Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 10 ψήφοι

Apple's event: This should brighten everyone’s day


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1296 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#721   DonJuan

DonJuan

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:27

Καλά ρε φιλαράκι τι γράφεις; Πραγματικά απορώ! Anyway το φακέλωμα δεν το γλιτώνει κανείς αλλά τι γράφεις!


Αν ειναι κάτι που σου ειναι δυσνοητο πες μου να σε βοηθήσω.....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#722   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:28

αυτα μπορει να εχουν σημασια στο pc...εγω στο iphone εννοω που θα δω διαφορα.

 

Σου απάντησε. Η πρώτη του πρόταση: «τα δεδομένα που παίρνει ο επεξεργαστής είναι περισσότερα» (στον ίδιο κύκλο ρολογιού).

 

Σκέψου το πιο απλά. Έχεις δύο ειδών λεωφορεία. Το ένα χωράει 32 επιβάτες, το άλλο 64 επιβάτες. Πηγαίνουν με την ίδια ταχύτητα, σταθερά, στον ίδιο δρόμο, ίδια κίνηση, κλπ, όλα τα άλλα στοιχεία είναι ίδια. Και θέλεις να μετακινήσεις 500 επιβάτες. Με ποιο "είδος" λεωφορείου θα το κάνεις πιο γρήγορα;

 

Το προφανές 'downside' (στη θεωρία) των 64-bit συστημάτων, είναι ότι τα 32-bit προγράμματα, εκτελούνται με κάποιο layer προσομοίωσης, οπότε και τρέχουν πιο αργά. Αλλά ακόμα και αυτό εκμηδενίζεται λόγω της εγγενούς παραπάνω ταχύτητας του νέου SoC. Μπορεί να χάνεις π.χ. 3-4% σε επιδόσεις για 32-bit εκτελέσιμα, αλλά το νέο SoC να είναι είναι 20% γρηγορότερο, οπότε δεν «χάνεις» ουσιαστικά.

 

Το θετικό είναι ότι στο οικοσύστημα των iDevices τα προγράμματα προσαρμόζονται τάχιστα. Για παράδειγμα, ένα χρόνο μετά την εισαγωγή του Retina Display, πόσα προγράμματα δεν υποστήριζαν τη νέα ανάλυση; ;) Το ίδιο θα γίνει και με τα 64-bit τώρα. Ενώ δυστυχώς, στα Windows (desktop) πόσα χρόνια μετά την υϊοθέτηση του x86_64, ακόμα τα μισά προγράμματα γίνονται compile για 32-bit! Μια ματιά στον Task Manager θα σας πείσει...



#723   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:32

Αυτά συμβαίνουν με την ελλειπή πληροφόρηση και τις υποθέσεις. Όταν μαθεύτηκε η ονομασία (5C με το C να είναι και καλά για το Cheap ή Chine) και η χρήση πλαστικού, όλοι έτρεξαν να μιλήσουν - κι εμείς εδώ - για το φθηνό iPhone που θα παίξει στα middle range smartphones για να διευρύνει και το πελατολόγιο. Λίγοι ήταν αυτοί που δε πίστεψαν, κυρίως λόγω του χαμένου prestige μιας τέτοιας κίνησης. Αλλά η Apple, ποτέ δεν είπε τίποτα. Η πραγματικότητα λοιπόν ήταν απλώς η αντικατάσταση του 5 και το C να σημαίνει Color. Ναι, φθηνότερο από το ανώτατο μοντέλο αλλά αυτό μάλλον συνέβαινε πάντα, αυτή τη φορά με διαφορετικό περιτύλιγμα. Προφανώς, όποιος θελήσει οποτεδήποτε middle range συσκευή, θα πρέπει να δει κάτι εκτός Apple.


Τελευταία επεξεργασία από: hellenicsun, 11/09/2013 - 13:32


#724   MANOST

MANOST

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:35

Τελικά χαίρομαι για την επιλογή μου.

Χθες έβλεπα την εξέλιξη του event από την οθόνη του νέου μου galaxy s4 αγορασμένο από birdphone στα 457 με επιβεβαιωμένη την εγγύηση από την smartech και είχα σκάσει στα γέλια.

Παιδιά η apple θέλει ένα γερό μάθημα.

Έχω αλλάξει 3 μοντέλα iphone, έχω ipad 3 και φέτος πήρα και mac mini. Αρκετά μου έφαγαν.



#725   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:37

Τελικά χαίρομαι για την επιλογή μου.

Χθες έβλεπα την εξέλιξη του event από την οθόνη του νέου μου galaxy s4 αγορασμένο από birdphone στα 457 με επιβεβαιωμένη την εγγύηση από την smartech και είχα σκάσει στα γέλια.

Παιδιά η apple θέλει ένα γερό μάθημα.

Έχω αλλάξει 3 μοντέλα iphone, έχω ipad 3 και φέτος πήρα και mac mini. Αρκετά μου έφαγαν.

με τι ακριβως εσκασες στα γελια? με αυτο που κρατουσες?


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#726   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:38

με τι ακριβως εσκασες στα γελια? με αυτο που κρατουσες?

Εγω εσκασα στα γελια με την "επιβεβαιωμένη την εγγύηση από την smartech"  :D  :D 



#727   golfy

golfy

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:39

με τι ακριβως εσκασες στα γελια? με αυτο που κρατουσες?

Γιατι να γελαει με αυτο που κρατουσε? επειδη ειναι 6 μηνες πιο παλιο απο το iphone 5s και 1 χρονο μπροστα στα αλλα?



#728   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:40

Διαβάζω ενα σωρο παιδιακίστικα σχόλια απο το πρωί.

Αλλον τον βρωμάει αλλον τον ξυνιζει. Αυτή ειναι η Apple καινοτομεί και οι άλλοι ακολουθούν.

Αμα ειχα το 5 και δεν είχα λεφτα για το 5s θα με πειραζε και εμενα.

Είμαι όμως οπαδος των s και απο 4s 32gb θα πάω στο 5s 32 ή 64gb.

Κάθε 2 χρονάκια 300-400 ευρώ για κινητό κορυφαίας τεχνολογίας δε μου φαίνονται τραγικα λεφτα (με ανανέωση συμβολαίου)

Θα δώσω και στην κοπελιά μου το 4s να χαρεί και αυτή γιατι το 3gs της δε θα πάρει iOS7 και θα κρατήσω και το παλιό για backup.

Το 5c επίσης μετράει κατα τη γνώμη μου ουτε lumnia ουτε άλλες χαζομάρες.



#729   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:41

Διαβάζω ενα σωρο παιδιακίστικα σχόλια απο το πρωί.

Αλλον τον βρωμάει αλλον τον ξυνιζει. Αυτή ειναι η Apple καινοτομεί και οι άλλοι ακολουθούν.

Αμα ειχα το 5 και δεν είχα λεφτα για το 5s θα με πειραζε και εμενα.

Είμαι όμως οπαδος των s και απο 4s 32gb θα πάω στο 5s 32 ή 64gb.

Κάθε 2 χρονάκια 300-400 ευρώ για κινητό κορυφαίας τεχνολογίας δε μου φαίνονται τραγικα λεφτα (με ανανέωση συμβολαίου)

Θα δώσω και στην κοπελιά μου το 4s να χαρεί και αυτή γιατι το 3gs της δε θα πάρει iOS7 και θα κρατήσω και το παλιό για backup.

Το 5c επίσης μετράει κατα τη γνώμη μου ουτε lumnia ουτε άλλες χαζομάρες.

θέλεις να μας πεις και γιατι μετράει;



#730   MANOST

MANOST

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:42

με τι ακριβως εσκασες στα γελια? με αυτο που κρατουσες?

με τις μ......ς της apple.

όσο για την εγγύηση απλά σας το επιβεβαιώνω τίποτε άλλο.

Παίζονται χοντρά παιχνίδια στο χώρο τον κινητών, θα μου πεις στην Ελλάδα που δεν παίζονται...



#731   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:44

με τις μ......ς της apple.

όσο για την εγγύηση απλά σας το επιβεβαιώνω τίποτε άλλο.

Παίζονται χοντρά παιχνίδια στο χώρο τον κινητών, θα μου πεις στην Ελλάδα που δεν παίζονται...

Και γιατι πηρες το S4? Το S3 (μη σου πω και το S2) ειναι κι αυτα ανωτερα και πιο μπροστα απο το 5S. Μηπως επεσες κι εσυ θυμα της Samsung? Μηπως τζαμπα εδωσες 200 ευρω παραπανω?



#732   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:46

Διαβάζω ενα σωρο παιδιακίστικα σχόλια απο το πρωί.

Αλλον τον βρωμάει αλλον τον ξυνιζει. Αυτή ειναι η Apple καινοτομεί και οι άλλοι ακολουθούν.

 

Έλα μου; Δεν νομίζω οτι εχθές το είδαμε αυτό. 

 

Πιο παλιά ίσως. Και πριν πέσετε να με φάτε οι υπόλοιποι νομίω πως έχουμε συμφωνήσει στο ότι δεν είδαμε την καινοτομία που να μας τρελάνει


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#733   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:47

Τελικά χαίρομαι για την επιλογή μου.

Χθες έβλεπα την εξέλιξη του event από την οθόνη του νέου μου galaxy s4 αγορασμένο από birdphone στα 457 με επιβεβαιωμένη την εγγύηση από την smartech και είχα σκάσει στα γέλια.

Παιδιά η apple θέλει ένα γερό μάθημα.

Έχω αλλάξει 3 μοντέλα iphone, έχω ipad 3 και φέτος πήρα και mac mini. Αρκετά μου έφαγαν.

 

Εμπρός λοιπόν, δώσ' της ένα γερό μάθημα: θα πληγεί ανεπανόρθωτα αν ο MANOST από το iPH δε ξαναγοράσει Apple προϊόν! :P

 

Πάνως παιδιά, μπορεί να κοροϊδεύετε για το SoC και το Touch ID αλλά να είστε σίγουροι ότι κατά Κορέα μεριά έχουν ήδη βάλει τα φωτοτυπικά στην πρίζα. Θα γελάσουμε καλά με το GS5 σε λίγους μήνες. Κι αν δε προφτάσουν να ξεπατικώσουν τα δύο αυτά χαρακτηριστικά, πάλι θα έχει γέλιο η φάση, με καμιά "καινοτομία" του στυλ "πεταρίστε το δεξί βλέφαρο για να απαντήσετε την κλήση, ή το αριστερό για να την απορρίψετε".

 

:D



#734   PasxosC

PasxosC

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:49

off topic.........σημερα ειδα ενα κοριτσακι 14-15 βαριά χρονών να εχει ενα 5αρι και με ενα πρόγραμμα ηχομετρησης προσπαθουσε να μετρησει τα db κολώντας το κινητό οχι στα ηχεια του αυτοκινητου αλλα στην σιντιέρα.......



#735   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:51

Εμπρός λοιπόν, δώσ' της ένα γερό μάθημα: θα πληγεί ανεπανόρθωτα αν ο MANOST από το iPH δε ξαναγοράσει Apple προϊόν! :P

 

Πάνως παιδιά, μπορεί να κοροϊδεύετε για το SoC και το Touch ID αλλά να είστε σίγουροι ότι κατά Κορέα μεριά έχουν ήδη βάλει τα φωτοτυπικά στην πρίζα. Θα γελάσουμε καλά με το GS5 σε λίγους μήνες. Κι αν δε προφτάσουν να ξεπατικώσουν τα δύο αυτά χαρακτηριστικά, πάλι θα έχει γέλιο η φάση, με καμιά "καινοτομία" του στυλ "πεταρίστε το δεξί βλέφαρο για να απαντήσετε την κλήση, ή το αριστερό για να την απορρίψετε".

 

:D

Καλός ο χαβαλές αλλά δεν χρειάζεται καν φωτοτυπικό. Στην Κορέα το κατασκευάζουν το hardware στα δικά τους εργοστάσια απλά τυπώνουν απάνω το Α7 και το στέλνουν στην Κίνα για συναρμολόγηση όπου για να μην γράφει made in China τυπώνουν το "Designed in California" (by Jobs outsourced to China λέω εγώ).



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες