Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

HP Microserver N54L Owner's Club


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 26/10/2013 - 10:58

Εδώ μπορούμε να μιλάμε σχετικά με τις εντυπώσεις, τα πειράματα και να συμβουλευτούμε/μάθουμε διάφορα πραγματα που μπορούμε να κάνουμε σε αυτό το μικρό αλλα θαυματουργό μηχανημα..  Οτιδήποτε έχει σχέση, είτε σε Hardware επίπεδο (αναβάθμισης/μόντας) είτε σε Software (πάνω στα διάφορα OS'es που μπορεί να "φορέσει")

 

Καλησπέρα συνφορουμίτες!!

 

Μετά απο το ψήσιμο απ το topic: http://www.iphonehel...sd-hdd-σε-imac/ και πολύ διάβασμα για το σετάρισμα του FreeNAS έκανα την κίνηση και πήρα τον HP Microserver N54l+4GB ECC Ram

(Απλά είπα να κάνω νέο thread για να μην βγούμε offtopic στο άλλο)

 

 

Θα χρησιμοποιηθεί ώς File+Backup Server, DLNA Streamer στην Smart TV του σαλονιού, και Torrent Downloader μαζί με άλλα 2 φιλαράκια μου για να seedάρουμε όλοι απο κει.

 

Το πρόβλημα είναι όμως η τοποθεσία των μηχανημάτων:

 

-Στο χώλ είναι το Router Thomson TG 585 v8  (δεν υπάρχει πουθενά αλλού τηλεφωνική γραμμή δυστηχώς)

-Στο σαλόνι η 40" Samsung Smart TV

-Στο δωμάτιο iMac+PS3

 

Αν υπήρχαν όλα αυτά στον ίδιο χώρο δε το συζητώ θα ταν πανεύκολο και πιο πρακτικό! Αλλα στο υπάρχων σπίτι έχω 2 επιλογές:

 

1) HP Microserver στο χωλ να συνδέεται με το Router και σε ένα Switch 1000MBps/ή σε Router 1000MBps και τα υπόλοιπα μηχανήματα που είναι σε άλλα δωμάτια να συνδέονται μέσω 3 Powerline 500MBps (κόστος περί τα 120Ε, ouch! )

 

2) HP Microserver στο δωμάτιο με ασύρματη καρτα PCI (και αν ναι ποια για να τη βλέπει το FreeNAS) για σύνδεση στο Internet και ενσύρματα στα υπόλοιπα μηχανήματα με το μόνο Powerline να συνδέεται στη Smart TV.

 

Τι θα μπορούσατε να προτείνετε για να συμαζευτεί κάπως αυτό το χάος??  Περιμένω απόψεις και προτάσεις σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το FreeNAS.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 10/02/2014 - 22:01


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/10/2013 - 12:11

Καλημέρα, γιατί δεν δοκιμάζεις αρχικά να έχεις το HP συνδεδεμένο πάνω στο router και να παίξεις όπως είναι ασύρματα με την βοήθεια του router? 

 

Για να σου κάνει streaming ταινίες κτλ νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο macbook βλέπω κανονικά τους φακέλους ασύρματα και παίζω βαριές ταινίες. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 26/10/2013 - 14:02

Καλημέρα, γιατί δεν δοκιμάζεις αρχικά να έχεις το HP συνδεδεμένο πάνω στο router και να παίξεις όπως είναι ασύρματα με την βοήθεια του router? 

 

Για να σου κάνει streaming ταινίες κτλ νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο macbook βλέπω κανονικά τους φακέλους ασύρματα και παίζω βαριές ταινίες. 

 

 

Καλησπέρα Δημήτρη, κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Έτσι το χω πρόχειρα προς το παρόν, συνδεδεμένο μόνο με το Router. Η μεταφορά αρχείων και Time Machine (σύνολο περί τα 3,5ΤΒ) θα γίνουν ασύρματα σε χρόνους... υπεργαλαξιακούς!!! :P

 

Αν προσωρινά (μέχρι να φτιάξω το ηλεκτρολογικό σύστημα γιατί έχω θέματα) αποσυνδέω τον HP απ το Router και τον μεταφέρω στο δωμάτιο για να τον συνδέω με τον Mac θα χω θέμα?? Εννοω κάθε φορά που θα θέλω να μεταφέρω κάτι θα ρυθμίζω νέα IP κτλ για να βλέπει ο iMac τον Server??


Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 26/10/2013 - 14:03


#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/10/2013 - 14:11

Υποθετικά δεν την χάνει εφόσον δεν την έχει πάρει άλλο μηχάνημα την ip. 

 

Για αυτό τον λόγω όμως του έχω δώσει καρφωτή δικιά του ώστε να είμαι σίγουρος. 

 

Πηγαίνεις Network - interfaces  πατάς add και το στήνεις όπως στην εικόνα παρακάτω. 

 

Φυσικά αλλάζεις το όνομα με αυτό που έχεις εσύ στο login και την ip που θέλεις να παίρνει. 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 26/10/2013 - 14:13

Once You Go Mac You Never Go Back

#5   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 26/10/2013 - 14:22

Δίκιο έχεις..!! Καλα εχω πελαγώσει με τόσες ρυθμίσεις απο χτες που χω κάνει.. :P

 

btw UFS ή ZFS έχεις βάλει εσύ στους δίσκους σου??

 

Θεωρώ βλακεία να απαιτεί ZFS (και κατ' επέκτασην πιο πολύ Ram) για να του εγκαταστήσω τα Plugins..



#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/10/2013 - 14:25

Δίκιο έχεις..!! Καλα εχω πελαγώσει με τόσες ρυθμίσεις απο χτες που χω κάνει.. :P

 

btw UFS ή ZFS έχεις βάλει εσύ στους δίσκους σου??

 

Θεωρώ βλακεία να απαιτεί ZFS (και κατ' επέκτασην πιο πολύ Ram) για να του εγκαταστήσω τα Plugins..

Προσωπικά επειδή του έβαλα και παραπάνω ram τους έκανα σε ZFS και Raid 0. 

 

Τους 2 WD Red 3TB ο καθένας και τον βλέπει σαν 1 6TB. 

 

Και είχα άλλον έναν απλό του 1TB και με τον μαμίσιο που είχε μέσα 250GB τους έκανα 1 για back up. 

 

Επίσης επειδή θα έχεις πελαγώσει όντως (κι εγώ στην αρχή έλεγα δεν θα βγάλω άκρη he he). 

 

Από System Preferences στον mac σου Users & Groups - Login items να τους προσθέσεις έτσι όταν ανοίγεις τον υπολογιστή να είναι πάντα συνδεδεμένοι οι δίσκοι και να μην χρειάζεται να τους κάνεις mount εσύ. 

 

 

 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 26/10/2013 - 14:28

Once You Go Mac You Never Go Back

#7   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 26/10/2013 - 14:29

Κι άλλα λεφτααα δηλαδή χρειάζεται.. :P

(Θα πάω σίγουρα και γω σε Red, είναι πραγματικά οι καλύτεροι δίσκοι ever απ όσους έχω δοκιμάσει-απλά σταδιακά έλεγα και όχι μπαμ)

 

Απ ότι θυμάμαι, έχεις την έκδοση 8 του FreeNAS σωστά?? Σε αυτή την έκδοση απαιτεί για την εγκατάσταση των Plugins πάλι να ναι σε ZFS οι δίσκοι? Ρωτάω γιατί έχω βάλει την 9.1.1, μπάς και δεν ισχύει αυτό στην δικιά σου :)



#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/10/2013 - 14:40

Κι άλλα λεφτααα δηλαδή χρειάζεται.. :P

(Θα πάω σίγουρα και γω σε Red, είναι πραγματικά οι καλύτεροι δίσκοι ever απ όσους έχω δοκιμάσει-απλά σταδιακά έλεγα και όχι μπαμ)

 

Απ ότι θυμάμαι, έχεις την έκδοση 8 του FreeNAS σωστά?? Σε αυτή την έκδοση απαιτεί για την εγκατάσταση των Plugins πάλι να ναι σε ZFS οι δίσκοι? Ρωτάω γιατί έχω βάλει την 9.1.1, μπάς και δεν ισχύει αυτό στην δικιά σου :)

Εντέλει πήγα στην 9.1.1 κι εγώ και είναι μια χαρά. Δεν θυμάμαι όμως να σου πω την αλήθεια αν χρειάζεται να είναι σε zfs διότι τους έχω ήδη έτσι. 

 

Πάντως όταν χαλαρώσεις και του στήσεις και το Plex (αν παίξεις με αυτό) βάζεις και το ανάλογο app του plex στην tv σου και το αποτέλεσμα θα σε χαροποιήσει ιδιαίτερα. 

 

Όλες οι ταινίες με εξώφυλλα, υπόθεση και βαθμολογίες όπως το ίδιο ακριβώς και οι σειρές. 

 

Τα screenshots είναι από την τηλεόραση :)

 

Συνημμένο αρχείο  1382790625190.jpg   68.31KB   27 λήψεις  Συνημμένο αρχείο  1382790757485.jpg   63.25KB   24 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  1382790776788.jpg   49.96KB   23 λήψεις  Συνημμένο αρχείο  1382790786585.jpg   53.41KB   24 λήψεις

 

Και όλα τα χειρίζεσαι μετά από την τηλεόραση εννοείται και δεν πειράζεις κάτι από τον server. 

 

Μόνο όταν θα του προσθέτεις ταινίες και σειρές. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 26/10/2013 - 14:41

Once You Go Mac You Never Go Back

#9   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 26/10/2013 - 15:26

Προσωρινά θα δοκιμάσω με το dlna plugin και όοοταν θα τα χω σετάρει όλα όπως θέλω και πρέπει θα το κάνω και το Plex ;)



#10   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 10/02/2014 - 02:47

Επειδή βλέπω τα χετε αφήσει τα μηχανάκια σας στη μοιρα τους και δε ποστάρετε πια, :P λέω να κάνω την αρχή:

 

Αναβάθμιση Modded BIOS (1/10/13) για μοντέλα N36/N40/N54L που πέρα απ τις διορθώσεις του επίσημου (Installation Fail σε Windows 2012 R2 Server, Windows 8.1) προσφέρει φυσικά την ενεργοποίηση της πλήρους ταχύτητας των eSATA/εσωτερικής SATA για υποστήριξη έως 6 δίσκων σχεδόν ανέξοδα..!! (χωρις χρήση SATA Controller)

 

 

Επέκταση χώρου για περισσότερους δίσκους:

 

Τα βασικά που θα χρειαστούμε είναι:

 

-1 καλώδιο SATA (το βάζουμε στην ενσωματωμένη θύρα της μητρικής αφού την σύρουμε λίγο προς τα έξω και το πηγαίνουμε γύρω για να ανεβεί και να βγεί εκεί που είναι το molex ρεύματος)

 

 IMG_0443_zps0a762289.jpg

 

-1 καλώδιο eSATA+1 αντάπτορας eSATA σε SATA (ανοιγουμε προς τα κατω το καπακι των 2 PCI-E και το περνάμε μέσα)

 

IMG_0445_zps2f8e9b78.jpg

 

-1 molex ρεύματος σε 2πλό SATA power (το βάζουμε στην ελεύθερη υποδοχή molex που βρίσκεται με το που ανοίγουμε το καπάκι στο πίσω μέρος πάνω απ τον ανεμιστήρα)

 

 IMG_0438_zps9b26c10d.jpg

 

IMG_0439_zpsf9bcc8b9.jpg

 

 

Απο κει και πέρα οι επιλογές είναι άπειρες για να χωρέσουν παραπάνω δίσκοι στη θέση του DVD Drive.. σε ενα 5.25" Bay της επιλογής μας μπορούμε να έχουμε (ανάλογα τι θέλουμε και το βαλάντιο φυσικά) 2x 2.5" δισκους (σα των λάπτοπ δηλαδη), 4 ή 2x3.5" (Full Size-Desktop). Όμως για να εκμεταλευτούμε πλήρως τις θύρες αυτές μένει να αναβαθμίσουμε το BIOS του Microserver στο επόμενο post..

 

 

 

 



#11   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 10/02/2014 - 02:51

Αναβάθμιση BIOS (Windows only)
 
Κατεβάζουμε το παρακάτω αρχείο: https://www.dropbox....HP Proliant.zip  και το τρέχουμε αφού έχουμε βάλει ενα κενό Flash Drive στον υπολογιστή μας. Τρέχουμε το Runme.exe και ακολουθούμε τα βήματα έως ότου να τελειώσει. 
 
Έπειτα το βάζουμε σε οποιαδήποτε USB του Microserver και τον ανοίγουμε. Η διαδικασία είναι αυτόματη, όταν τελειώσει θα μας βγάλει το Prompt C:/ που σημαίνει τελείωσε επιτυχώς και μπορούμε να κλείσουμε το σύστημα με ασφάλεια πατώντας μια φορά το κουμπί On/Off. Αν δε το έχετε συνδεδεμένο με κάποιο Monitor απλά περιμένετε 1:30 λεπτό (καλού-κακού) και κλείστε το. 
 
Είμαστε έτοιμοι!! Τώρα μένει να συνδέσουμε ένα Monitor+Πληκτρολόγιο για να κάνουμε μερικές ρυθμίσεις..!!
 
 
Για να μπούμε στο BIOS, ανοίγουμε τον Server και πατάμε το F10 μέχρι να μας βγεί το μενού του. 
 
 
Τσεκάρουμε στην καρτέλα Advanced->IDE Configuration πως το SATA Controller Mode ειναι στην επιλογή [ACHI] και ακριβώς απο κάτω στο Embedded SATA Link Rate είναι στο 3.0Gbps Max και όχι στο Auto/1.5Gbps.
 
 
Έπειτα πάμε στο: Chipset->SouthBridge Configuration->SB SATA Configuration->SATA IDE Combined Mode [Disabled]
 
Που ενεργοποιεί στις 2 τελευταίες SATA (εσωτερική της μητρικής και eSATA) την πλήρη ταχύτητα των 3Gbps που υποστηρίζει το Chipset.
 
Επίσης στο ίδιο μενού ενεργοποιούμε το SATA ESP on all PORT [Enabled] για να κάνουμε τους δίσκους απο Non-Hot Swappable σε Hot-Swappable.
 
Τα υπόλοιπα τα αφήνουμε ως έχουν. Προεραιτικό μεν, αλλά πιθανόν να σας χρειαστεί αν θελήσετε να “παίξετε” με τον πολλαπλασιαστή (Port Multiplier) της eSATA θύρας.
 
Τέλος μπορούμε να ρυθμίσουμε και τη Shared μνήμη της VGA να τρώει όσο λιγότερο απ την πολύτιμη μας RAM αν δε την χρησιμοποιουμε/δεν την έχουμε συνδεδεμένη σε Monitor.
 
Πάμε στο Advanced->PCI Express Configuration->VGA Memory Size και ορίζουμε [32ΜΒ].
 
Είμαστε έτοιμοι..!! :)
 
(Και ο Microserver ακόμη καλύτερος..)


Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 10/02/2014 - 02:51


#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/02/2014 - 22:02

Εγώ συνεχίζω με Freenas και απλά του έκανα upgrade στο 9.2 ;)


Once You Go Mac You Never Go Back

#13   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 11/02/2014 - 02:48

Μια απ τα ίδια..!! 9.2.1 φρέσκια φρέσκια την εβαλα σημερα..!!

 

Απλά έχω σώσει το Configuration αφήνω ένα αδειο δίσκο μέσα και κάνω πειράματα...

 

Έχω ασχοληθεί ενεργά μέχρι στιγμής με τα:

 

-XPenology 4.3 (σε NAS της γνωστής Synology το μετατρέπει ουσιαστικα το μεταρέπει-ωραίο και βολικό αλλά...αρκετά εύκολο για τα γούστα μας! Παντως παίζει νεράκι στα πάντα απο drivers,θερμοκρασιες)

 

-Open Media Vault (Debian Based, απ τον δημιουργο του Original FreeNAS αν δεν απατώμαι-Φαίνεται αρκετά καλό αλλα έχει ακόμη μέλλον και Features για να στρώσει..)

 

-unRAID (τη Demo εκδοση που υποστηριζει εως 3 δισκους-ευκολο GUI κι αυτο αλλα εχει και ρυθμίσεις για ψαγμένους, πολυ καλό)



#14   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 07/05/2014 - 19:50

jimmako μαζι το ειχαμε στησει αν θυμασαι απο το maclife, ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω και πλεον δεν μπορω να συνδεθω απο το μακ. Που βαζουμε τις αναθεματισμενες ρυθμισεις? χαχαχα 



#15   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/05/2014 - 19:52

jimmako μαζι το ειχαμε στησει αν θυμασαι απο το maclife, ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω και πλεον δεν μπορω να συνδεθω απο το μακ. Που βαζουμε τις αναθεματισμενες ρυθμισεις? χαχαχα 

Είχες κάνει κανένα update? Δεν μπορεί να μην σε αφήνει να μπεις μέσα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες