Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

OS X Mavericks: H νέα έκδοση του λειτουργικού της Apple με Finder tabs, Tags και Multiple Displays


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/10/2013 - 12:44

Κα εμένα στην beta τουλάχιστον, το VLC κανονικά έπαιζε.
Για το αν παίζει στην GM θα ξέρω σε λίγο
Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalkHD1380969833.975213.jpg   40.02KB   27 λήψεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 05/10/2013 - 12:46

δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο για να σου προτείνω κοίτα και στο appstore να δεις τι παίζει



#258   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/10/2013 - 13:01

Εδώ:

 

 

παρατήρηση

 

Αν δεν το έχεις κατεβασμένο με οφισιαλ ακαουντ, απο απ-στορ, δεν προκειται να βρεις το BaseSystem.dmg. 

 

Στην θεση του θα βρεις μονο contents.  Θα ακολουθήσεις την ιδια διαδικασία που λέει στο λινκ. Απλως στην τρίτη εικονα (ντισκ-ουτιλιτι) αντι να 'πετάξεις' το basesystem.dmg μεσα, θα πετάξεις το InstallESD.dmg που θα βρεις. 

 

Ολη η αλλη διαδικασία ειναι ακριβως η ιδια.

Και γω με αυτο τον τροπο το ειχα κανει στις Beta, στην GM να προσθέσω πως μου δούλεψε πιο ευκολα και γρήγορα αυτός ο τρόπος:

 

-Φορμάρισμα ενα USB Stick 8GB σε Mac OS Extended (journaled) με τιτλο τον προκαθορισμένο (Untitled)

 

και έπειτα τρέξιμο της παρακάτω εντολής σε Terminal:

 

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction

 

 

 Μόνο προαπαιτούμενο: το "Install Mavericks" να ναι μεσα στον φάκελο Applications.



#259   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 05/10/2013 - 13:35

Και γω με αυτο τον τροπο το ειχα κανει στις Beta, στην GM να προσθέσω πως μου δούλεψε πιο ευκολα και γρήγορα αυτός ο τρόπος:

 

-Φορμάρισμα ενα USB Stick 8GB σε Mac OS Extended (journaled) με τιτλο τον προκαθορισμένο (Untitled)

 

και έπειτα τρέξιμο της παρακάτω εντολής σε Terminal:

 

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction

 

 

 Μόνο προαπαιτούμενο: το "Install Mavericks" να ναι μεσα στον φάκελο Applications.

 

Ναι εννοείται, αλλιώς θα σου βγάλει ντισκ-ερορ!  :rolleyes:

 

Εγώ το στικακι το έφτιαξα για κάνα κλιν ανσταλ, (μακριά από μας  :P  ) αλλιώς το περασμα από πάνω μια χαρα με καλύπτει, και δεν μου πηρε παραπάνω χρόνο από τον προβλεπόμενο.

 

Παρατηρήσεις

 

Trim enabler λειτουργεί μια χαρα και σε GM. 

Candy Bar ξεχάστε την μέχρι στιγμής... :(

Γλωσσικά εργαλεία (ορθογράφος για safari) της iSquare λειτουργούν μια χαρα και αυτά. 

 

Πρόβλημα με ήχο κτλ που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν είχα.

Μεγάλη κατανάλωση ραμ βλέπω μόνο, και η εντολή purge στο τερμιναλ δεν αναγνωρίζεται ακόμα! Οποτε καθάρισμα μνήμης με iStatMenus etc μέχρι στιγμής.

 

 

Αυτά μέχρι στιγμής γιατί δεν είχα και πολύ χρόνο να το τρέξω. Το έχω σαν βασικό (main) με πέρασμα από πάνω από την τελευταία αναβάθμιση του ML. 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 05/10/2013 - 13:36

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#260   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/10/2013 - 13:46

Ναι εννοείται, αλλιώς θα σου βγάλει ντισκ-ερορ! :rolleyes:

Εγώ το στικακι το έφτιαξα για κάνα κλιν ανσταλ, (μακριά από μας :P ) αλλιώς το περασμα από πάνω μια χαρα με καλύπτει.

Παρατηρήσεις:

Trim enabler λειτουργεί μια χαρα και σε GM.
Candy Bar ξεχάστε την μέχρι στιγμής... :(
Γλωσσικά εργαλεία (ορθογράφος για safari) της iSquare λειτουργούν μια χαρα και αυτά.

Πρόβλημα με ήχο κτλ που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν είχα.
Μεγάλη κατανάλωση ραμ βλέπω μόνο, και η εντολή purge στο τερμιναλ δεν αναγνωρίζεται ακόμα! Οποτε καθάρισμα μνήμης με iStatMenus etc μέχρι στιγμής.


Αυτά μέχρι στιγμής γιατί δεν είχα και πολύ χρόνο να το τρέξω. Το έχω σαν βασικό (main) με πέρασμα από πάνω από την τελευταία αναβάθμιση του ML.


Να σε πω την αληθεια εκανα αυτο τον τροπο διοτι διαβασα πως περα απ την ευκολια του, δημιουργει σιγουρα τις προδιαγραφες για το Recovery partition για εμας τους πιστους του clean install (φωτης+Me) :P

Για την μνημη τα λεγα κυριε Γαλλε, δε με ακουγες..!! :P

Με purge θα δεις διαφορα μεν, αλλα μονον οταν θα χει φτασει σε εξευτελιστικα επιπεδα η free η πραγματικη και οχι η free+inactive οπως πολυ λαθος επιλεγουν πολλοι στο istat menus..

Με κοβω λίαν συντομως να ξυλωνομαι για 24GB λογω vmware αλλα και της adobe suite (after effects,premiere,photoshop) :(

Ελπιζω οπως και να χει να στρωσει μεχρι το 10.9.2 η κατασταση με την ram..

Μια απ τα ιδια κανενα προβλημα, θα δοκιμασω little snitch και paragon ntfs να δω αν θα δουλευουν αψογα.

#261   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 05/10/2013 - 14:54

Να σε πω την αληθεια εκανα αυτο τον τροπο διοτι διαβασα πως περα απ την ευκολια του, δημιουργει σιγουρα τις προδιαγραφες για το Recovery partition για εμας τους πιστους του clean install (φωτης+Me) :P

Για την μνημη τα λεγα κυριε Γαλλε, δε με ακουγες..!! :P

Με purge θα δεις διαφορα μεν, αλλα μονον οταν θα χει φτασει σε εξευτελιστικα επιπεδα η free η πραγματικη και οχι η free+inactive οπως πολυ λαθος επιλεγουν πολλοι στο istat menus..

Με κοβω λίαν συντομως να ξυλωνομαι για 24GB λογω vmware αλλα και της adobe suite (after effects,premiere,photoshop) :(

Ελπιζω οπως και να χει να στρωσει μεχρι το 10.9.2 η κατασταση με την ram..

Μια απ τα ιδια κανενα προβλημα, θα δοκιμασω little snitch και paragon ntfs να δω αν θα δουλευουν αψογα.


Ναι καλά, δεν τα λέω για εσάς τους τυρανοσαυρους!
Εσείς είστε καμένο χαρτί! :P

Για τους νέους τα λέω, μπας και γλυτώσουν τίποτα επιπλέον μπελάδες.

Όσο για την μνήμη, όντως τραγικό. Τι να πω και εγώ με 4 φιξαρισμενα ραμ στην μητρική! :(

Μέχρι και στα 18ko (ναι 18) μου έδειξε το istatus! Το είχε και σε κόκκινο παρακαλώ.

Και αυτο με μόνο Safari ανοικτό και ένα ταμπ!!

Τι να πω... ελπίζω να ξυπνήσουν σε κάποια φάση εκεί στο Κουπερτινο, μπας και δούμε λιγο φως και εμείς οι φτωχοί! (Στις ραμ) :Ρ

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#262   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/10/2013 - 14:56

Τι τη θέλεις τη ραμ την free ρε Λουκά; Αφού κάνει optimize το OS?

 

 Το Mac OS κάνει απίστευτη διαχείριση μνήμης, γιατί θέλεις εσύ να τη διαχειρίζεσαι; Έχεις τα κότσια; 

 

Ένας φίλος εδώ γνωστός και μη εξαιρετέος θα σου έλεγε.


Αναρτημένη εικόνα


#263   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 05/10/2013 - 15:10

Τι τη θέλεις τη ραμ την free ρε Λουκά; Αφού κάνει optimize το OS?

Το Mac OS κάνει απίστευτη διαχείριση μνήμης, γιατί θέλεις εσύ να τη διαχειρίζεσαι; Έχεις τα κότσια;

Ένας φίλος εδώ γνωστός και μη εξαιρετέος θα σου έλεγε.


Optimize ..! Χαχαχα καλόοοο.

Η σειρά μου τώρα.

Ήταν ένας Πόντιος, ένας Ελληνας, και ένας Γάλλος ... :P

Με τον πόνο μας παίζεις και συ ρε Φώτη;;

Εδώ κολλάει το σύμπαν, και εσύ μου λες για optimize!! ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#264   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/10/2013 - 15:12

Τι τη θέλεις τη ραμ την free ρε Λουκά; Αφού κάνει optimize το OS?

 

 Το Mac OS κάνει απίστευτη διαχείριση μνήμης, γιατί θέλεις εσύ να τη διαχειρίζεσαι; Έχεις τα κότσια; 

 

Ένας φίλος εδώ γνωστός και μη εξαιρετέος θα σου έλεγε.

istat και purge για καθαρισμα ... Και με ενα ξεσκονοπανο κανουμε και τις γωνιες :P

 

Οταν καποιος μου λεει οτι καθαριζει την μνημη ετσι τοτε ξερω οτι δεν χρειαζεται να παρω οτιδηποτε αλλο που θα πει στα σοβαρα ...



#265   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/10/2013 - 15:17

Τι τη θέλεις τη ραμ την free ρε Λουκά; Αφού κάνει optimize το OS?

 

 Το Mac OS κάνει απίστευτη διαχείριση μνήμης, γιατί θέλεις εσύ να τη διαχειρίζεσαι; Έχεις τα κότσια; 

 

Ένας φίλος εδώ γνωστός και μη εξαιρετέος θα σου έλεγε.

 

 

Καλα τα λέει βρε Φώτη ο τρελός ο Γάλλος.. μας έχουν κάνει να μη ξέρουμε τι μέλλει γένεσθαι έτσι όπως το πάνε με την Ram..

 

Θυμάμαι σε ένα Thread πρόσφατα έλεγα σε ένα παλικάρι που θέλει να πάρει iMac 21.5 να το σκεφτεί διπλά πριν πάει σε μόλις 8GB Ram διότι δεν αλλάζει σε αυτά πια κι αν χρειαστεί μελλοντικά πες, θέλει ξήλωμα όλη η μητρική για να αλλάξει, άσε που υπάρχει κίνδυνος πια να χαλάσεις και την ίδια την οθόνη του.. ενώ στον 27άρη κανονικά δίχως ανοιγμα όπως τα ξέρουμε τόσα χρόνια.. Μέγα λάθος αυτό της μαμάς Apple για μένα..


Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 05/10/2013 - 15:18


#266   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/10/2013 - 15:18

istat και purge για καθαρισμα ... Και με ενα ξεσκονοπανο κανουμε και τις γωνιες :P

 

Οταν καποιος μου λεει οτι καθαριζει την μνημη ετσι τοτε ξερω οτι δεν χρειαζεται να παρω οτιδηποτε αλλο που θα πει στα σοβαρα ...

Όταν σου λέει όμως ότι κολλάει το σύμπαν ;;; 

 

 

 

 

Καλα τα λέει βρε Φώτη ο τρελός ο Γάλλος.. μας έχουν κάνει να μη ξέρουμε τι μέλλει γένεσθαι έτσι όπως το πάνε με την Ram..

 

Θυμάμαι σε ένα Thread πρόσφατα έλεγα σε ένα παλικάρι που θέλει να πάρει iMac 21.5 να το σκεφτεί διπλά πριν πάει σε μόλις 8GB Ram διότι δεν αλλάζει σε αυτά πια κι αν χρειαστεί μελλοντικά πες, θέλει ξήλωμα όλη η μητρική για να αλλάξει, άσε που υπάρχει κίνδυνος πια να χαλάσεις και την ίδια την οθόνη του.. ενώ στον 27άρη κανονικά δίχως ανοιγμα όπως τα ξέρουμε τόσα χρόνια.. Μέγα λάθος αυτό της μαμάς Apple για μένα..

 

Ε ντάξει το πάει όλα να γίνουν σαν τα κινητά μωρέ. Νέα ram θέλεις σκάσε 2000$ να πάρεις νέο μηχάνημα..


Αναρτημένη εικόνα


#267   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 05/10/2013 - 15:27

Όταν σου λέει όμως ότι κολλάει το σύμπαν ;;; 

 

Ε ντάξει το πάει όλα να γίνουν σαν τα κινητά μωρέ. Νέα ram θέλεις σκάσε 2000$ να πάρεις νέο μηχάνημα..

 

Του λες τότε μάζευε να αλλάξεις διαστημόπλοιο (μηχάνημα) απ το να μετακομίζεις σε άλλο σύμπαν (λειτουργικό)  :P

 

Εγω προσωπικά όσο μου δίνεται η δυνατότητα να χω ένα μηχανημα Mac που μπορώ με 500$ να το κάνω πύραυλο (i7 3770 με 8threads+ssd samsung 840 pro 256gb) για να το κρατήσω αρκετά χρόνια ακόμη θα το κάνω..απ το να δώσω 2000$.. δίχως να μιλήσουμε για Max Ram 32GB οποιαδήποτε στιγμή και πανεύκολα (το ξερω υπερβολή αλλά να εχω τη δυνατοτητα ειναι το θεμα).

 

Ε καποια στιγμή σίγουρα θα καταλήξω σε 27άρη που θα μου κοστίσει τα διπλάσια+ και δε θα μπορώ ούτε να τον "ξεπαρθενιάσω" και κυρίως φθηνότερα, βάζοντας του χέρι.. Άτιμο αυτό το σύμπαν (OS X) τελικά...  :(  :'(



#268   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 05/10/2013 - 15:47

Όταν σου λέει όμως ότι κολλάει το σύμπαν ;;; 

 

Ε ντάξει το πάει όλα να γίνουν σαν τα κινητά μωρέ. Νέα ram θέλεις σκάσε 2000$ να πάρεις νέο μηχάνημα..

Τοτε απλως του λεω οτι χρειαζεται περισσοτερη RAM (που δεν ειναι ισοδυναμο με το 'χρειαζεται περισσοτερη ελευθερη RAM'). 

 

Αλλα βεβαια αν θες να νομιζεις οτι μπορεις να κανεις την δουλεια του λειτουργικου καλυτερα με διαφορα apps τησ δεκαρας, ελευθερα 



#269   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/10/2013 - 15:50

Περισσότερη ραμ σε μηχάνημα που πήρε φέτος(Macbook air νομίζω έχει ο Λουκάς); Δηλαδή φετινό μηχάνημα δεν θα μπορεί να τρέξει επαρκώς Mavericks?

 

Δε νομίζω ότι μπορώ να την κάνω καλύτερα αλλά νομίζω ότι το λειτουργικό στο ram management πάσχει αρκετά. Εμένα στο Mac os με τράβηξαν κάποια πράγματα, ένα απ αυτά και το memory management.Πλέον έχει χαθεί αυτό εν μέρει.


Αναρτημένη εικόνα


#270   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 325 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2013 - 16:07

Ναι καλά, δεν τα λέω για εσάς τους τυρανοσαυρους!
Εσείς είστε καμένο χαρτί! :P

Για τους νέους τα λέω, μπας και γλυτώσουν τίποτα επιπλέον μπελάδες.

Όσο για την μνήμη, όντως τραγικό. Τι να πω και εγώ με 4 φιξαρισμενα ραμ στην μητρική! :(

Μέχρι και στα 18ko (ναι 18) μου έδειξε το istatus! Το είχε και σε κόκκινο παρακαλώ.

Και αυτο με μόνο Safari ανοικτό και ένα ταμπ!!

Τι να πω... ελπίζω να ξυπνήσουν σε κάποια φάση εκεί στο Κουπερτινο, μπας και δούμε λιγο φως και εμείς οι φτωχοί! (Στις ραμ) :Ρ

Να ρωτησω κατι ηλιθιο....εχω βαλει 12GB ram (21.5 mid2011) αλλα στο istatus δειχνει wired: 1.20GB-active:2.58GB....τα αλλα 8Gb που ειναι...δεν δουλευουν ολα τωρα? και τι ειναι αυτο που λες φιξαρισμενα ραμ στην μητρικη?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες