αρκετά. Εμένα στο Mac os με τράβηξαν κάποια πράγματα, ένα απ αυτά και το memory management.Πλέον έχει χαθεί αυτό εν μέρει.

 

Μα γι αυτή την κατηγορία Macs (Air κυριως που την έχουν fixed την Ram) έβαλαν το Compressed Memory, φαντάσου αυτοι με το 11αρι με 2GB ποσο θα βρίζουν τωρα αν δε διορθωθούν κάπως τα πράγματα και δικαίως..



#275   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 05/10/2013 - 17:04

istat και purge για καθαρισμα ... Και με ενα ξεσκονοπανο κανουμε και τις γωνιες  :P

 

Οταν καποιος μου λεει οτι καθαριζει την μνημη ετσι τοτε ξερω οτι δεν χρειαζεται να παρω οτιδηποτε αλλο που θα πει στα σοβαρα ...

 

 

 

Εντάξει παιδιά, ο καθένας το μακρύ και το κοντό του εδώ μεσα!

 

Λέει ο άλλος να καθαρίσουμε  και με ένα ξεσκονόπανο στις γωνιές! 

 

Ρε παιδιά, πόσους απολύσαν εκεί στο Κουπερτινο;; Και τι έγινε τελικά, όλοι εδώ βρέθηκαν μαζεμένοι;;  B)

 

Άντε να τα ξαναπούμε άλλοι μια, με στοιχεία, και όχι υποθετικά, η το τι λέει η Αππλ στα χαρτιά.

 

Μια φορα και έναν καιρο λοιπόν, είχα και εγώ έναν μακάκο ασπρο (τον τελευταίο που έβγαλε), και με 4 γίγα ραμ, και HD παρακαλώ για σκληρο, πήγαινε μια χαρά. Δεν είχε κολλήσει σχεδόν ποτέ, ήταν φλουεντ, και ανταποκρίνονταν άνετα στις περισσότερες καθημερινές ανάγκες ενός μεσαίου χρήστη.  (όταν δε του έβαλα και SSD πέταγε)

 

Αυτά βέβαια με Leopard/SnowLeo/& Lion...., μετά λοιπόν τον ερχομό του σουπερ ντουπερ Mountain Lion, και της 'έξυπνης' διαχείρισης μνήμης, ο θεος να την κάνει, γ@μηθηκε ο Δίας.

 

Όταν λέω ότι κάνω purge που και που μονος μου, ξέρω ότι στην ουσία δεν βοηθάει και πουθενά, αλλα στην στιγμή με βοηθάει να ξεκολλήσει.

Τι  δεν καταλαβαίνεις δλδ από αυτό;;;

 

Σπινάρουν τα παράθυρα (ταμπς), το ντοκ μένει φιξαρισμένο όρθιο σαν να μην πω τι, και η χαριτωμένη νετθ-μπαλ με χαιρετάει! Δλδ για ποσο άσχετο με κόβεις;

 

Λες να μην ξέρω τι λέω, η να μην ξέρω τι κάνω;

 

Και γιατί μου πουλάει ακόμα η Αππλ 1000 και ευρουδακια μηχάνημα αφού ξέρει ότι δεν το σηκώνει! Για να πάμε στα 8 δικά της που τα πουλάει 200 και 300 ευρω παραπάνω;; 

 

Αλλα είπαμε, η Αππλ ξέρει πάντα τι κάνει, και το κάνει  για το καλο μας, και ιδιαίτερα για το καλο της τσέπης μας. 

 

 

 

 

 

 

υ.γ.  ρε @ntnskrds, αν θες πες μου κάτι γιατί απορία το έχω. Μήπως είσαι ευαγγελιστής της Αππλ, γιατί αν είναι έτσι, να μην σε ξαναενοχλήσω βρε αγόρι μου. Εντάξει καταλαβαίνω. Πέρασαν και άλλοι από εκεί. Είναι ναρκωτικό το ξέρω. Αλλα πες μου να μην σε σκοτίζω και σένα, να μην γραφω τσάμπα και εγώ, όχι τίποτα άλλο!  :rolleyes:


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 05/10/2013 - 17:05

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#276   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 325 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2013 - 17:24

Αν πας activity monitor-system memory σου λέει free-used-wired κτλ?

Free: 70mb

Wired:1.20gb

Active:2.70gb

Iactive:8.04gb

used:11.94gb

 

Μάλλον ολα καλα δειχνουν......λετε να περασω τα νεο λογισμικο?



#277   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/10/2013 - 17:25

used : 11,94gb WTF?Τι κάνεις;; Πόσους εξομοιωτές τρέχεις μαζί;;:D

Όλα καλά είναι..

 

Εννοείται να το περάσεις γιατί όχι;


Αναρτημένη εικόνα


#278   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/10/2013 - 19:02

...

... μπλα μπλα μπλα ... μπλα .. μπλα μπλα ...
..
... μπλα ..μπλα ...
..

 

Εχω κατι για σενα luxus:

Για να καθαρισεις την RAM στο mac σου μπορεις να χρησιμοποιησεις istatmenu η purge αν θες. Μπορεις ακομη να χρησιμοποιησεις ενα ξεσκονοπανο η να την ξεπλυνεις με το λαστιχο. Τελος για να την ελευθερωσεις απο αλλα δαιμονια μπορεις να την ραντισεις με αγιασμο η να την ξεματιασεις.

 

Και εχω κατι για οσους θελουν να μαθουν κατι απο αυτο:

Ολες οι μεθοδοι που προτεινω πανω στον luxus εχουν ακριβως το ιδιο αποτελεσμα στην αποδοση του computer σας.



#279   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 05/10/2013 - 19:30

Εχω κατι για σενα luxus:
Για να καθαρισεις την RAM στο mac σου μπορεις να χρησιμοποιησεις istatmenu η purge αν θες. Μπορεις ακομη να χρησιμοποιησεις ενα ξεσκονοπανο η να την ξεπλυνεις με το λαστιχο. Τελος για να την ελευθερωσεις απο αλλα δαιμονια μπορεις να την ραντισεις με αγιασμο η να την ξεματιασεις.

Και εχω κατι για οσους θελουν να μαθουν κατι απο αυτο:
Ολες οι μεθοδοι που προτεινω πανω στον luxus εχουν ακριβως το ιδιο αποτελεσμα στην αποδοση του computer σας.


Τσίου....

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#280   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/10/2013 - 19:33

To Boom παίζει να δημιουργεί προβλήματα στον ήχο. Καμιά φορά κόβεται ο ήχος, από sleep δεν λειτουργεί το play και κάτι τέτοια. Το απενεργοποίησα και φαίνεται να έχει στρώσει το σύστημα τώρα.

Follow me on twitter


#281   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/10/2013 - 22:15


 

Εχω κατι για σενα luxus:

Για να καθαρισεις την RAM στο mac σου μπορεις να χρησιμοποιησεις istatmenu η purge αν θες. Μπορεις ακομη να χρησιμοποιησεις ενα ξεσκονοπανο η να την ξεπλυνεις με το λαστιχο. Τελος για να την ελευθερωσεις απο αλλα δαιμονια μπορεις να την ραντισεις με αγιασμο η να την ξεματιασεις.

 

Και εχω κατι για οσους θελουν να μαθουν κατι απο αυτο:

Ολες οι μεθοδοι που προτεινω πανω στον luxus εχουν ακριβως το ιδιο αποτελεσμα στην αποδοση του computer σας.

 

Αντώνη πέρα από την πλάκα τώρα, δεν είναι φυσιολογικό μετά από restart και με ανοιχτό τον Safari με ένα δυο tab ανοιχτά να κολλάει το μηχάνημα. 

 

Το είχα γράψει και παλιότερα ότι και η inactive ενώ είναι ελεύθερη μνήμη στην ουσία για κάποιο λόγο δεν την απελευθερώνει να την δώσει εκεί που υπάρχει ανάγκη. 

 

Έχω φάει τέτοιου είδους σκάλωμα που λέει ο Λουκάς και με 8GB ram και χωρίς να έχω τίποτα τραγικό ανοιχτό. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 05/10/2013 - 22:16

Once You Go Mac You Never Go Back

#282   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/10/2013 - 00:30

Να ρωτησω κατι ηλιθιο....εχω βαλει 12GB ram (21.5 mid2011) αλλα στο istatus δειχνει wired: 1.20GB-active:2.58GB....τα αλλα 8Gb που ειναι...δεν δουλευουν ολα τωρα? και τι ειναι αυτο που λες φιξαρισμενα ραμ στην μητρικη?

Σορι  φιλε μου, μόλις είδα την ερώτηση σου.

 

Είναι αυτό που σου απάντησε ο Φώτης (@Marknopfler) παραπάνω.

 

Από μνήμη εσύ είσαι άνετος, μη το φοβάσαι. ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#283   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 06/10/2013 - 01:33

μια ερωητηση λιγο ασχετη...εγω καθαριζω την μνημη με purge,απο istatsmenu που εχει επιλογη για καθαρισμα?ευχαριστω.



#284   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/10/2013 - 02:15

Δεν έχει, εκτος αν πας κάτω κάτω και πατήσεις στο εικονίδιο του τερμιναλ. H ιδια διαδικασία βασικά.

 

Αυτά για μέχρι και το Mountain Lion.

 

Γιατί τουλάχιστον στο GM Mavericks το purge του τερμιναλ δεν πιάνει, και όταν προκύψει πρόβλημα (κόλλημα) εγώ  προσωπικά την καθαρίζω με την εφαρμογή από το απ-στορ "Memory Clean".


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#285   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 06/10/2013 - 02:22

την εχω κατεβασει Λουκα,οποτε θα κανω clean με αυτην,μολις τελειωσε το κατεβασμα του Mavericks απο 10.8.5 μπορω να κανω κατευθειαν update?θα εχει καμια διαφορα απο αυτην που θα βγει στο apple store?αν ειναι να περιμενω για 10-15 μερες.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες