Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Αγορά iphone απο Αμερική μέσω ebay και τελωνισμός.Tι ισχυεί?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ios7den

ios7den

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/10/2013 - 08:32

Καλημέρα το ερωτημα μου αναφέρεται στον τίτλο.Έχω βρει στο ebay,απο Αμερικη iphones factory unlocked..σε καταπληκτικες τιμες σε σχεση με την Ελλαδα.Το προβλημα μου ειναι τι ισχυει με τον τελωνισμο και αν μπορεις να τον αποφυγεις...Περιμενω απαντησεις 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/10/2013 - 08:49

Αν στο στείλει σε απλό δέμα με USPS μπορεί να τον αποφύγεις. Με κούριερ UPS, FedEX, DHL θα πληρώσεις κατά 99%. 

 

Μπορείς βέβαια να δεις κι αυτό: http://www.iphonehel...m/topic/140260-αγορές-μέσω-ebay-global-shipping-program/


Αναρτημένη εικόνα


#3   ios7den

ios7den

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/10/2013 - 09:02

Αν στο στείλει σε απλό δέμα με USPS μπορεί να τον αποφύγεις. Με κούριερ UPS, FedEX, DHL θα πληρώσεις κατά 99%. 

 

Μπορείς βέβαια να δεις κι αυτό: http://www.iphonehel...m/topic/140260-αγορές-μέσω-ebay-global-shipping-program/

δεν καταλαβα πολλα,ευχαριστω παντως! εχω διαβασει οτι μπορει και να την γλυτωσεις...



#4   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/10/2013 - 09:03

Τι δεν κατάλαβες;


Αναρτημένη εικόνα


#5   ios7den

ios7den

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/10/2013 - 09:09

την διαφορα της απλης αποστολης με το global-shipping-program



#6   chariskos31

chariskos31

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα

Δημοσίευση 21/10/2013 - 16:35

Άκου τί γίνεται είμαι κάτοχος iPhone 4S το αγόρασα μέσω eBay από Αγγλία κ ο αδερφός μου το ίδιο από Αμερική
Στην δική μου περίπτωση δέν υπήρχε πρόβλημα για τελωνείο μιας κ δέν βάζουν φόρο από Αγγλία λόγω ευρ ένωσης αλλά ο πωλητής του αδερφού μου έκανε μια μαγκιά κ το έστειλε μέσω Αγγλίας έτσι φαινόταν ότι το κινητό ήταν από Αγγλία.
Αλλη συμβουλή είναι να στείλει ο πωλητής το imei στην apple για να περαστεί το λογισμικό της Ελλάδας (πιθανό να το ξέρει αλλά επιβεβαίωσε το)

#7   chariskos31

chariskos31

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα

Δημοσίευση 21/10/2013 - 16:43

Στο τελωνείο τέτοια ψάχνουν γιατί έχουν ανάγκη από φράγκα
Πάντος εγώ το δικό μου πρίν 2 χρόνια που το αγόρασα 64gb 4s το πήρα 750€ Κ στην ελλάδα 1 ον δεν το έφερναν κ 2 ον 800€ εάν θυμάμαι έκανε το 32gb

#8   3lions

3lions

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 23/10/2013 - 09:25

ειναι απλο (εχω φιλη με αδερφο εκτελωνιστη).

απο ευρωπαικη ενωση, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. δειτε στο διαδικτυο, βρειτε ολες τις χωρες της ευρωπαικης ενωσης και επο εκει δεν πληρωνετε σεντς φορο εισαγωγης.

 

απο αυστραλιες, κινες κτλ, συνηθως σου στελνουν τα πραγματα με απευθειας κουριερ 'πορτα-πορτα', οποτε φτανει (μετα απο μπολικο χρονο, ισως και μηνα) στο σπιτι σου.

 

απο ηπα, ειναι λιγο πιο περιπλοκο. το αγοραζεις μεν φθηνοτερο (λογο δολλαριου), αλλα οι δασμοι και φοροι να εισελθει, ειναι βαρβαροι.

οι εκτελωνιστες 'κοβουν' την εισαγωγη και ζητουν υπερογκα ποσα για εκτελωνησουν τα προιοντα. εαν σας συμβει, καλο ειναι να πατε απο εκει και να 'διαπραγματευτειτε' μαζι τους (τι 'μιζα' θα τους δωσετε).

 

η καλυτερη λυση αγορας απο ηπα, ειναι αφ ενος να εχετε κανα φιλο/συγγενη να σας το στειλει, αφ εταιρου να προσπαθησετε να πιεσετε τον αμερικανο πωλητη να σας το στειλει ως απλο 'πακετο-δωρο' 'η να κανει την 'πατεντα' που εξηγησε ενας φιλος πιο πανω, οτι δηλαδη 'εικονικα' το αγορασατε απο αγγλια 'η αλλη ευρωπαικη χωρα κι οχι απο ηπα.



#9   3lions

3lions

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 23/10/2013 - 09:26

Στο τελωνείο τέτοια ψάχνουν γιατί έχουν ανάγκη από φράγκα
Πάντος εγώ το δικό μου πρίν 2 χρόνια που το αγόρασα 64gb 4s το πήρα 750€ Κ στην ελλάδα 1 ον δεν το έφερναν κ 2 ον 800€ εάν θυμάμαι έκανε το 32gb

'αναγκη' δεν εχουν, 'μιζαδοροι' ειναι.

και εκβιαζουν ωστε ειτε να το 'χρυσοπληρωσεις' για να το παρεις, ειτε για να πεις 'αι στο διαολο, κρατηστε το εδω'.. και να το παρουν οι ιδιοι!

η φιλη μου εχει 'τσεπωσει' ενα σορο πραγματα ετσι, απο τον αδερφο της.



#10   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/10/2013 - 14:27

Καλημερα εχτες εκανα αγορα του 5s απο apple.com εβαλα την χρεωστικη μου και μου ηρθε email:

Thank you for your order. We'll let you know when your items are on their way.

 

Available to ship:  2 - 3 weeks 

   

Delivers: Nov 22 - Nov 29 by Standard Shipping

 

η παραγγελια μου δηλαδη ειναι οκ?δεσμευτηκαν τα χρηματα?τι email πρεπει να περιμενω τωρα?


Τελευταία επεξεργασία από: Rockettt, 31/10/2013 - 14:27

 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες