Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

HP Microserver N54L Owner's Club


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/05/2014 - 23:56

Εγώ παιδια έχω έναν mediasmart HP τον θεωρώ μαγικό .
Τον έχω στο χωλ δίπλα στο router με τέσσερις δίσκους wd red 2 Tera ο καθένας . Μέσα τα έχω φορτώσει όλα home video φωτογραφίες ταινίες και σειρές .Οι δυο δίσκοι ειναι για φωτογραφίες και home video με τον έναν να κάνει backup , ενώ οι άλλοι δυο έχουν φόρτομενα όλα τα αλλα .
Σε όλα τα δωμάτια οι τηλεοράσεις ειναι συνδεδεμένες μέσω media players δικτυακα με τον server όπως και οι υπολογιστές .
Πραγματικά αυτά τα μηχανάκια ειναι μαγικά δεν ημερών τι θα έκανα χωρίς αυτό .
Παράλληλα 24/7 download και backup όλα τα PC του σπιτιού σε αυτό.

Όντως βολεύουν πάρα πολύ :)


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 08/05/2014 - 00:07

Για αλλη μια φορα να ευχαριστησω δημοσια τον jimmakos για την πολυτιμη βοηθεια του ;)



#33   Vagos-11-

Vagos-11-

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Vag11

Δημοσίευση 08/05/2014 - 12:51

Δειτε και το xpenology και γω με freenas ξεκινησα αλλα με κερδισε!

#34   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 12/09/2016 - 12:08

Λοιπόν παιδια επανέρχομαι λίγο στο θέμα γιατί θελω να οργανωθώ.
 
Αυτή τη στιγμή το setup μου είναι. Hp microserver στο σαλονι μαζί με atv4, imac στο δωματιο και router στην κουζινα. ΟΛΑ συνδέονται μεταξυ τους με καλώδιο. Πολλες φορες το plex χανει την συνδεση με το mac, φανταζομαι επειδη μπαινει σε sleep. Στο hp μπορω να περασω καπως plex? Και να περασω βεβαια transcoding θα μπορει να κανει; Αν οχι καποια αλλη ρυθμιση-προταση;
 
Επισης υπαρχει κανενας τροπος να εχουμε προσβαση και εκτος σπιτιου; 
 
 
 
Τελος ξερουμε καποιο καλο ανεμιστηράκι που δεν κάνει θόρυβο;

Τελευταία επεξεργασία από: michkal91, 12/09/2016 - 12:17


#35   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/09/2016 - 08:56

Παρόμοιο setup έχω και εγώ με plex εγκατεστημένο στο HP (xpenology).

Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα σε σειρές κυρίως 480/720p.

Τώρα σε τίποτα περίεργες ταινίες πολλών GB δεν χρησιμοποιώ plex αλλά τις παίζω συνήθως με το nastify/infuse (app του ATV4) το οποία απλά στριμάρουν την ταινία χωρίς transcoding.



#36   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 13/09/2016 - 09:50

Και εμένα δεν με καίει το Plex. Και εγώ το infuse έχω για το atv που κατεβάζεις και υπότιτλους. Το infuse πάλι νομίζω κατεβάζει εξώφυλλα;

#37   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/09/2016 - 11:10

Καλησπέρα στην παρέα, τώρα ανακάλυψα το συγκεκριμένο thread και πολύ χάρηκα, μέχρι στιγμής έψαχνα στα ξένα φορουμ.

 

Δοκίμασα και εγώ FreeNas αλλά με κέρδισε και εμένα το Xpeonology. Εύκολο και απλό, μέχρι και κάμερα του έχω συνδεδεμένη επάνω.

 

2 ερωτήσεις

 

1. Ξέρετε πως να κάνουμε update το Xpeonology στο τελευταίο version χωρίς να καταστρέψουμε τα πάντα;

2. Και πως μπορούμε να βγάλουμε τον NAS στο δίκτυο ώστε να βλέπουμε αρχεία και κάμερα απομακρυσμένα; Προφανώς στο σπίτι δεν έχω static ip



#38   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/09/2016 - 11:31

1. Εγώ τελευταία φορά το έστησα και αναβάθμισα από τη σελίδα xpenology me (έκδοση 5.2-5592, έχω μείνει λίγο πίσω). Βέβαια χρυσός κανόνας "if it's not broke, don't fix it".

2. Αν έχεις dyndns σετάρεις το ρούτερ σου (ανοίγεις πόρτες κλπ) και είσαι οκ. Εναλλακτικά χρησιμοποιείς και κάποια άλλη υπηρεσία όπως η no-ip.


Τελευταία επεξεργασία από: shodan, 13/09/2016 - 11:33


#39   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 13/09/2016 - 11:37

Καλησπέρα στην παρέα, τώρα ανακάλυψα το συγκεκριμένο thread και πολύ χάρηκα, μέχρι στιγμής έψαχνα στα ξένα φορουμ.

 

Δοκίμασα και εγώ FreeNas αλλά με κέρδισε και εμένα το Xpeonology. Εύκολο και απλό, μέχρι και κάμερα του έχω συνδεδεμένη επάνω.

 

2 ερωτήσεις

 

1. Ξέρετε πως να κάνουμε update το Xpeonology στο τελευταίο version χωρίς να καταστρέψουμε τα πάντα;

2. Και πως μπορούμε να βγάλουμε τον NAS στο δίκτυο ώστε να βλέπουμε αρχεία και κάμερα απομακρυσμένα; Προφανώς στο σπίτι δεν έχω static ip

 

 

1) Update θα κάνεις μόνο όποτε βγαίνει καινούργιος Bootloader που να υποστηρίζει σαφώς την έκδοση που θες. Σκέψου το πως είναι κάπως σαν Jailbreak  :P

π.χ. Έχω την έκδοση DSM 5.2-5967 Update 2 ενώ έχει βγει η έκδοση 6.0, καθώς έχει ακόμη τα θεματάκια της και δεν υποστηρίζεται πλήρως απ τον Bootloader. Παραταυτα έχω τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας οπότε δε καίγομαι καθώς έχω μπόλικα δεδομένα στο σερβεράκι. Αν δεν έχεις κάτι σημαντικό προς το παρόν εσύ μπορείς να δοκιμάσεις αν θες, είτε ως barebone είτε με ESXi τη νέα έκδοση. 

 

2) Μόνο με κάποια υπηρεσία DynDNS



#40   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 13/09/2016 - 12:15

Παιδιά υπάρχει κάποιος οδηγός για το xpeonology? Επίσης τώρα έχω φορμαρισμένο τον δίσκο για να είναι συμβατός με free Nas. Αν βάλω το xpeonology θα υπάρχει πρόβλημα με τον δίσκο ?

Στάλθηκε από το D6683 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#41   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/09/2016 - 14:03

1) Update θα κάνεις μόνο όποτε βγαίνει καινούργιος Bootloader που να υποστηρίζει σαφώς την έκδοση που θες. Σκέψου το πως είναι κάπως σαν Jailbreak  :P

π.χ. Έχω την έκδοση DSM 5.2-5967 Update 2 ενώ έχει βγει η έκδοση 6.0, καθώς έχει ακόμη τα θεματάκια της και δεν υποστηρίζεται πλήρως απ τον Bootloader. Παραταυτα έχω τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας οπότε δε καίγομαι καθώς έχω μπόλικα δεδομένα στο σερβεράκι. Αν δεν έχεις κάτι σημαντικό προς το παρόν εσύ μπορείς να δοκιμάσεις αν θες, είτε ως barebone είτε με ESXi τη νέα έκδοση. 

 

2) Μόνο με κάποια υπηρεσία DynDNS

 

1) Βασικά οι ενημερώσεις ασφαλείας με ενδιαφέρουν. Πως τις έβαλες;

 

Επίσης σας παίζουν τα torrents; Παίρνω error και δεν μου ανοίγει καν το torrent app, δεν είμαι σπίτι για να δω το error message

 

2) DynDNS service είναι το no-ip.com πχ; Είχα προσπαθήσει να σετάρω αλλά δε τα κατάφερα. Ξέρετε για κάποιον οδηγό;



#42   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 13/09/2016 - 14:42

1) Μεσα απο το GUI του-> Update  :P  Βγάζουν ακόμα και θα συνεχίσουν για 1 χρόνο τουλάχιστον καθώς μερικά επίσημα Synology δε θα μπορέσουν να αναβαθμιστούν στην έκδοση 6. Μέχρι τότε οπότε θα χει βγει σταθερή έκδοση 6+Bootloader κατάλληλος.

 

2) Ναι, υπαρχουν πολλα site που παρέχουν τέτοια υπηρεσία. Βέβαια παλιότερα ήταν πολύ πιο πολλά τα Free.



#43   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 15/09/2016 - 11:37

Παιδιά αν κάποιος έχει όρεξη να βοηθήσει για το στήσιμο ας μου στείλει γιατί χάθηκα!

Τελευταία επεξεργασία από: michkal91, 15/09/2016 - 11:38


#44   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 15/09/2016 - 14:48

Λοιπον νομιζω οτι καταφερα να το περασω αλλα εχω καποιες ερωτησεις. 

 

1) Το quick connect δεν μπορω να το ενεργοποιησω, ουτε να φτιαξω λογαριασμο απο το synology assistant

 

2)Το στικακι που εχω βαλει στο μηχανημα ειναι 8gb και λεει οτι τελειωνει ο χωρος. Να βαλω μεγαλυτερο;

 

3) Με τα updates τι κανουμε;

 

4) Μου εβγαλε μηνυμα οτι το hp εχει 100αρα ethernet. Υπαρχει καποια αλλη συμβατη καρτα δικτυου να βαλουμε;

 

Η διαδικασια που ακολουθησα ειναι η εξης. 

 

Κατεβασα το DSM_DS3615xs_5967.pat και το αντιστοιχο img. Περασα το img στο στικακι και το διαβασε αυτοματα το hp. Ανοιξα μετα το synology assistant και μεσω αυτου περασα το pat αρχειο. Σωστα;


Τελευταία επεξεργασία από: michkal91, 15/09/2016 - 14:49


#45   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 16/09/2016 - 11:38

Σας εχω πρηξει το ξερω. 

 

Λοιπον το ενα το ελυσα εβαλα ddns απο noip.com. 

 

Βεβαια η εφαρμογη dsphoto στο κινητο δεν μου κανει login γιατι λεει οτι πρεπει να κανω update την εφαρμογη μεσα στο dsm.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες