Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 10 ψήφοι

Apple's event: This should brighten everyone’s day


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1296 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#736   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:53

Σου απάντησε. Η πρώτη του πρόταση: «τα δεδομένα που παίρνει ο επεξεργαστής είναι περισσότερα» (στον ίδιο κύκλο ρολογιού).

Σκέψου το πιο απλά. Έχεις δύο ειδών λεωφορεία. Το ένα χωράει 32 επιβάτες, το άλλο 64 επιβάτες. Πηγαίνουν με την ίδια ταχύτητα, σταθερά, στον ίδιο δρόμο, ίδια κίνηση, κλπ, όλα τα άλλα στοιχεία είναι ίδια. Και θέλεις να μετακινήσεις 500 επιβάτες. Με ποιο "είδος" λεωφορείου θα το κάνεις πιο γρήγορα;

Το προφανές 'downside' (στη θεωρία) των 64-bit συστημάτων, είναι ότι τα 32-bit προγράμματα, εκτελούνται με κάποιο layer προσομοίωσης, οπότε και τρέχουν πιο αργά. Αλλά ακόμα και αυτό εκμηδενίζεται λόγω της εγγενούς παραπάνω ταχύτητας του νέου SoC. Μπορεί να χάνεις π.χ. 3-4% σε επιδόσεις για 32-bit εκτελέσιμα, αλλά το νέο SoC να είναι είναι 20% γρηγορότερο, οπότε δεν «χάνεις» ουσιαστικά.

Το θετικό είναι ότι στο οικοσύστημα των iDevices τα προγράμματα προσαρμόζονται τάχιστα. Για παράδειγμα, ένα χρόνο μετά την εισαγωγή του Retina Display, πόσα προγράμματα δεν υποστήριζαν τη νέα ανάλυση; ;) Το ίδιο θα γίνει και με τα 64-bit τώρα. Ενώ δυστυχώς, στα Windows (desktop) πόσα χρόνια μετά την υϊοθέτηση του x86_64, ακόμα τα μισά προγράμματα γίνονται compile για 32-bit! Μια ματιά στον Task Manager θα σας πείσει...


δηλαδη με λιγα λογια οοοοοταν με το καλο τα apps γινουν 64bit θα τρεχουν πιο γρηγορα στο 5s σε σχεση με το 5?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#737   Vagosvisk777

Vagosvisk777

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:VAGELIS VISK.

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:56

Τωρα λοιπον ολοι οι φτωχοι που παιρνουν 600 ευρω το μηνα μισθο θα μπορεσουν να αγορασουν το iPhone ''των φτωχών''



#738   MANOST

MANOST

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 13:56

Και γιατι πηρες το S4? Το S3 (μη σου πω και το S2) ειναι κι αυτα ανωτερα και πιο μπροστα απο το 5S. Μηπως επεσες κι εσυ θυμα της Samsung? Μηπως τζαμπα εδωσες 200 ευρω παραπανω?

πήρα το s4 γιατί είχε 120 ευρό μόνο παραπάνω από το s3 και γιατί το πήρα με το σκεπτικό να το κρατήσω 2 χρόνια.

Πάνε παιδιά οι εποχές που αλλάζαμε κινητό κάθε ένα χρόνο.

Έριξα και το πάγιο μου από 60 στα 27,2 με το ίδιο πρόγραμμα red 1 vodafone και είμαι μια χαρά.



#739   secouross

secouross

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:12

καλησπέρα σας.

παιδιά έχω μια απορία τώρα που κατήργησαν το 5 πρέπει αναγκαστικά να το αλλάξω?(ξέρω ότι θα παίρνει ενημέρωσης) αν η εφαρμογές και τα games γίνουν για 64-bit δεν θα μπορώ να τα τρέξω στο iphone 5 ?
το ιός 7 θα τρέχει καλά στο 5 η θα κολλάει και η μπαταρία θα πέφτει άμεσος ?
η εγγύηση ισχύει στο iphone 5 τώρα που το κατήργησαν η όχι ?

νιώθω λίγο κορόιδο και βλάκας που βιαστικά και την περασμένη παρασκευή πήγα και αγόρασα το 5 (βλέπεις είχαν σπάσει τα νεύρα μου με τα androit τηλεφωνα) και τώρα ξαφνικά το κατήργησαν :(

σαν κινητό το 5 είναι φοβερό κινητό δεν θα το αλλάξω μιας και στο 5 έχω βρει ότι έψαχνα μαύρο τελείως όπως μου αρέσει και ταχύτατο σε όλα είναι ένα άψογο τηλέφωνο και το έχω και λίγες μέρες δεν δινω 800 ευρώ πάλι για νέο iphone που δεν μου προσφέρει κάτι πιο ουσιαστικό χειροπιαστό χαρακτηριστικό όπως και να χει το 6 θα το πάρω σίγουρα του χρόνου.

έγινα θανατικός τις apple :P
 



#740   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:14

καλησπέρα σας.

παιδιά έχω μια απορία τώρα που κατήργησαν το 5 πρέπει αναγκαστικά να το αλλάξω?(ξέρω ότι θα παίρνει ενημέρωσης) αν η εφαρμογές και τα games γίνουν για 64-bit δεν θα μπορώ να τα τρέξω στο iphone 5 ?
το ιός 7 θα τρέχει καλά στο 5 η θα κολλάει και η μπαταρία θα πέφτει άμεσος ?
η εγγύηση ισχύει στο iphone 5 τώρα που το κατήργησαν η όχι ?

νιώθω λίγο κορόιδο και βλάκας που βιαστικά και την περασμένη παρασκευή πήγα και αγόρασα το 5 (βλέπεις είχαν σπάσει τα νεύρα μου με τα androit τηλεφωνα) και τώρα ξαφνικά το κατήργησαν :(

σαν κινητό το 5 είναι φοβερό κινητό δεν θα το αλλάξω μιας και στο 5 έχω βρει ότι έψαχνα μαύρο τελείως όπως μου αρέσει και ταχύτατο σε όλα είναι ένα άψογο τηλέφωνο και το έχω και λίγες μέρες δεν δινω 800 ευρώ πάλι για νέο iphone που δεν μου προσφέρει κάτι πιο ουσιαστικό χειροπιαστό χαρακτηριστικό όπως και να χει το 6 θα το πάρω σίγουρα του χρόνου.

έγινα θανατικός τις apple :P
 

Μην αγχώνεσαι, απλά δεν θα πωλείται επίσημα, όλα θα σου τρέχουν κ όλες τις ενημερώσεις θα παίρνει



#741   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:19

καλησπέρα σας.

παιδιά έχω μια απορία τώρα που κατήργησαν το 5 πρέπει αναγκαστικά να το αλλάξω?(ξέρω ότι θα παίρνει ενημέρωσης) αν η εφαρμογές και τα games γίνουν για 64-bit δεν θα μπορώ να τα τρέξω στο iphone 5 ?
το ιός 7 θα τρέχει καλά στο 5 η θα κολλάει και η μπαταρία θα πέφτει άμεσος ?
η εγγύηση ισχύει στο iphone 5 τώρα που το κατήργησαν η όχι ?

νιώθω λίγο κορόιδο και βλάκας που βιαστικά και την περασμένη παρασκευή πήγα και αγόρασα το 5 (βλέπεις είχαν σπάσει τα νεύρα μου με τα androit τηλεφωνα) και τώρα ξαφνικά το κατήργησαν :(

σαν κινητό το 5 είναι φοβερό κινητό δεν θα το αλλάξω μιας και στο 5 έχω βρει ότι έψαχνα μαύρο τελείως όπως μου αρέσει και ταχύτατο σε όλα είναι ένα άψογο τηλέφωνο και το έχω και λίγες μέρες δεν δινω 800 ευρώ πάλι για νέο iphone που δεν μου προσφέρει κάτι πιο ουσιαστικό χειροπιαστό χαρακτηριστικό όπως και να χει το 6 θα το πάρω σίγουρα του χρόνου.

έγινα θανατικός τις apple :P
 

Ποσο το πηρες? Ελπιζω 550€ απο σκρουτζομαγαζο και οχι 740€...Αν ναι εκανες την καλυτερη επιλογη, σε αυτα τα λεφτα ουτε 5C δεν παιρνεις! Θα χρειαστουν πολλοι μηνες για να πεσει το 5S σε αυτα τα λεφτα...


Τελευταία επεξεργασία από: ForceF, 11/09/2013 - 14:21


#742   secouross

secouross

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:21

Ποσο το πηρες? Ελπιζω 550€ απο σκρουτζομαγαζο και οχι 740€...Αν ναι εκανες την καλυτερη επιλογη, σε αυτα τα λεφτα ουτε 5C δεν παιρνεις!

739 για την ακρίβεια το πήρα , όχι 740. Aπό vodafone :P



#743   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:22

Δεν το λες και φθηνό...



#744   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:22

739 για την ακρίβεια το πήρα , όχι 740. Aπό vodafone :P

Τοτε συγνωμη αλλα...την πατησες  :(



#745   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:23

This should brighten everyone’s day

Εμενα παντως μου την εφτιαξε...!

Tα μεταχειρισμενα iphone 5 - 16Gb συντομα απο 420-470€ θα πεσουν στα 350-400€...

Thanks apple!



#746   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:23

739 για την ακρίβεια το πήρα , όχι 740. Aπό vodafone :P

Κακή κίνηση πιστεύω στα λεφτά που το πήρες κ την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, μπορούσες σε κανα μήνα να πάρεις το 5s



#747   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:23

Διαβάζω ενα σωρο παιδιακίστικα σχόλια απο το πρωί.

Αλλον τον βρωμάει αλλον τον ξυνιζει. Αυτή ειναι η Apple καινοτομεί και οι άλλοι ακολουθούν.

Αμα ειχα το 5 και δεν είχα λεφτα για το 5s θα με πειραζε και εμενα.

Είμαι όμως οπαδος των s και απο 4s 32gb θα πάω στο 5s 32 ή 64gb.

Κάθε 2 χρονάκια 300-400 ευρώ για κινητό κορυφαίας τεχνολογίας δε μου φαίνονται τραγικα λεφτα (με ανανέωση συμβολαίου)

Θα δώσω και στην κοπελιά μου το 4s να χαρεί και αυτή γιατι το 3gs της δε θα πάρει iOS7 και θα κρατήσω και το παλιό για backup.

Το 5c επίσης μετράει κατα τη γνώμη μου ουτε lumnia ουτε άλλες χαζομάρες.

 

Φίλε μου κάτι δεν κατάλαβα καλά... Που καινοτόμησε η Apple τα τελευταία χρόνια;

 

Για μένα η Apple καινοτόμησε όταν έφερε την επανάσταση με το απίστευτο touch screen στο iPhone (το original) όταν οι άλλοι είχαν ακόμα κουμπιά ή και αυτοί που είχαν touch χρησιμοποιούσαν πένα.

 

Μετά θα μπορούσα να πω καινοτομία το iCloud που συγχρονίζει τα πάντα σε όλες σου τις συσκευές. Πέρα απο αυτά τα υπόλοιπα ήταν απλά προσπάθειες να καινοτομήσει... Θα σου δώσω παραδείγματα:

 

Πες μου πόσες εφαρμογές έχεις που χρησιμοποιείς καθημερινά που χρησιμοποιούν το γυροσκόπιο της συσκευής σου.

Πες μου πόσες φορές τη μέρα χρησιμοποιείς το Siri για κάτι σημαντικό (όχι για να βάλεις ξυπνητήρη)

Πες μου πόσες φορές χρησιμοποίησες το Passbook

Πες μου επίσης πόσες πότε κατάφερερε η Apple να βάλει πιο μεγάλη οθόνη στο iPhone (όταν οι άλλοι είχαν 4,7 inches).

 

 

Το Touch ID που τώρα σου παρουσιάζει, άλλα κινητά το έχουν χρόνια πριν.

 

Αυτό που βλέπω εγώ οτι η καινοτομία ήταν μόνο μια... Μετά απο αυτή την καινοτομία όλοι οι άλλοι ακολούθησαν... Το θέμα είναι οτι οι άλλοι προχώρισαν κι όλας ενώ η Apple το μόνο που ξέρει είναι να μας λέει: Έβαλα το νέο επεξεργαστή Α5-6-7 κάθε φορά ένα νούμερο παραπάνω και είναι δύο φορές πιο γρήγορο... Και όλοι απο κάτω κανουν: αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

 

Αυτά για τις καινοτομίες...



#748   secouross

secouross

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:24

σαν αρχάριος την πάτησα δεν με ενδιαφέρει και τόσο αυτό όμως με ενδιαφέρει ώστε να έχω ένα κινητό που να με καλύπτει στα παραπάνω που έγραψα έστω και για ένα χρόνο μετά θα πάρω το 6 όταν βγει



#749   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:25

σαν αρχάριος την πάτησα δεν με ενδιαφέρει και τόσο αυτό όμως με ενδιαφέρει ώστε να έχω ένα κινητό που να με καλύπτει στα παραπάνω που έγραψα έστω και για ένα χρόνο μετά θα πάρω το 6 όταν βγει

Θα σε καλύψει σε όλα μην ανησυχείς, ούτε εγγύηση χάνεις ούτε εφαρμογές ούτε τπτ.



#750   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/09/2013 - 14:44

Φίλε μου κάτι δεν κατάλαβα καλά... Που καινοτόμησε η Apple τα τελευταία χρόνια;

 

Για μένα η Apple καινοτόμησε όταν έφερε την επανάσταση με το απίστευτο touch screen στο iPhone (το original) όταν οι άλλοι είχαν ακόμα κουμπιά ή και αυτοί που είχαν touch χρησιμοποιούσαν πένα.

 

Μετά θα μπορούσα να πω καινοτομία το iCloud που συγχρονίζει τα πάντα σε όλες σου τις συσκευές. Πέρα απο αυτά τα υπόλοιπα ήταν απλά προσπάθειες να καινοτομήσει... Θα σου δώσω παραδείγματα:

 

Πες μου πόσες εφαρμογές έχεις που χρησιμοποιείς καθημερινά που χρησιμοποιούν το γυροσκόπιο της συσκευής σου.

Πες μου πόσες φορές τη μέρα χρησιμοποιείς το Siri για κάτι σημαντικό (όχι για να βάλεις ξυπνητήρη)

Πες μου πόσες φορές χρησιμοποίησες το Passbook

Πες μου επίσης πόσες πότε κατάφερερε η Apple να βάλει πιο μεγάλη οθόνη στο iPhone (όταν οι άλλοι είχαν 4,7 inches).

 

 

Το Touch ID που τώρα σου παρουσιάζει, άλλα κινητά το έχουν χρόνια πριν.

 

Αυτό που βλέπω εγώ οτι η καινοτομία ήταν μόνο μια... Μετά απο αυτή την καινοτομία όλοι οι άλλοι ακολούθησαν... Το θέμα είναι οτι οι άλλοι προχώρισαν κι όλας ενώ η Apple το μόνο που ξέρει είναι να μας λέει: Έβαλα το νέο επεξεργαστή Α5-6-7 κάθε φορά ένα νούμερο παραπάνω και είναι δύο φορές πιο γρήγορο... Και όλοι απο κάτω κανουν: αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

 

Αυτά για τις καινοτομίες...

να σου πωε εγω? πρωτα απο ολα την λεξη καινοτομια την εχουμε κανει ψομοτυρι.... καινοτομια ερχετε μια στο τοσο τα αλλα λεγονται προσθηκες-βελτιωσεις

 μεχρι και το wallpaper μου χρησημοποιει το gyroscope αλλα θεμα ειναι να χρησημοποιεις το γυροσκοπιο να να εισαι καινοτομος?

το siri το χρησημοποιω ελαχιστα μιας και δεν εχει ελληνικα, οταν εχει το συζηταμε στο εξωτερικο εχει

το passbook καμια γιατι στην ελλαδα δεν εχει να το χρησημοποιησεις στο εξωτερικο εχει

η μεγαλυτερη οθονη ειναι καινοτομια? το να κανεις κατι πιο γρηγορο σε μικροτερο μεγεθος ειναι καινοτομια, γιατι να ωγαλει η αππλε μεγαλυετερη οθονη? για να καταστρεψει την χρησημοτητα ενος φωρητου προιοντος?

 

η αππλε εδωσε 64βιτ πρωτη καλα εκανε μαγκια της! εχεις τοσο καιρο καυχιοσαστε για τους πολλους πυρηνες που εχετε ασχετα αν δεν την ισχυ δεν την χρησημοποιεις

εδωμε μικρη δωση ui στο multitask

εχεις κανει τρομερη δουλεια στα physics

εχει τελεια διαχειρηση μνημης

εχει τελειο οικοσυστημα

εχει core audio,video,midi

εχει το καλυτερο framework το cocoa

οι εφαρμογες δεν ειναι γραμενες σε java δλδ δεν ειναι κατι σαν simulator αλλα κατευθειαν πανω στο συστημα

εχει ασφαλεια (μην με βαζεις να σου λεω)

 

εσενα το ανδροιδ τι καινοτομια εχει? πες μου μια.... 


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 11/09/2013 - 14:47

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες